Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
2) εβγαλε κοινο παραγοντα μεσα στο μετρο το 1-i
3)θετεις z=x+yi και εχεις:

και για να ειναι ο ω φανταστικος πρεπει Re(ω)=0 και ετσι εχουμε:

Αρα ο γ.τ. του z ειναι η ευθεια με εξισωση: y=3x+1

βγαινει και με την συνθηκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
1) λες οτι εχω τον z-2-i και θελω τον z-14-6i και αμα τους αφαιρεσω θα βρω μια σχεση :



αρα

δηλαδη προσπαθεις να εμφανισεις τον z-2-i για τον οποιο εχεις σχεση ! μεσα απο απο αυτον που ψαχεις
Μια πολη μικρη αλλα σημαντικη λεπτομερεια:D
(το μετρο της διαφορας των μετρων..) Ολα κουλ τωρα!!;):no1:
-----------------------------------------
βγαινει και με την συνθηκη
oh yes!!:D" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Μια πολη μικρη αλλα σημαντικη λεπτομερεια:D
(το μετρο της διαφορας των μετρων..) Ολα κουλ τωρα!!;):no1:
-----------------------------------------

oh yes!!:D" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ευχαριστω πααρρραα πολλυ guys... :no1::no1::no1::no1::no1:
αλλα εχω μια τελευται απορια |z-3|=|3z-1|
να βρειτε το |z|? υψωνω στο τετραγωνω και βγαινει αμα το εχω κανει σωστα |z|=1
και λεει μετα η ασκηση να βρειτe το γεωμετρικο τοπο των εικωνωn του z
δηλαδη κυκλος με Κ(0,0) και ακτινα 1 ..
αλλα το ισων |z-3|=|3z-1| δεν εκφρρααζει κανονικα την μεσοκαθετο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ευχαριστω πααρρραα πολλυ guys... :no1::no1::no1::no1::no1:
αλλα εχω μια τελευται απορια |z-3|=|3z-1|
να βρειτε το |z|? υψωνω στο τετραγωνω και βγαινει αμα το εχω κανει σωστα |z|=1
και λεει μετα η ασκηση να βρειτe το γεωμετρικο τοπο των εικωνωn του z
δηλαδη κυκλος με Κ(0,0) και ακτινα 1 ..
αλλα το ισων |z-3|=|3z-1| δεν εκφρρααζει κανονικα την μεσοκαθετο ?
Υπαρχει και ο συντελεστης 3 μπροστα στο δευτερο μετρο.. αν δεν υπηρχε ναι θα ηταν μεσοκαθετος!!:D Τωρα προφανως το βγηκες σωστα!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σωστα ,ευχαριστω πππολυ για την βοηθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kesoglaki

Νεοφερμένος

Ο kesoglaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
z=α+βi
w=3z-iz+4

Ν.δ.ο. Re(w)=3

το 2ο z ειναι συζυγεις αλλα δεν ηξερα πως να το γραψω... μου φαινεται πανευκολη αλλα οτι κι αν προσπαθησω δεν βγαινει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δινεται /z-2i/+/z+2i/=10 [μέτρα ειναι]

Αν ο α ειναι το μεγιστο μ΄τρο των μιγαδικών που ικανοποιούν τη παραπάνω σχέση Δείξτε οτι αν u=αu[συζυγής] τοτε u ανήκει R

ASKHSH 2
εστω οτι ισχύει z2={1-iz1]^2 και z2+[z1+i]^2=0
δείξτε οτι αν z1^2+z2=i τότε z1+z2=1/2
και αν η εικόνα το z2 βρίσκεται σε κυκλο με κέντρο [0,0] και ρ=4 να βρειτε τους z1 που εχουν ελάχιστο και μέγιστο μέτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Άν |z|=|w|=|u|=1
z1=z+w+u
z2=zw+wu+uz

νδο οι z1,z2 έχουν ίσα μέτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
z=α+βi
w=3z-iz+4

Ν.δ.ο. Re(w)=3

το 2ο z ειναι συζυγεις αλλα δεν ηξερα πως να το γραψω... μου φαινεται πανευκολη αλλα οτι κι αν προσπαθησω δεν βγαινει ..

