Ασκήσεις προς επίλυση στους Μιγαδικούς

maltanous

Νεοφερμένος

Ο maltanous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλά ντε απλώς ρωτάω:P:P
Λοιπόν,είναι 2 ασκήσεις που μοιάζουν πολύ:

Τα πρώτα μέρη είναι Έστω και τα δεύτερα είναι Δείξτε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Η λυση της ασκησης

Να λυθεί το συστημα των εξισώσεων:




1η λυση:

Στην σελιδα 3 του θεματος λυθηκε η παρακατω ασκηση
Παραθέτω μια αγαπημένη μου άσκηση στους μιγαδικούς και πιστεύω αξίζει να ασχοληθείται!!!


Έστω οι μιγαδικοί ώστε να ικανοποιούν τις σχέσεις
και
Να δείξεται ότι
ή ή

Αφου η λυση της ασκησης μας ειναι γνωστη μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε

Επειδη ολες οι σχεσεις μας ειναι συμμετρικες χωρις βλαβη της γενικοτητας θεωρουμε οτι
Αρα εχουμε οτι και

Το συστημα αυτο λυνεται ευκολα και δινει
και

Αρα τελικα {1,i,-i}
με την προυποθεση οτι τα ειναι διαφορα ανα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
2η λυση


{1,2,3}



Ισχύει οτι


Αρα
για
Αρα {1,i,-i}
Ομοια και τα πρεπει να ανηκουν στο ιδιο συνολο. Οι τρεις ριζες πρεπει να ειναι διαφορετικες μεταξυ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου άσκηση!:xixi:

Για τους μιγαδικούς z,w ισχύουν: =3+4i και =4+3i, n N - {0}.

Να δείξετε ότι:

α) δεν ανήκει στο R


β) είναι φανταστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trilo

Νεοφερμένος

Ο trilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου άσκηση!:xixi:

Για τους μιγαδικούς z,w ισχύουν: =3+4i και =4+3i, n N - {0}.

Να δείξετε ότι:

α) δεν ανήκει στο R


β) είναι φανταστικός.

a)Ισχύει τότε άρα και άρα ο z/w δεν ανήκει στο R γιατί για να ανήκει πρέπει z/w=
b)αν ν=1 τοτε με πράξεις αποδεικνυεται ότι z+w/z-w=-7ι άρα άφου το Re(w)=0 o weC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
δεν ξέρω αν είναι σωστή η λύση σου... και εγώ μαθητής είμαι... η δική μου απάντηση στο α ερώτημα είναι με εις άτοπο απαγωγή. και το β με μέτρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
a)Ισχύει τότε άρα και άρα ο z/w δεν ανήκει στο R γιατί για να ανήκει πρέπει z/w=
b)αν ν=1 τοτε με πράξεις αποδεικνυεται ότι z+w/z-w=-7ι άρα άφου το Re(w)=0 o weC

1) Στο α) δεν ειναι ολοκληρωμενη η αποδειξη
2) Αν ο ν δεν ειναι 1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trilo

Νεοφερμένος

Ο trilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν ξέρω αν είναι σωστή η λύση σου... και εγώ μαθητής είμαι... η δική μου απάντηση στο α ερώτημα είναι με εις άτοπο απαγωγή. και το β με μέτρα!
Μπορείς να μου πείς πως το βρίσκεις με μέτρα;

1) Στο α) δεν ειναι ολοκληρωμενη η αποδειξη
2) Αν ο ν δεν ειναι 1?
Στο α γιατι δεν είναι ολοκληρωμένη η απάντηση; το β το ξέρω είναι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
a)Ισχύει τότε άρα και άρα ο z/w δεν ανήκει στο R γιατί για να ανήκει πρέπει z/w=

πχ
Απεδειξες οτι αλλα δεν ειπες γιατι δεν μπορει ταυτοχρονα να ισχυει z/w=.
Να εισαι αναλυτικος και μην ξεχνας περιορισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
α) Αν z/w είναι πραγματικός τότε καί (z/w)^n θα είναι επίσης πραγματικός.Όμως αν κάνουμε πράξεις βλέπουμε ότι ο τελευταίος δεν είναι πραγματικός γιατί ισούται με (24/25)+(7/25)i.


