Ασκήσεις προς επίλυση στους Μιγαδικούς

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Είναι συμπαθητική άσκηση, απλώς αν την έβαζες π.χ. στο σχολείο θα έτρωγες άπειρο κράξιμο :P



Καλά έκανες πάντως και την έβαλες, για να με (μας) κρατάς σε μια επαφή με την πανέμορφη ευκλείδια γεωμετρία, την οποία δυστυχώς έχω παρατήσει από τότε που έδωσα τελευταία φορά εξετάσεις σε μαθηματικούς διαγωνισμούς.


Στέλιος

Στο σχολειο φιλε μου τουλαχιστον στο δικο μου αρκετοι δεν μπορουσαν ουτε διαφορα τετραγωνων να κανουν..
Ασε εχει περασει καιρος.. και γω αρχιζω και τα ξεχνω
Στο πανεπιστημιο εχει διαγωνισμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς?
Απλά η λυση στο forum για να φανει να πρεπει να πατησει οποιος θελει να τη δει σε ενα συνδεσμο. Πρεπει να υπαρχει η δυνατοτητα αυτη αλλα δεν την εχω βρει ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peri

Νεοφερμένος

Η peri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ολα οκ με τν ασκηση την καταλαβα τελικα...ευχαριστω παρα πολυ κ τους δυο που με βοηθησατε...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Άλλες 2 ασκήσεις :
1)Να λυθεί το συστημα των εξισώσεων




2)Αν
Nα δειχθεί οτι

Είναι λίγο ως αρκετα απαιτητικές.
Αν ψαξετε το θεμα για παρομοιες ασκησεις η 1η βγαίνει σχετικα εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θελω αμεσα βοηθεια!Θελω να αποδειξω οτι εαν
Ζ1,Ζ2,Ζ3ΕC,lZ1l=1,lZ2l=2,lZ3l=4 να αποδειξετε οτι Ζ1+Ζ2+Ζ3 δεν μπορει να ειναι ισο με το μηδεν....παρακαλω απαντηστε μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θελω αμεσα βοηθεια!Θελω να αποδειξω οτι εαν
Ζ1,Ζ2,Ζ3ΕC,lZ1l=1,lZ2l=2,lZ3l=4 να αποδειξετε οτι Ζ1+Ζ2+Ζ3 δεν μπορει να ειναι ισο με το μηδεν....παρακαλω απαντηστε μου ...
Έστω κάνει μηδέν τότε z3=-z1-z2 θα είναι |z3|=|-z1-z2|=|z1+z2|
Αλλά |z1+z2|<=|z1|+|z2|=3
όμως |z3|=4
Άτοπο επομένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
τελεια απαντηση αλλα μηπως υπαρχει και αλλος τροπος?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Θελω αμεσα βοηθεια!Θελω να αποδειξω οτι εαν
Ζ1,Ζ2,Ζ3ΕC,lZ1l=1,lZ2l=2,lZ3l=4 να αποδειξετε οτι Ζ1+Ζ2+Ζ3 δεν μπορει να ειναι ισο με το μηδεν....παρακαλω απαντηστε μου ...

τελεια απαντηση αλλα μηπως υπαρχει και αλλος τροπος?...

Γνωρίζουμε ότι ισχύει ο τύπος a,b μιγαδικοί
Σημείωση: Η ταυτοτητα αυτη θέλει αποδειξη για να την χρησιμοποιησετε.
Αν θυμαμαι καλα ειναι ασκηση στο βιβλιο

Για και
Η παραπανω ταυτοτητα γινεται
(1)

Εστω ότι
τοτε

Με αντικατασταση στην (1)

