Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Lightbringer

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω! έκανα λάθος και αντί να βάλω f^-1(3) έβαζα (-1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Mε τη μεθοδο συμπληρωσης τετραγωνου προσθετεις και στα δυο μελη +2 και ετσι εχεις:

-----------------------------------------

Εχουμε απο δεδομενα της ασκησης οτι:
f(1)=2 , f(-1)=3 ομως γνωριζουμε για μια ''1-1'' και κατα συνεπεια αντιστρεψιμη συναρτηση οτι:

αρα : και
επισης και η αντιστροφη ειναι ''1-1'' επομενως εχουμε:

η μεθοδος συμπληρωσης τετραγωνων ρε παιδια ειναι αρχαια πια.καλυτερα τυπο κατευθειαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δεν καταληγω εκει που πρεπει βοηθεια..??

Εστω συναρτηση f με Π.Ο R* παραγωγισιμη στο Xo=1
ωστε f(xy)=f(x)+f(y)-λ(x-1)(y-1) για καθε χ,yER*
ΔΕιξτε οτι f παραγωγισιμη σε καθε ΧοΕR*

εκμεταλευομαι την συνεχεια οτι ειναι παραγωγισιμη στο xo=1 θετω το u=x/xo με οταν χ-->χο το u-->1 αλλα κατι κανω λαθος..:xixi::xixi::xixi:

A κατι ακυρο οταν ειμαι συναρτηση ειναι συνεχής στο R τι γραφουμε..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ω ρε παιδες μπερδεμα στο καλο νομιζα το cos ηταν το ημιτονο! για κοιταξτε τωρα που το εφτιαξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.

Avatar

Νεοφερμένος

Ο Avatar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδια εχω προβλημα με ασκησεις στα ορια που ζητανε ερευση παραμετρων.Μερικες απο αυτες ειναι:

f(x)=(αχ^4+βχ^5-5)/(χ-1)

Οταν limf(x)=2 x->1

----------------------------------

Δινονται οι σαναρτησεις f,g R->R.Αν lim[sqrt(4x^2+x+9)-3]g(x)]=15 ,lim[f(x)g(x)]=α^2+67α και lim(af(x)/ημαχ)=4 , Να βρεθει ο θετικος αριθμος.Oλα τα ορια στο 0

----------------------------------

Να βρειτε τον αεR ωστε να ειναι lim[(x-a)/(τριτη ριζα του χ)-2=12


Και κατι ασχετο:Πως μπορω να ποσταρω μια ασκηση σε μαθηματικη μορφη με ριζες κλπ?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Και κατι ασχετο:Πως μπορω να ποσταρω μια ασκηση σε μαθηματικη μορφη με ριζες κλπ?Ευχαριστω![/QUOTE]

Με συνταξη LaTex (οχι και ευκολο) εκει που γραφεις το μνμ το εχει απο κατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Παιδια εχω προβλημα με ασκησεις στα ορια που ζητανε ερευση παραμετρων.Μερικες απο αυτες ειναι:

f(x)=(αχ^4+βχ^5-5)/(χ-1)

Οταν limf(x)=2 x->1

----------------------------------

Δινονται οι σαναρτησεις f,g R->R.Αν lim[sqrt(4x^2+x+9)-3]g(x)]=15 ,lim[f(x)g(x)]=α^2+67α και lim(af(x)/ημαχ)=4 , Να βρεθει ο θετικος αριθμος.Oλα τα ορια στο 0

----------------------------------

Να βρειτε τον αεR ωστε να ειναι lim[(x-a)/(τριτη ριζα του χ)-2=12


Και κατι ασχετο:Πως μπορω να ποσταρω μια ασκηση σε μαθηματικη μορφη με ριζες κλπ?Ευχαριστω!
Γραψτα λιγο πιο καθαρα και αν μπορεις με latex γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι γραφεις σε πολλα σημεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρε νικο μπορεις μια να μου πεις τι κανω λαθος σε αυτην που εχω ανεβασει πιο πανω..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Ρε νικο μπορεις μια να μου πεις τι κανω λαθος σε αυτην που εχω ανεβασει πιο πανω..???
Φιλε στρατο κι εγω εχω φαει ενα ψιλο κολληματακι την βλεπω αρκετη ωρα τωρα..
-----------------------------------------
και αυτην εδω προσπαθω ταυτυχρονα..
Μας έδωσε την εξής άσκηση ο καθηγητής στο σχολείο:

αν z μιγαδικός τότε να δείξετε ότι
|z+3|+|z+2| - |z| -|z-1| =<4

Έκανα αρκετές προσπάθειες αλλά δεν έβγαινε κάτι...
-----------------------------------------
Ρε νικο μπορεις μια να μου πεις τι κανω λαθος σε αυτην που εχω ανεβασει πιο πανω..???
Αυτο που μπορεσα να βρω ειναι για χ=y=1 βρισκεις f(1)=0..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Μας έδωσε την εξής άσκηση ο καθηγητής στο σχολείο:

αν z μιγαδικός τότε να δείξετε ότι
|z+3|+|z+2| - |z| -|z-1| =<4

Έκανα αρκετές προσπάθειες αλλά δεν έβγαινε κάτι...






Αρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.

Mixalis-t

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Απλά κανει τριγωνικη ανισοτητα
το καταλαβα και εγω ετσι το εκανα αλλα μπερδευτηκα στο γεγονος οτι αφιρουμε και δεν προσθετουμε ανισοτητα κατα μελη σε καποια φαση.. οκ ολα κουλ!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
οχι απλα μαλλον βαζατε

αλλα στην σχεση εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
οχι απλα μαλλον βαζατε

αλλα στην σχεση εχει
ωπ! να το το λαθακι! ισχυει το πρωτο που εγραψες και αν πολ/σεις με το -1 (οπως και εκανες στο δευτερο που εγραψες) αλλαζει η φορα της ανισωσης..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ωπ! να το το λαθακι! ισχυει το πρωτο που εγραψες και αν πολ/σεις με το -1 (οπως και εκανες στο δευτερο που εγραψες) αλλαζει η φορα της ανισωσης..!!


δεν εχω χρονο να σου απαντησω σκεψου το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ρε φιλε τι να σκεφτουμε αφου την εχεις κατα πασα πιθανοτητα λαθος.δεν αλλαξες τη φορα και επιπλεον ειναι σαν να κανεις αφαιρεση καταμελη που απαγορευεται στις ανισωσεις.η ασκηση λυνεται αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ρε φιλε τι μας λες τωρα αμα ξερεις κανε την πωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Βασικά η άσκηση είναι λάθος μη το ψάχνετε.. Δοκιμάστε όπου z να θέσετε 1+0i.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top