[24/5/2008] Μαθηματικά / Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω εκανα θμτ το [χ,χ+1 και αφου η παραγωγος ειναι αυξουσα λεω για καθε χ<χ+1
ισχυει η παραγωγος του χ <του χ+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Νομίζω πως στο Μπλογκ της μαθηματικής εταιρείας είπαν κάτι για γρίφους :P

Για δώσε μου Link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Βασικα στο 3β την μονοτονια της παραγωγου την χρησιμοποιουσες για το ξ και οχι για το χ

Απο θμτ στο [ χ , χ+1 ] προεκυπτε οτι υπαρχει ξ Ε (χ,χ+1) ωστε f(x+1) - f(x) = f '(ξ) οποτε αφου ξ < χ+1 απο την μονοτονια της παραγωγου βγαινει f '(ξ) < f ' (χ+1) οποτε προκυπτει το ζητουμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ στο 2ο θέμα το 2ο ερώτημα έχασα ένα πρόσημο και μου βγήκε όλο το θέμα λάθος ενώ ο τρόπος είναι σωστός. Θα μου το κόψουν όλο το θέμα επειδή έβγαλα λάθος αποτελέσματα ή θα μου δώσουν κάποια μόρια επειδή είχα σωστή σκέψη; Αν ναι, πόσα;
Στο 4ο θέμα εκεί που ήθελε De'L Hospital δεν είπα για τη συνέχεια της g''(x). Πόσα θα μου κόψουν από εκεί;
Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Άμα ο τρόπος είναι σωστός...θα πάρεις τουλάχιστον το μισό θέμα.... Συνέχεια της f'' δεν χρειαζόταν να αναφέρεις πουθενά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγω πάλι πηρα την f(x) που επρεπε να αποδειξουμε και την αντικατεστησα στη σχεση με το ολοκληπωμα(και στην αρχη και μεσα στο ολοκληρωμα) και καταληξα σε κατι που ισχυει...μακαρι να το δεχτουν!!!!!!!!κατα τα αλλα ειμαι πανω απο την βαση:no1:(μαλλον) και κατω απο 15:'(


χαχαχα και εγώ το ίδιο έκανα...δεν ήξερα τι άλλο να κάνω...πάντως βγαίνει και με παραγοντική νομίζω...

έχω χάσει την ανίσωση στο 3ο θέμα(απο βλακεία), αυτό το 4α και 1η2 περιπτώσεις στο 3β.
οπότε γύρω στο 15 και εγώ.

ps. κλαρινάκι το 4ο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Στο θέμα 4α, μιας που δεν ήξερα να το λύσω, πήρα και καλά το ολοκλήρωμα από 1ως2 ξεχωριστά, το έβαλα ίσο με 2 (χωρίς να δείξω πώς βγαίνει - το έβαλα γιατί απλά ήταν προφανές) και στη συνέχεια έλυσα την f(X) για το ολοκλήρωμα=2.
Ας κόψουν το λαιμό τους να μου δώσουν έστω μια μονάδα που ήμουν τόσο έξυπνος και κατάλαβα ότι το ολοκλήρωμα ισούται με 2 :D:D



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια εγω πηρα θμτ στο [χ,χ+1] στο 3δ λεγοντας μονο οτι η f πληρει τις προυποθεσεις του θεωρηματος χωρις να αναφερω ποιες ειναι αυτες , ενω στο 3β βρηκα το συνολο τιμων χωρις να βρω το συνολο τιμων των δυο υποδιαστηματων....
Να υπολογιζω -5 μορια τουλαχιστον???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Απο τα πρωτα γραπτα στο βαθμολογικο καβαλας εχει διαπιστωθει οτι υπαρχει σημαντικοτατο προβλημα στο 3ο και 4ο θεμα....Οι μαθητες δεν τα εχουν παει καλα και γενικα αναμενεται χαμηλη επιδοση στα μαθηματικα...Αυτα,πληροφοριακα παντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Στο θέμα 4α, μιας που δεν ήξερα να το λύσω, πήρα και καλά το ολοκλήρωμα από 1ως2 ξεχωριστά, το έβαλα ίσο με 2 (χωρίς να δείξω πώς βγαίνει - το έβαλα γιατί απλά ήταν προφανές) και στη συνέχεια έλυσα την f(X) για το ολοκλήρωμα=2.
Ας κόψουν το λαιμό τους να μου δώσουν έστω μια μονάδα που ήμουν τόσο έξυπνος και κατάλαβα ότι το ολοκλήρωμα ισούται με 2 :D:D



-petros

αυτό έκανα και εγώ... ελεήστε 2 μόρια...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Απο τα πρωτα γραπτα στο βαθμολογικο καβαλας εχει διαπιστωθει οτι υπαρχει σημαντικοτατο προβλημα στο 3ο και 4ο θεμα....Οι μαθητες δεν τα εχουν παει καλα και γενικα αναμενεται χαμηλη επιδοση στα μαθηματικα...Αυτα,πληροφοριακα παντα;)
Thanks για την ενημέρωση! :thanks::thanks::thanks:

