Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Θέμα προετοιμασίας για όσους δώσουν μαθηματική εταιρία...

Άσκηση by me:


Αν και ισχύει:

,


Να δειχθεί ότι:

υποδειξουλα γιοκ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η υπόδειξη δόθηκε από τον lostg..! Αν θες ανάτρεξε λίγο στα προηγούμενα ποστς για να τη δεις !


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η υπόδειξη δόθηκε από τον lostg..! Αν θες ανάτρεξε λίγο στα προηγούμενα ποστς για να τη δεις !


Στέλιος

Μάλλον έχουν ανανεώσει τη σελίδα και το λινκ αυτό σε βγάζει σε μια σελίδα με τις βασικές ταυτότητες στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Μάλλον έχουν ανανεώσει τη σελίδα και το λινκ αυτό σε βγάζει σε μια σελίδα με τις βασικές ταυτότητες στο R


και εκτος αυτου αν πατησεις το λινκ με τις ανισωσεις cauchy στο τέλος σου βγάζει error 404 http page not found για κάποιο λόγο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αφού μας δίνει ότι a,b,c θετικοί, πρέπει να πολλαπλασιάσουμε και τα 2 μέλη με το abc για να πασαλοίψουμε τις παρονομαστές όπως λέει και ο καθηγητής μου.:p

Τώρα από τι σχέση a+b+c=3 πρέπει να λύσουμε ως προς έναν άγνωστο και να το κάνουμε αντικατάσταση μέσα στην ανίσωση και λογικά πρέπει να καταλήξουμε σε μια ανισοταυτότητα που να ισχύει...

Αλλά δεν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
και εκτος αυτου αν πατησεις το λινκ με τις ανισωσεις cauchy στο τέλος σου βγάζει error 404 http page not found για κάποιο λόγο.....
Όχι Ναυσικά.Οι σύνδεσμοι είναι ενεργοί.Χρησιμοποίησε Internet Explorer καί όχι κάποιον άλλον browser.
Να κάνουμε κάτι άλλο τότε.Να τις αποθηκεύσουμε καί να τις ανεβάσουμε σαν αρχεία έτοιμα γιά κατέβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Όχι Ναυσικά.Οι σύνδεσμοι είναι ενεργοί.Χρησιμοποίησε Internet Explorer καί όχι κάποιον άλλον browser.
Να κάνουμε κάτι άλλο τότε.Να τις αποθηκεύσουμε καί να τις ανεβάσουμε σαν αρχεία έτοιμα γιά κατέβασμα.

γτ δλδ με firefox δεν ανοίγει???αααα δν μας τα λεει καλα ο browserakos και θα τον απολύσω μου φαίνεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
γτ δλδ με firefox δεν ανοίγει???αααα δν μας τα λεει καλα ο browserakos και θα τον απολύσω μου φαίνεται.....

Όχι μιά χαρά είναι η αλεπού αλλά τα αρχεία απ΄ότι θυμάμαι όταν γράφτηκαν δούλευαν με τον ΙΕ ενώ με την αλεπού της τότε εποχής(Φεβρουάριος 2007) δεν λειτουργούσαν.Όμως τώρα πού τα ανοίγω εδώ δουλεύουν με όλους τούς browsers ακόμη καί με τον τελευταίο Opera πού τον έχω σε portable έκδοση στο memory stick.Τελικά δεν σού ανοίγουν οι σελίδες?
Πολλές φορές παίζει ρόλο καί ποιά έκδοση Java χρησιμοποιεί ο browser ώστε νε εμφανίζει σωστά τις σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mπορείτε λίγο να εξηγήσετε την ανισότητα; Γιατί αν δεν την καταλάβω δεν πρόκειται να τη μάθω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εγω το ξεκίνησα έτσι ώστε στον παρονομαστη να χω α+β+γ αλλα τίποτα.....μετα προσπάθησα απαλοιφή......τωρα ψαχνω τη σύνδεση με την ανισότητα cauchy που θα μ παει η ρημαδοασκηση μια 2 τρεις θα τη λύσω τη χαζή!όχι που θα μου βγει κι από πάνω....:P
(πλάκα πλάκα παίζει να πρέπει να υψώσω και στο τετράγωνο για να κάνω τη ρίζα.....:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εγω το ξεκίνησα έτσι ώστε στον παρονομαστη να χω α+β+γ αλλα τίποτα.....μετα προσπάθησα απαλοιφή......τωρα ψαχνω τη σύνδεση με την ανισότητα cauchy που θα μ παει η ρημαδοασκηση μια 2 τρεις θα τη λύσω τη χαζή!όχι που θα μου βγει κι από πάνω....:P
(πλάκα πλάκα παίζει να πρέπει να υψώσω και στο τετράγωνο για να κάνω τη ρίζα.....:hmm:)

Εδώ εμείς λέμε να ξεφύγουμε από τη ρίζα, εσύ τι τι θες; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Θα δώσω μια λύση χωρίς την ανισότητα Cauchy.

