Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θες να πεις δηλαδή ότι το |4χ-2|+2 = -3 δεν έπρεπε να το πάρω καθόλου και να το βγάλω έξω με περιορισμό εξαρχής; Με το που το έγραψα να το βγάλω άτοπο δλδ.
Αν είναι έτσι τότε κατάλαβα και thanks για τη διόρθωση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makos 15

Νεοφερμένος

Ο makos 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά...η καθηγήτρία μας μας έδωσε ένα φυλλάδιο με ΣΟΣ ασκήσεις. Τις έλυσα όλες εκτός απο 3 και θα ήμουν ευγνόμον αν μου δίνατε τις απαντήσεις μεχρι αυριο αν μπορείτε...ευχαριτώ προκαταβολικά​

1)Να λυθέι η ανισότητα
(4χ-χ²)(2χ²+10-χ) μεγαλύτερο ισο με 0
-χ²+6χ-5​

2) Δίνετε f(x)= x²-(2λ+1)x+1
βρείτε λ ώστε f να παίρνεί τιμές μεγαλύτερες του 0 για καθε χΕΡ​

3)
χ-1 μικρότερο ισο με 3
χ+1​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εδώ είναι η 'α λυκείου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για Α' Λυκείου φαίνεται, πάντως. Το 3 είναι χ <= -2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μπα, αφήστε το. Μάλλον δεν είναι αυτό που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
δεν νομιζω πως εχετε δικιο εμενα μου βγαινει οτι ισχυει για αλλες τιμες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Πράγματι, το θέμα είναι, όμως, να αποδειχτεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
οπου ισχυει για
δε το λεω ειρωνικα ουτε με υφος αλλα καλο θα ηταν να μην μπερδευουμε τους αλλους αν δεν εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις........επαναλαμβανω δεν θελω να θιξω κανεναν και μαλιστα ειναι πολυ καλο να πειραματιζομαστε με μεγαλυτερες ταξεις αλλα το λεω γιατι μπορει αντι να τον βοηθησουμε να τον μπερδεψουμε παραπανω...


btw στην ασκηση το λαθος βημα ειναι να κανουμε χιαστη γιατι δεν ξερουμε το προσημο του χ+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ρε Παναγιώτη -2χ-4 δεν πρέπει να είναι στον αριθμητή, δεν έχω κάνει πράξεις απλά μια ματιά έτσι μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σ'εμένα αναφέρεσε p@g;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Σ'εμένα αναφέρεσε p@g;:what:
με αφορμη εσενα το λεω αλλα επειδη το εχω ξαναδει.....να ξαναπω οτι δεν τα λεω αυτα κακοπροερετα για να μην παρεξηγηθω...
-----------------------------------------
Ρε Παναγιώτη -2χ-4 δεν πρέπει να είναι στον αριθμητή, δεν έχω κάνει πράξεις απλά μια ματιά έτσι μου φαίνεται...
νε οντως εχεις δικιο!!!!!!θα το διορθωσω!!!!!!αυτα που ειπα τα λουστικα!!!!!!ντρεπομαι τωρα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν σε παρεξηγώ:) Άλλωστε γι'αυτό έσβησα τη λύση μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά...η καθηγήτρία μας μας έδωσε ένα φυλλάδιο με ΣΟΣ ασκήσεις. Τις έλυσα όλες εκτός απο 3 και θα ήμουν ευγνόμον αν μου δίνατε τις απαντήσεις μεχρι αυριο αν μπορείτε...ευχαριτώ προκαταβολικά​

1)Να λυθέι η ανισότητα
(4χ-χ²)(2χ²+10-χ) μεγαλύτερο ισο με 0
-χ²+6χ-5​

2) Δίνετε f(x)= x²-(2λ+1)x+1
βρείτε λ ώστε f να παίρνεί τιμές μεγαλύτερες του 0 για καθε χΕΡ​

3)
χ-1 μικρότερο ισο με 3
χ+1​
ρε παιδια θελω να τις λυσω αλλα δεν βρισκω πως μπαινει η γραμμη κλασματος στο latex λιγη βοηθεια (γραψτε την εντολη αμα θέλετε)
Edit το βρηκα .Αυτο το latex δεν παλεβεται θα κανω καμια μερα να τα γραψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
1)Για την πρωτη πρεπει ισως ειναι καλο να παραγοντοποιησεις
α) 4χ - χ2= χ(4-χ)
β) 2χ2+10-χ εαν κανεις τη διακρινουσα οι λυσεις ειναι -2 και 5/2
Οποτε εχουμε: 2(χ+2)(χ-5/2) απο τον τυπο α(χ-χ1)(χ-χ2) για διακρινουσα>0
γ) χ2+6χ-5= (χ-3)(χ-2)
Θα αντικαταστησεις και ισως σου βγουνε πιο ευκολα
Δεν προλαβα να το συνεχισω, δυστυχως...:(


