Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δε θα ελεγα οτι φοβαμαι τη διαδικασια.Πιο πολυ φοβαμαι το μετα.Και παλι δεν ξερω αν το φοβαμαι η αν ειμαι υπερβολικα περιεργη να μαθω τι γινεται.Η αληθεια ειναι οτι τον σκεφτομαι πολυ συχνα.Πιο πολυ με τσαντιζει που καποια δικα μου προσωπα που εχουν φυγει ξερουν πλεον το μυστικο.
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο που με τρομαζει πιο πολυ ειναι οτι καποτε θα ξεχαστεις και θα ειναι σαν να μην υπηρξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Δε θα ελεγα οτι φοβαμαι τη διαδικασια.Πιο πολυ φοβαμαι το μετα.Και παλι δεν ξερω αν το φοβαμαι η αν ειμαι υπερβολικα περιεργη να μαθω τι γινεται.Η αληθεια ειναι οτι τον σκεφτομαι πολυ συχνα.Πιο πολυ με τσαντιζει που καποια δικα μου προσωπα που εχουν φυγει ξερουν πλεον το μυστικο.
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο που με τρομαζει πιο πολυ ειναι οτι καποτε θα ξεχαστεις και θα ειναι σαν να μην υπηρξες.

να σκοτώσεις έναν πολιτικό :P
θα σε γράψουν στην ιστορία ως ηρωίδα
κ δε θα ξεχαστείς ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Πιο πολυ με τσαντιζει που καποια δικα μου προσωπα που εχουν φυγει ξερουν πλεον το μυστικο.

Ποτέ και για κανέναν λόγο. Η ζωή ειναι ωραία, και ποτε να μην το μάθαινα το μυστικό, δεν θα τσαντιζομουνα και τόσο, η αλήθεια ειναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ποτέ και για κανέναν λόγο. Η ζωή ειναι ωραία, και ποτε να μην το μάθαινα το μυστικό, δεν θα τσαντιζομουνα και τόσο, η αλήθεια ειναι. :P
Ναι, αν γίνεις 90 χρονών κωλόγρια που δεν μπορεί ούτε στην τουαλέτα να πάει και πονάει κάθε δύο λεπτά στο δεξί πλευρό, να δεις τι ωραία είναι η ζωή... :P

Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ δεν έχω πρόβλημα με το θάνατο. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω στο χαμό αγαπητών προσώπων (πχ. γονιών) :/:
Κατά τα άλλα, όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή, οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα :P Ίσα-ίσα, τα κόλλυβα είναι νόστιμα (<---ο αναίσθητος:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει ο θάνατος αν είναι ή όχι μια τελεσίδικη διαδικασία αλλά αν η ζωή μέχρι το θάνατο, είναι γεμάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι, αν γίνεις 90 χρονών κωλόγρια που δεν μπορεί ούτε στην τουαλέτα να πάει και πονάει κάθε δύο λεπτά στο δεξί πλευρό, να δεις τι ωραία είναι η ζωή... :P

Χωρίς πλάκα τώρα, εγώ δεν έχω πρόβλημα με το θάνατο. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω στο χαμό αγαπητών προσώπων (πχ. γονιών) :/:
Κατά τα άλλα, όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή, οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα :P Ίσα-ίσα, τα κόλλυβα είναι νόστιμα (<---ο αναίσθητος:P).

Aυτο για τα κολλυβα ισχυει:whistle:
Αλλα αν ειναι για κοντινο σου προσωπο δεν παει ουτε νερο κατω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο που με τρομαζει πιο πολυ ειναι οτι καποτε θα ξεχαστεις και θα ειναι σαν να μην υπηρξες.

Καλώς ή κακώς, κάποια στιγμή παύουμε να υπάρχουμε. Είμαστε ένα τίποτα. Ένας κόκκος ύλης στο απέραντο σύμπαν, αυτό είμαστε. Και ως γνωστό η ύλη έχει ημερομηνία λήξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς, κάποια στιγμή παύουμε να υπάρχουμε. Είμαστε ένα τίποτα. Ένας κόκκος ύλης στο απέραντο σύμπαν, αυτό είμαστε. Και ως γνωστό η ύλη έχει ημερομηνία λήξης.

Nαι οσο να ναι ειναι λιγο αβολο να το σκεφτεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γιατι καποιος που βρισκεται ιερεας ξερει καλυτερα απο σενα και μενα για το θανατο?Τι ξερει δηλαδη παραπανω ,δεν καταλαβα?

