Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Θα ήθελα να δω πώς σκέφτεστε όταν έρχεται η ώρα να επιλέξετε τη σχολή που θα δηλώσετε... Θα προτιμούσατε μια σχολή που θα ξέρατε εκ των προτέρων οτι θα βρείτε απασχόληση δύσκολα αλλά που να σας αρέσει το προγραμμα σπουδών και το αντικείμενο, ή προκειμένου να βρείτε δουλειά εύκολα θα πηγαίνατε σε κάποια σχολή που να μη σας ενδιαφέρει τόσο αλλα να έχετε περισσότερες επαγγελματικές ευκαρίες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eγώ θα δηλώσω τη σχολή που μου αρέσει κι ας μην έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση.Ξέρω πως πολλοί θα μου πουν να πάω κάπου αλλού που θα βρω δουλειά ή σε μια σχολή με μεγαλύτερη βάση για να κάνω φιγούρα αλλά εγώ θα κηνυγήσω το όνειρό μου γιατί αν δεν το κάνω μετά θα το μετανιώσω.Το να κάνεις μια δουλειά που δεν σου αρέσει δεν σε κάνει ούτε ευτυχισμένο ούτε καλό στη δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Κοίτα εγώ προσωπικά έχω βρεθεί σε αυτήν την κατάσταση.Αυτό που κάνω είναι να ψάχνω να βρω κάτι που συνδυάζει και τα δύο και το βρήκα.Τώρα όλοι λένε να κάνεις αυτό που σου αρέσει ( και συμφωνώ εν μέρει ) αλλά τι γίνεται όταν θες να έχεις μία εύπορη ζωή και να μην μπορείς λόγω του επαγγέλματος.Αλλά και από την άλλη μεριά η γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση και η δυνατότητα να γίνεις καλύτερος παίζουν σημαντικό ρόλο επίσης.Αλλά τι να το κάνω πχ. να βρω γρήγορα δουλεία και να παίρνω καλά λεφτά αν αυτό που κάνω δεν μου αρέσει;Πράγμα που παίζει ρόλο και στο πόσο καλά κάνεις τη δουλεία σου.Εγώ ευτυχώς καταστάλαξα ( πιστεύω ) σε κάτι που συνδυάζει και τα δύο.Και προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά και το να κάνω κάτι που μου αρέσει.Σου προτείνω να κάνεις μία έρευνα και να δεις από αυτά που πραγματικά σου αρέσουν σε ποιο υπάρχουν περισσότεροι τομείς που μπορείς να ασχοληθείς και αν είναι επάγγελμα ακόρεστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω εχω επιλεξει 3ο πεδιο, του οποιου οι σχολες (πλην της Νοσηλευτικης) φημιζονται για την ανεργια και την κακη επαγγελματικη αποκατασταση. :P Παντως προτιμω να βρω σιγουρη δουλεια στα 30+ και με λιγα λεφτα, παρα να κανω κατι που δεν με γεμιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
χωρις δευτερη σκεψη σχολη που ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....αν σαρεσει μια σχολη και την βγαλης οτι κιαν λενε οι αλλοι ασυ δουλεια θα βρεις,και θα εισαι και ευχαριστημενος γιατι θα ξες οτι εκανες σωστη επιλογη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εχω τυχει ακριβως σε ιδια θεση και τελικα επελεξα κατι που μου αρεσει απιστευτα ακομη και αν δεν εχει σιγουρη δουλεια-καλα λεφτα.Το κυριοτερο επιχειρημα μου ειναι οτι αν διαλεξεις μια σχολη που δεν σ αρεσει τοσο πολυ μονο και μονο για την αποκατασταση το πιθανοτερο ειναι να το μετανιωσεις και να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο που δεν διαλεξες την αλλη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εγω εχω επιλεξει 3ο πεδιο, του οποιου οι σχολες (πλην της Νοσηλευτικης) φημιζονται για την ανεργια και την κακη επαγγελματικη αποκατασταση. :P Παντως προτιμω να βρω σιγουρη δουλεια στα 30+ και με λιγα λεφτα, παρα να κανω κατι που δεν με γεμιζει.
