Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ακόμα δεν τα κατάφερα.
Με ανάπτυξη να τι βγαίνει:


καταλύγω δηλαδή στο ίδιο σημείο.
Κάνω κάτι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ακόμα δεν τα κατάφερα.
Με ανάπτυξη να τι βγαίνει:


καταλύγω δηλαδή στο ίδιο σημείο.
Κάνω κάτι λάθος?

Την δεύτερη σχέση απ'το ii) δεν χρησιμοποίησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τώρα δηλαδή βρήκα ότι ισχύει .

Οπότε αν πάρω τη δεύτερη και φτασω σε αυτο το σημείο (που εχω φτασει δηλαδή) θα πω ότι ισχύει, άρα ισχύει και το αρχικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ακόμα δεν τα κατάφερα.
Με ανάπτυξη να τι βγαίνει:


καταλύγω δηλαδή στο ίδιο σημείο.
Κάνω κάτι λάθος?

οταν πολλαπλασιασες με -1 δεν εβαλες - στο 2 επισης δεν χρειαζεται να θεσεις προσεχε ..


αυτο συμβαινει αμα παρατηρησεις οτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το 2 ήταν βλακεία μου:mad:
Από εδώ:
δεν καταλαβαίνω πως το προχώρησες

EDIT: Το κατάλαβα τωρα.
Η σκέψη που έκανα πιο πριν δηλαδή να τις εφτανα και τις δυο σε εκεινο το σημείο ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Το 2 ήταν βλακεία μου:mad:
Από εδώ:
δεν καταλαβαίνω πως το προχώρησες

θεσε

αρα το θα ειναι το

αρα εχεις αρα (απο ιδιοτητες) 2Re(w)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voulitsa

Νεοφερμένος

Η Voulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εχω λυσεις τις παρακάτω ασκησεις αλλα εχω αμφιβολιες..αν ειναι δυνατον καποιος να παραθέσει τις λυσεις...ειδικα για την τελευταια,κ ειδικα το γ.
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα!λυνω ασκησεις κ εχω κολλησει...πως βρισκουμε το οριο στο μηδεν του 1 δια ημιτονο απολυτο χ?με φραξιμο?παρακαλω βοηθηστε αν γνωριζετε(ειμαι καινουριο κ δεν ξερω πως να γραφω τις ασκησεις συγνωμη!)

Μήπως μπορει καποιος να με βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
δεν εχω πολυ χρονο να στα πω αναλυτικα αλλα ..
θεμα 3ο ) α)φερε τον f(z) στην βασικη μορφη απλα
β)απο το α εχεις το αφου κινειτε στον θα εχουμε αρα καταληγεις σε 2 ευθειες οπως βλεπω

γ)βαζεις οπου z το και οτι βρεις το εξισωνεις με την υπολοιπη παρασταση

θεμα 4ο )α) οπου z βαλε
b)Οπου z ειτε με την ιδιοτητα το οποιο και σου προτεινω

γ) εχεις απο το α το

βαλε οπου z το και κρατα το φανταστικο του μετα ειναι τελειωμενη η ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorkoukoulas

Νεοφερμένος

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μήπως μπορει καποιος να με βοηθησει?
είσαι στην κατεύθυνση ή στη γενική ; αν είσαι στην κατεύθυνση το βιβλίο δίνει ως θεωρία ότι το όριο με χ->0 του ημχ/χ είναι 1 . Ε αν πεις :
όριο χ->0 από τα θετικά του 1/ημχ = (1/χ)/(ημχ/χ) , άρα όριο χ->0+ του 1/χ
που είναι +άπειρο

ομοίως για χ->0- θα βρεις επίσης +άπειρο
άρα το όριο του 1/ημχ με χ-> 0 είναι +άπειρο

τώρα να είσαι γενική , δεν σου δίνει η θεωρία ότι όριο χ->0 του ημχ/χ =1 , άρα και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
είσαι στην κατεύθυνση ή στη γενική ; αν είσαι στην κατεύθυνση το βιβλίο δίνει ως θεωρία ότι το όριο με χ->0 του ημχ/χ είναι 1 . Ε αν πεις :
όριο χ->0 από τα θετικά του 1/ημχ = (1/χ)/(ημχ/χ) , άρα όριο χ->0+ του 1/χ
που είναι +άπειρο

ομοίως για χ->0- θα βρεις επίσης +άπειρο
άρα το όριο του 1/ημχ με χ-> 0 είναι +άπειρο

τώρα να είσαι γενική , δεν σου δίνει η θεωρία ότι όριο χ->0 του ημχ/χ =1 , άρα και δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

κατευθυνση ειμαι κ αυτο που αναρωτιεμαι ειναι απλα οτι εχει ημιτονο απολυτο χ(οχι απολυτο ημιτονο χ)επηρεαζει αυτο?ευχαριστω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
κατευθυνση ειμαι κ αυτο που αναρωτιεμαι ειναι απλα οτι εχει ημιτονο απολυτο χ(οχι απολυτο ημιτονο χ)επηρεαζει αυτο?ευχαριστω παντως

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

ειναι σιγουρα σωστο.??? πως σπας το οριο πανω και κατω ξερεις ορι υπαρχει??? ρωταω δεν ειμαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melenios

Νεοφερμένος

Ο melenios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μαθηματικα γενικής δεν έχω πάρει ... έχω πάρει βιολογία ....
κατα τηγνωμη μου εκανες εγκλημα γιατι τα μαθηματικα ειναι της πλακας και κανεις και εισαγωγη στην κατευθυνση, φαντασου ενας που εγραψε 2 μαθηματικα πηρε 17 γενικης.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ρε παδιά πως λύνεται αυτός ο τύπος ασκήσεων?

1 lim((x^2-2x+1)/(x^2-x))*ημ(3x/x-1) με χ->1

2 Aν lim(f(x)/x)=3 x->0 να βρείτε lim(f^2(x)+xf(x)+ημχ)/(f^(x)+x^2+ημ^2(χ)) χ->0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ρε παδιά πως λύνεται αυτός ο τύπος ασκήσεων?

1 lim((x^2-2x+1)/(x^2-x))*ημ(3x/x-1) με χ->1

2 Aν lim(f(x)/x)=3 x->0 να βρείτε lim(f^2(x)+xf(x)+ημχ)/(f^(x)+x^2+ημ^2(χ)) χ->0

στο 1ο κριτηριο παρεμβολης στο 2ο θεσε g(x)=f(x)/x και συνεχισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
στο 1ο κριτηριο παρεμβολης στο 2ο θεσε g(x)=f(x)/x και συνεχισε
Στο δευτερο μπορεις να διαιρεσεις και τα παντα με χ^2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
1) Αν
ΝΔΟ


2)Αν
ΝΔΟ


Στην 1 δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω.
Τη 2 κάπως την παλεύω χωρίς βέβαια να εχω φτάσει σε λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
υψωσε και τα δυο μελη στο τετραγωνο! στην 1η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top