Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Εικόνα.jpg
δεν νομιζω πως ειναι και παρα πολυ δυσκολη ασκηση για γ' ομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ημχ+συνχ=0 μετα? αυτο δεν ικανοποιειται απο το χ=π/4.πως καταληγεις στο εφχ=σφχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχει σίγουρα λύση ;



Edit: Άκυρο, έκανα ένα λάθος στις πράξεις.. Μοναδική λύση είναι για π/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ναι η λυση ειναι η χ=π/4.αποδειξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Κάνατε εκθετικές εξισώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΕΚΘΕΤΙΚΗ ΕΞΙΣΩΣΗ.jpg
    ΕΚΘΕΤΙΚΗ ΕΞΙΣΩΣΗ.jpg
    48.1 KB · Εμφανίσεις: 185

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
ναι η λυση ειναι η χ=π/4.αποδειξη?

Βασικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλαν Γ ομάδα μια τόσο απλή άσκηση !

ύστερα από πράξεις (απλές), αρκεί να βρούμε πότε ισχύει:



Δηλαδή πότε \tan x = 1 στο συγκεκριμένο διάστημα. Η λύση έπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Μια λύση με λογάριθμους.
Έτσι για τον τίτλο του θέματος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Μια λύση με λογάριθμους.
Έτσι για τον τίτλο του θέματος:)

γιατι μετα το 2ο βημα δεν παμε σε εκθετικη? μπορουμε να μην μπλεξουμε καθολου λογαριθμους?

και λυνουμε κανονικα μετα..
ειναι λαθος αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Οχι , αλλά η λύση της δεν είναι στο διάστημα που (0,90°) που ορίζει η άσκηση και αυτή η τιμή (135°) απορρίπτεται. Ρίξε μια ματιά στη μεθοδολογία στο συνημμένου που έχω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εδώ έχω μια άσκηση να λύσω:
"Δίνονται οι αριθμοί α1=συν2α, α2=συν^2α, α3=1, όπου 0<α<π/2".
Και έχω ως πρώτο σκέλος να αποδείξουμε ότι α1, α2, α3 είναι όροι αριθμητικής προόδου. Πάω λοιπόν από το γνωστό κριτήριο (α2 πρέπει να ισούται με α1+α3), αλλά βγαίνει το εξής παράλογο:
συν=συν2α+1. Σύμφωνα όμως με την ταυτότητα για το συνημίτονο 2α, είναι συν2α=2συν^2α-1 <=> συν2α+1=(συν^2α + 1)/2.

Είναι σωστά διατυπωμένη η άσκηση ή εγώ κάνω λάθος; Δε θα έπρεπε να είναι α2=2συν^2α;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εδώ έχω μια άσκηση να λύσω:
"Δίνονται οι αριθμοί α1=συν2α, α2=συν^2α, α3=1, όπου 0<α<π/2".
Και έχω ως πρώτο σκέλος να αποδείξουμε ότι α1, α2, α3 είναι όροι αριθμητικής προόδου. Πάω λοιπόν από το γνωστό κριτήριο (α2 πρέπει να ισούται με α1+α3), αλλά βγαίνει το εξής παράλογο:
συν=συν2α+1. Σύμφωνα όμως με την ταυτότητα για το συνημίτονο 2α, είναι συν2α=2συν^2α-1 <=> συν2α+1=(συν^2α + 1)/2.

Είναι σωστά διατυπωμένη η άσκηση ή εγώ κάνω λάθος; Δε θα έπρεπε να είναι α2=2συν^2α;

Ο μεσαίος όρος από τους τρεις δεν πρέπει να ισούται με το ημιάθροισμα των άκρων όρων? :what:

Εσύ γιατί λες ότι πρεπει να ισούται απλά με το άθροισμά τους;

Δηλαδή αν έχουμε τους όρους:







τότε το οποίο ισχύει..

Όχι όμως y=x+z

Είναι όμως (σύμφωνα με την ταυτότητα που έγραψες):



:)

(Ok καλά,στην αρχή το συνημιτόνο το είχα sin αλλά μετά που το είπε ο bomberman από κάτω το άλλαξα σε cos):p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, ναι:P :help: :zhlia:. Αυτό ήταν η απροσεξία αλά Αλεχάντρο:P. Να ξεχνάω αριθμούς, να αλλάζω τα συν και να τα κάνω πλην και αντιστρόφως...:P Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, ναι:P :help: :zhlia:. Αυτό ήταν η απροσεξία αλά Αλεχάντρο:P. Να ξεχνάω αριθμούς, να αλλάζω τα συν και να τα κάνω πλην και αντιστρόφως...:P Ευχαριστώ!

Τίποτα :P

Α ρε τι κάνει ο έρωτας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atsallica

Νεοφερμένος

Ο Atsallica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλά εμένα μου βγήκαν X1 = 9+riza1476/10 και Χ2=9-ριζα1476/10:jumpy: Λιγάκι αδύνατο καθώς τα νούμερα συνήθως πρέπει να βγαίνουν ακριβώς... Τελικά την βρήκες την λύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου βρει την ρίζα της εξίσωσης
χ3-6χ2+11χ-18=0 ?

Δεν μου λύνετε βρε παιδιά και τόση ώρα έχω δοκιμάσει 1,-1,2,-2
καλά είμαι σίγουρη οτι πάλι έχω κάνει λάθος στις πράξεις :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
δε ξερω αν υπαρχει καποια μεθοδολογια για τετοιες εξισωσεις παντως με μια ματια οι ριζες αυτης της εξισωσης πρεπει να ειναι θετικες και απο οτι δοκιμασα οι 1,2 δεν κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Μήπως είναι +18,για ξαναδές την εξίσωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εκφώνηση είναι σωστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θετική είναι η ρίζα, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση ακέραια, μην το ψάχνεις. Κάποιο λάθος στην εκφώνηση μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ε και εγώ γι΄αυτό είπα αν είναι +18 γιατί θα έχει μια ρίζα σίγουρα το -1,ενώ έτσι οι λύσεις δεν είναι ακέραιοι.Βέβαια και πάλι μπορουν να βρεθουν οι ρίζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top