Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια ειμαι αποφοιτη εχω κολλήσει σε μια ασκηση και θα ηθελα βοηθεια η ασκηση ειναι: Δίνεται μιγαδικος ετσι ωστε |z-i+1|=2
I) Να βρεθει ο γεωμετρικος τόπος των εικόνων του z
ΙΙ) Να βρεθουν οι μιγαδικοι αριθμοι του προαναφερθεντος γεωμετρικου τοπυ με το μικροτερο και το μεγαλυτερο μετρο.
Αυτη ειναι δεν ξερω γιατι αλλα εχω κολλησει πολυ....ευχαριστω!

i) κύκλος με κέντρο Κ(-1,1) και ρ=2 (θεωρία)
ιι) κάνε ένα σχήμα και πες ότι οι εικόνες τους είναι τομές του κύκλου με την ευθεία ΟΚ , η πρώτη τομή είναι αυτή με μέτρο ελάχιστο , η 2η με μέτρο μέγιστο (κάνε το σχήμα και θα με καταλάβεις ) , όσο για να τους βρεις ... τον κύκλο τον ξέρεις , την ευθεία ΟΚ την βρίσκεις καθώς Ο(0,0) και Κ(-1,1)
-----------------------------------------
βεβαια μπορουσε να το κανει με <<θετω>> 6ριζα_του_χ=u κτλπ αλλα εφω οντος με το σπασιμο του -2 ειναι πιο γρηγορο.! :D


και άμα τα πάει στο νοσοκομείο για να γίνουν καλά (de l' hopital )ακόμα πιο γρήγορο :P ^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
i) κύκλος με κέντρο Κ(-1,1) και ρ=2 (θεωρία)
ιι) κάνε ένα σχήμα και πες ότι οι εικόνες τους είναι τομές του κύκλου με την ευθεία ΟΚ , η πρώτη τομή είναι αυτή με μέτρο ελάχιστο , η 2η με μέτρο μέγιστο (κάνε το σχήμα και θα με καταλάβεις ) , όσο για να τους βρεις ... τον κύκλο τον ξέρεις , την ευθεία ΟΚ την βρίσκεις καθώς Ο(0,0) και Κ(-1,1)
-----------------------------------------



και άμα τα πάει στο νοσοκομείο για να γίνουν καλά (de l' hopital )ακόμα πιο γρήγορο :P ^2

δεν εχουμε κανει de l'hopital και πιθανοτατα ουτε το παλικαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
x οταν λεει να βρεθει ο γεομτρικος τοπς των σημειω Μ(Χ,Υ) ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΩΣΤΕ |3Z-6-4i|=6 με z=(x-y)+(y+2)i απλως βαζω οπου ζ στην πρωτη το ισον του ζ της δευτερτης εξισωσης και λυνω μεχρι να μου βγει πχ καποια ευθεια ?σωστα?
κανεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Ναι αυτο κανεις!Τι αποτελεσμα βρικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν εχουμε κανει de l'hopital και πιθανοτατα ουτε το παλικαρι

δεν πειράζει , αργότερα :iagree: , απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ...
-----------------------------------------
x οταν λεει να βρεθει ο γεομτρικος τοπς των σημειω Μ(Χ,Υ) ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΩΣΤΕ |3Z-6-4i|=6 με z=(x-y)+(y+2)i απλως βαζω οπου ζ στην πρωτη το ισον του ζ της δευτερτης εξισωσης και λυνω μεχρι να μου βγει πχ καποια ευθεια ?σωστα?
κανεις ?

κάν' το έτσι και πες μας το αποτέλεσμα

βέβαια μπορείς να βγάλεις το 3 απ' έξω και να γίνει |z-2-4/3i| =2
δηλαδή (x-y-2)^2 + (y+2-4/3)^2=4 , από εδώ όμως έχω μια τραγική υποψία ότι θα σου βγει έλλειψη μετατοπισμένη με μια γωνία , για αυτό κάν' το όπως λες , να δούμε αν είναι πιο απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
δεν πειράζει , αργότερα :iagree: , απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ...
-----------------------------------------


κάν' το έτσι και πες μας το αποτέλεσμα

βέβαια μπορείς να βγάλεις το 3 απ' έξω και να γίνει |z-2-4/3i| =2
δηλαδή (x-y-2)^2 + (y+2-4/3)^2=4 , από εδώ όμως έχω μια τραγική υποψία ότι θα σου βγει έλλειψη μετατοπισμένη με μια γωνία , για αυτό κάν' το όπως λες , να δούμε αν είναι πιο απλό


Δεν ειναι πιο απλο...παντως βγαινει η ελειψη η υπερβολη με δυσκολια κυκλος,γιατι εχει τετραγωνα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1ον ηρέμησε
2ον δεν καταλαβαίνεις μιγαδικούς ή συναρτήσεις (ή και τα δύο)
και στα δύο αντικείμενα θα είσαι μπάχαλο λίγο στην αρχή , αλλά μιγαδικούς τελείωσες λογικό (άρα αν είσαι , έχεις πρόβλημα) , τώρα συναρτήσεις προσπάθησε να μπεις λίγο στο νόημα , πες το πρόβλημά σου στον καθηγητή σου , θα σε βοηθήσει ... επίσης και εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε αν μας ρωτήσεις κάτι...
πάνω απ' όλα , όπως σου είπαν , ηρεμία !!! ο πανικός δε βοηθάει καθόλου, ειδικά στο συγκεκριμένο μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
AXA ευχαριστω ,αλλα επειδη γραφω αυριο εχω μια δυο αποριουλες

