p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ας βαλω και γω μια ανισοτητα αρκετα καλη θα ελεγα.
αν και ν.δ.ο

(εγω δεν εχω βρει λυση ακομα αν και εχω δοκιμασει αρκετους τροπους)(AM-GM,Cauchy, κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ναι αλλά ψάχνουμε τη μέγιστη τιμή του αβ άρα αποκλείεται να είναι αρνητικός αυτός που ψάχνουμε ;)
αλλο αυτο...το οτι ψαχνουμε τη μεγαλυτερη τιμη του δεδομενου κανονικα δεν σημαινει τιποτα.. τι σε πιραζει αν η μεγαλυτερη τιμη ειναι -1 για εσενα υπαρχουν μονο οι φυσικοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αφού επαληθεύεται για φυσικούς, ποιος ο λόγος να ψάξουμε σε αρνητικούς ακεραίους; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ας βαλω και γω μια ανισοτητα αρκετα καλη θα ελεγα.
αν και ν.δ.ο

(εγω δεν εχω βρει λυση ακομα αν και εχω δοκιμασει αρκετους τροπους)(AM-GM,Cauchy, κλπ)

Θα αποδείξω το , το άλλο δεν το κοίταξα καλά.
Από τη γνωστή ανισότητα του Schur προκύπτει ότι, αν a, τότε .
Ώστε

μετά θα τα γράψω πιο αναλυτικά.
η άσκηση πάντως δεν είναι ιδιαίτερα σχολική. :p

EDIT: Λοιπόν, ας το γράψω αναλυτικά.

Η ανισότητα του Schur καταρχάς λέει ότι για όλους τους μη αρνητικούς a, b, c και το θετικό t.

Τώρα θα αποδείξω το εξής λήμμα:
Αν και τότε

Πράγματι, η ανισότητα αυτή είναι ισοδύναμη με την:

που ύστερα από πράξεις γίνεται η

που είναι η ανισότητα schur για .

Τώρα πρέπει να δείξω ότι . Ισοδύναμα:
. Σύμφωνα με το λήμμα:
.
Ώστε αρκεί τώρα να δείξω ότι .
Ύστερα από πράξεις, προκύπτει ότι που ισχύει ως άθροισμα θετικών.

p@g, πού τη βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
για το 1ο:

αρκεί Σa^2>=1/2-2abc
(a+b+c)^2-2ab-2ac-2bc>=1/2-2abc
1-2ab-2ac-2bc>=1/2-2abc
1/2>=2ab+2ac+2bc-2abc
1>=4ab+4ac+4bc-4abc
Βγάζουμε κοινό παράγοντα το 4abc
1>=4abc(1/a+1/b+1/c-1)
Άρα από Andreescu
1>=4abc(1/a+1/b+1/c-1)>=4abc(1/(a+b+c)-1)=4abc(1/1-1)=0
Άρα ισχύει.

Χρησιμοποίησα τις:
1) a^2+b^2+c^2=(a+b+c)^2-2ab-2ac-2bc
2) Andreescu: a^2/d+b^2/e+c^2/f>=(a+b+c)^2/(d+e+f)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
φίλε watcher, νομίζω πως ο συλλογισμός σου στο τέλος είναι λάθος.
Γιατί, με την Andreescu, ενώ ξέρω 'γω πρέπει να αποδείξεις ότι , αποδεικνύεις ότι , και επειδή ισχύει ότι λές ότι ισχύει το ζητούμενο. Νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.


Αλλά α+β+γ=1 και (α+β+γ)²=1ή α²+β²+γ²+2αβ+2βγ+2γα=1
Τελικά από τις δύο σχέσεις α²+ β² +γ²=1-2(αβ+βγ+γα)<=1-2αβγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
φίλε watcher, νομίζω πως ο συλλογισμός σου στο τέλος είναι λάθος.
Γιατί, με την Andreescu, ενώ ξέρω 'γω πρέπει να αποδείξεις ότι , αποδεικνύεις ότι , και επειδή ισχύει ότι λές ότι ισχύει το ζητούμενο. Νομίζω.

