ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
είστε θεοί για αύριο τις ήθελα και απο χθες αρχίσατε εσίστε φοβεροί σας ευχαριστώ πάρααααααααααααααααααα πολύ!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το topic αυτό το άνοιξα για να παραθέτουμε έξυπνες ασκήσεις, να ρωτάμε τα "μεγαλύτερα" παιδιά για ότι απορία έχουμε και γενικά να είναι όλα σε ένα θέμα για να μην ανοίγουμε συνέχεια καινούργια threads και γίνεται μπάχαλο:D

Τεσπα, κάνω την αρχή:

AΣΚΗΣΗ 1

Να βρείτε τα ώστε να ισχύει η σχέση:




ΥΓ: H άσκηση αυτή είναι καθαρά ύλη πρώτης Λυκείου παρόλο που παρόμοια της ή ιδία (δε θυμόταν ο μαθηματικός μου:D) είχε πέσει στις Πανελλήνιες και έκαψε πολλά παιδιά..

Όποιος θέλει τη λύση, pm:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατι να αισθανομαι τοσο ηλιθιος μεσα σ' αυτο το φορουμ;


Μα να μην μπορω να λυσω μια ασκηση Α' Λυκειου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γιατι να αισθανομαι τοσο ηλιθιος μεσα σ' αυτο το φορουμ;


Μα να μην μπορω να λυσω μια ασκηση Α' Λυκειου;;

Δεν είσαι ο μόνος, πιστεψέ με :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
νομιζω πως :

a^2 + b^2 + 1 + 4 - 2a + 4b =a^2 - 2a + 1 + b^2 + 4b + 4=(a-1)^2 + (b+2)^2=0 <=> a-1=0 και b+2=0 <=> a=1 και b=-2.

ξερω πολυ τσαπατσουλικα τα εγραψα αλλα πιστεω βγαζετε οτι εγινε διασπαση του 5 σε 4 και 1 ,σχηματιστηκαν αναπτυγματα ταυτοτητων,μετα αθροισματα τετραγωνων κλπ..

πανελληνιες:P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
πανελληνιες:P?
Μην το γελας, εγω δεν μπορουσα να τη λυσω (η ειχα την ιδεα οτι δεν μπορoυσα να τη λυσω, δεν ξερω) :p

Οταν ξεκινας μια ασκηση με το σκεπτικο "δεν θα τη λυσω, ειμαι χαζος" δεν την λυνεις δεν πα να σε ρωταει "ποσο κανει 1+1"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πόσα πολλά κενά μπορει να έχω????:(:hmm::(:'(:s:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Λύση άσκησης 25.


Εύχομαι να είμαι εντός χρονικών ορίων...

ssalex πήγα να πετάξω το χαρτί όπου είχα λύση την άσκηση και το μάτι μου έπεσε πάνω σ' ένα αναγραμματισμό ! Στην αρχή λέω α = 2,5 - β αλλά από κάτω όταν το αντικατέστησα έγραψα (β - 2,5)^3 (...). Μην ανυσηχείς όμως το κακό είναι μόνο εκεί ! Γιατί ενώ το έγραψα αντίστροφα, στις πράξεις το υπολόγισα ΣΩΣΤΑ ! :jumpy:
Παρακαλώ διόρθωσέ το ! ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Θέμα προετοιμασίας για όσους δώσουν μαθηματική εταιρία...

Άσκηση by me:


Αν και ισχύει:

,


Να δειχθεί ότι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θέμα προετοιμασίας για όσους δώσουν μαθηματική εταιρία...

Άσκηση by me:


Αν και ισχύει:

,


Να δειχθεί ότι:


Δεν έχω κάνει ακόμα ανισότητες, την επόμενη εβδομάδα είπανε ότι θα μπούμε...

Μπορεί κάποιος να μου στείλει με πμ τη λύση;:)

Μ' εξήγηση please :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Χρήσιμο είναι τα παιδιά να αποθηκεύσουν(καί να μην την ξεχάσουν στην αποθήκη!), τη παρακάτω σελίδα.

https://www.geogebra.org/en/wiki/index.php/Βασικές_ανισότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Χρήσιμο είναι να αποθηκεύσουν(καί να μην την αφήσουν στην αποθήκη!) τα παιδιά την παρακάτω σελίδα.

https://www.geogebra.org/en/wiki/index.php/Βασικές_ανισότητες

:thanks::thanks:

Πολύ χρήσιμο!!

Αν και δεν καταλαβαίνω τι λέει..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ουτε κι εγω! Δεν παιζει να τα εχω κανει αυτα σε ολο το Λυκειο! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κι όμως η λύση της άσκησης πού προτείνει ο mostel (λέει ο άνθρωπος ότι είναι γιά παιδιά πού ασχολούνται με διαγωνισμούς της Μ.Ε) κρύβεται στο τέλος της σελίδας πού έδωσα, στις ανισώσεις cauchy.Κάντε μιά προσπάθεια.
Ελπίζω να μην θεωρηθεί λύση αλλά υπόδειξη αφού πρώτος εγώ την είχα πέσει στον manos66 γιατί έτρεχε καί έλυνε τις ασκήσεις πριν τις πιάσουν τα παιδιά.

Καί η παρακάτω σελίδα καλή είναι.

https://www.geogebra.org/en/wiki/index.php/Βασικές_ταυτότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για εμενα που δεν με ενδιαφερουν οι διαγωνισμοι της ΕΜΕ, αλλα ενα 15 στα Μαθ. κατ. στις πανελληνιες, ειναι φυσιολογικο που δεν εχω ιδεα πως να τη λυσω; :p
-----------------------------------------
Και δεν καταλαβαινω που κολλανε οι ανισωσεις cauchy πως τις λενε (πρωτη φορα τις ακουω και τις βλεπω) με την ασκηση... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Αυτή την άσκηση την έλυσα στον πίνακα... Δεν υπήρχε περιπτωση να την λύσω αν δεν την έβλεπα από το βιβλίο της Άλγεβρας του Μπάρλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εχμμμμ δν κτλβ τη λύση του crookshanks θα μπορούσατε παρακαλώ να μ τν εξηγήσετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μπορεί να συνεχιστεί ως εξής:
(x^2+2x+1+1)(x^2-2x+1+1)=
[(x+1)+1][(x-1)+1)

Aυτή εδώ δε λες...

Λοιπόν:

= (x+1)(x+1)
= (x-1)(x-1)

Άρα <=>

Μετά δε καταλαβαίνω ούτε εγώ τι έκανε..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έχει μήπως κανείς κάποια απορία να βοηθήσουμε;:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι... Θέλω να μου αποδείξεις ότι 1+1=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top