[24/5/2008] Μαθηματικά / Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδεσ και γω νομιζω οτι απο την αντιπαραγωγιση παιρνουμε τα 5. Τωρα αν μασ δωσουνε αλλα 4-5 που λεει ο demoglakos για τις %&$&&$ που γραψαμε εγω παω στο 100αρι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ρε θα τρελαθω.... αφου εβγαινε γιατι να μην ειναι σωστο...??? λιγο προσοχη ηθελε μονο στο g'(x-h) να κανεις σωστη αντικατασταση.....

Ό,τι και να ήταν θα μάθουμε όταν βγουν τα αποτελέσματα, δεν έχει νόημα να το σκαλίζουμε τώρα. Με λίγη τύχη θα πάρουμε 6-8 μόρια και εντάξει αν έχεις και καλή εικόνα γραπτού στο σύνολο κάτι θα μετρησει θετικά κι αυτό. :no1:
Είναι ενδιαφέρον πάντως που επιλέξαμε και οι τρεις τον ίδιο τρόπο, μου φαινόταν παρατραβηγμένο να το σκεφτεί κανείς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Forgotten έτσι όπως το κάνεις σωστό φαίνεται...δεν το είδα ακριβώς,,απλώς εγώ έκανα ένα del' Hospital... και δεν χρειάστηκα καθόλου τη συνέχεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
σε παρακαλω μην αποκαλεις αυτα που γραψαμε 96%3%63... που ξες μπορει να ανακαλυψαμε κατι καινουργιο και πρωτακουστο που θα βοηθησει την ανθρωποτητα να παει μπροστα.... καλα καταλαβα μαλλον οργιαζει η φαντασια μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Forgotten έτσι όπως το κάνεις σωστό φαίνεται...δεν το είδα ακριβώς,,απλώς εγώ έκανα ένα del' Hospital... και δεν χρειάστηκα καθόλου τη συνέχεια....

Εάν κάνεις ένα De' L Hospital καταλήγεις σε 0/0.
Πως τη συνέχισες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μία προσθαφάιρεση έκανα και εμφάνισα τα δύο όρια που μου δίνουν την g''(x) το ένα από ορισμό, το άλλο από β ερώτημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μία προσθαφάιρεση έκανα και εμφάνισα τα δύο όρια που μου δίνουν την g''(x) το ένα από ορισμό, το άλλο από β ερώτημα....

Αυτό που έκανες είναι το σωστό.
Να δούμε πόσο θα μου κόψουν τώρα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Yeap πήρα το όριο και μετά από δύο De' L Hospital κατέληξα στο εξής:

lim = [g''(x+h)+g''(x-h)]/2
h->o

Για να βάλεις όμως όπου h το 0 πρέπει να ξέρεις πως η g'' είναι συνεχής.

Ρε το ακουσα απο πολλους αυτο με τα 2 οπιταλ και δεν χρειαζονται και τα 2....Καταρχας οντως χρειαζεται να ξερεις οτι η g'' ειναι συνεχης που αν θυμαμαι καλα δεν προεκυπτε απο καπου...Αν κανεις 1 οπιταλ μονο τοτε σου προκυπτει

lim [ g'(x + h) - g'(x-h) ] / 2h
h->0

οποτε προσθαφερωντας g'(x) το οριο βγαινει 1/2 g''(x) + 1/2 g''(x) = g''(x)

Eιναι ακριβως η ασκηση Β ομαδας 8 ερωτημα ii) σελιδα 221 του σχολικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Οντως demoglakos συγγνωμη εχεις δικιο...Ισως μας βγαλουν και στις ειδεισεις να τους το εξηγησουμε.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδια τα θέματα ήταν πράγματι αρκετά δύσκολα.. Την αποδείξη την θυμόμουνα και την έγραψα (παρ'ολα αυτά, πού την θυμηθήκανε???).. Εχω 3/5 Σ-Λ (Εβαλα το 1ο λάθος.. Ελεος...). Το 2ο το έκανα και πιστεύω οτι αρκετά απλό. Από το 3ο, όλα, εκτός από το γ (μόλις χτύπησε το κουδούνι μου ήρθε η φλασιά να βαλω ln και στα 2 μέλη, αλλά ήταν αργά....:(). Όσο για το 3δ, είχα κάνει αρκέτες παρόμοιες και σκέφτηκα αμέσως το ΘΜΤ.
Για το 4ο. Αντικειμενικά δύσκολο. Παρόμοια άσκηση με το 4α υπάρχει και στο βιβλίο ενός μαθηματικού Μαυρίδη (κυκλοφορεί κυρίως στην Θεσ/νικη) και ήμουνα αρκετα Κ@λ@φαρδος που εκανα παρόμοια... Το 4β τπτ... (Αν και μετά κατάλαβα ότι ήταν απλό) . Στο 4γ μετά απο πολύ σκέψη (αφου έκανα την βλακεία να παραγωγίζω συνέχεια με άγνωστο το χ και ως αποτέλεσμα να μη μου βγαίνει), έκανα μια περίεργη λύση. Διαίρεσα πάνω-κάτω με h, έσπασα το g(x) και έμφανησα στο αρχικό όριο το {g'(x)-g'(x-h)}/h το οποίο από το β μας δίνει g''(x).. Ελπίζω να πάρουνε σωστή τη λύση μου....

