Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
πρώτων, θα ζητήσω προκαταβολικά συγνώμι για τα ορθογραφικά...

δεύτερον, μου σπαει τα νεύρα η σιγουρια όσων πιστεύουν σε ένα θεό ότι υπάρχει μετά θάνατο ζωή, όμως με εξοργίζει αφάνταστα περισσότερο η άποψη των <<άθεων>> ή <<ορθολογιστων>> ότι δεν υπάρχει θεός και μετά θανάτεια ζωή

Τώρα στο θάμα μας...Τον φοβάμε ...Τον τρέμω....Για τον εαυτό μου κυριως...Δεν φοβάμε το άγνωστο του τι θα υπάρχει μετά τον θάνατο όσο το αν θα υπάρχει ή όχι κάτι μετά από αυτόν...Τον φόβο για το τι υπάρχει μετά από αυτόν νομίζω ότι λίγο πολύ μας το έχει δημιουρήσει ή ανατροφή που έχουμε λάβει αλλά και στο ότι επικρατεί στη χώρα μας η χριστιανική θρησκεία που λέει ότι κάποιοι μετά το θάνατο θα βασανίζοντι αιώνια και άλλοι θα ζούνε ζωή χαρισάμενη ή κάπως έτσι...

Ας αναφέρουμε ενδειχτικά κάποιες θεωρίες σχετικές:
1) την αέφερα και πιο πριν είναι η αντίλειψη της ύπαρξης κόλασης-παραδείσου (προσωπικα δε μου αρέσει καθόλου....από τα δύο προτιμώ την κόλαση)
2)η θεωρίες περί μετεμψύχωσης και μετενσάρκωσης (οι αγαπημένες μου)
3)η θεωρίες της αόριστης επανάληψης.Ότι δηλαδή το σύμπαν και ότι υπάρχει και έξω από αυτό περνάει από διαρκείς περιόδους εκμηδενίσεων και μεγιστοποιήσεων και ότι η ζωή επαναλαμβάνετε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο άπειρες φορές...(ήταν θεωρία στοηκών φιλοσόφων,τι θεωρώπολύ απάνθρωπη
4)και πολλές πολλές άλλες....
προσωπικκα εμένα δεν με αφήνει ηκανοποιημένο καμία από τι θεωρίες


Εκτός βέβαια από όλα τα παραπάνω υπάρχει και η πιο πεζη άποψη ότι μετά το θάνατο δεν υπάρχει τίποτα, πράγμα το οποίο δε μου αρέσει ναι μεν αλλά δεν μπορω να πω <<είμαι βεβαιος ότι υπάρχη μετέ θάνατο ζωή>>.

Δεν μπορώ να αντέξω την ανυπαρξία,το να μην νιώθω, να μην αισθάνομαι , να μη σκέφτομαι ή να μην έχω αναμνήσεις.Όμως φοβάμε ότι υσχίει.¨οτι και να υσχύει όμως υπαρχει κάτι το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει δε θα μάθω ποτέ το λόγο ύπαρξής μου, υπάρχω για να υπάρχω ή η ύπαρξη-ζωή μου έχει έναν βαθύτερο σκοπό??

Τέσπα προσπαθώ όλα αυτα να τα αφήνω στο πίσω μέρος του μυαλού μου όσο μπορώ...

Ένα είναι σίγουρο οθάνατος δίνει νόημα στη ζωή μας και μία εναλακτική επιλογή αν πονάμε ή βασανιζόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Οχι δεν φοβαμαι για τους συγγενεις μου πιο πολυ ανυσηχω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
δεν τον φοβαμαι εγω αυτος με φοβαται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ποσοι ακομα θα πειτε αυτη την κλισε βλακεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ποσοι ακομα θα πειτε αυτη την κλισε βλακεια
πέστα εσύ που είσαι του site γιατί εγώ θα τα ακούσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Το τι γινεται μετα παιδια κανεις δε το ξερει...Οταν παμε θα το διαπιστωσουμε :P
Τωρα για το αν φοβαμαι το θανατο..αυτο ειναι ενα ΟΧΙ...δε λεω οτι π.χ. δε θα λυπηθω ή το οτι δε θα στεναχωρηθω αν πεθανει ενα δικο μου προσωπο αλλα ρε παιδια οι ανθρωποι είμαστε με ημερομηνία λήξης δυστυχως.
Και αλλοι ληγουμε γρηγοροτερα και αλλοι αργοτερα!
Αλλα ολοι καποτε θα ληξουμε :P
γι αυτο ας περναμε καθε στιγμη οσο καλυτερα μπορουμε!
Αυτο που με φοβιζει ή καλυτερα δε μ αρεσει ειναι πως οι κοποι μιας ζωης που μπορει να κανει καποιος δε θα καταληξουν πουθενα,δε θα εχουν στο τελος καμια σημασια!
το μονο που παιζει ρολο ειναι η ποιοτητα ζωης γι αυτο φροντιστε να περναει καθενας οσο καλυτερα και ποιο ποιοτικα μπορει!

