Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όταν την περνάς ζάχαρη ναι, σωστά τα λες ...
Όταν όμως έχεις δει αρρώστιες μέσα στο σπίτι και σε αγαπημένα πρόσωπα σου, δυσκολεύει.. :/

ολοι πρεπει να ζουμε με την ελπιδα οτι δεν θα παθουμε κατι κακο... Απο το αγχος και τον φοβο θα αρρωστησουμε στο τελος! Thats it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εσύ αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που μερικοί το σκέφτονται όλη μέρα χωρίς λόγο, απλά και μόνο επειδή το φοβούνται..
Εγώ μιλάω για άτομα που έχουν σοβαρές αρρώστιες και κάθε μέρα δεν ξέρουν αν πρέπει να λένε ευχαριστώ που αντέχουν ή καλύτερα να φύγουν να ησυχάσουν,ή για άτομα που φοβούνται αν θα χάσουν κάποιον, και αυτό όχι χωρίς λόγο, ΜΕ λόγο, όπως είπα πιο πριν πχ αρρώστια...

Το έχω φάει για χρόνια αυτό με το κουτάλι, για αυτό τα λέω...
ΝΑΙ, τον φοβάμαι και μάλιστα πολύ, δεν θέλω ξανά να μου πάρει κανέναν μακριά με τόσο άσχημες καταστάσεις :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εσύ αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που μερικοί το σκέφτονται όλη μέρα χωρίς λόγο, απλά και μόνο επειδή το φοβούνται..
Εγώ μιλάω για άτομα που έχουν σοβαρές αρρώστιες και κάθε μέρα δεν ξέρουν αν πρέπει να λένε ευχαριστώ που αντέχουν ή καλύτερα να φύγουν να ησυχάσουν,ή για άτομα που φοβούνται αν θα χάσουν κάποιον, και αυτό όχι χωρίς λόγο, ΜΕ λόγο, όπως είπα πιο πριν πχ αρρώστια...

Το έχω φάει για χρόνια αυτό με το κουτάλι, για αυτό τα λέω...
ΝΑΙ, τον φοβάμαι και μάλιστα πολύ, δεν θέλω ξανά να μου πάρει κανέναν μακριά με τόσο άσχημες καταστάσεις :/

Λυπαμε για τις αναμνησεις που εχεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ειδικά έτσι όπως είναι η ζωή στις μέρες μας,το τελευταίο πράγμα που με φοβίζει είναι ο θάνατος...λες και θα καταλάβω τίποτα όταν μου συμβεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Καθόλου. Ποιος ο λόγος να φοβηθείς για κάτι που είναι βέβαιο ότι θα συμβεί;

https://www.youtube.com/watch?v=htC3ed33sOM

8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Όχι,το μόνο που θέλω είναι να πεθάνω χωρίς πόνο.Αυτό με φοβίζει πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι,το μόνο που θέλω είναι να πεθάνω χωρίς πόνο.Αυτό με φοβίζει πιο πολύ.

und ich
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Βασικά δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην φοβάται το θάνατο. Όλες μας οι πράξεις καθορίζονται από την ανάγκη του οργανισμού μας να παραμείνει στη ζωή... Ουσιαστικά η απόφαση έχει παρθεί από τα κύτταρα μας που κάνουν ότι μπορούν για να παραμείνουν ζωντανα. Γι' αυτό ακόμα και αυτοί που αυτοκτονούν με τρόπο όπως πνιγμό, ένα δευτερόλεπτο πριν ήταν σίγουροι για αυτό που κάνουν, όμως πριν πεθάνουν παλεύουν για να γλιτώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βασικά δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην φοβάται το θάνατο. Όλες μας οι πράξεις καθορίζονται από την ανάγκη του οργανισμού μας να παραμείνει στη ζωή... Ουσιαστικά η απόφαση έχει παρθεί από τα κύτταρα μας που κάνουν ότι μπορούν για να παραμείνουν ζωντανα. Γι' αυτό ακόμα και αυτοί που αυτοκτονούν με τρόπο όπως πνιγμό, ένα δευτερόλεπτο πριν ήταν σίγουροι για αυτό που κάνουν, όμως πριν πεθάνουν παλεύουν για να γλιτώσουν...

View attachment 46913 Μολις διαβασα αυτα που εγραψες αυτη μου ηλθε στο μυαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
View attachment 46913 Μολις διαβασα αυτα που εγραψες αυτη μου ηλθε στο μυαλο!

Αυτή η κοπέλα (όπως έλεγα) ένα δευτερόλεπτο πριν το κάνει ήταν σίγουρη για αυτό που έκανε και πίστευε ότι πρέπει να το κάνει.
Αφού το έκανε όμως άρχισε να τσιρίζει και να πέρνει τηλέφωνο στο νοσοκομείο, ενώ κάποιος που πραγματικά ΘΕΛΕΙ να πεθάνει θα περίμενε απλά μέχρι να έρθει η ώρα του θανάτου. Είναι βιολογικό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτή η κοπέλα (όπως έλεγα) ένα δευτερόλεπτο πριν το κάνει ήταν σίγουρη για αυτό που έκανε και πίστευε ότι πρέπει να το κάνει.
Αφού το έκανε όμως άρχισε να τσιρίζει και να πέρνει τηλέφωνο στο νοσοκομείο, ενώ κάποιος που πραγματικά ΘΕΛΕΙ να πεθάνει θα περίμενε απλά μέχρι να έρθει η ώρα του θανάτου. Είναι βιολογικό το θέμα...

