Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

termitis

Νεοφερμένος

Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το Γ' ακομα το δουλευω...πες μου μονο αν εχω κανει σωστα τα αλλα pliz...(σευχαριστω παρα πολυ για τις ασκησεις που μας δινεις!):no1:
εχω επισυναψει τη λυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 30032009637.jpg
    30032009637.jpg
    337.1 KB · Εμφανίσεις: 281

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Το Γ' ακομα το δουλευω...πες μου μονο αν εχω κανει σωστα τα αλλα pliz...(σευχαριστω παρα πολυ για τις ασκησεις που μας δινεις!):no1:
εχω επισυναψει τη λυση..


Σωστά τα α και β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
1)De L'Hospital για το πρώτο βγαίνει 1.
2)Έστω g 2 ρίζες, Rolle και εις άτοπο.
3) Ισχύει f'(x)-g'(x)=2010 από συνέπεια ΘΜΤ
f(x)-g(x)=2010x-2006>0 για χε[1,2]

E(Ω)=oλοκλ από 1 ως 2(2010χ - 2006) = 1009 τ.μ.
-----------------------------------------
Το c προκύπτει από συνέπεια ΘΜΤ ως εξής:
f(x)-g(x)=2010x + c <=> f(x)-2010x-2=g(x)+c-2 άρα αν πάρουμε τα όρια στο +οο έχουμε: 0=2008+c-2 <=> c=-2006
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Άσκηση τού καθηγητή κ. Ανέστη Τσομίδη.(Καλό είναι κάπου- κάπου να λέμε και το δημιουργό αν δεν είναι δική μας)
Ο βαθμός δυσκολίας της, τη κατατάσσει κατά τη γνώμη μου ως τρίτο ζήτημα στις εξετάσεις.


Έστω η συνάρτηση παραγωγίσιμη στο με και

γιά κάθε .

α) Να δείξετε ότι η είναι παραγωγίσιμη στο .

β) Να δείξετε ότι υπάρχει ώστε γιά κάθε .

γ) Αν , να βρείτε τις ασύμπτωτες της γραφικής παράστασης της

συνάρτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το ερώτημα 2, είναι πάρα πολύ ωραίο για απόδειξη, (χωρίς να μας δώσει ότι η f έχει αυτή τη μορφή). Οι συναρτήσεις αυτές λέγονται "Cauchy". Μια απόδειξη αυτού του λήμματος, μπορείτε να βρείτε στη σελίδα 274 του Problem Solving Strategies του Arthur Engel (είναι λίγο μεγάλη γι' αυτό δε τη γράφω).

- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ως προς τη παραγωγισιμότητα προβλέπω πάλι να διχάζονται οι γνώμες γιά το αν θα πρέπει να παραγωγίσουμε απ' ευθείας τη δοσμένη τη στιγμή που δεν ξέρουμε την παραγωγισιμότητα της f παρά μόνο στο 0 (Έτσι πάντως τη λύνει ο καθηγητής Α.Τ).
Πιστεύω (?) πως δεν είναι λάθος αυτό αλλά εγώ γιά να αποφύγω οποιαδήποτε αμφισβήτηση χρησιμοποίησα τη βοήθεια του ορισμού της παραγώγου με το όριο του πηλίκου διαφορών με το y-->0( ή h-->0) αποδείχνοντας έτσι την παραγωγισιμότητα της συνάρτησης στο τυχαίο x.
Αν θυμάσαι παλιότερα Στέλιο είχαμε κάτι διχογνωμίες πάνω σ' αυτό αλλά τελικά συμφωνήσαμε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τους κανόνες παραγώγισης έστω και αν αυτό θα γίνει γιά ένα μόνο σημείο.Και τότε πάλι η άσκηση έδινε ότι ήταν παραγωγίσιμη σε ένα x0)
Αυτά βέβαια γιά το πρώτο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Επίσης το τρίτο ερώτημα βγαίνει ανεξάρτητα αν έχεις κάνει τα δύο πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Για τον μιδαδικό z ισχύουν :
  • η εικόνα του z κινείται στη γραφική παράσταση της συνάρτησης f
Οι γραφικές παραστάσεις των f , g δέχονται κοινή εφαπτομένη στο σημείο με τετμημένη 4.
α) Να βρεθεί ο τύπος της f.
β) Να βρεθούν τα παρακάτω όρια :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
επισης θα μπορουσαμε να θεσουμε και καποια ερωτηματα γιατην αντιστροφη ,δηλαδη τον λογαριθμο και να αποδειξουμε ιδιοτητες χρησιμοποιωντας μονο καποιες βασικες υποθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
α) Έστω xo \in R τότε από την ιδιότητα \lim_{h\rightarrow0 }\frac{f(xo+h)-f(xo)}{h}έχουμε:
\lim_{h\rightarrow 0} \frac{f(h)f(xo)-f(xo)}{h}
Όμως για χ=y=0 , f(0)=f{(0)}^{2} \Rightarrow f(0)=1 επειδή f(0)\neq 0
f'\grave{}(0)=\lim_{x\rightarrow 0}\frac{f(x)-f(0)}{x-0}\Rightarrow f'\grave{ }(0)=\lim_{x\rightarrow 0}\frac{f(x)-1}{x}
άρα f'(xo)= \lim_{h\rightarrow 0}f(xo)(\frac{f(h)-1}{h})=f(xo)f'(0)
β) Παραγωγίζουμε τη σχέση f(x+y)=f(x)f(y) ως προς y με χ σταθερό
Οπότε, f'(x+y)=f(x)f'(y) και για y=0 παίρνουμε f'(x)-f'(0)f(x)=0 \Rightarrow f'(x){e}^{-f'(0)x}-{e}^{-f'(0)x}f'(0)f(x)=0
\Rightarrow f'(x){e}^{-f'(0)x}+({e}^{-f'(0)x})'f(x)=0 \Rightarrow (f(x){e}^{-f(0)x})'=({c}_{1})' \Rightarrow
f(x){e}^{-f'(0)x}={c}_{1}+{c}_{2} αλλά για χ=0 f(0)1={c}_{1}+{c}_{2} \Rightarrow {c}_{1}+{c}_{2}=1 άρα f(x){e}^{-f'(0)x}=1 \Rightarrow f(x)={e}^{f'(0)x} που είναι της μορφής f(x)={e}^{cx} με f'(0)=c
γ). για f'(0)=3 λόγω της (β) είναι g(x)=\frac{{e}^{3x}-{e}^{x}}{x-2} με D(g)=R-{2}
ψαχνουμε κατακόρυφη ασύμπτωτη στο 2 \lim_{x\rightarrow 2 }\frac{{e}^{3x}-{e}^{x}}{x-2}=-inf
αρα χ=2 \lim_{x\rightarrow -inf }\frac{{e}^{3x}-{e}^{x}}{x-2}=\lim_{x\rightarrow -inf }{e}^{x}\frac{{e}^{2x}-1}{x-2}
για x<0 \Rightarrow {e}^{x}<1 \Rightarrow \frac{{e}^{x}}{x-2}>\frac{1}{x-2}
αρα \frac{1}{x-2}< \frac{{e}^{x}}{x-2}<{e}^{x} απο κριτίριο παρεμβολής προκύπτει ότι \lim_{χ\rightarrow -inf}\frac{{e}^{x}}{x-2}=0 Οπότε \lim_{χ\rightarrow -+inf} \frac{{e}^{x}}{x-2}\lim_{χ\rightarrow -inf}({e}^{2x}-1)=0\cdot 0=0 αρα στο μειον άπειρο οριζόντια ασύμπτωτη ο χ'χ
\lim_{χ\rightarrow +inf}\frac{{e}^{3x}-{e}^{x}}{x-2}=(\frac{0}{0}) \lim_{χ\rightarrow inf}(3{e}^{3x}-{e}^{x})=+inf
\lim_{χ\rightarrow +inf}\frac{g(x)}{x}=\lim_{χ\rightarrow +inf}\frac{{e}^{3x}-{e}^{x}}{{x}^{2}-2x} και με δυο Hospital το όριο ειναι +inf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

termitis

Νεοφερμένος

Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ας ανεβασει καποιος τη λυση παρακαλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
H λύση του Metal-Militiaman
α) Έστω τότε από την ιδιότητα έχουμε:

