Ασκήσεις προς επίλυση στους Μιγαδικούς

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
για το w ίδιος τρόπος λύσης με το z... Κ(-4,6) και ρ=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Το δύσκολο είναι το Ι z+w Ι. Οι περισσότερες ασκήσεις ζητούν το Ι z -w I.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.



Αν και για να μη μεθοδολογούμε εντελώς, μπορούμε να κάνουμε κλασικά το σχηματάκι μας και να δουλέψουμε από εκεί, έχοντας μια οπτική εικόνα για το τι κάνουμε.


Γενικά να θυμάστε:

ΜΙΓΑΔΙΚΟΙ = ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ!

Επομένως, μη διστάσετε, αν δε σας έρχεται κάτι από άποψη εμπειρίας κατά νου, να κάνετε το σχήμα. Μας ανοίγει τα μάτια πολλές φορές!


Τα λέμε απ' την άλλη βδομάδα, μιας και την κάνω για διακοπές.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Να ζητήσω κι εγώ μιά βοήθεια γιά την παρακάτω άσκηση πού μού έβαλε ο καθηγητής.

το 2 ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Μού την έλυσε ο καθηγητής αλλά δεν σας τη λέω κι εγώ γιατί δεν με βοηθήσατε να! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δίνεται ο μιγαδικός και οι παραστάσεις , , με και .

α) Να δειχθεί ότι το γινόμενο είναι τέλειο τετράγωνο ακεραίου.

β) Αν , τότε:

i) Να δειχθεί ότι η εικόνα του z ανήκει σε ευθεία της οποίας να βρείτε την εξίσωση.

ii) Να δειχθεί ότι οι .



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδιά, να βάλω και εγώ μια άσκηση που με δυσκόλεψε αρκετά...Τελικά δεν την έλυσα, οπότε δεν μπορώ να σας δώσω και βοήθεια!

z^3 μεγαλύτερο ή ίσο του 1

Ελπίζω εσείς να καταφέρετε να την λύσετε! (Μπας και δω και εγώ άσπρη μέρα! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
κάτι που ξέχασα (τι βλακάκος που είμαι!)

η εκφώνηση της άσκησης που ζήτησα είναι: Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος του z, αν ισχύει:

sorry για το double-post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
ΒΟΗΘΕΙΑ
Όταν διαβάζουμε ότι
"κρύβεται" ότι ο είναι πραγματικός αριθμός

Θέτοντας z = x + yi
- από το καταλήγουμε σε τρείς ευθείες
- από το οι ευθείες γίνονται ημιευθείες


ΑΠΑΝΤΗΣΗ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ναι φίλε μου, γνωρίζω ότι λόγω της ανίσωσης ο z είναι πραγματικός (γιατί δεν υπάρχει διάταξη στο C). αλλά δυσκολέυτηκα αρκετά.. κυρίως με το μεγαλύτερο ή ίσο. δεν έχω καταλάβει τίποτα από γεωμετρικούς τόπους! τι θα κάνω? :( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δίνεται ο μιγαδικός και οι παραστάσεις , , με και .

α) Να δειχθεί ότι το γινόμενο είναι τέλειο τετράγωνο ακεραίου.

β) Αν , τότε:

i) Να δειχθεί ότι η εικόνα του z ανήκει σε ευθεία της οποίας να βρείτε την εξίσωση.

ii) Να δειχθεί ότι οι .



Στέλιος


το χ+y einai ακεραιος. το το |z| ειναι φυσικος, αρα ειναι και ακεραιος. ομως το αθροισμα 2 ακεραιων κανει ακεραιο, οποτε αποδειχτηκε.

να προχωρισω στα επομενα ερωτηματα ή υπαρχει καπου λαθος;

(τις παραγοντοποιησεις δεν τις εκανα τοσο αναλυτικα, ελπιζω να τις καταλαβαινετε:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι. Συνέχισέ τη!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Άλλη άσκηση από τον καθηγητή μου.Μάλλον εύκολη αλλά κάπου σκαλώνω.

Να δειχθεί γιά κάθε μιγαδικό z ότι |1+z|< = |1+z|^2 +|z|.
Άμα δεν με βοηθήσετε καί τώρα δεν ξαναρωτάω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peri

Νεοφερμένος

Η peri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι καινουρια στο forum.
Εχω να υποβαλλω μια ασκηση που ομολογουμενως με δυσκολεψε..!!!
Αν μπορουσατε να βοηθησετε......

Αν για τους μιγαδικούς z1,z2, … ,zν (ν ≥ 2) ισχύουν z1 + z2 + … + zν = 0 (1) και |z1| = |z2| = … = |zν| = 1 να δείξετε ότι ισχύει :

|z – z1| + |z – z2| + … + |z – zν| ≥ ν, z ? C
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
^είσαι από τον ειρμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
^είσαι από τον ειρμό?
Τι θέλει να πεί ο.. ποιητής?
Α εννοείς το φροντιστήριο? Α μπα.Είμαι από πολύ μακριά γιά να έχω ειρμό στις σκέψεις μου.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δίνεται ο μιγαδικός και οι παραστάσεις , , με και .

α) Να δειχθεί ότι το γινόμενο είναι τέλειο τετράγωνο ακεραίου.

β) Αν , τότε:

i) Να δειχθεί ότι η εικόνα του z ανήκει σε ευθεία της οποίας να βρείτε την εξίσωση.
ii) Να δειχθεί ότι οι .



Στέλιος

β)

i)

οταν διωχνω τα τετραγωνα δεν εχω εξετασει την περιπτωση
που καταληγει σε xy>0. εκει τι λεμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχουμε ότι .



όμως , άρα:



Αν , τότε θα 'χαμε , μιας και γινόμενο ρητού και άρρητου μας κάνει άρρητο. Άρα οφείλει . Αντίστοιχα και για το y. qed.

Πώς σου φάνηκε η άσκηση; Νομίζω ότι είναι καλή, δείχνει ποιος μαθητής μπορεί να σκεφτεί κάτι το παραπάνω, αλλά μπορεί και ο καθένας τη λύσει, αν όχι εξ' ολοκλήρου, το μεγαλύτερο μέρος της.



Στέλιος



Ps: Στο γεωμετρικό τόπο, όταν φεύγεις απ' τα τετράγωνα, παίρνεις δύο περιπτώσεις. Με τη μία περίπτωση βρίσκεις για γεωμετρικό τόπο την y=-x, ενώ με την άλλη x=y=0, που 'ναι άτοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
αρκετα ωραια και πρωτοτυπη ασκηση! προχθες τελειωσαμε το κεφαλαιο των μιγαδικων και παρολο που εχω λυσει ασκησεις με μιγαδικους απο 3 βοηθηματα(γκατζουλη,σκομπρη,μπαρλα), δεν εχω συναντησει παρομοια. αν εχεις κιαλλες ποσταρε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top