αυτό που λες είναι προφανές ότι δεν ισχύει ... π.χ. αν z=1+3i , Re(w) δεν είναι 3 :jumpy:.... που την βρήκες την άσκηση ;
-----------------------------------------
Άν |z|=|w|=|u|=1
z1=z+w+u
z2=zw+wu+uz

νδο οι z1,z2 έχουν ίσα μέτρα

ε, αν πάρεις |z1|=|z2| με ισοδυναμίες ... κάνεις αντικατάσταση , τα υψώνεις στο τετράγωνο και βγαίνει με |z|=|w|=|u|=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δινεται /z-2i/+/z+2i/=10 [μέτρα ειναι]

Αν ο α ειναι το μεγιστο μ΄τρο των μιγαδικών που ικανοποιούν τη παραπάνω σχέση Δείξτε οτι αν u=αu[συζυγής] τοτε u ανήκει R

ASKHSH 2
εστω οτι ισχύει z2={1-iz1]^2 και z2+[z1+i]^2=0
δείξτε οτι αν z1^2+z2=i τότε z1+z2=1/2
και αν η εικόνα το z2 βρίσκεται σε κυκλο με κέντρο [0,0] και ρ=4 να βρειτε τους z1 που εχουν ελάχιστο και μέγιστο μέτρο

1) βγαζω οτι α=5 αλλα αυτο που λες δεν ισχυει βαλε οπου u=6 ,για να ισχυει πρεπει !
-----------------------------------------
2)κανε χρηση των σχεσεων απλα ,
ανεπτυξε την ταυτοτητα στην σχεση

χρησιμοποιησε την 2η , βρες το και μετα βρες και το απο την

τελος, αφου εχεις του z1 , z2 βρες το αθροισμα τους απλα ..
-----------------------------------------
3)

αρα ο κινειται σε κυκλο με και
-----------------------------------------
Άν |z|=|w|=|u|=1
z1=z+w+u
z2=zw+wu+uz

νδο οι z1,z2 έχουν ίσα μέτρα

κανε κατι πιο απλο στο |z+w+u| "συζυγησε" και κανε ομονυμα , ο παρονομαστης κανει 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ποιος παρανομαστης?
Αφου δεν υπαρχει καποιο κλασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

ομοιως για τα αλλα ...

αρα αμα πας στο


αν δεν το καταλαβαινεις δες




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το κατάλαβα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
x οταν λεει να βρεθει ο γεομτρικος τοπς των σημειω Μ(Χ,Υ) ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΩΣΤΕ |3Z-6-4i|=6 με z=(x-y)+(y+2)i απλως βαζω οπου ζ στην πρωτη το ισον του ζ της δευτερτης εξισωσης και λυνω μεχρι να μου βγει πχ καποια ευθεια ?σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatalflow

Νεοφερμένος

Ο fatalflow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδες μπορει καποιος να μου πει ποσο κανει το
οριο(χ τεινει στο 1) (ριζα χ + 3η ριζα χ -2)/χ-1; δν ξερω τι να θεσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδες μπορει καποιος να μου πει ποσο κανει το
οριο(χ τεινει στο 1) (ριζα χ + 3η ριζα χ -2)/χ-1; δν ξερω τι να θεσω....


σπασε το -2 σε -1 και -1 χωρισε το κλασμα σε και

και κανε τα κλασσικα με συζυγεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatalflow

Νεοφερμένος

Ο fatalflow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ευχαριστω...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet91

Νεοφερμένος

Η Elisavet91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια ειμαι αποφοιτη εχω κολλήσει σε μια ασκηση και θα ηθελα βοηθεια η ασκηση ειναι: Δίνεται μιγαδικος ετσι ωστε |z-i+1|=2
I) Να βρεθει ο γεωμετρικος τόπος των εικόνων του z
ΙΙ) Να βρεθουν οι μιγαδικοι αριθμοι του προαναφερθεντος γεωμετρικου τοπυ με το μικροτερο και το μεγαλυτερο μετρο.
Αυτη ειναι δεν ξερω γιατι αλλα εχω κολλησει πολυ....ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
σπασε το -2 σε -1 και -1 χωρισε το κλασμα σε και

και κανε τα κλασσικα με συζυγεις

βεβαια μπορουσε να το κανει με <<θετω>> 6ριζα_του_χ=u κτλπ αλλα εφω οντος με το σπασιμο του -2 ειναι πιο γρηγορο.! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top