djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
οχι ρε αλλα με τετοιες ασκησεις που βλεπω σιγα να μν μπορεσω να περασω πολυτεχνειο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
οχι ρε αλλα με τετοιες ασκησεις που βλεπω σιγα να μν μπορεσω να περασω πολυτεχνειο...:(

Mostel εξήγησέ του την κατάσταση..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Θέμα προετοιμασίας για όσους δώσουν μαθηματική εταιρία...

Άσκηση by me:


Αν και ισχύει:

,


Να δειχθεί ότι:


Μια ωραια λυση για την ασκηση.. Φυσικα δεν ειναι δικη μου η βασικη ιδεα αλλα προερχεται απο ενα μεγαλο μαθηματικο
Την παραθετω διοτι ειναι πολυ ωραια και με απλα μεσα

εστω

η f ειναι παντα μεγαλυτερη η ιση του 0 διοτι ειναι αθροισμα τετραγωνων

Αν κανουμε τις ταυτοτητες η f γραφεται :

και επειδη a+b+c= 3


Γνωριζουμε οτι η f ειναι παντα μεγαλυτερη η ιση του 0 αρα η διακρινουσα ειναι αρνητικη η μηδεν

Συνεπως και τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ορίστε και μια by me:

Να λυθεί η εξίσωση:



όπου r η ακέραια και θετική ρίζα της εξίσωσης



Σημείωση : Το l είναι παράμετρος και το x άγνωστος

Όποιος θέλει υπόδειξη, ας μου στείλει pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Ορίστε και μια by me:

Να λυθεί η εξίσωση:



όπου r η ακέραια και θετική ρίζα της εξίσωσης



Σημείωση : Το l είναι παράμετρος και το x άγνωστος

Όποιος θέλει υπόδειξη, ας μου στείλει pm
Το άθροισμα των παρενθέσεων της δεύτερης εξίσωσης είναι ίσο με 0 άρα με βάση τη σχέση πού ισχύει τότε α^3+β^3+γ^3=3αβγ προκύπτει ότι r=5.Θέτοντας αυτή τη τιμή στην εξίσωση πού θέλουμε να λύσουμε, έπεiτα από πράξεις προκύπτει μιά πρωτοβάθμια εξίσωση πού λύνεται απλά αρκεί to l να είναι διαφορετικό τού μηδενός.Είναι πολλά γιά να τα γράψω αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το άθροισμα των παρενθέσεων της δεύτερης εξίσωσης είναι ίσο με 0 άρα με βάση τη σχέση πού ισχύει τότε α^3+β^3+γ^3=3αβγ προκύπτει ότι r=5.Θέτοντας αυτή τη τιμή στην εξίσωση πού θέλουμε να λύσουμε, έπεiτα από πράξεις προκύπτει μιά πρωτοβάθμια εξίσωση πού λύνεται απλά αρκεί to l να είναι διαφορετικό τού μηδενός.Είναι πολλά γιά να τα γράψω αναλυτικά.


:bravo: :bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ας βάλω κι εγω μια....
οι θετικοί ακέραιοι α,β με α>β είναι τέτοιοι ώστε



Να προσδιορίσετε τους αριθμούς α και β....
γιατί ποτέ δεν μου βγαίνει η σύνταξη latex????που να την πάρει και να την latexarei!!!!!

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι μου βγήκεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!:jumpy::jumpy::jumpy:επιτέλους!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ας βάλω κι εγω μια....
οι θετικοί ακέραιοι α,β με α>β είναι τέτοιοι ώστε



Να προσδιορίσετε τους αριθμούς α και β....
γιατί ποτέ δεν μου βγαίνει η σύνταξη latex????που να την πάρει και να την latexarei!!!!!

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι μου βγήκεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!:jumpy::jumpy::jumpy:επιτέλους!!!!!!:P



Aφού α>β, η διαφορα (α-β) θα είναι θετική, οπότε μπορούμε να διαιρέσουμε και τα 2 μέλη με αυτή.

