Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Panoulisss28335

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλημέρα και χαιρετώ το νέο forum.Λοιπόν είμαι απόφοιτος λυκείου,φοιτητής ΕΜΠ και φέτος ξαναδίνω πανελλήνιες.Από την εμπειρία μου λοιπόν,και επειδή στα ολοκληρώματα είμαι αρκετά καλός,σας προτείνω ένα βοήθημα που απλά τα σπάει:Μαθηματικά Γ λυκείου Τάκης Δρούτσας-Νίκος Πανουσάκης,Εκδόσεις Κοκοτσάκη.2 τόμοι.Το βιβλίο έχει απίστευτη θεωρία και η μεθοδολογία του απλά τα σπάει,σαν να έχεις δάσκαλο στο σπίτι,και τα ολοκληρώματά του είναι θεικα.Το συστήνω ανεπιφύλακτα για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsenis

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Με άτοπο "βγαίνει" ως εξής:
Έστω η f δέν είναι γνησίως αύξουσα, τότε θα υπάρχουν
ΑΤΟΠΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ποιος σου λέει όμως ότι είναι γνησίως μονότονη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οχι παιδια πιστευω πως ετσι οπως ειπε ο μοστελ ειναι ο πιο απλος και ευκολος τροπος αποδειξης...
δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε ετοιμο, καθως δεν αναφερεται σαν θεωρια/εφαρμογη στο σχολικο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsenis

Νεοφερμένος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ποιος σου λέει όμως ότι είναι γνησίως μονότονη;

Αν η f δέν είναι γν. αύξουσα τότε θα υπάρχει τουλάχιστον ένα και τουλάχιστον ένα με έτσι ώστε ... Δέν χρειάζεται να ξέρω αν η f είναι γν. μονότονη για να ισχύει αυτό για τουλάχιστον ένα . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο. Είχα υπόψη μου ότι η άσκηση ζητούσε πρώτα να δειχθεί ότι είναι γνησίως μονότονη και στη συνέχεια να βρεθεί το είδος μονοτονίας. Γενικώς οι λύσεις με τα άτοπα πάντως, όταν μπορούν να αποφεύγονται, καλό είναι να αποφεύγονται. Το γιατί; Μη διαβάσετε ποτέ το θεώρημα μη πληρότητας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestis Dosti

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδια πειραζει που εχω ψιλοξεχασει τους μιγαδικους;;
Οταν τους καναμε3 στην αρχη μπορουσα να κανω οποιαδιποτε ασκηση...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
λυσε καμια επαναληπτικη ασκηση με μιγαδικους, οποτε μπορεις. Τι πιο απλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestis Dosti

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ποτε φτασατε ολοκλιροματα ρε παιδια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
με το φροντιστηριο εννοουν λογικα... Και εγω εχω φτασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestis Dosti

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Που φτανετε μστην υλη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestis Dosti

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδια φτασατε ιδη στα ολοκλιροματα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δε σημαίνει πως επειδή είναι 1-1 θα 'ναι και γνησίως μονότονη. Δε γνωρίζεις τίποτα για τη συνέχεια της συνάρτησης.


Στέλιος

δεν ειπα για γνησιως μονοτονη..ειπα οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι σταθερη αν ειναι 1-1..για το μονοτονη εγραψε ο marsenis πολυ σωστα.


In Flames
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο. Είχα υπόψη μου ότι η άσκηση ζητούσε πρώτα να δειχθεί ότι είναι γνησίως μονότονη και στη συνέχεια να βρεθεί το είδος μονοτονίας. Γενικώς οι λύσεις με τα άτοπα πάντως, όταν μπορούν να αποφεύγονται, καλό είναι να αποφεύγονται. Το γιατί; Μη διαβάσετε ποτέ το θεώρημα μη πληρότητας !


χαχαχα μπραβο ρε στελιο.την αποδειξη την εχεις καταλαβει?εγω την παλευω πολυ καιρο τωρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neptul

Νεοφερμένος

Ο neptul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλή Χρονιά σε όλους! Εύχομαι ό,τι επιθυμείτε για σας και τους δικούς σας ανθρώπους. Θα ήθελα να ρωτήσω… ποιες από τις Γενικές ασκήσεις των μιγαδικών στις σελίδες 123-124 του σχολικού βιβλίου είναι εντός της εξεταστέας ύλης;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestis Dosti

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλε μου νομιζω πως ειναι ολες...
Καλες για επαναληψειατην 123...
Θα τισ κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι και μη συγκρίνεις με άλλους τον εαυτό σου...
Όπως λέει και το θέμα με τις οδηγίες, "είναι απάνθρωπο" :)
Ο καθηγητής σου ξέρει με τι ρυθμό θα προχωρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saito

Νεοφερμένος

Ο Saito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ισχύει οτι Αν limχ->α[f(x)] = limx->a[g(x)] τότε f(x)=g(x) κοντά στο α σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
οχι ειναι λαθος αυτο.κανε ενα σχημα και θα το δεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saito

Νεοφερμένος

Ο Saito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
α και κατι άλλο, έστω οτι φ(χ)<= γ(χ) <=η(χ) αλλα δν ισχύει οτι τα όρια των φ, και η είναι ίσα, αυτο δν σημαίνει οτι δν υπάρχει όριο στο γ σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top