Ένας ιερέας ξέρει καλύτερα αυτά τα θέματα γιατί ασχολείται περισσότερο μ' αυτά απ' ό,τι εγώ ή εσύ που δεν ασχολούμαστε τόσο πολύ, κατάλαβες τι θέλω να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προσωπικά δεν με τρομάζει ο θάνατος... με τρομάζει περισσότερο να μην έχω βιώσει την ευτυχία... αυτό πιστεύω είναι το νόημα της ζωής και της "μετά θάνατον ζωής"... πάντως πιστεύω ότι αυτό το "ξαφνικό" είναι που κάνει πολλούς ανθρώπους να φοβούνται την ιδέα του θανάτου... πολλές φορές είναι απροετοίμαστοι... για κάποιους δε είναι πρωτόγνωρο το συναίσθημα αυτό :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλά, στα λόγια όλοι πρώτοι είμαστε... Ας έρθει ξέρω εγώ κανένας καρκίνος, να σας δω αν θα φοβάστε ή όχι. Ή μήπως ανάμεσα στις χημειοθεραπείες θα λέτε ότι είμαστε ύλη με ημερομηνία λήξης και άλλες τέτοιες μαλακίες και θα χαμογελάτε?

Άποψη σε αυτό το θέμα μπορούν να έχουν μόνο αυτοί που ήρθαν κοντά στον θάνατο(κυρίως αυτοί που βίωσαν την αναμονή). Οι υπόλοιποι δεν έχουμε άποψη. Οπότε αυτοί που δηλώνουν κατηγορηματικά μάλιστα ότι δε φοβούνται, είναι για γέλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Κανενας δεν φοβαται το θανατο μεχρι να ερθει αντιμετωπος με αυτον.Δεν υπαρχει αρρωστος ή γερασμενος που να μην επιθυμει να ζησει οσο τιποτα άλλο .Εκτος αν ποναει σε τετοιο βαθμο και φτανει σε σημειο να επιθυμει το θανατο.
Φυσικα οντας νεοι και υγιεις δεν φοβομαστε τον δικο μας θανατο αλλά των άλλων,ουτε φοβομαστε μην μας πατησει κανα αυτοκινητο κτλ γιατι πολυ απλα δεν ξερουμε ουτε ποτε(και αν ) θα συμβει και ουτε θα καταλαβουμε και τιποτα αν συβει.΄.Ομως στο ενδεχομενο μιας αρρωστιας και ενος "εχετε 5 μηνες ζωη" θα ερθει η πραγματικη θλιψη και ο φοβος και το αισθημα της αδικιας..γιατι ναι ,ολοι περαστικοι ειμαστε αλλα καποιοι θα φυγουν πρωτα και η γνωση αυτη της φυγης κάνει τον ανθρωπο να φοβαται,να οργιζεται ξεροντας οτι δεν θα ζησει οτι οι αλλοι θα ζησουν ή ακομα χειροτερα οτι δεν εζησε οσα θα μπορουσε να ειχε ζησει.
Γι ,αυτο οσο κοινό και αν ακουγετε βγείτε εξω και χαρειτε τη ζωή ,οπως μπορει ο καθενας.Με μια βολτα,με μια ανατολη του ηλιου ,με καθε ανοιξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα που αρκετές φορές με βάζει σε προβληματισμους και που έχω συζητήσει με άλλους για αυτό. Εγώ προσωπικά ναι φοβάμαι το θάνατο και νομίζω πως πολύ κιόλας. Έχω βιώσει απώλειες κοντινών ανθρώπων αλλά ευτυχώς ακόμα όχι των πολύ κοντινών(γονείς κτλ). Απλά αυτό που σκέφτομαι και εγώ είναι πως ακόμα δεν έχω κάνει πολλά στη ζωή μου και πως είναι τόσα που θέλω να κάνω, οπότε θέλω να έχω το χρόνο για αυτά. Πιστεύω ότι στη ζωή γενικά πέρα από ποσότητα πρέπει να προσδίδουμε και ποιότητα. Αν νιώσω πλήρης σαν άνθρωπος τότε να φύγω,και ελπίζω να γίνει από φυσικά αίτια και όχι από κάτι που θα με ταλαιπωρήσει. Εν τέλει πάντα λέω ευχαριστώ που ξυπνάω κάθε πρωί υγιής και μπορώ να ζήσω άλλη μια μέρα. Όπως και να το κάνουμε πέρα από τα πολλά σκαμπανεβασματα η ζωή είναι ωραία, πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
εγώ το σκεφτόμουν πολύ, μέχρι που το ζήτημά μου λύθηκε στη γ' γυμνασίου από άτομο που δεν περίμενα (διότι ολίγον γκαου).. Μου είπε "Γιατί να φοβάσαι το θάνατο; Δε θα αισθάνεσαι τίποτα. Κενό, όπως πριν γεννηθείς". Δεν ξέρω αν φταίει πως ήμουν μόλις 15 χρονών, αλλά μέχρι και σήμερα μου φαίνεται μία από τις πιο γαμάτες αλήθειες εβερ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Οι ανθρωποι δεν πιστευω πως φοβουνται τοσο τον θανατο οσο τον πονο του (και κυριολεκτικα και μεταφορικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τρεμω το θανατο....και ιδιαιτερα το δικο μου....στους αλλους θα πονεσεις θα κλαψεις θα παθεις αμοκ αλλα η ζωη συνεχιζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top