Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παρακαλω αν υπαρχει αυτο το θεμα να μεταφερθει εκει που πρεπει.Ευχαριστω.
Ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να παραθεσουμε ωραια θεματακια για ΜΚ (ευκολα ή δυσκολα) με σκοπο να προβληματιστουμε ολοι και να βοηθησουμε παραλληλα.

Οριστε το θεματακι που παραθετω: (Ευκολο-Μετριο θα ελεγα)

Αν δειξτε οτι ο μιγαδικος ειναι αρνητικος πραγματικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Γιατι αυτο το topic ειναι τοσο dead ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mια άσκηση που μου πρότεινε o Valandil μέσω msn.

Λοιπόν.

Αν για τους μιγαδικούς ισχύει



και



α) Να αποδείξετε ότι

β) Να βρεθεί η απόσταση των εικόνων των z και 5iw


(Το πρώτο ερώτημα είναι λίγο δυσκολούτσικο...Βασικά εγώ την έλυσα μ' ένα συγκεκριμένο τρόπο που μου ήρθε στο μυαλό, δεν ξέρω αν υπάρχει μεθοδολογία) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Για καποιο λογο τα χει παιξει η λατεχ, μονο σε μενα το κανει αυτο;
Δεν βλεπω τιποτα απ'οτι εγραψε ο ντιτζεη-μακος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
κια γω τιποτα δε βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ωχ, ούτε εγώ βλέπω κάτι.

Αν είσαι εξοικειωμένη με το latex, κάνε παράθεση και δες τον κώδικα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Mια άσκηση που μου πρότεινε o Valandil μέσω msn.

Λοιπόν.

Αν για τους μιγαδικούς ισχύει



και



α) Να αποδείξετε ότι

β) Να βρεθεί η απόσταση των εικόνων των z και 15iw


(Το πρώτο ερώτημα είναι λίγο δυσκολούτσικο...Βασικά εγώ την έλυσα μ' ένα συγκεκριμένο τρόπο που μου ήρθε στο μυαλό, δεν ξέρω αν υπάρχει μεθοδολογία) :P

για το α)

Εστω οτι ισχυει θα πρεπει να καταληξω σε κατι που ισχυει .!

Δεν ξερω που εχω κανει λαθος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε φταις εσύ, εγώ δεν είχα ξεχάσει να βάλω μια δύναμη :zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elgi

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γεια! Με λενε ελινα και θα ηθελα να μ πειτε τι μπορω να κανω για να διαβασω τις ασκησεις γιατι μ εμφανιζονται με <<κενα>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δε φταις εσύ, εγώ δεν είχα ξεχάσει να βάλω μια δύναμη :zilia:

Ενταξει τοτε ευκολο το πραγμα : οπως το πηγα απλα στο τελος ισχυει γιατι τα μετρα ειναι οντως ισα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το δευτερο θεμα ηταν λιγοοοοοοοοο πιο δυσκολο απο το δικο μας...(αλλα και παλι ευκολο ηταν)!
το τριτο κταν ανυπαρκτο και το τεταρτο ισως θελει λιγη δουλιτσα


βαριεμαι να τα λυσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
keep it up please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Mια άσκηση που μου πρότεινε o Valandil μέσω msn.

Λοιπόν.

Αν για τους μιγαδικούς ισχύει



και



α) Να αποδείξετε ότι

β) Να βρεθεί η απόσταση των εικόνων των z και 5iw


(Το πρώτο ερώτημα είναι λίγο δυσκολούτσικο...Βασικά εγώ την έλυσα μ' ένα συγκεκριμένο τρόπο που μου ήρθε στο μυαλό, δεν ξέρω αν υπάρχει μεθοδολογία) :P

Ένας πιο εύκολος τρόπος λύσης του α ερωτήματος(έτσι θέλω να πιστεύω:P) είναι:



β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ένας πιο εύκολος τρόπος λύσης του α ερωτήματος(έτσι θέλω να πιστεύω:P) είναι:


Στο a έχεις λάθος... η 38η ριζα του μετρου στην 19η μας δίνει δύναμη εις την 1/2 και όχι στο τετράγωνο...


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Στο a έχεις λάθος... η 38η ριζα του μετρου στην 19η μας δίνει δύναμη εις την 1/2 και όχι στο τετράγωνο...


Στέλιος



Σωστά,μου διέφυγε 1 συνεπαγωγή,καμιά φορά με το LATEX του ischool δεν ξέρω τη γράφω, μάλλον θα πρέπει να κατεβάσω το Latex editor(LEd) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Τώρα είσαι ο.κ. :)


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
οποιοσ μπορει...

οι κορυφεσ Α,Β,Γ ενοσ τριγωνου ειναι οι εικονεσ των μιγαδικων Ζ1,Ζ2,Ζ3 αντιστοιχα
να δειχθει οτι

Α)το ΑΒΓ ειναι ορθογωνιο αν και μονο αν Re(Z1-Z2/Z2-Z3)=0

B)Η ειναι η εικονα του Ζ4 ,το Η ειναι ορθοκεντρο του ΑΒΓ αν και μονο αν

Re(Z4-Z1/Z2-Z3)=Re(Z4-Z2/Z3-Z1)=0

ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
οποιοσ μπορει...

οι κορυφεσ Α,Β,Γ ενοσ τριγωνου ειναι οι εικονεσ των μιγαδικων Ζ1,Ζ2,Ζ3 αντιστοιχα
να δειχθει οτι

Α)το ΑΒΓ ειναι ορθογωνιο αν και μονο αν Re(Z1-Z2/Z2-Z3)=0

B)Η ειναι η εικονα του Ζ4 ,το Η ειναι ορθοκεντρο του ΑΒΓ αν και μονο αν

Re(Z4-Z1/Z2-Z3)=Re(Z4-Z2/Z3-Z1)=0

ευχαριστω!!
A) Αρχικα εστω οτι:



Οι πλευρες ΑΒ και ΒΓ και ειναι καθετες μεταξυ τους οταν οπου λ οι συντελεστες διευθυνσης των δυο πλευρων και οριζονται στην προκειμενη περιπτωση ως εξης:

και

Επομενως για να ειναι ορθογωνιο το τριγωνο πρεπει:
(1)

Εχουμε:
τον οποιο προσπαθουμε να φερουμε στη μορφη α+βi..
ετσι:

και εδω πολ/ζουμε με το συζυγη του παρονομαστη:

Και εχουμε
και απο σχεση (1) βλεπουμε πως για να ειναι ορθογωνιο το τριγωνο πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
A) Αρχικα εστω οτι:



Οι πλευρες ΑΒ και ΒΓ και ειναι καθετες μεταξυ τους οταν οπου λ οι συντελεστες διευθυνσης των δυο πλευρων και οριζονται στην προκειμενη περιπτωση ως εξης:

και

Επομενως για να ειναι ορθογωνιο το τριγωνο πρεπει:
(1)

Εχουμε:
τον οποιο προσπαθουμε να φερουμε στη μορφη α+βi..
ετσι:

και εδω πολ/ζουμε με το συζυγη του παρονομαστη:

Και εχουμε
και απο σχεση (1) βλεπουμε πως για να ειναι ορθογωνιο το τριγωνο πρεπει



καλα μιλαμε εισαι φανταστηκος!!!ευχαριστω!!τελειοσ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top