p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ωπ ναι σορρυ λαθος.εχεις δικιο.το διορθωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Για Θεωρία αριθμών είναι αρκετά καλό το βιβλίο της ΕΜΕ που είπε και ο παπας. Αρχίζει από βασικές έννοιες και δυσκολεύει αρκετά.
-----------------------------------------
Για x1=x2=0, η σχέση γίνεται f(0)=2f(0) <=> f(0)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν εξηγειτε ρε παιδια και στον απλο λαο πως βρισκουμε την απαντηση?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ασκηση 1
Να λυθει η εξισωση:
εχω να προτεινω εναν αλλο τροπο. δεν ξερω κατα ποσο σωστος ειναι! πειτε μου εσεις!
θεωρουμε χ τετραγωνο -2χ +3 ισο με α. επειτα το χ τετραγωνο -3χ +2 ισο με β. σπαμε το 2 εις 2004 σε -1 εις 2004 +[-1 εις 2004]. επειτα θετουμε 2004=ν. απο εδω ευκολα προκυπτει[δες αλγεβρα α λυκειου σελ. 18 την μεσαια ταυτοτητα] πως α εις ν πλην 1 εις ν =(α-1)(α....+α+1) και (β-1)(κτλ....)!τελοσπαντων [επειδη μου σβηστηκε το υπολοιπο μυνημα] καταληγω, αφου θεσω απο το πρωτο ζευγος την δευτερη παρενθεση κ και την δευτερη παρενθεση απο το δευτερο ζευγος λ, στο β εις 2004 - α εις 2004=(4χ-6)κ. εχω δικιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αν
α,β, γ, κ,λ∈�� με α ≠ β ≠ γ ≠ α (οι αριθμοί α, β, γ, ανά δυο είναι
διάφοροι) και ισχύουν:
α^3+ λα + κ = 0 (1), β^3 + λβ + κ = 0 (2), γ^3+ λγ + κ = 0 (3)


Δείξτε ότι


:
α+β+γ=0

λοιπόν


αφαιρώ την δεύτερη από την πρώτη και έχω
επειδή
Ομοίως μεταξύ πρώτης και τρίτης δίνουν
Αφαιρώ τις τελευταίες και

Τελικά α+β+γ=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Βαζω και εγώ μία επαναληπτική άσκηση:

Αν:
Να απλοποιηθέι η παράσταση:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Βαζω και εγώ μία επαναληπτική άσκηση:

Αν:
Να απλοποιηθέι η παράσταση:





Είναι:

<3" /> και έτσι:









και η Α γίνεται:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Να λυθεί το γραμμικό σύστημα εξισώσεων 2 Χ 2 για το οποίο ισχύει

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Να λυθεί το γραμμικό σύστημα εξισώσεων 2 Χ 2 για το οποίο ισχύει


Ισοδυναμα πρoκυπτει
αρα
αρα το συστημα πρεπει να ειναι αδυνατο.

απο Ευκλείδη(το περιοδικο) ήταν?αν οχι αν θυμαμαι καλα υπηρχε μια παρομοια...να μου πεις τετοιες ασκησεις ειναι πολυ commonly seen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που είναι. Εμείς την κάναμε στο σχολείο και την έβαλα εδώ ως επαναληπτική.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ο αριθμός θα είναι της μορφής Α=100α+10β+10γ, όπου α,β,γ το 1ο, 2ο, 3ο ψηφίο αντίστοιχα.
Μας δίνονται οι εξής σχέσεις από την εκφώνηση:
1) α+β+γ=16
2) 100α+10β+γ=100γ+10β+α+99
3) 100α+10β+γ=100α+10γ+β+54

Λύνουμε το σύστημα των 3 εξισώσεων και τελειώσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
σωστά :jumpy: συγκεκριμένα ο αριθμοσ ειναι 493
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά αν μπορείτε να μου λύσετε αυτή την άσκηση θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως...:thanks::thanks::thanks:
Α) Να λυθεί η εξίσωση:
||4x2|+2| = 3
B) Να γραφεί εξίσωση β΄ βαθμού που να έχει ως ρίζες της την ελάχιστη και τη μέγιστη τιμή της παραπάνω εξίσωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
νομιζω πως ειναι τα θεματα που επεσαν σε ενα μελος απο δω.καπου εχουν συζητηθει...παρολα αυτα μια βοηθεια ειναι να βγαλεις τα απολυτα ενα ενα οπως ξερεις.....αν τα εκανα καλα τωρα..συγκεκριμενα βρισκεις δυο ριζες τις 3/4 και 1/4...αρα η εξισωση πρεπει να ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Λοιπόν, να το λύσω, μιας και εγώ το έγραψα (παρόμοιο με αυτό που έπεσε σ' εμένα).
||4χ-2|+2|=3
|4χ-2|+2 = 3 ή |4χ-2|+2 = -3 (βγάζουμε το μεγάλο απόλυτο)
|4χ-2|=1 ή |4χ-2|=-5 (άτοπο, απόλυτη τιμή ποτέ αρνητική)
Άρα 4χ-2=1 ή 4χ-2=-1 (βγάζουμε και το άλλο απόλυτο)
4χ=3 ή 4χ=1 (τα γνωστά)
χ= 3/4 ή χ=1/4

και μετά συνεχίζουμε όπως λέει ο p@g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Λοιπόν, να το λύσω, μιας και εγώ το έγραψα (παρόμοιο με αυτό που έπεσε σ' εμένα).
||4χ-2|+2|=3
|4χ-2|+2 = 3 ή |4χ-2|+2 = -3 (βγάζουμε το μεγάλο απόλυτο)
|4χ-2|=1 ή |4χ-2|=-5 (άτοπο, απόλυτη τιμή ποτέ αρνητική)
Άρα 4χ-2=1 ή 4χ-2=-1 (βγάζουμε και το άλλο απόλυτο)
4χ=3 ή 4χ=1 (τα γνωστά)
χ= 3/4 ή χ=1/4

και μετά συνεχίζουμε όπως λέει ο p@g
εχεις ενα λαθος
το ||4χ-2|+2| ειναι παντα θετικο..... διοτι και το |4χ-2| να ειναι 0 του προσθετεις 2 αρα ειναι θετικο
αρα το ||4χ-2|+2|=3 <=> |4χ-2|+2=3<=>|4χ-2|=1<=> 4χ=+-1 + 2
βεβεα μετα το διορθωσες αλλα ειναι λαθος και που το πηρες απο την αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top