Θέλουμε να δείξουμε ότι:





(1)

'Ομως ισχύει:




Αυτό γιατί:



΄΅Ετσι:



Άρα:






Άρα:

.

Επομένως αρχικά ζητούσαμε να δειχθεί ότι (1):



Τώρα, αρκεί να δείξουμε ότι:





ή


Αφού ισχύει όμως:



θα ισχύει και:




Δηλαδή, αν θέσουμε , , , θα έχουμε πως:



Όμως από την ταυτότητα του Euler (βιβλίο πρώτης λυκείου), έχουμε ότι:



Επειδή , και γενικά το δεύτερο μέλος μεγαλύτερο ή ίσο του μηδενός, το ίδιο θα ισχύει και για το πρώτο. Δηλαδή:






Και αν ξανακάνουμε την αντικατάσταση:









Άρα η ανίσωση έχει αποδειχθεί.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τις ταυτότητες τις ξέρω....

Τώρα για να την έλυνα...μπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τις ταυτότητες τις ξέρω....

Τώρα για να την έλυνα...μπα

Φυσιολογικο ειναι μην ανησυχεις. Εξασκηση θελει
Και με μερικες γνωστες ανισοτητες θα σου βγαινουν ευκολα τετοιες ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Φυσιολογικο ειναι μην ανησυχεις. Εξασκηση θελει
Και με μερικες γνωστες ανισοτητες θα σου βγαινουν ευκολα τετοιες ασκησεις


Εγώ ο καημένος προσπαθούσα να φτάσω σε κάποια ανισοταυτότητα τύπου

:'(

Tελικά με την ανισοτητα του cachy ηταν πιο ευκολη


Ευχαριστώ lostG :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγώ ο καημένος προσπαθούσα να φτάσω σε κάποια ανισοταυτότητα τύπου

:'(
Για περιπλοκες ασκησεις δεν ειναι παντα τοσο ευκολο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mostel:
Άρα:

.

Επομένως αρχικά ζητούσαμε να δειχθεί ότι (1):



Τώρα, αρκεί να δείξουμε ότι:





ή

mostel πώς προκύπτουν ισοδύμναμα δηλαδή ότι αν x+y+z<=10 και εγώ θέλω να δείξω ότι x+y+z>=k λες να πάρω 10>=k .Δεν νομίζω πως στέκει κάτι τέτοιο.Γιά δες το καλύτερα.Πως γίνεται?
Βάλε κ=6 όμως μπορεί το άθροισμα να ισούται με 5 γιά παράδειγμα οπότε δεν ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για να δω λίγο αν κατάλαβα τη λυση με την ανισότητα:

Θέτουμε:

n = 3
α1=α
α2=b
α3= c

Παίρνωντας από την ανισότητα του Cachy το παρακάτω κομμάτι:



έχουμε:






και κάνοντας χιαστί παίρνουμε το ζητούμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
mostel πώς προκύπτουν ισοδύμναμα δηλαδή ότι αν x+y+z<=10 και εγώ θέλω να δείξω ότι x+y+z>=k λες να πάρω 10>=k .Δεν νομίζω πως στέκει κάτι τέτοιο.Γιά δες το καλύτερα.Πως γίνεται?
Βάλε κ=6 όμως μπορεί το άθροισμα να ισούται με 5 γιά παράδειγμα οπότε δεν ισχύουν.

Εχεις δικαιο σε υατο που λες, μου εφυγε. Αν αφήσεις το τελευταίο κομμάτι όμως και πάρεις το τελευταίο πόρισμα (δηλαδή απ' το abc\leq 1 και τη συνεχίσεις, βγαίνει κανονικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
θα σκισουμε στη μαθηματικη :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top