Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
*Άνετη, κοπέλα είμαι.:P
Σε καμία περίπτωση λοιπόν, δεν θα ήμουν άνετη. Αλλά αφού αυτό συμβαίνει σε όλη την ανθρωπότητα κάποια στιγμή, και αφού δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι για να το αλλάξω, ναι, θα προτιμούσα να κοιμηθώ και μετά να μην ξυπνήσω, παρά να έχω κάποια αρρώστια και να είμαι ουσιαστικά "ζωντανός νεκρός" και έτσι να τυρρανιέμαι και να τυρρανώ και τους γύρω μου.

Σε αυτό θα συνφωνήσω και εγώ, γιατί γενικά κανείς δεν θα ήθελε έναν επώδινο θάνατο. Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω άτομα που μου λένε "δεν φοβάμαι το θάνατο". ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. Απλα αλλοι το δεχονται και αλλοι δεν θελουν να το δεχτουν. Αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, λειτουργούμε σύμφωνα μετα συμφέροντα των κυττάρων μας. Δηλαδή, την επιβίωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ε άμα το πάμε έτσι, τότε μα μην βάζουμε στόχους αφού αύριο θα πεθάνουμε, να μην κάνουμε όνειρα αφού αύριο θα πεθάνουμε, να μην κάνουμε τίποτα, αφού δεν έχει ουσία, επειδή αύριο θα πεθάνουμε. Με αυτό το σκεπτικό όμως δεν ζεις την ζωή σου.

Δεν καταλαβαίνεις αυτό που εννοώ. Λέω ότι ο θάνατος είναι αναπόφευκτος και νομίζουμε ότι δεν τον φοβόμαστε επειδή δεν τον περιμένουμε. Οι περισσότεροι από εμάς πιστεύουμε ότι θα πεθάνουμε παππούδες/γιαγιάδες, αλλά αν ξέραμε ότι αύριο ήταν η τελευταία μας μέρα σίγουρα θα φοβόμασταν. Όχι για τον τρόπο του θανάτου μας αλλά για το γεγονός (και είναι και φυσιολογικότατο). Ουσιαστικά ξέρεις ότι τελιώνουν όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις αυτό που εννοώ. Λέω ότι ο θάνατος είναι αναπόφευκτος και νομίζουμε ότι δεν τον φοβόμαστε επειδή δεν τον περιμένουμε. Οι περισσότεροι από εμάς πιστεύουμε ότι θα πεθάνουμε παππούδες/γιαγιάδες, αλλά αν ξέραμε ότι αύριο ήταν η τελευταία μας μέρα σίγουρα θα φοβόμασταν. Όχι για τον τρόπο του θανάτου μας αλλά για το γεγονός (και είναι και φυσιολογικότατο). Ουσιαστικά ξέρεις ότι τελιώνουν όλα!
Χμ..ναι, εδώ θα συμφωνήσω. Και ουσιαστικά θα τον φοβόμασταν γιατί θα λέγαμε πως είμαστε τόσο νέοι για να πεθάνουμε και πως δεν έχουμε κάνει όλα όσα θέλαμε ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Ναι αλλά έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι αυτό θα γίνει στα 75 μας (κακως).
Αν ξέραμε ότι αύριο είναι η τελευταία μας μέρα όμως...

Γκρρρρ!
το ποστ σου επρεπε να εχει και φοντο το μητσοτακη!:P

Περα απο την πλακα, αν ηξερες οτι αυριο θα πεθαινες θα φοβοσουν?
Το πιο πιθανο θα ηταν να αγχωνοσουν ή να στεναχωριοσουν που δεν θα ειχες προλαβει να κανεις ολα οσα θα ηθελες.
Φοβο νιωθουμε οταν πιστευουμε οτι κατι ειναι πιθανο να συμβει (φοβαμαι μηπως χαθω στο δρομο,δεν πετυχω στις εξετασεις κτλ.)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γκρρρρ!
το ποστ σου επρεπε να εχει και φοντο το μητσοτακη!:P

Περα απο την πλακα, αν ηξερες οτι αυριο θα πεθαινες θα φοβοσουν?
Το πιο πιθανο θα ηταν να αγχωνοσουν ή να στεναχωριοσουν που δεν θα ειχες προλαβει να κανεις ολα οσα θα ηθελες.
Φοβο νιωθουμε οταν πιστευουμε οτι κατι ειναι πιθανο να συμβει (φοβαμαι μηπως χαθω στο δρομο,δεν πετυχω στις εξετασεις κτλ.)


Όχι μόνο για τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί κάποιος να φοβάται και κάτι αναπόφευκτο όπως μία επερχόμενη εγχείρηση ή κάτι τέτοιο. Και γενικά δεν ξέρω πως μπορεί να αισθάνεται κάποιος τέτοιες στιγμές. Αλλά το πιο πιθανό είναι να νιώθει φόβο. Όταν έρθει η ώρα δεν θα παραλείψω να ενημερώσω!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Πόσοι πεθαίνουν αυτή τη στιγμή; Από τα πέντε δισεκατομμύρια που έχει σήμερα πληθυσμό ο πλανήτης. Αυτή τη στιγμή πόσοι άνθρωποι ψυχομαχούν, ξεψυχούν, πεθαίνουν, σε όλες τις πολιτείες, σε όλα… Αποδεικνύεται λοιπόν πολύ απλά ότι ο θάνατος είναι ένα φαινόμενο κυρίαρχο. Δεν το βλέπουμε έτσι διότι ξεκινώντας από το δικό μας εαυτό ο καθένας, πολύ εγκλωβισμένοι μέσα στο κέλυφός μας, βλέπουμε το θάνατο με την ορισμένη εκείνη μορφή ότι πέθανε ο συγγενής μου, πέθανε ο φίλος μου, θα πεθάνω εγώ αύριο κτλ.
Αν το δούμε όμως ευρύτερα, μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο, και το γεωλογικό και το κοσμικό, θα δούμε πια ότι παίρνει μια άλλη διάσταση και είναι ένα άλλο φαινόμενο και πρέπει έτσι να θεωρηθεί. Θέλω να πω πολύ απλά, δηλαδή, αλλάζει ολόκληρη η οπτική μας. Με την έννοια αυτή λέμε ότι ο θάνατος είναι το σημαντικότερο πρόβλημα της φιλοσοφίας.

