Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
97, 1, 1
93, 3, 3
89, 5, 5
85, 7, 7
81, 9, 9
77, 11, 11
73, 13, 13
69, 15, 15
65, 17, 17
61, 19, 19
57, 21, 21
53, 23, 23
49, 25, 25
45, 27, 27
41, 29, 29
37, 31, 31
33, 33, 33
29, 35, 35
25, 37, 37
21, 39, 39
17, 41, 41
13, 43, 43
9, 45, 45
5, 47, 47

Αυτά + αυτό που είπες εσύ :P

άν έχω εγω σύνθετη σκέψη αυτός τι έχει:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αν μάθω να δουλεύω το latex θα βάλω και λύση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
97, 1, 1
93, 3, 3
89, 5, 5
85, 7, 7
81, 9, 9
77, 11, 11
73, 13, 13
69, 15, 15
65, 17, 17
61, 19, 19
57, 21, 21
53, 23, 23
49, 25, 25
45, 27, 27
41, 29, 29
37, 31, 31
33, 33, 33
29, 35, 35
25, 37, 37
21, 39, 39
17, 41, 41
13, 43, 43
9, 45, 45
5, 47, 47

Αυτά + αυτό που είπες εσύ :P
+αρνητικοί δεν μπορεί να είναι ε σεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε λογικά ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
το πρώτο χ μου βγαίνει -1
βασικά η λογική μου ήταν:
(χ+1)/(χ+3)και όλο το κλάσμα*(χ+5)=χ+1
θέτοντας τον πρώτο περιττό χ+1 το 2ο χ+3 και τον 3ο χ+5....τώρα αν έχω
λάθος διορθώστε με

σοοορυ εκανα μα@@κακΙ@@@ κ δεν είδα ότι σου δινε τον αριθμό σορρυ μισό

έλα ρε δημήτρη πάνω που το λυνα γμτ!!!περίμενε λιγάκι πανεύκολο ήταν αλλά δεν είχα δει το clue!!!
αυτο π λες γ ερίπλοκη σκέψη με εκπλήσσει...κι αυτό γτ σε όλες τις ασκήσεις πάντα βρίσκω την πιο εύκολη κι απλή λύση π μπορεί να υπάρξει(και δη στη γεωμετρία).....τώρα:P:Pό,τι πεις!!!!

για δείτε μπας και παίζει τίποτα κ με τη σκέψη μ χςρίς το 99 βεβαια σαν στοιχείο αλλά οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πρώτα από όλα πρέπει να τους ονομάσεις 2χ+1, 2ψ+1, 2ω+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εγω το κανα με άλλη λογική.έθεσα χ έναν ζυγό και μετα προσέθεσε οεριττούς και το αποτελεσμα είναι περιττός,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Έστω οι περιττοί αριθμοί , , , των οποίων το άθροισμα είναι 99.



Όπου:

Α)
ή
Β)

Περίπτωση Α:

δηλαδή



Άρα την επαληθεύουν όλες οι τριάδες περιττών ακεραίων x,y,z, όπου y=z και x+y+z=99

Οπότε
x+2y=99
y=(99-x)/2
2κ+1=[99-(2λ+1)]/2
2κ+1=(98-2λ)/2
2κ+1=49-λ
2κ+λ=48
όπου λ άρτιος.

Έτσι οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι:
x=2λ+1=2(2μ)+1=4μ+1

Επαληθεύεται για κάθε αριθμό α, της μορφής 4μ+1 (δηλ. αν τον διαιρέσουμε με το 4 βγάζει υπόλοιπο 1)

Περίπτωση Β:

δηλαδή


Στη δεύτερη περίπτωση δεν κατάφερα να το προχωρήσω περισσότερο :P
έφτασα εδώ:

Άρα το β είναι άρτιος, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiNa!

Νεοφερμένος

Η Eιρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τέλειες ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έστω οι περιττοί αριθμοί , , , των οποίων το άθροισμα είναι 99.



Όπου:

Α)
ή
Β)

Περίπτωση Α:

δηλαδή



Άρα την επαληθεύουν όλες οι τριάδες περιττών ακεραίων x,y,z, όπου y=z και x+y+z=99

Οπότε
x+2y=99
y=(99-x)/2
2κ+1=[99-(2λ+1)]/2
2κ+1=(98-2λ)/2
2κ+1=49-λ
2κ+λ=48
όπου λ άρτιος.