2)Για τη δευτερη ασκηση:
χ2-(2λ+1)χ-1>0
χ2-(2λ+1)χ-1=0
Δ=4λ2+4λ-3>0

Μετα ξανακανεις διακρινουσα επειδη βγαινει δευτερου βαθμου και οι λυσεις ειναι 1/2 και -3/4
Οποτε για να βγαινει αυτο που θες, πρεπει να ειναι ολο το R εκτος απο τις 2 αυτες λυσεις που τη μηδενιζουν...

3)Την τριτη την εβγαλα οπως εσεις στα πρωτα ποστ και ο αριθμητης μου βγαινει -2χ-4 :(

Εαν βρειτε κανενα λαθος πειτε, γιατι κανεις δεν ειναι τελειος και ειδικα στην αλγεβρα που το παραμικρο λαθος το πληρωνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εδώ είναι η 'α λυκείου:P

Καλά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η ύλη είναι Α' λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
για την 1) πρεπει να κανει πινακακι...

πρισιλα λαθος την εχεις κανει την ενα νομιζω . ρε παιδια πως μπορω να γραψω συμβολα και τετοια ? -_-
-----------------------------------------
καλα τελοςπαντων επειδη βαριεμαι να γραφω θα σου πω τις λυσεις να τις επαληθευσεις .

Το Χ ανηκει (-απειρο,0)U(1,4)U(5,+απειρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
1)Για την πρωτη πρεπει ισως ειναι καλο να παραγοντοποιησεις
α) 4χ - χ2= χ(4-χ)
β) 2χ2+10-χ εαν κανεις τη διακρινουσα οι λυσεις ειναι -2 και 5/2
Οποτε εχουμε: 2(χ+2)(χ-5/2) απο τον τυπο α(χ-χ1)(χ-χ2) για διακρινουσα>0
γ) χ2+6χ-5= (χ-3)(χ-2)
Θα αντικαταστησεις και ισως σου βγουνε πιο ευκολα
Δεν προλαβα να το συνεχισω, δυστυχως...:(


2)Για τη δευτερη ασκηση:
χ2-(2λ+1)χ-1>0
χ2-(2λ+1)χ-1=0
Δ=4λ2+4λ-3>0

Μετα ξανακανεις διακρινουσα επειδη βγαινει δευτερου βαθμου και οι λυσεις ειναι 1/2 και -3/4
Οποτε για να βγαινει αυτο που θες, πρεπει να ειναι ολο το R εκτος απο τις 2 αυτες λυσεις που τη μηδενιζουν...

3)Την τριτη την εβγαλα οπως εσεις στα πρωτα ποστ και ο αριθμητης μου βγαινει -2χ-4 :(

Εαν βρειτε κανενα λαθος πειτε, γιατι κανεις δεν ειναι τελειος και ειδικα στην αλγεβρα που το παραμικρο λαθος το πληρωνεις :)
Η 2 ειναι λαθος . οι ριζες ειναι -3/4 κ -1/2 και μετα θελει πινακακι .
Βασικα αν Δ<0 το η εξισωση πέρνει το προσημο το α .
Βασικα υην λύνει καποιος γιατι εχω μπερδευτει
-----------------------------------------
για την 1) πρεπει να κανει πινακακι...

πρισιλα λαθος την εχεις κανει την ενα νομιζω . ρε παιδια πως μπορω να γραψω συμβολα και τετοια ? -_-
-----------------------------------------
καλα τελοςπαντων επειδη βαριεμαι να γραφω θα σου πω τις λυσεις να τις επαληθευσεις .

Το Χ ανηκει (-απειρο,0)U(1,4)U(5,+απειρο)
Δεν εχει θα σου γραψω τις λυσεις πρεπει να δειξεις πως το εκανες και σωστο να ειναι ειναι λαθος :P . γραφε !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
askhseis.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Στη δέυτερη νομίζω ότι είναι αλλιώς.

Για να είναι ΠΑΝΤΑ θετικό πρέπει ο συντελεστής του χ^2 να είναι θετικός (εδώ είναι 1) και η διακρίνουσα να είναι αρνητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top