Υ.Γ.:Κατι που μου ειπε ενα σημαντικο προσωπο για το θανατο και δε μπορω να πω οτι το εχω καταλαβει πληρως ισως μπορειτε να με βοηθησετε ειναι πως "οι ανθρωποι αγαπανε για να μπορεσουν να εχουν τη δυνατοτητα να αντιμετωπισουν ποιο ευκολα το θανατο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Το τι γινεται μετα παιδια κανεις δε το ξερει...Οταν παμε θα το διαπιστωσουμε :P
Τωρα για το αν φοβαμαι το θανατο..αυτο ειναι ενα ΟΧΙ...δε λεω οτι π.χ. δε θα λυπηθω ή το οτι δε θα στεναχωρηθω αν πεθανει ενα δικο μου προσωπο αλλα ρε παιδια οι ανθρωποι είμαστε με ημερομηνία λήξης δυστυχως.
Και αλλοι ληγουμε γρηγοροτερα και αλλοι αργοτερα!
Αλλα ολοι καποτε θα ληξουμε :P
γι αυτο ας περναμε καθε στιγμη οσο καλυτερα μπορουμε!
Αυτο που με φοβιζει ή καλυτερα δε μ αρεσει ειναι πως οι κοποι μιας ζωης που μπορει να κανει καποιος δε θα καταληξουν πουθενα,δε θα εχουν στο τελος καμια σημασια!
το μονο που παιζει ρολο ειναι η ποιοτητα ζωης γι αυτο φροντιστε να περναει καθενας οσο καλυτερα και ποιο ποιοτικα μπορει!

Υ.Γ.:Κατι που μου ειπε ενα σημαντικο προσωπο για το θανατο και δε μπορω να πω οτι το εχω καταλαβει πληρως ισως μπορειτε να με βοηθησετε ειναι πως "οι ανθρωποι αγαπανε για να μπορεσουν να εχουν τη δυνατοτητα να αντιμετωπισουν ποιο ευκολα το θανατο"
εγώ ίσως μπορώ, πιστεύω πως ενοεί οτί η αγάπη είναι μεγαλήτερη από τον θάνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleena

Νεοφερμένος

Η eleena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το θεμα τ εχω φιλοσοφησει αρκετα θα ελεγα και εχω καταληξει..πως ο θανατος ειναι κατι φυσιολογικο και ανθρωπινο που δεν χρειαζεται να φοβαται κανεις..η ζωη ειναι ενας κυκλος που γυριζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazoulini

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Οταν σκεφτομαι τον θανατο δεν νιωθω φοβο γι' αυτον ...Απλα απορια για το μετα και φοβο για το αγνωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Φυσικά και φοβάμαι το θάνατο. Η ζωή είναι ωραία και δεν θα ήθελα να την χάσω. :scared:
Επιπλέον ο θάνατος ενός ανθρώπου προκαλεί πόνο στους συνανθρώπους του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Προς το παρόν όχι. Ούτε και νομίζω πως πρόκειται, αν δεν πάθω καμιά αρρώστια που θα με κάνει να τον περιμένω π.χ καρκίνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το να πω οτι δεν το φοβαμαι θα ηταν ψεμα.Απλα οτι αρχιζει καποτε τελιωνει.Σημασια δεν εχει το τελος αλλα η ποιοτητα του ταξιδιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Συνήθως δεν τον σκέφτομαι καν...
Δεν φοβάμαι να πεθάνω, απλά δεν θέλω να φύγω δυστυχισμένος. Θέλω η τελευταία μου στιγμή να είναι και η πιο χαρούμενη που έζησα.