Εγω απο μικρη λατρευα το 3ο και τα μορια μου ηταν τετοια ωστε μονο νοσηλευτικη- και κατι βιοτεχνολογιες- μπορουσα να δηλωσω.. Ετσι διαλεξα ενα αντικειμενο που και μου αρεσει και εχει αποκατασταση(αλλα δυστυχως οχι κυρος).. 2η επιλογη ειχα βαλει χημικο που επισης μου αρεσει παρα πολυ αλλα ειχε μεγαλυτερη ανεργια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω απο μικρη λατρευα το 3ο και τα μορια μου ηταν τετοια ωστε μονο νοσηλευτικη- και κατι βιοτεχνολογιες- μπορουσα να δηλωσω.. Ετσι διαλεξα ενα αντικειμενο που και μου αρεσει και εχει αποκατασταση(αλλα δυστυχως οχι κυρος).. 2η επιλογη ειχα βαλει χημικο που επισης μου αρεσει παρα πολυ αλλα ειχε μεγαλυτερη ανεργια
Εξω απ' οτι εχω ακουσει, μια χαρα κυρος εχει το επαγγελμα του νοσηλευτη-τριας. Και ειναι ενα ακρως απαραιτητο επαγγελμα, και κοινωνικη προσφορα. Μονο στη γιατροπληκτη Ελλαδα εχουν μεινει τετοια καταλοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ναι εξω ειναι πολυ καλυτερα ειδικα σε καποιες πολιτειες της αμερικης.. και παιρνουν και πολλα λεφτα :P αν δε φοβομουν να παω σε μια αγνωστη χωρα ολομοναχη σιγα που θα καθομουν στην ελλαδα :P. Τες πα στο θεμα μας.. γενικα το καλυτερο ειναι να κανεις οτι σου αρεσει εκτος αν εχει πολυ μεγαλη ανεργια οποτε οσο καλος και να εισαι να μη μπορεις να βρεις δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω πιστεύω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δηλαδή θα θυσιαζα μια σχολή που θα τρελένομαι για το αντικείμενο σπουδών της αν ήξερα οτι θα τα βρω σκούρα στη συνέχεια προκειμένου να μπω κάπου που ναι μεν δεν θα μου αρέσει τόσο όσο η 1η μου επιλογή, αλλα και σε αυτή θα το ευχαριστιέμαι και θα βρω σχετικά ευκολότερα απασχόληση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Εγω πρωτη επιλογη εβαλα ΣΕΜΦΕ(και λογικα την πιανω αφου ειμαι 1500+ μορια πανω απο την περσινη της βαση).

Η επιλογη αυτη απο μονη της απανταει στο ερωτημα σου οσον αφορα εμενα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Κοίτα εγώ προσωπικά έχω βρεθεί σε αυτήν την κατάσταση.Αυτό που κάνω είναι να ψάχνω να βρω κάτι που συνδυάζει και τα δύο και το βρήκα.Τώρα όλοι λένε να κάνεις αυτό που σου αρέσει ( και συμφωνώ εν μέρει ) αλλά τι γίνεται όταν θες να έχεις μία εύπορη ζωή και να μην μπορείς λόγω του επαγγέλματος.Αλλά και από την άλλη μεριά η γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση και η δυνατότητα να γίνεις καλύτερος παίζουν σημαντικό ρόλο επίσης.Αλλά τι να το κάνω πχ. να βρω γρήγορα δουλεία και να παίρνω καλά λεφτά αν αυτό που κάνω δεν μου αρέσει;Πράγμα που παίζει ρόλο και στο πόσο καλά κάνεις τη δουλεία σου.Εγώ ευτυχώς καταστάλαξα ( πιστεύω ) σε κάτι που συνδυάζει και τα δύο.Και προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά και το να κάνω κάτι που μου αρέσει.Σου προτείνω να κάνεις μία έρευνα και να δεις από αυτά που πραγματικά σου αρέσουν σε ποιο υπάρχουν περισσότεροι τομείς που μπορείς να ασχοληθείς και αν είναι επάγγελμα ακόρεστο.
