Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Να βρείτε τις τιμές του για τις οποίες οι συναρτήσεις και είναι ίσες.

Help plz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν η εικονα του μιγαδικου zeC* κινειται στην ευθεια y=χ ν.δ.ο η εικονα του μιγαδικου w=z+1/z κινειται σε ισοσκελης υπερβολη..! Ευχαριστω.!!

ξεκινάμε με τον z
έστω z=x+yi.αφού η εικόνα του βρίσκεται στη δοσμενη ευθεια ο z θα ειναι της μορφής z=x+xi=x(1+i),με χ διάφορο του 0
κάνουμε αντικατάσταση τον z στον w
και βρίσκουμε

υποθέτουμε

όπου βρίσκουμε

άρα ο Γ.τ των Μ(W) είναι η ισοσκελής υπερβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
δινεται Ζ=12+13συνθ-(5+13ημθ)ι
νδο η εικονα 1/Ζ ειναι σημειο ευθειασ και να βρεθει η εξισωση

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
γεια σας.. ειχα ρωτησει και πιο πριν αλλα κανεις δεν μ απαντησε. ριξτε μια ματια pleaseeee ολο και καποιος θα την καταφερει:

"Αν ισχύουν z1+z2+z3=0 και |z1|+|z2|+|z3|=ρ>0 να δείξετε ότι
,ν ανήκει
"

ευχαριστω~


Μήπως εννοείς να δειχθεί ότι ;


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μήπως εννοείς να δειχθεί ότι ;


Στέλιος

"Αν ισχύουν και να δείξετε ότι ,ν ανήκει
"

έτσι είναι η σωστή άσκηση τώρα που ψιλοέμαθα να χρησιμοποιώ και latex :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariren

Νεοφερμένος

Η Mαριρέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..!! :) Θ ηθελα,σας παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας λιγακι για την παρακατω ασκηση:Να βρειτε το πεδιο ορισμου της f(x)= ολη η παρασταση ειναι κατω απο τη ριζα..

Βασικα ξερω οτι θα πρεπει οτι ειναι κατω απο τη ριζα να ειναι >,=0 αλλα μπερδευομαι στη συνεχεια με το που εχει...


Χιλια ευχαριστωω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..!! :) Θ ηθελα,σας παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας λιγακι για την παρακατω ασκηση:Να βρειτε το πεδιο ορισμου της f(x)= ολη η παρασταση ειναι κατω απο τη ριζα..

Βασικα ξερω οτι θα πρεπει οτι ειναι κατω απο τη ριζα να ειναι >,=0 αλλα μπερδευομαι στη συνεχεια με το που εχει...


Χιλια ευχαριστωω!!:)
με περιπτωσεις παει απου εχει απολυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto_malamo

Νεοφερμένος

Ο mirto_malamo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια ειμαι νεος,Χρειαζομαι την εξης Βοηθεια.!! Εστω ο μιγαδικος z=1/συνθ+i θεR Αν το θ μεταβαλλεται στο R ν.β που κινειται η εικονα του z στο μιγαδικο επιπεδο.!! Σας παρακαλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
1)

Εστω z E C και
να βρειτε το γεωμετρικο τοπο των εικονων του z στο μιγαδικο επιπεδο για τον οποιο ισχυει

i)zf(z)=0

2)

Αν zEC και ισχυει


να βρειτε την ελαχιστη τιμη του |z|

θαινξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia...

Νεοφερμένος

Η vasia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..!! :) Θ ηθελα,σας παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας λιγακι για την παρακατω ασκηση:Να βρειτε το πεδιο ορισμου της f(x)= ολη η παρασταση ειναι κατω απο τη ριζα..

Βασικα ξερω οτι θα πρεπει οτι ειναι κατω απο τη ριζα να ειναι >,=0 αλλα μπερδευομαι στη συνεχεια με το που εχει...


Χιλια ευχαριστωω!!:)

το χ2 ειναι χ στ τετράγωνο? αν ναι:
πρέπει να ισχύει χ2-3|χ|+2> και =0 <-> |χ|2-3|χ|+2>και =0
και στη συνέχεια λύνεισ την β'βαθμια εξίσωση αφου πρώτα θέσεισ όπου |χ| το w ,τ οποίο πρέπει να είναι, >0 . Οι λύσεις είναι 1 και 2 κάνεις τον γνωστό άξονα και συμπεραίνεις οτι Π.Ο.=(-απειρο,1] U [2,+άπειρο)


<-> : συνεπάγεται
χ2 , |χ|2 : χ και |χ| στο τετράγωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
1)

Εστω z E C και
να βρειτε το γεωμετρικο τοπο των εικονων του z στο μιγαδικο επιπεδο για τον οποιο ισχυει

i)zf(z)=0

2)

Αν zEC και ισχυει


να βρειτε την ελαχιστη τιμη του |z|

θαινξ

1) zln|z|=0 <=> α) z=0
ή β) ln|z|=0 <=> |z|=1 <=>
άρα είναι κύκλος με Κ(0,0) και ρ=1

2)

άρα ανήκει στη μεσοκάθετο του ευθ.τμήματος των σημείων Α(1,1) Β(-5,-3)
και είναι Μ(-2,-1)

άρα μ:y+1=-3/2(x+2)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariren

Νεοφερμένος

Η Mαριρέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βασια μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
α τομος μπαρλα σελ 32 ασκ 32 ιι)
να λυθει
z+ z/(1-i) = (1+i)^3
μου βγαίνει λαθος το αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
α τομος μπαρλα σελ 32 ασκ 32 ιι)
να λυθει
z+ z/(1-i) = (1+i)^3
μου βγαίνει λαθος το αποτελεσμα

:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto_malamo

Νεοφερμένος

Ο mirto_malamo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια ειμαι νεος,Χρειαζομαι την εξης Βοηθεια.!! Εστω ο μιγαδικος z=1/συνθ+i θεR Αν το θ μεταβαλλεται στο R ν.β που κινειται η εικονα του z στο μιγαδικο επιπεδο.!! Σας παρακαλω..

Κανενας..?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θαινξ valia_92
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια ειμαι νεος,Χρειαζομαι την εξης Βοηθεια.!! Εστω ο μιγαδικος z=1/συνθ+i θεR Αν το θ μεταβαλλεται στο R ν.β που κινειται η εικονα του z στο μιγαδικο επιπεδο.!! Σας παρακαλω..

Κανενας..?? :(
z=1/συνθ+i
z=x+yi

x=1/συνθ,,,y=1

-1<=συνθ<=1
-1<=1/χ<=1
και προχωράς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιία έχω κολλήσει και χρειάζομαι τη βοήθεια σας:

Έχω την εξίσωση |z+i| = iz και δε μπορώ να τη λύσω! Μιλάμε έχω φάει τρελό κόλημα! Αν μπορεί κάποιος ας ρίξει κάποια βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Παιδιία έχω κολλήσει και χρειάζομαι τη βοήθεια σας:

Έχω την εξίσωση |z+i| = iz και δε μπορώ να τη λύσω! Μιλάμε έχω φάει τρελό κόλημα! Αν μπορεί κάποιος ας ρίξει κάποια βοήθεια...
Τι ζητάει να βρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Toν Z
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top