georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Θεωρούμε μία σειρά από 20 ανθρώπους. Επεξεργαζόμαστε αυτούς έναν-έναν από τον πρώτο στον τελευταίο. Ο πρώτος έχει μία τυχαία ημέρα γέννησης από το 1 ως το 365. Όταν πάμε στον 2ο, η πιθανότητα να έχει ίδια μέρα με τον 1ο είναι . Αν έχει την ίδια τελειώσαμε. Αλλιώς προχωράμε στον επόμενο.

Ο iοστός άνθρωπος έχει πιθανότητες να συμπίπτει με κάποιον προηγούμενο, δεδομένου ότι αφού έχουμε φτάσει μέχρι τον iοστό οι i-1 προηγούμενοι έχουν διαφορετικές ημέρες γέννησης.

Προσθέτοντας τις πιθανότητες για κάθε άνθρωπο, έχουμε:




Δεν πειράζει, λύστα με τη συνθήκη Κιουτσούκ-Καϊναρτζή εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το θυμάμαι καλύτερα απο πως το οποίο δεν θυμάμαι ούτε καν πως το είπες.
Η συνθήκη έγινε το 1774 ώστε τα καράβια να έχουν πρόσβαση στην μεσόγειο μόνο όταν ανασηκώνουν την ρώσικη σημαία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οτι ειπε ο τζιμμακος + οτι θα μαθετε 2 ακομα τροπους επιλυσης συστηματων : με οριζουσα και με την μεθοδο των συνεχων απαλειφων.
:hmm:
ποια ειναι αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τριγωνομετρική άσκηση

Αν ισχύει

,

να βρεθούν οι τριγωνομετρικοί αριθμοί της γωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω οτι λυνεται με τον εξης τροπο
λυνουμε το εξης συστημα :
3ημχ + 4συνχ =4/5 (1)
και
ημ^2χ + συν^2χ= 1 (2)
Μεχρι εδω σωστος ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω οτι λυνεται με τον εξης τροπο
λυνουμε το εξης συστημα :
3ημχ + 4συνχ =4/5 (1)
και
ημ^2χ + συν^2χ= 1 (2)
Μεχρι εδω σωστος ????

Σωστός φίλε.Eπειδή δεν έχω χρόνο θα γράψω τη λύση κάπως περιληπτικά:
Από (1), (2) έχω:





Aπορρίπτονται οι λύσεις που δεν τηρούν τους παραπάνω περιορισμούς και ομοίως για ημχ.
Η εφχ υπολογίζεται από την ταυτότητα

*Ακόμα δεν έχω φτάσει στις τριγ.εξισώσεις την έλυσα με γνώσεις γ' γυμν.Αν κάποιος έχει 2ο τρόπο ας τον γράψει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Τριγωνομετρική άσκηση

Αν ισχύει

,

να βρεθούν οι τριγωνομετρικοί αριθμοί της γωνίας.

κανατε φετος τριγονομετρια??(γιατι εμεις δεν προλαβαμε:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
κανατε φετος τριγονομετρια??(γιατι εμεις δεν προλαβαμε:))

Νομίζω δεν είναι στη φετινή ύλη. Προφανώς έχει διαβάσει τα (πολύ) παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ουτε εμεις δεν τα καναμε! Του χρονου....ολα στο καιρο τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα πιστευω οτι λυνεται με τον εξης τροπο
λυνουμε το εξης συστημα :
3ημχ + 4συνχ =4/5 (1)
και
ημ^2χ + συν^2χ= 1 (2)
Μεχρι εδω σωστος ????

Ναι, το λύνεις και έτσι, μπορείς να κάνεις και αναγωγή στο 1ο τεταρτημόριο νομίζω αν ξέρεις ότι το τόξο (λογικά για τόξο θα πρόκειται) καταλήγει εκεί.

@ εκτός από ημω , εφω και συνω υπάρχει και η σφω που την ξεχάσατε και μένει παραπονεμένη :P

Δεν περνάω ακόμα τη λύση για έναν χαζό λόγο: βαριέμαι να ανοίξω το λάτεξ και να κάτσω να τα γράψω εκεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ναι, το λύνεις και έτσι, μπορείς να κάνεις και αναγωγή στο 1ο τεταρτημόριο νομίζω αν ξέρεις ότι το τόξο (λογικά για τόξο θα πρόκειται) καταλήγει εκεί.

@ εκτός από ημω , εφω και συνω υπάρχει και η σφω που την ξεχάσατε και μένει παραπονεμένη :P

Δεν περνάω ακόμα τη λύση για έναν χαζό λόγο: βαριέμαι να ανοίξω το λάτεξ και να κάτσω να τα γράψω εκεί. :P

Bλακεία μου που δεν υπολόγισα τη σφω:P απλά δεν έχω συνηθίσει( σφω*εφω=1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα ουτε εμεις αχοληθηκαμε ποτε με τριγονομετρια φετος απλα χρησιμοποιησα γνωσεις απο γ γυμνασιου.(οφ τοπικ τωρα) του χρονου η υλη αρχιζει με αυτα τα πραγματα????:P(τελος το oφ τοπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν ξέρω να πω την αλήθεια, εγω αυτά τα έκανα εκτός φροντιστηρίου και τέτοια, απλώς είδα την ενότητα σε ένα βοήθημα των Στεργίου-Νάκη που είχα πάρει για ασκήσεις και είπα να της ρίξω μια ματιά και έτσι ασχολήθηκα. Τώρα αν είναι και για του χρόνου τόσο το καλύτερο. ;)


@ Βασίλη και με γνώσεις γ'γυμνασίου μπορεί να υπολογιστεί ένα μέρος της άσκησης όπως έχει ειπωθεί σε παραπάνω ποστ με λύση της εξίσωσης ως προς ημω και αντικατάσταση με το γνωστό ημ^ω+συν^2ω=1. Μετά κατά τα γνωστά τους τύπους της εφω=ημω/συνω και ουσιαστικά το μόνο που σου μένει είναι η σφω. :)
-----------------------------------------
Νομίζω δεν είναι στη φετινή ύλη. Προφανώς έχει διαβάσει τα (πολύ) παρακάτω.

Η παρένθεση δε χρειάζεται. Το αμέσως επόμενο κεφάλαιο από τις συναρτήσεις είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Τριγωνομετρική άσκηση

Αν ισχύει

,

να βρεθούν οι τριγωνομετρικοί αριθμοί της γωνίας.

Jim , αυτή η άσκηση έχιε καμιά παγίδα και την έβαλες ; Γιατί με μια πρώτη ματιά , ανάγεται στη λύση ενός συστήματος !

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όχι, απλώς μου άρεσε η παράσταση και ήθελα να παιδέψω κάποια παιδιά με τις..ατελείωτες πράξεις.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει τα συμβολα
και ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Άθροισμα σημαίνουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Νομίζω το είναι συνάθροισμα για το οποίο ισχύει:

. Για το άλλο δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι είναι παρόμοιο με αυτό που έγραψα.

Εδιτ. Djim...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Άθροισμα σημαίνουν.

οκ ευχαριστω αλλα το i=1 εχει να κανει με μιγαδικους ????

σε τι χρησιμευει αυτο το συμβολο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
οκ ευχαριστω αλλα το i=1 εχει να κανει με μιγαδικους ????

Όχι ρε συντοπίτη. Δείκτης είναι που παίρνει ακέραιες τιμές από το 1 μέχρι αυτόν που γράφεται πάνω από το Σ του αθροίσματος. Αν σε μπερδεύει κάν' τον k ή j. Το ίδιο πράμα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top