Έτσι μετά τη διαίρεση θα έχουμε:

(Αφού τα τετράγωνά τους θα είναι ίσα, θα είναι και τα μη τετράγωνα (:p)τους ίσα


Άρα θα είναι

(a,b)=(6,1)
ή
(a,b)=(5,2)
ή
(a,b)=(4,3)

Αν σαν γνωστός παπάρας δεν έχω κάνει λάθος στην παραγοντοποίηση, ελπίζω να είναι σωστή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.


Aφού α>β, η διαφορα (α-β) θα είναι θετική, οπότε μπορούμε να διαιρέσουμε και τα 2 μέλη με αυτή.

Έτσι μετά τη διαίρεση θα έχουμε:

(Αφού τα τετράγωνά τους θα είναι ίσα, θα είναι και τα μη τετράγωνα (:p)τους ίσα


Άρα θα είναι

(a,b)=(6,1)
ή
(a,b)=(5,2)
ή
(a,b)=(4,3)

Αν σαν γνωστός παπάρας δεν έχω κάνει λάθος στην παραγοντοποίηση, ελπίζω να είναι σωστή:D
εχει κι άλλο.......σου θυμίζω είναι τετράγωνο άρα μπορεί ναναι και αρνητικός!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εχει κι άλλο.......σου θυμίζω είναι τετράγωνο άρα μπορεί ναναι και αρνητικός!!!!!!!:D


Αφού το α>β...το λέει και στην εκφώνηση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ναι αλλά πρέπει να τα βρεις για να τα απορρίψεις.....και εκτός αυτού σου χουν μείνει κι άλλα.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
α ναι είναι και το 7,0...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
α ναι είναι και το 7,0...
κι αλλα....................:D:D:D
βσκ τα υπολοιπα που σου μενουν απορριπτονται κι αυτα.....;)



w00t w00t έφτασα τα 100 μηνύματα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
κι αλλα....................:D:D:D
βσκ τα υπολοιπα που σου μενουν απορριπτονται κι αυτα.....;)



w00t w00t έφτασα τα 100 μηνύματα!!!!!


Tι πρέπει να κάτσω να βρω όλους τους συνδιασμούς που κάνουν 7 και να τους απορρίξω γιατί α,β = θετικοί.

Δε σφάξανε :P :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Tι πρέπει να κάτσω να βρω όλους τους συνδιασμούς που κάνουν 7 και να τους απορρίξω γιατί α,β = θετικοί.

Δε σφάξανε :P :p
οχι ρε!!!!απλα οι συνδυασμοι πρέπει ναναι:
1,6
2,5
3,4
4,3
5,2
6,1
δεκτοί:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
οχι ρε!!!!απλα οι συνδυασμοι πρέπει ναναι:
1,6
2,5
3,4
4,3
5,2
6,1
δεκτοί:D:P


Εγώ είμαι μάγκας και έγραψα μόνο τους 3 σωστούς :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ντάξει μάγκα....εχω κι άλλη μάγκικη άσκηση special for mages like you:P

να γίνουν γινόμενα δυο παραγόντων οι παραστάσεις:
α)
β)
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
νομιζω πως :

a^2 + b^2 + 1 + 4 - 2a + 4b =a^2 - 2a + 1 + b^2 + 4b + 4=(a-1)^2 + (b+2)^2=0 <=> a-1=0 και b+2=0 <=> a=1 και b=-2.

ξερω πολυ τσαπασουλικα τα εγραψα αλλα πιστεω βγαζετε οτι εγινε διασπαση του 5 σε 4 και 1 ,σχηματιστηκαν αναπτυγματα ταυτοτητων,μετα αθροισματα τετραγωνων κλπ..

πανελληνιες:P?

Βασικά δεν είχε πέσει αυτή η άσκηση ακριβώς αλλά να αποδειξετε ότι μια συνάρτηση είναι συνεχής στο R (ή κατι τέτοιο :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
ντάξει μάγκα....εχω κι άλλη μάγκικη άσκηση special for mages like you:P

να γίνουν γινόμενα δυο παραγόντων οι παραστάσεις:
α)
β)
;)


Ρε παιδιά αυτά είναι θέματα της μαθηματικής εταιρίας, προηγούμενων ετών. Μπορείτε να μπείτε στο www.hms.gr και να τα δείτε αναλυτικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top