Δ. Λιαντινης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Φοβάμαι μήπως και δεν ζήσω όσα θέλω. Φοβάμαι οι άνθρωποί μου μήπως και δεν ζήσουν τα όσα θέλουν. Αλλά για τον θάνατο πια, όχι, κανένας φόβος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Όχι μόνο για τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί κάποιος να φοβάται και κάτι αναπόφευκτο όπως μία επερχόμενη εγχείρηση ή κάτι τέτοιο.

Ακριβως το ιδιο σου ειπα και εγω.
Απλα , δεν λεμε φοβαμαι την εγχειρηση, αλλα φοβαμαι μηπως αποτυχει η εγχειρηση, δλδ κατι που ειναι πιθανο να συμβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ακριβως το ιδιο σου ειπα και εγω.
Απλα , δεν λεμε φοβαμαι την εγχειρηση, αλλα φοβαμαι μηπως αποτυχει η εγχειρηση, δλδ κατι που ειναι πιθανο να συμβει.

μμμ όντως... :hmm:
Τέσπα, θα πάρεις ώρες αυτή η κουβέντα και δεν έχω όρεξη.
Αναθεώρηση της θεωρίας μου: Ο άνθρωπος φοβάται τον θάνατο --> ο άνθρωπος φοβάται το ενδεχόμενο του θανάτου του.
Γενικά αυτό (για εμένα) δεν αλλάζει. Πιστεύω ότι κατά βάθος όλοι τον φοβόμαστε!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Φυσικα δεν τον φοβαμαι!!! Δεν με νοιαζει..Καθε αρχη και τελος!! Και καθε τελος και αρχη,δεν ξερω αν θα ειναι το οριστικο τελος αλλα σημασια εχει πως πρεπει να ζησουμε οσο καλυτερα μπορουμε και να περασουμε καλα οσο εχουμε χρονο!! Και καποια στιγμη θα χαθουν καποια αγαπημενα προσωπα γιατι ετσι παει!! Σημασια εχει να ζησουμε οσες περισσοτερες στιγμες μπορουμε μαζι τους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φυσικα δεν τον φοβαμαι!!! Δεν με νοιαζει..Καθε αρχη και τελος!! Και καθε τελος και αρχη,δεν ξερω αν θα ειναι το οριστικο τελος αλλα σημασια εχει πως πρεπει να ζησουμε οσο καλυτερα μπορουμε και να περασουμε καλα οσο εχουμε χρονο!! Και καποια στιγμη θα χαθουν καποια αγαπημενα προσωπα γιατι ετσι παει!! Σημασια εχει να ζησουμε οσες περισσοτερες στιγμες μπορουμε μαζι τους !!!

Το ''καθε τελος και αρχη'' δεν το λες για το τελος του...θανατου :hehe:

:hehe:

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το ''καθε τελος και αρχη'' δεν το λες για το τελος του...θανατου :hehe:

:hehe:

:hehe:

ΤΕΛΟΣ= ΘΑΝΑΤΟΣ
ΑΡΧΗ της σήψης είναι.
Η αρχή για κάτι καλύτερο! :P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ= ΘΑΝΑΤΟΣ
ΑΡΧΗ της σήψης είναι.
Η αρχή για κάτι καλύτερο! :P:P:P:P:P

Αφου δεν θα υπαρχεις,για σενα δεν υπαρχει καμια αρχη.Για τους αλλους που θα παρατηρουν στην σηψη,ναι θα υπαρχει η αρχη της σηψης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θάνατος δεν πρέπει να μας ανησυχεί γιατί όσο ζούμε δεν είναι εδώ, ενώ όταν έρθει δεν ζούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δε φοβάμαι το θάνατο, απλώς δεν μου αρέσει να αφήνω πίσω μου αγαπημένα μου πρόσωπα που κάθε φορά που θα με σκέφτονται θα κλαίνε.
Επίσης, δεν μου αρέσει ούτε σαν σκέψη να πεθάνω ξαφνικά όσο ζουν οι δικοί μου. Ό,τι χειρότερο! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν φοβάμαι το Θάνατο. Τον σέβομαι. Είμαι μία νύφη του Σκότους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και έλεγα τι μου θυμίζεις :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού την βρήκες? Πες μου πού την βρήκες? Ή μήπως καλύτερα να ρωτήσω...ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΔΩΣΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Χθες σκεφτομουν πως οταν πεθανεις απλως τιποτα... Ολα γυρω σου θα συνεχιζουν και εσυ απλως τιποτα... Δε θα υπαρχεις δε θα νιωθεις. Θα ναι σα να κοιμασαι χωρις να ονειρευεσαι... (Τοτε καταλαβα γιατι οι περισσοτερες θρησκειες πιστευουν στη μεταθανατον ζωη) Κατα τα αλλα ο θανατος ειναι κατι φυσιολογικο οσο και η ζωη. Ειναι στεναχωρο αλλα φυσιολογικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top