Όποια παρόμοια πληροφορία σχετικά με την επίδοση των μαθητών, ευπρόσδεκτη!
(να δούμε τι θα γίνει και με τις βάσεις φέτος...)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδια εγω πηρα θμτ στο [χ,χ+1] στο 3δ λεγοντας μονο οτι η f πληρει τις προυποθεσεις του θεωρηματος χωρις να αναφερω ποιες ειναι αυτες , ενω στο 3β βρηκα το συνολο τιμων χωρις να βρω το συνολο τιμων των δυο υποδιαστηματων....
Να υπολογιζω -5 μορια τουλαχιστον???:(

οχι -5 με τπτ......Αν εβγαλες το συνολο τιμων απλωσ μονο απο το ολικο ελαχιστο και το lim που εβγαινε + απειρο θα τα παρεισ ολα τα μορια. Απλα σου χρειαζονται τα συνολα τιμων των 2 υποδιαστιματων στο 3γ...Και στο 3δ να σου κοψουν μια μοναδα αντε 2 το πολυ. Και το σχολικο ετσι κι αλλιως αν δεις στις αποδειξεις του αυτο το πραγμα λεει χορις να αναφερει ποιοες ειναι οι προϋποθεσεις ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρε παιδια στο 4γ αντι να κανω De 'L hospital πηρα τη σχεση που αποδειξαμε στο β ερωτημα και στην θεση των παραγωγων εβαλα απο τον ορισμο τις παραγωγους οποτε κατεληξα σε μια παρασταση ιδια με το 1ο μελος ευτης που εδινε στο 4γ και στη συνεχεια ηταν ευκολο... Επρεπε αναγκαστικα να το κανω με λοπιταλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μάγκες παίζει επανάληψη της εξέτασης στο μάθημα..
Οι ασκήσεις ήταν απο το ίδιο βοήθημα, πράγμα που απαγορεύεται ρητώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
δεν ξαναδίνω μαθηματικά που να με πληρώνανε. epinephelus έχεις πηγή?

βαριόντουσαν να βγάλουνε θέματα μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι, ακούγεται παντου στην πόλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πλακα μου κανεις μην λες τετοια τωρα... πανω που εγραψα 90 και βαλε.... πες μ οτι δεν θα γινει κατι τετοιο... ααα και ας απαντησει καποιος σε αυτο που εγραψα πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι πηγή αυτό, είναι φήμη, και τις φήμες καλό είναι να μη τις διαδίδουμε αν δεν τις έχουμε ελέγξει.
Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ρε παιδια στο 4γ αντι να κανω De 'L hospital πηρα τη σχεση που αποδειξαμε στο β ερωτημα και στην θεση των παραγωγων εβαλα απο τον ορισμο τις παραγωγους οποτε κατεληξα σε μια παρασταση ιδια με το 1ο μελος ευτης που εδινε στο 4γ και στη συνεχεια ηταν ευκολο... Επρεπε αναγκαστικα να το κανω με λοπιταλ?
Πώς ακριβως το έκανες αυτο; Έκανα κάτι παρόμοιο αλλά επειδή μου έβγαινε όριο στο όριο, υπέθεσα ότι για h πολύ κοντά στο μηδέν ισχύει η ισότητα χωρίς το όριο και μετά τα αντικατέστησα, οπότε μου βγήκε η ισότητα του β ερωτήματος. Είναι σωστό ή το έθεσα αυθαίρετα; Ιδού η απορία!:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ενταξει το συνολο τιμων ,αλλα οι προυποθεσεις θμτ νομιζω οτι ειναι σημαντικο να τις αναφερεις...
Παντως , πιστευω πως τα θεματα δεν ηταν για διαβασμενους αλλα για ξυπνιους.Στο πρωτο θεμα , νομιζω πως η επιτροπη προσπαθησε να ''βοηθησει'' με μια αποδειξη που να βγαινει χωρις να την εχεις μελετησει, αλλα εμεις την σνομπαραμε...Στο 2ο θεμα ηταν ο κλασσικοτατος μιγαδικος , ενω το 3ο θεμα ηταν ''φωτια'' , με καλες παγιδες....Τωρα σαν θεμα 4ο , θα μπορουσαν να βαλουν κατι ποιο ενδιαφερον , αλλα και αυτο που εβαλλαν μπορουσε να αντιμετωπιστει με καθαρο μυαλο , σχετικα ευκολα...

Τελος , για οσους εχετε Μπαρλα, στην σελιδα 203 θα βρειτε κατι ΠΑΑΑΡΑ πολυ εωδιαφερον......:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top