Όμως για χ=y=0 , επειδή
άρα
β) Παραγωγίζουμε τη σχέση f(x+y)=f(x)f(y) ως προς y με χ σταθερό
Οπότε, f'(x+y)=f(x)f'(y) και για y=0 παίρνουμε

αλλά για χ=0
άρα
που είναι της μορφής με f'(0)=c
γ). για f'(0)=3 λόγω της (β) είναι με D(g)=R-{2}
ψαχνουμε κατακόρυφη ασύμπτωτη στο 2
αρα x=2




για x<0
αρα
απο κριτίριο παρεμβολής προκύπτει ότι
Οπότε
αρα στο μειον άπειρο οριζόντια ασύμπτωτη ο χ'χ


και με δυο Hospital το όριο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι γιά να τη γράψω με latex αποκλείεται.Γιά να γράψω την εκφώνηση μου πήρε τουλάχιστον μισή ώρα!.
Ένας τρόπος είναι να ανεβάσω εικόνα(χειρόγραφα) αλλά είναι λίγο ...αναχρονιστικό.
Θα προσπαθήσω να κάνω κατι τι.
Μετά από παραγώγιση της σχέσης μία ως προς ψ και μετά μία ως πρός χ παίρνεις
f '(x+y)= f '(x)f(y) και f '(x+y)= f '(y)f(x).

f '(x)f(y) = f '(y)f(x) θετουμε y=0 τελικά f '(x) = cf(x) επειδή υπάρχει η f '(0) και επίσης λέει ότι f(0) διάφορο τού 0.

Έτσι f '(x) -cf(x)=0, την πολλαπλασιάζουμε με e^(-cx)

[e^(-cx)f(x)] '=0

e^(-cx)f(x)] = k άρα f(x)=ke^(cx)
Αλλα απο την αρχικη για χ=ψ=0 βγαινει οτι f(0)=1 και απο την τελευταια το κ =1

f(x)=e^(cx)

Sorry για τη βιασύνη.Κάποια στιγμη θα την γραψουμε καθαρα.Ας μπει καποιος στον κοπο να την κανει με ΛΑΤΕΞ. Να γιατί δεν θέλω να προτείνω ασκήσεις.Γιατί θα πρέπει μετά να έχεις την υπομονή να υποστηρίξεις αυτό που άρχισες.Κάποιοι άλλοι συνάδελφοι ειναι πολύ καλύτεροι από μένα πάνω σ' αυτό ονόματα να μη λέμε. Δεν είναι σωστό να ρίχνω μιά άσκηση φωτοβολίδα και μετά να την ..κάνω με τρόπο!


Το γ ερωτημα ειναι απλο ας το κανει καποιος.

Υ/Γ.Μάνο πέσαμε στην ίδια...συχνότητα!(Με διαφορά 4 λεπτών!)

edit:
Γιά το α' ερώτημα εγώ υιοθετώ το τρόπο του Metal-Militiaman .Εγώ το έκανα λίγο διαφορετικά.Πήρα τη δοσμένη σχέση, αφαίρεσα από τα δύο μέλη το f(x), έπειτα διαίρεσα τη σχέση με y, μετά πήρα τα όρια όταν y-->0 κ.λ.π