β) (z+w)/(z-w) ανήκει στο Ι <----- (z+w)/(z-w) =-[(z+w)/(z-w)]*<---- (z+w)(z-w)* = -(z-w)(z+w)* <----- zz*-zw*+wz*-ww*= -zz*-zw*+wz*+ww* <----- 2(zz* -ww*)=0 <------|z|^2=|w|^2<-----|z|=|w|.

Παιδιά συγγνώμη που ξεκίνησα με το δεδομένο από το τέλος και πορεία προς την αρχή.
z* σημαίνει συζυγής (το έχουν συμβολίσει και άλλοι έτσι) και βέβαια εύκολα βλέπουμε ότι |z|=|w|=νιοστή ρίζα του 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Σωστα μου φαινονται.
Αν μπορεις προσπαθησε να τα γραφεις σε latex
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peri

Νεοφερμένος

Η peri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μια ακομη ωραια ασκησουλα που με παιδεψε αρκετα..δεν ξερω ομως αν την εχω σωστη για δειτε την λιγο κ εσεις..
δινονται οι μιγαδικοι z1=α+βi και z2=(2-z1*)\(2+z1*)οπου α,β ε R με β διαφορο του 0.δινεται επισης οτι z2-z1 ε R.
α)να αποδειξετε οτι z2-z1=1
β)να βρειτε το γεωμετρικο τοπο των εικονων του z1
γ)αν ο αριθμος z1^2 ειναι φανταστικος και αβ>0 να υπολογισετε το z1 και να δειξετε οτι (z1+1+i)^20-(z1*+1-i)^20=0

οπου z1* o συζυγης του z1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ασκηση του Mostel στη σελιδα 2

με
και


α) Να αποδείξετε ότι:

β) Αν
είναι ρίζα του πολυωνύμου
, τότε
.

Παραθετω τη λυση μου που ειναι αρκετα κομψη:D:
το α ερωτημα δεν εχει καποια δυσκολια:κανουμε επιμεριστικα πραξεις και με διαδοχικες τριγωνικες ανισοτητες προκυπτει το ζητουμενο
β)θεωρώ το πολυωνυμο K(x)=

παρατηρω οτι εχει ριζα το 1!!!!!!!!!

Αρα αν εφαρμοσουμε σχημα Horner γραφεται Κ(χ)=
σχέση (1)
Άρα
K(z)=

για χ=|z| στη (1)προκυπτει
Κ(z)=

Αρα απτο (α) ισχυει |(z-1)Ρ(z)|
σχέση (2)
στη (2) για
προκυπτει 0

η 2η παρενθεση ειναι θετικός ώς αθροισμα θετικών.Άρα προκύπτει
0
αρα

Πείτε μου πώς αυτο δεν ήταν κομψο????:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ωραία λύση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Βάζω μία ακόμη άσκηση, αφιερωμένη στον Γιώργο !

Putnam contest, 1959

Αν οι εικόνες των μιγαδικών αριθμών , είναι κορυφές ισοπλεύρου τριγώνου, τότε η τρίτη κορυφή αυτού του τριγώνου θα είναι η εικόνα του μιγαδικού αριθμού , όπου w είναι μη πραγματική ρίζα της εξίσωσης .

Αρχικα ,
Αρα

Αν

Αρκει νδο


με πραξεις αν παρω την
εχω : αλλα αρα Ομοιως και για την

Αν Αν ομοιως ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια βοηθεια!!!μου δινει σε ασκηση εναν μιγαδικο z=χ^2-χ-9i και λεει βρειτε τον z!!!τ εννοει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swimmer

Νεοφερμένος

Ο swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πως λυνεται ρε μεγαλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μονο αυτο λεει?:!:
δωσε ολη την εκφωνηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!!!μου δινει σε ασκηση εναν μιγαδικο z=χ^2-χ-9i και λεει βρειτε τον z!!!τ εννοει??
Λογικά θα πρέπει να δίνει κάτι ωστε να μπορούμε να βρούμε το χ για να υπολογίσουμε το μιγαδικό z
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σωστος Δημητρη!
μηπως λεει ο z να ειναι ο μηδενικος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top