ατοπο

Ουσιαστικα αποφυγαμε την τριγωνικη. Η απαντηση όμως του LostG ειναι σαφως καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ποια ειναι η αποδειξη της για να μπορω να την χρησιμοποιω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πάντως θέλω καί δημόσια να πω μπράβο στο ischool κατ' αρχήν καί κατόπιν σε μέλη όπως φοιτητές σαν τον Hurr καί άλλους, πού αντί να σερφάρουν άσκοπα στο διαδίκτυο κάνουν καί ένα πέρασμα από εδώ βοηθώντας παιδιά πού έχουν ανάγκη.
Γιατί φίλοι μου δεν είναι το παν το χρήμα.Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αυτή τη στάση ζωής.Όπως όταν λέω σε συναδέλφους ότι μπείτε ρε σείς σε διάφορα φόρα(sic) να μοιράζετε τις γνώσεις σας απαντούν κυνικά.Κι εγώ τι θα κερδίσω!
Τούς λέω ότι σκεφτείτε ένα παιδί γιά παράδειγμα στο Καστελόρριζο (όπου οι επιλογές είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες) καί αυτό το παιδί δεν έχει τις ευκαιρίες των "μοσχανεθρεμένων" δικών σας παιδιών.
Το διαδίκτυο είναι ευλογία καί κατάρα μαζί.Το ζήτημα είναι πως το χρησιμοποιεί κάποιος.Πράγμα πού έχει να κάνει βέβαια με την συνολική συγκρότηση κάθε χρήστη.



ποια ειναι η αποδειξη της για να μπορω να την χρησιμοποιω?
Χρησιμοποίησε το |z|^2=z(z*), z* είναι ο συζυγής τού z.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Άλλες 2 ασκήσεις :
1)Να λυθεί το συστημα των εξισώσεων




2)Αν
Nα δειχθεί οτι

Είναι λίγο ως αρκετα απαιτητικές.
Αν ψαξετε το θεμα για παρομοιες ασκησεις η 1η βγαίνει σχετικα εύκολα

Μιας και εμειναν καιρο χωρις καμια απαντηση η προσπαθεια
να πω λυσεις η καποια υποδειξη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
κατσε να κανω την 2)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Η 2 ειναι λιγακι δυσκολη. Θελει και τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
βασικα ολη η ουσια μια παραγοντοποιηση δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
βασικα ολη η ουσια μια παραγοντοποιηση δεν ειναι?

Η παραγοντοποιηση παιζει κρισιμο ρολο στη λυση. Τουλαχιστον τη λυση που εχω βρει εγω. Μπορει βεβαια να υπαρχει και ευκολοτερος τροπος και να μη τον εχω δει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η παραγοντοποιηση παιζει κρισιμο ρολο στη λυση. Τουλαχιστον τη λυση που εχω βρει εγω. Μπορει βεβαια να υπαρχει και ευκολοτερος τροπος και να μη τον εχω δει!!
πωωω εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους, εχω δοκιμασει και να βγαλω σε αυτους τους συνδιασμους διαφορα i απεξω, αλλα τπτ!

στο τσακ ειμαι να βαλω αναλυτικη μορφη και να λυνω βραδυατικα (x+yi)^10!!!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
πωωω εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους, εχω δοκιμασει και να βγαλω σε αυτους τους συνδιασμους διαφορα i απεξω, αλλα τπτ!

στο τσακ ειμαι να βαλω αναλυτικη μορφη και να λυνω βραδυατικα (x+yi)^10!!!:mad::mad::mad:

Ωραια ιδεα το αναπτυγμα θα το δοκιμασω:lol::lol::lol::lol::lol:
Οταν την ελυνα μου εσπασε τα νευρα μεχρι να το βρω. Ακομα δεν ειμαι 100 % σιγουρος γιατι αυτα που βγαζω μου φαινονται περιεργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.


...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maltanous

Νεοφερμένος

Ο maltanous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,είμαι λιγο καινούργιος γι'αυτό θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να ποστάρω κ γω μια άσκηση η οποία με έχει παιδέψει αρκετά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,είμαι λιγο καινούργιος γι'αυτό θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να ποστάρω κ γω μια άσκηση η οποία με έχει παιδέψει αρκετά...:P


οχι βεβαια!!! τι νομιζες πως ειναι εδω περα; σχολειο; πρωτα συμπληρωνεις μια αιτηση που θα βρεις στα πανω αριστερα στην οθονη σου. Επειτα...
:jumpy::jumpy::jumpy:

Φυσικα και μπορεις ρε συ! Αυτος εξαλου ειναι ενας απο τους σκοπους του φορουμ Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι > Θετική & Τεχνολογική

Αν ειναι και καμια ωραια, χαρη θα μας κανεις που την ποσταρεις, δεν θα σου εχουμε κανει εμεις χαρη που την λυσαμε!:)
Αλλα και απλη να'ναι δεν πειραζει!(ο καλος ο μυλος... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top