εχεις δικιο μπερδευτηκα με το "αρκει" και τα εκανα θαλασσα :s

ΥΓ: πολυ ωραιες οι λυσεις σας.
-----------------------------------------
Το έλυσα ξανά, τώρα νομίζω είναι σωστό:

θέλουμε
Σa^2>=1/2-2abc
1+2(-ab-bc-ca)>=1/2-2abc
2(abc-ab-bc-ca)>=-1/2
4(abc-ab-bc-ca)>=-1
(Αρκει)
4abc(1-1/a-1/b-1/c)>=-1

andreescu:
4abc(1-1/a-1/b-1/c)>=4abc(1-1/(a+b+c))=4abc(0)=0>=-1

Άρα νομίζω αποδείχθηκε ;)

Ο τρόπος σκέψης είναι ακριβώς ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
andreescu:
4abc(1-1/a-1/b-1/c)>=4abc(1-1/(a+b+c))=4abc(0)=0>=-1

Εδώ νομίζω ότι έχεις κάνει λάθος.
Η ανισότητα Andreescu


ισχύει για τετράγωνα στους αριθμητές, ενώ εδώ βγαίνει ότι το -1 είναι τετράγωνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
χμμ μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τελικά και το πρώτο μέρος βγαίνει με το ίδιο λήμμα.

.

Σύμφωνα με το προηγούμενο λήμμα, αρκεί να δείξω ότι
Υστερα από πράξεις παίρνουμε ότι , που ισχύει, ως γινόμενο αριθμών μικρότερων ή ίσων του 1.

Ας μείνουμε σε σχολικές ασκήσεις από εδώ και πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
το Σab νομιζω πρεπει να γινει 2Σab ε;
Αν ισχύει πράγματι αυτό τότε καταλήγουμε να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι 5abc<=0 που προφανώς δεν ισχύει άρα η Schur δεν είναι αρκετά tight.

δες κι εσυ να μου πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Έχεις δίκιο watcher.
Λοιπόν μια προσπάθεια για το 1ο μέρος. Παραδόξως, χρησιμοποιώ τριώνυμο. Λοιπόν:

Η παράσταση γίνεται μέγιστη, , όταν το γίνεται ελάχιστο, και επειδή οι είναι μη αρνητικοί, η ελάχιστη δυνατή τιμή είναι το 0, δηλαδή ένας ή δυο από τους τρεις να είναι 0.

α) Αν ένας εκ των τριών είναι 0, έστω ο , έχουμε ότι . Τώρα αποδεικνύουμε την εξής:
.
Η ελάχιστη τιμή του τριωνύμου είναι με το γνωστό τρόπο η . Άρα τελειώσαμε.

β) Αν δύο εκ των τριών είναι 0, έστω ο και έχουμε ότι , άρα . Τωρα αποδεικνύουμε την εξής:
που προφανώς ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ωραίος. Βασικα δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω αρά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει 1/2-2abc>a^2+b^2+c^2 αν το abc δεν είναι μέγιστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Πώς να γίνει αυτό; Αφού η ελάχιστη τιμή του είναι μεγάλύτερη από την μέγιστη τιμή του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Βρίσκεις όμως το min του a^2+b^2+c^2 όταν τουλάχιστον ένας είναι 0. Ίσως όταν είανι και οι 3 θετικοί υπάρχουν τιμές για τις οποίες δεν ισχύει η ανισότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
EDIT: Έγραψα βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πο πο!!!!λιγες μερες δεν ειχα internet και σας εχασα!λοιπον η ασκηση ειναι στον ευκλειδη β τον πιο προσφατο σαν προτεινομενη για λυση!πολυ ωραιες λυσεις και ιδεες.(dreamkiller και thewatcher ειστε πολυ καλοι).η αληθεια ειναι οτι andreescu δεν μου πηγε το μυαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris0mg

Νεοφερμένος

Ο Dimitris0mg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
S=x1 +x2= - β/α
P=χ1χ2= γ/α

Ρε παιδες πως να αποδειξω το παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Βιβλιο αλγεβρας:σελ.122,τερμα σελιδας.

Το πιο απλο πραγμα:σου λεει S=x1+x2.

Πας και βαζεις οπου χ1 και χ2 το -β+ριζαΔ/2α και -β-ριζαΔ/2α και λυνεις την παρασταση και βγαζεις το -β/α.

Το ιδιο και για τον πολλαπλασιασμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top