Υπολογίζω γύρω στο 85. ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φιλε dimishr1 νομιζω οτι αν διαβασεις λιγο παραπανω θα δεις οτι αυτο το καναμε κ εμεις κ συζητουσαμε το κατα ποσο ειναι σωστο....Αν μπορεις πες λιγο σε ποια σελιδα του μαυριδη κ ποια ασκηση ακριβως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πάντως, επειδή το διαβάζω αρκετά εδώ γύρω.. Όποιος έκανε 2 Del' Hospital στο όριο και δεν έδειξε ότι g"(x) συνεχής (που δεν ξέρω αν μπορούσε να δειχθεί), έχει κάνει λάθος.. Δεν ξέρω πόσο κόβουν.. αλλά 4-5 μόρια σίγουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Παιδια μην τρελαινεστε αλλο...Αν εχετε μιλησει με τους καθηγητες σας και σας ειπαν οκ,μην αναρωτιεστε...Δειτε μια ταινια,τηλεοραση απλα χαλαρωστε και αφιερωθειτε στη βιολογια(ΕΕΕΕρχεται:P) ή το ΑΟΔΕ

Edit:Απαγορευεται να κανεις 2 delhopital για τον απλουστατο λογο οτι δεν ξερεις αν η 2η παραγωγος εναι συνεχης στην περιοχη του χο οχι στο χο...Σιγουρα θα κοψουν απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στο θέμα 4α, μιας που δεν ήξερα να το λύσω, πήρα και καλά το ολοκλήρωμα από 1ως2 ξεχωριστά, το έβαλα ίσο με 2 (χωρίς να δείξω πώς βγαίνει - το έβαλα γιατί απλά ήταν προφανές) και στη συνέχεια έλυσα την f(X) για το ολοκλήρωμα=2.
Ας κόψουν το λαιμό τους να μου δώσουν έστω μια μονάδα που ήμουν τόσο έξυπνος και κατάλαβα ότι το ολοκλήρωμα ισούται με 2 :D:D



-petros


xaxa!:D και εγω το ιδιο εκανα!!!και εγω εξυπνη ειμαι! :P 8ελω και εγω μια μοναδα!!!!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μονο το πρωτο θεμα εκανα ολοκληρο :'(

Στα υπολοιπα ολα μισα ...Σκετη απογοητευση...:mad:

Περιμένω κανα 50/100 στην καλυτερη περιπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioni

Νεοφερμένος

Η dioni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά άκουσα για επανάληψη στα μαθηματικά...ελάτε τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο... εδώ δεν το κάνανε άλλες και άλλες χρονιές που βάζανε εντελώς άστοχα ερωτήματα.. θα το κάνουν τώρα????

ναι σιγα μην το κανουν ρε....
εγω δεν εχω κμ ορεξη να κατσω να κσαναδιαβασω μα8 κατ... αληθεια...εγραψσ χαλια και τελοσ...δεν 8ελω παλι τα ιδια..:'(:mad:
και βσκ το απολειω τελειωσ να κανουν επαναληψη...ειναι αδικο για οσουσ γραψανε κλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το πιο σοβαρο αν υπαρχουν αυτουσια θεματα να το κανει θεμα το mega...Επαναληψη δεν παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Petro καλή μαγκιά να πεις ότι το ολοκλήρωμα είναι ίσο με 2... Πιστεύω παραπάνω από 1 μονάδα πρέπει να πάρεις γιατί ήσουν μέσα στο πνεύμα της άσκησης και αντιλαμβανόσουν τι γινόταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Σαββάλα ( Στεργίου -Νάκης ) Υπάρχουν και τα τρία θέματα αυτούσια!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σε πια σελίδα;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Πάντως, επειδή το διαβάζω αρκετά εδώ γύρω.. Όποιος έκανε 2 Del' Hospital στο όριο και δεν έδειξε ότι g"(x) συνεχής (που δεν ξέρω αν μπορούσε να δειχθεί), έχει κάνει λάθος.. Δεν ξέρω πόσο κόβουν.. αλλά 4-5 μόρια σίγουρα..

Ναι ρε γαμωτο , αυτο εκανα κ εγω. Μετα , μολις το βγηκα, το καταλαβα, οπως και την αλλη μεγαλη βλακεια, και χτυπαγα το κεφαλι μου. Ελπιζω να μην κοψουν πανω απο 4-5 μορια παντως. Γαμωτο , αν ημουν λιγο πιο προσεκτικη, θα ειχα πανω απο 18:mad::'(Απογοητευση σκετη... Ενταξει, δεν ημουν και σε καλη μερα, καθως, ξυπνησα με τρομερο πονοκοιλο (λογω .. γυναικολογικων:P) και κατοπιν, εμετους κλπ, αφου σκεφτομουν να μην παω να δωσω. Αλλα τεσπα. Μου ειπε ο καθηγητης μου, οτι επειδη οι βαθμολογητες θα βλεπουν κατα πλειοψηφια γραπτα <12 , οταν βλεπουν γραπτα που αξιζουν λιγο παραπανω θα ειναι πιο επιεικεις. Ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top