Δεν ξέρω, ίσως τελικά να είναι όντως φόβος για τον θάνατο αλλά να μην μπορώ να το κατανοήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalis karami

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
φυσικα φοβαμαι τον θανατο οχι τον δικο μου αλλα τω γυρω μου, οπως οι περισότεροι. Επισης φοβαμαι τον πονο που θα προκαλέσει ο θανατος μου.
Αρα φοβαμαι τον θανατο κατα αυτον τον τροπο.εκτος απο αυτα φοβάμαι τη μορφη του θανατου λογο του πονου που μπωρεί να προκαλεσει.
Αλλα φυσικα πρεπει να το ξεπεράσω γιατι αν ζω με τον φοβο οτι καποτε δεν θα ζω τοτε δεν ζω ψυχικα.
Ετσι πρεπει να ζου με τι ζωη ως εχει.δυσκολο αλλα το πιο σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanis_ts

Νεοφερμένος

Ο Fanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βραχάτι (Κορινθία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
κοιταξτε ο θανατος ειναι μερος της ζωης μας καποτε θα πεθανουμε

αλλα αν ειναι να πεθανω θα ηθελα να πεθανω για εναν σκοπο πχ για την πατριδα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Και εγώ φοβάμαι το θάνατο. Δηλαδή το τί υπάρχει μετά. Άλλοι λένε το απόλυτο τίποτα, δηλαδή σαν να κοιμάσαι αιώνια, άλλοι ότι θα πάμε στον παράδεισο να ξαναδούμε τους συγγενείς μας. Και μόνο που τα σκέφτομαι αυτά αγχώνομαι. Αλλά αυτό που με ησυχάζει κάπως είναι ότι δεν θα είμαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.
Επίσης έχω και ένα περίεργο συναίσθημα για το θάνατο. Ότι δηλαδή δε θα προλάβω να δω πράγματα και γεγονότα που θα συμβούν μετά και ίσως να έκανα κόπο να τα αποκτήσω. :(
Πάντως ο τρόπος με τον οποίο θα ηθελα να πεθάνω δε θα είναι με τίποτα από αυτοκινητιστικό. Από γηρατειά το δέχομαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
εμενα δεν με φοβιζει ο δικος μου θανατος αλλα τον γυρο μου.εχω μια περιεργεια του τι ακολουθει μετα αλλα ως εκει.τον τελευταιο και καιρο εχω βιωσει το θανατο δυο πολυ αγαπημενων μου προσωπων και μπορω να πω οτι τωρα το θανατο τον βλεπω σαν ενα μακρινο ταξιδι χωρις να ξερω ομως τις συνθηκες.και ακομα <<δεν εχω σκεφτει πως θα πεθανω αλλα θα ηθελα να πεθανω στη θεση καποιου που αγαπω>>...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Εμένα με φοβίζει κ ο θάνατος ο δικός μου, κυρίως το άγνωστο, η ανυπαρξία... αλλά περισσότερο ο θάνατος των ανθρώπων που αγαπώ... Αν π.χ. έχανα τον αδερφό μου δεν ξέρω τι θα έκανα... Κ πρόσφατα έχασα (τελείως ξαφνικά) ένα άτομο που σήμαινε πολλά για μένα κ απλά... πονάει... πολύ...
Τραγική ειρωνεία? Εξίσου με το θάνατο με τρομάζει κ η αιώνια ζωή! Η επανάληψη χωρίς τέλος...

-------------------------------------------------------------------------------

When my heart can beat no more I hope I die for a principle or a belief that I had lived for... (2Pac)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
death is easy, peaceful

life is harder

το ξεκαθαριζω παλι..... δεν εχω τασεις αυτοκτονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αν μαθετε να μην το φοβαστε, δεν θα φοβαστε τιποτα μετα!!!! ο θανατος ειναι η μονη αληθινη δικαιοσυνη (φανταστειτε ο χιτλερ να ηταν αθανατος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top