Eχεις δικαιο αλλα οταν δινεις τελος στην ζωη σου ποναει ρε συ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι τον θάνατο, απλά θέλω πριν πεθάνω να έχω ολοκληρώσει αυτά που θέλω να κάνω στην ζωή μου. Το μόνο που φοβάμαι, είναι να πεθάνω επώδυνα. Δεν θέλω να αρρωστήσω και μετά να πεθάνω, γιατί έτσι θα ταλαιπωρώ και τον ίδιο τον εαυτό μου, αλλά και τους γύρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι τον θάνατο, απλά θέλω πριν πεθάνω να έχω ολοκληρώσει αυτά που θέλω να κάνω στην ζωή μου. Το μόνο που φοβάμαι, είναι να πεθάνω επώδυνα. Δεν θέλω να αρρωστήσω και μετά να πεθάνω, γιατί έτσι θα ταλαιπωρώ και τον ίδιο τον εαυτό μου, αλλά και τους γύρω μου.

+φωνω αυτο λεω δεν θελω να πεθανω σε ενα κρεβατι νοσοκομειου να μην μπορω να κουνηθω θελω απλα να ''φυγω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν φοβάμαι τον θάνατο, απλά θέλω πριν πεθάνω να έχω ολοκληρώσει αυτά που θέλω να κάνω στην ζωή μου. Το μόνο που φοβάμαι, είναι να πεθάνω επώδυνα. Δεν θέλω να αρρωστήσω και μετά να πεθάνω, γιατί έτσι θα ταλαιπωρώ και τον ίδιο τον εαυτό μου, αλλά και τους γύρω μου.

Δηλαδή αν σου έλεγαν ότι θα κοιμηθείς και μετά δεν θα ξυπνήσεις ποτέ, θα ήσουν άνετος;
Δηλαδή ότι βλέπεις για τελευταία φορά τα αγαπημένα σου πρόσωπα και ό,τι γενικά συνεπάγεται ένας θάνατος. Ξερεις ότι θα είναι εντελώς ανώδινος αλλά με τίποτα δεν θα σου ήταν αδιάφορο γεγονός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Δηλαδή αν σου έλεγαν ότι θα κοιμηθείς και μετά δεν θα ξυπνήσεις ποτέ, θα ήσουν άνετος;
Δηλαδή ότι βλέπεις για τελευταία φορά τα αγαπημένα σου πρόσωπα και ό,τι γενικά συνεπάγεται ένας θάνατος. Ξερεις ότι θα είναι εντελώς ανώδινος αλλά με τίποτα δεν θα σου ήταν αδιάφορο γεγονός...

Γιατι να μην εισαι ανετος?
Το ξερεις ήδη οτι καποια στιγμη θα πεθανεις και δεν θα ξαναδεις τα αγαπημενα σου προσωπα.
Ειναι αναποφευκτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δηλαδή αν σου έλεγαν ότι θα κοιμηθείς και μετά δεν θα ξυπνήσεις ποτέ, θα ήσουν άνετος;
Δηλαδή ότι βλέπεις για τελευταία φορά τα αγαπημένα σου πρόσωπα και ό,τι γενικά συνεπάγεται ένας θάνατος. Ξερεις ότι θα είναι εντελώς ανώδινος αλλά με τίποτα δεν θα σου ήταν αδιάφορο γεγονός...
*Άνετη, κοπέλα είμαι.:P
Σε καμία περίπτωση λοιπόν, δεν θα ήμουν άνετη. Αλλά αφού αυτό συμβαίνει σε όλη την ανθρωπότητα κάποια στιγμή, και αφού δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι για να το αλλάξω, ναι, θα προτιμούσα να κοιμηθώ και μετά να μην ξυπνήσω, παρά να έχω κάποια αρρώστια και να είμαι ουσιαστικά "ζωντανός νεκρός" και έτσι να τυρρανιέμαι και να τυρρανώ και τους γύρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γιατι να μην εισαι ανετος?
Το ξερεις ήδη οτι καποια στιγμη θα πεθανεις και δεν θα ξαναδεις τα αγαπημενα σου προσωπα.
Ειναι αναποφευκτο!

Ναι αλλά έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι αυτό θα γίνει στα 75 μας (κακως).
Αν ξέραμε ότι αύριο είναι η τελευταία μας μέρα όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Εγώ όταν πεθάνω θέλω να πω:
Υπάρχει...άλλος...ένας....Σκάιγουκερρρρρρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ναι αλλά έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι αυτό θα γίνει στα 75 μας (κακως).
Αν ξέραμε ότι αύριο είναι η τελευταία μας μέρα όμως...
Ε άμα το πάμε έτσι, τότε μα μην βάζουμε στόχους αφού αύριο θα πεθάνουμε, να μην κάνουμε όνειρα αφού αύριο θα πεθάνουμε, να μην κάνουμε τίποτα, αφού δεν έχει ουσία, επειδή αύριο θα πεθάνουμε. Με αυτό το σκεπτικό όμως δεν ζεις την ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top