Τι αποφασισες αν επιτρεπεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Συμφωνω και με τα παιδια που μιλουν για μια μεση λυση..
Σιγουρα πρεπει να επιλεξεις καποια επιστημη που σε γεμιζει και σε κανει
δημιουργικο..
Πρεπει να κοιταξεις ομως και την επαγγελματικη αποκατασταση
καθως ζουμε σε μια εποχη οπου η ανεργια μαστιζει τον κοσμο και ειναι λιγες
οι επαγγελματικες ευκαιριες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Σχολή που μου αρέσει.Αν αγαπάς αυτό που κάνεις,είσαι επιτυχημένος και μάλιστα δε χρειάζεσαι βίσμα,λεφτά,διασυνδέσεις.Αρκεί να το παλεύεις...Ποιος εγγυάται άλλωστε ότι αν επιλέξεις μια σχολή ανάλογα με την απορρόφηση,ότι δε θα γίνεις δυστυχισμένος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Βασικά δε μπορούσα να ξεχωρίσω κάποια σχολή από την άποψη ότι μου αρέσει πολύ, έτσι διάλεξα με βάση την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Βασικά δε μπορούσα να ξεχωρίσω κάποια σχολή από την άποψη ότι μου αρέσει πολύ, έτσι διάλεξα με βάση την αποκατάσταση.
Και τι διαλεξες αν επιτρεπεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχουν σχολες που εχουν σιγουρες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχουν σχολες που εχουν σιγουρες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης;;

Φυσικά!! Όλες οι σχολές αστυνομίας - στρατού σου εγγυώνται την επαγγελματική αποκατάσταση με το που θα τελειώσεις τη σχολή + ένας αρκετά ικανοποιητικός μισθός :) Βέβαια, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου πριν δηλώσεις τέτοιες σχολές

Πέρα απο αυτό, καμία άλλη σχολή δεν εγγυάται 100% ότι θα βρεις δουλειά με την απόκτηση του πτυχίου, εμείς λέμε για σχολές απο τις οποίες συγκριτικά με άλλες θα βρεις απασχόληση ευκολότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Εγω πιστεύω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δηλαδή θα θυσιαζα μια σχολή που θα τρελένομαι για το αντικείμενο σπουδών της αν ήξερα οτι θα τα βρω σκούρα στη συνέχεια προκειμένου να μπω κάπου που ναι μεν δεν θα μου αρέσει τόσο όσο η 1η μου επιλογή, αλλα και σε αυτή θα το ευχαριστιέμαι και θα βρω σχετικά ευκολότερα απασχόληση...

Σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Θα ήθελα να δω πώς σκέφτεστε όταν έρχεται η ώρα να επιλέξετε τη σχολή που θα δηλώσετε... Θα προτιμούσατε μια σχολή που θα ξέρατε εκ των προτέρων οτι θα βρείτε απασχόληση δύσκολα αλλά που να σας αρέσει το προγραμμα σπουδών και το αντικείμενο, ή προκειμένου να βρείτε δουλειά εύκολα θα πηγαίνατε σε κάποια σχολή που να μη σας ενδιαφέρει τόσο αλλα να έχετε περισσότερες επαγγελματικές ευκαρίες???
Θα σπούδαζα μία σχολή που να μου αρέσει, διότι δεν θα ήθελα να αποφοιτήσω από μία σχολή που δεν μου αρέσει και, στη συνέχεια, να κάνω μία δουλειά που να μην με κάνει χαρούμενο. Πιστεύω ότι αν κάποιος δεν αγαπά τη δουλειά που κάνει, δεν την κάνει και σωστά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top