djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μιά και ασχολείστε με ταυτότητες κλπ, πριν από νι χρόνια έβαλαν στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρίας το εξής: Να δειχτεί ότι το γινόμενο τεσσάρων διαδοχικών αριθμών αυξημένο κατά μονάδα, είναι τέλειο τετράγωνο.



Θέτω

Τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Η πρότασή μου ταυτίζεται με αυτή του djimmakos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.

Απλώς αν δεις τη λύση, είναι μετά ηλίου φαεινότερο τι πρέπει να θέσεις ίσο με u, δε συμφωνείς ;


- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Απλώς αν δεις τη λύση, είναι μετά ηλίου φαεινότερο τι πρέπει να θέσεις ίσο με u, δε συμφωνείς ;


- Στέλιος



Ε ναι, σίγουρα με βοήθησε και το γεγονός ότι είδα και τη δικιά σου λύση πρώτα

Eξάλλου δεν είπα πουθενά ότι τη βρήκα μόνος μου, απλώς μια λύση έγραψα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η ανισότητα αυτή προκύπτει με εφαρμογή της B-C-S για τις τριάδες

:)

Δεν είναι τριάδες, είναι ν-άδες.

- Στέλιος
-----------------------------------------
Tι εννοείς;

Εννοώ ότι αν δεις ότι είναι ίσο με , μετά δε θέλει και πολλή σκέψη να θέσεις το n^2+3n =u και να τη λύσεις με άλλον τρόπο .

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μπορουμε να χρεισημοποιησουμε και μια απλη μαθηματικη επαγωγη:P για να το αποδειξουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ειχα παντα την απορια στο συμβολο που βαζω οταν πολλαπλασιαζω κατα μελη

1 ισοτητα με ανισωση <
2 ισοτητα με ανισωση >
3 ισοτητα με ανισωση <=
4 ισοτητα με ανισωση =>
5 ανισωση < με ανισωση <
6 ανισωση < με ανισωση <=
7 ανισωση < με ανισωση >
8 ανισωση < με ανισωση >=
9 ανισωση > με ανισωση >
10 ανισωση > με ανισωση >=
11 ανισωση > με ανισωση <=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν καταλαβα την απορια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ρε παιδι μου εννοω αν ασ πουμε εχουμε μια ανισωση > και μια εξισωση τι συμβολο θα βαλλω??? > , = , >=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν εξηγουσες καλυτερα την απορια σου..
δεν καταλαβα τι ζητας οταν εχεις πχ α+Β>Γ+Δ
και θες να πολλαπλασιασεις με εναν αριθμο,αν ο αριθμος ειναι θετικος διατηρεις την φορα της ανισωσης,αν ειναι αρνητικος αλλαζεις την φορα...
επειδη μαλλον δδεν θες αυτο ,βαλε παραδειγμα ή εστω εξηγεισε το καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ισως ο billy να εννοει πως αν εχω να πολ/σιασω δυο ανισοτητες κατα μελη και η μια ειναι π.χ > και η αλλη => τη συμβολο θα βαλει στην ανισοτητα που προκυπτει...(αν καταλαβα καλα).αυτο νομιζω εξαρταται απο την καθε περιπτωση και για ποτε ισχυει το =!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αααα τωρα καταλαβα να εχεις πχ α>β και γ>=δ και θες να πολλαπλασιασεις κατα μελη..καταρχην οι α,β,γ,δ θα πρεπει να ειναι θετικοι αριθμοι για να πολλαπλασιασεις κατα μελη και θα ισχυει μονο το > δηλ γινεται αν α,β,γ,δ>0
αγ>βδ....
αν εννοεις αυτο παλι:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Xάνεται το ίσον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st@vr@ki$

Νεοφερμένος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω βρηκα αυτη τη λυση και την καταχωρω
(α+β)^2=1600=>α^2+β^2=1600-2αβ 1.
ισχυει η διαταξη (α-β)^2>=0=>α^2+β^2>=2αβ 2.
απο 1. και 2. προκυπτει 4αβ=<1600 αρα αβ=<400
Αν εχω λαθος διορθωστε με.

Ρε σεις ολοι μαθηματικοι είστε γεννημένοι .Νταξει αυτο με το γινομενο των διαδοχικων αριθμων ήταν εύκολο αλλα με τον τροπο που ειπε ο djimmakos. Oχι με αυτες τις μεθοδους τις περπλοκες που ειδα. Μερικοι απο σας ειστε ετοιμοι για Οξφορδη και Ηarvard . Kατι i που εβαζες djimakos σε μια αλλη σχεση τι ηταν; μιγαδικοι;και ακομη αυτα με τον cauchy και τον euler υπαρχουν στην υλη Α λυκείου;
mostel εσυ μαλλον μαθηματικο πρεπει να εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Η Euler είναι για Α λυκείου, η Cauchy νομίζω δεν γίνεται καν στο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δεν καταλαβα γιατι τους πηρατε θετικους...
αποκλειται α = 40 και β = - 10?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ναι αλλά ψάχνουμε τη μέγιστη τιμή του αβ άρα αποκλείεται να είναι αρνητικός αυτός που ψάχνουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Οι αριθμοί α και β είναι λύσεις της εξίσωσης Ζ²-(α+β)Ζ+αβ=0
ή Ζ²-40Ζ+αβ=0. Η διακρίνουσα Δ=40²-4αβ>=0 και αβ<=400 Αρα αβ(max)=400
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top