εστω z,y ανηκουν R και οι μιγαδικοι z1=(x-2)+(y+1)i και z2=1+2i
αν z1.z2 ειναι φανταστικος ,να βρεθει ο γεωμτερικος τοπος νων σημειων M(X,Y)


αν για το μιγαδικο z ειναι z=(2a-1)+(a-2)i και ο α μεταβαλλεται στο R ,να αποδειξετε οτι οι εικονες των z ανηκουν σε ευθεια
εδω το πιο ευκολο δεν ειναι να θεσουμε 2α-1=χ , α-2=y και να βρουμε το α κανουμε αντικατασταστη και λογικα πρεπει να ειναι ετοιμη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
AXA ευχαριστω ,αλλα επειδη γραφω αυριο εχω μια δυο αποριουλες

εστω z,y ανηκουν R και οι μιγαδικοι z1=(x-2)+(y+1)i και z2=1+2i
αν z1.z2 ειναι φανταστικος ,να βρεθει ο γεωμτερικος τοπος νων σημειων M(X,Y)


αν για το μιγαδικο z ειναι z=(2a-1)+(a-2)i και ο α μεταβαλλεται στο R ,να αποδειξετε οτι οι εικονες των z ανηκουν σε ευθεια
εδω το πιο ευκολο δεν ειναι να θεσουμε 2α-1=χ , α-2=y και να βρουμε το α κανουμε αντικατασταστη και λογικα πρεπει να ειναι ετοιμη ?

για το 1ο παρε την γνωστη συνθηκη για τους φανταστικους και απλα κανε πραξεις

για το 2ο οπως τα εχεις θεσει απαλοιφη του α το οποιο μεταβαλλεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ναι αλλα στο πρωτο εχω 2 z1,z2
δηλαδη τι -z1=z2 συζηγης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
καταρχας γραψε πιο καθαρα ο z1z2 ειναι φανταστικος ή ο z1 δεν καταλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
z1.z2 φανταστικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

melenios

Νεοφερμένος

Ο melenios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
βασικα χρειαζεται τοσο πολυ το βοηθημα? λυσε τισ ασκησεις που εχετε κανει φροντ και στα σημεια που εχεις κολλησει πηγαινε στον καθηγητη σου και ρωτα tips, θα αποδειχθει μεγαλυτερο μπερδεμα το βοηθημα αν εχεις τοσες ελλειψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δίνονται οι μιγαδικοί με και
ΝΔΟ:

A)
i)
ii) και

B) Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος των εικόνων των μιγαδικών καθώς και το είδος του τριγώνου που σχηματίζουν.



Έχω λύσει το i και το πρωτο απο το ii.
Όταν πάω να δείξω ότι βρίσκω ότι αλλά δεν ξέρω πως να το προχωρίσω.

Στο Β η απάντηση ειναι οτι οι γ.τ. είναι 3 κυκλοι με Κ(0,0), ρ=1 και το τρίγωνο ισόπλευρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα!λυνω ασκησεις κ εχω κολλησει...πως βρισκουμε το οριο στο μηδεν του 1 δια ημιτονο απολυτο χ?με φραξιμο?παρακαλω βοηθηστε αν γνωριζετε(ειμαι καινουριο κ δεν ξερω πως να γραφω τις ασκησεις συγνωμη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δίνονται οι μιγαδικοί με και
ΝΔΟ:

A)
i)
ii) και

B) Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος των εικόνων των μιγαδικών καθώς και το είδος του τριγώνου που σχηματίζουν.


Έχω λύσει το i και το πρωτο απο το ii.
Όταν πάω να δείξω ότι βρίσκω ότι αλλά δεν ξέρω πως να το προχωρίσω.

Στο Β η απάντηση ειναι οτι οι γ.τ. είναι 3 κυκλοι με Κ(0,0), ρ=1 και το τρίγωνο ισόπλευρο?


αυτο το ερωτημα θα το βρεις απο το

ανεπτυξε την ταυτοτητα οσο για το Β εισαι σωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα!λυνω ασκησεις κ εχω κολλησει...πως βρισκουμε το οριο στο μηδεν του 1 δια ημιτονο απολυτο χ?με φραξιμο?παρακαλω βοηθηστε αν γνωριζετε(ειμαι καινουριο κ δεν ξερω πως να γραφω τις ασκησεις συγνωμη!)

ναι μ.επιφραγμενη αφου βλεπεις αριθμο/ημιτονο και κλασικα (σχεδον παντα) ειναι 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ναι μ.επιφραγμενη αφου βλεπεις αριθμο/ημιτονο και κλασικα (σχεδον παντα) ειναι 0

ευχαριστω αλλα πως?να ονομασω το απολυτο ασ πουμε ω κ να λυσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοιτα αν θελεις την γνωμη μου στην επαναληψη χρειαζεσαι σιγουρα ενα βοηθημα ωστε να αποκτησεις μια σφαιρικη εικονα των ασκησεων και πανω απ'ολα να εξασκηθεις...Βεβαια τωρα στην παρουσα φαση δεν χρειαζεσαι... αρα ακολουθησε τις συμβουλες του jimele
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top