Έτσι οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι:
x=2λ+1=2(2μ)+1=4μ+1

Επαληθεύεται για κάθε αριθμό α, της μορφής 4μ+1 (δηλ. αν τον διαιρέσουμε με το 4 βγάζει υπόλοιπο 1)

Περίπτωση Β:

δηλαδή


Στη δεύτερη περίπτωση δεν κατάφερα να το προχωρήσω περισσότερο :P
έφτασα εδώ:

Άρα το β είναι άρτιος, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο...

O Χριστός και η Μάνα Του :p...

Τι λύση είναι αυτή; :p

Εγώ όταν την έφτιαχνα σκέφτηκα μόνο την περίπτωση α=β=33 :p, δεν φανταζόμουν ότι μπορούσε να πάρει τόσο τραγικές καταστάσεις...

Θα σκεφτώ 2,3 ακόμα να σας δώσω να παίζεται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Σπαζοκεφαλιά

Η μικρή αδερφή του Γιώργου έσκισε απο ενα βιβλίο του 31 σελιδες, οχι συνεχόμενες..Να αποδειχθεί ότι το άθροισμα των αριθμών με τους οποίους κάθε σελίδα από τις σκισμένες είναι αριθμημένη δεν μπορεί να ειναι ίσο με 2004.

Σημείωση: Δε θέλω απάντηση τύπου "Το 2004 είναι μέγαλος αριθμός :p"

Καλό ψάξιμο!!!!

Πώς μπορεί κάποιος να σκίσει σελίδες?Γιατί 31 σελίδες μπορεί να έχουν άθροισμα άρτιο ή περιττό αριθμό.Καί αυτό μπορούσε να το κάνει η μικρή με μουτζούρωμα των σελίδων όχι σκίσιμο.
Μάλλον φύλλα θέλεις να πείς ότι έσκισε η μικρούλα ώστε 31 περιττοί(το άθροισμα των δύο όψεων τού κάθε φύλλου), να δίνουν περιττό άθροισμα το οποίο δεν μπορεί να ισούται με 2004:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πώς μπορεί κάποιος να σκίσει σελίδες?Γιατί 31 σελίδες μπορεί να έχουν άθροισμα άρτιο ή περιττό αριθμό.
Μάλλον φύλλα θέλεις να πείς ότι έσκισε η μικρούλα ώστε 31 περιττοί(άθροισμα των δύο όψεων τού φύλλου), να δίνουν περιττό άθροισμα.:)


Έχεις ένα point. Μόλις κοίταξα ξανά την άσκηση από το βοήθημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγώ όταν την έφτιαχνα σκέφτηκα μόνο την περίπτωση α=β=33 :p, δεν φανταζόμουν ότι μπορούσε να πάρει τόσο τραγικές καταστάσεις...
A εγώ όταν την έλυνα νόμιζα πως από κάπου την είχες πάρει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
α²=β²+8>ή= 4(α-β)

Προσπάθησα να τη λύσω πριν 10 λεπτα νευριασα και δεν έχω σταματήσει το κλάμα απ τα νεύρα μου δείξτε μου λίγο τον τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γράφεις λίγο πιο καθαρά την ανίσωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
κάτσε λες β^2 επί 8?
δεν καταλαβαίνω την εκφώνηση////:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
A εγώ όταν την έλυνα νόμιζα πως από κάπου την είχες πάρει :P

Όχι, είχα σκεφτεί μόνο το 33:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ok αυτην την έλησα
αυτη?
(α-β)²+8β²>ή=4αβ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αν θετικοί πραγματικοί αριθμοί με , να δείξετε ότι:



EDIT: Άλλη μια άσκηση [ευχαριστώ πολύ etrygeom].

Αν πλευρές τριγώνου να δείξετε ότι:





Η ισότητα ισχύει όταν

EDIT: Εύκολο είναι Shadowfax :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ok αυτην την έλησα
αυτη?
(α-β)²+8β²>ή=4αβ

α^2 - 2αβ + β^2 + 8β^2 >=4αβ
α^2 - 2αβ + β^2 + 8β^2 - 4αβ >= 0
α^2 -6αβ + 9β^2 >=0
(α - 3β)^2 >= 0

*Κάποτε πρέπει να το μάθω αυτό το latex :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top