Ο Α.Τ άπλά παραγωγίζει όπως έκανα κι εγώ στο β' ερώτημα και οδηγείται έτσι στην ύπαρξη της συνάρτησης f '(x). Το ερώτημα είναι: Μπορούμε να το ξεκινήσουμε έτσι τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε αν ειναι παραγωγίσιμη παρά μόνο στο 0? Νάτη πάλι η γνωστή αντιπαράθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εμένα να δεις! μου πήρε περισσότερη ώρα να γράψω σε latex παρά να λύσω την άσκηση και το χειρότερο, απο την αρχή του δεύτερου ερωτήματος και μέτα δεν ήξερα τι έγραφα άσε που ήταν και η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ latex. τώρα που μου το μετάφρασε ο manos66 το είδα για πρώτη φορά, θέλει κάποιες διορθώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εμένα να δεις! μου πήρε περισσότερη ώρα να γράψω σε latex παρά να λύσω την άσκηση και το χειρότερο, απο την αρχή του δεύτερου ερωτήματος και μέτα δεν ήξερα τι έγραφα άσε που ήταν και η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ latex. τώρα που μου το μετάφρασε ο lostG το είδα για πρώτη φορά, θέλει κάποιες διορθώσεις.
Ο manos66 θέλεις μα πείς.Πες του ένα ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Η συνάρτηση f είναι ορισμένη στους θετικούς και ισχύουν :
  • , για κάθε x, y > 0
  • η εξίσωση f (x) = 0 έχει μοναδική λύση
α) N.δ.ο. η f είναι "1-1"
β) Αν z είναι μιγαδικός με , ν.δ.ο. η εικόνα του z κινείται σε κύκλο του οποίου να βρεθεί το κέντρο και η ακτίνα.
γ) Αν είναι μιδαδικοί με εικόνες στον παραπάνω κύκλο ν.δ.ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όταν γράφετε σε latex, για να εμφανίζονται οι τύποι που γράφετε πρέπει να τους βάζετε ανάμεσα στις καρτέλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
α) για χ=y=1 έχουμε f(1)-f(1)=f(1) \Rightarrow f(1)=0 άρα 1 μοναδική ρίζα
έστα f(α)=f(β) με α,β>0 τότε:
f(α)-f(β)=0 \Rightarrow f(\frac{α}{β})=0 \Rightarrow f(\frac{α}{β})=f(1) 1 μοναδική ρίζα της εξίσωση f(x)=0
οπότε \frac{α}{β}=1 \Rightarrow α=β άρα f <<1-1>>.
β) f(2\left|{z}^{2} \right|)-f(\left|z+2 \right|)=f(\left|z+2 \right|) \Rightarrow f(\frac{2\left|{z}^{2} \right|}{\left|z+2 \right|})=f(\left|z+2 \right|) \Rightarrow f <<1-1>> \frac{2\left|{z}^{2} \right|}{\left|z+2 \right|}=\left|z+2 \right| \Rightarrow 2\left|{z}^{2} \right|={\left|z+2 \right|}^{2}
θεωρούμε το z=x+yi, x,y\in R
τότε 2({x}^{2}+{y}^{2})={x+2}^{2}+{y}^{2} \Rightarrow {x}^{2}+{y}^{2}-4x-4=0 κύκλος
ακτίνας ρ=\frac{1}{2}\sqrt{{-4}^{2}-4(-4)} \Rightarrow ρ=2\sqrt{2} κέντρου Κ(2,0)
γ) Προφανώς δυο εικόνες μιγαδικών όταν κινούνται σε κύκλο έχουν τη μέγιστη απόσταση όταν οι εικόνες τους είναι αντιδιαμετρικές
δηλαδή \left|{z}_{1} \right-{z}_{2}| \leq =2ρ=4\sqrt{2}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δινεται η μη σταθερη και συνεχης συναρτηση για την οποια ισχυει Να δειξετε οτι υπαρχει ωστε στο [γ,δ] να ικανοποιουνται οι υποθεσεις του θεωρηματος bolzano για την f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top