Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω (και πιθανότατα να το καταφέρω) Φυσική. Όμως απ'ότι κοίταξα επαγγελματικές προοπτικές είναι ασ'τα να πάνε... Για το λόγο αυτό οι γονείς μου με "συμβουλεύουν"(αναγκάζουν κατά κάποιο τρόπο) να δηλώσω οικονομικές σχολές που έχουν σίγουρη δουλειά αλλά εγώ τις μισώ πραγματικά. Ειδικά μετά από ένα χρόνο διαβάσματος ΑΟΔΕ και ΑΟΘ ούτε που θέλω να ξαναακούσω για οικονομικά κτλ. Τί λέτε να κάνω; Να δηλώσω κάτι που πραγματικά μου αρέσει και να περάσω σε άλλη πόλη(γτ Αθήνα δεν πιάνω με τίποτα:'() ή να δηλώσω κάτι που βρίσκεται στην πόλη μου αλλά δεν μου αρέσει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη επιλογή, γιατί και μένα μου συμβαίνει το ίδιο......Πραγματικά θέλω να γίνω φιλόλογος αλλά δεν έχει αποκατάσταση και (αναγκαστικά) μου λένε να πάω δασκάλα για να δουλέψω.....


Πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως τα μαθήματα στις οικονομικές σχολές δε μπορεί να είναι τόσο χάλια όσο το ΑΟΔΕ, ένα κακογραμμένο κατά γενική ομολογία βιβλίο.

Όπως και να 'χει, αν μισείς αυτές τις σχολές μη τις δηλώσεις. Σκέψου το απλά λίγο πρακτικά, είσαι διατεθειμένος να περάσεις τα επόμενα 4 χρόνια (το λιγότερο) σπουδάζοντας κάτι που μισείς; Να δίνεις σε κάθε εξεταστική μαθήματα που δε σου αρέσουν;

Όπως λένε πολλοί, όποιος είναι καλός δε χάνεται. Αν σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει θα το κάνεις με όρεξη και θα επιδιώκεις συνεχώς να γίνεσαι καλύτερος. Οι γονείς σου αργά ή γρήγορα θα το καταλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Aν μπεις σε μια σχολη που δεν σου αρεσει, πολυ πιθανον ειναι να δυσκολευτεις να την τελειωσεις(ή μερικοι δεν την τελειωνουν και ποτε) Θα λουστεις κυριολεκτικα μαθηματα πολυ πιο δυσκολα απο αυτα του λυκειου στον τομεα που θα πας. Θελει και μια καποια συμπαθεια για να αντεξεις.

Επισης το φυσικο δεν εχει τοσο κακες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης. Πχ θα μπορουσες να ειδικευτεις στον τομεα των ιατρικων μηχανηνατων που απ'οτι ξέρω υπάρχει και μεγαλη ζητηση και πολυ καλες απολαβες.

Αλλα σκεψου οτι μπορει στην τελικη να καταλαβεις οτι και τα οικονομικα εχουν το ενδιαφερον τους. Μην νομιζεις οτι εχουν καμια σχεση τα μαθηματα του λυκειου με του πανεπιστημιου.

Αυτο που εχω να πω τελικα ειναι ότι φυσικό θα ήταν σωστο να πας μόνο αν εισαι απολυτα αποφασισμενος να αντιμετωπισεις αρκετες δυσκολιες(πολυ δυσκολη σχολη εχω ακουσει, μεσος ορος αποφοιτησης ειναι τα 8 χρόνια!). Επισης επαγγελματικα δεν θα εχεις τπτ ετοιμο, θα πρεπει να το κυνηγησεις μονος σου. Σκεψου λοιπον αν θα ηθελες να αναλαβεις ενα τοσο μεγαλο ρισκο για να πραγματοποιησεις το όνειρό σου. Αλλα ετσι κι'αλλιως τπτ σε αυτη τη ζωη δεν ειναι ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγώ δεν θα έκανα με τίποτα κάτι που δεν μου αρέσει... Κι εγώ φυσική θέλω να περάσω και αυτή θα είναι η πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό... για επαγγελματικές προοπτικές τι να σου πω... εγώ πιστεύω -και το λένε πολλοί αυτό- ότι η φυσική ειδικά έχει πολλές προοπτικές σε σχέση με τις άλλες θετικές-τεχνολογικές επιστήμες... Αν ρίξεις μια ματιά στα μεταπτυχιακά μπορεί να αλλάξεις γνώμη! Είναι πολλοί οι κλάδοι της φυσικής...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Το θέμα είναι οι προοπτικές που έχει εδώ. Δυστυχώς πολλοί όταν ακούνε "φυσικός", σκέφτονται κατευθείαν το καθηγητηλίκι. Δεν είναι έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Θα περιμένω τα αποτελέσματα, θα κάνω τους υπολογισμούς να δω αν βγαίνουμε οικονομικά, θα προσπαθήσω να δω με άλλο μάτι τα οικονομικά και θα αποφασίσω όταν είναι να δώσουμε το μηχανογραφικό... Αν και προτιμώ φυσική (και τα μεταπτυχιακά που έχει :P) θα κοιτάξω και λίγο τα άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Δηλαδή εκτός απ' τη Φυσική, δεν υπάρχει κάτι άλλο που σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Λοιπον, η συμβουλη μου ειναι:

Πηγαινε φυσικο και μην το σκεφτεσαι.
Απο το φυσικο μπορεις να κανεις α π ε ι ρ α πραγματα, τουλαχιστον ετσι μου λενε οσοι το εχουν ψαξει.
Μην χαλασεις τα καλυτερα χρονια της ζωης σου μαθαινοντας κατι που δε σου αρεσει. Και μενα μαλακιες μου φαινονται τα οικονομικα και σε νιωθω :P
Αν πραγματικα την γουσταρεις τη φυσικη πηγαινε και θα γινουν ολα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει κι η μηχανολογία αλλά με έκαψαν τα Μ.Κ. :mad: και το ΑΟΔΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Υπάρχουν και ΤΕΙ Μηχανολογίας, εκτός κι αν σε ενδιαφέρουν μόνο ΑΕΙ οπότε πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Στα υπόλοιπα μαθήματα πως τα πήγες; Πόσα μόρια (περίπου) υπολογίζεις να βγαλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καταρχήν θα δηλώσεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν πρώτες, πιστεύεις-δεν πιστεύεις οτι τις πιάνεις. Όλες και πρώτες.

Έπειτα, οι γονείς σου δεν ξέρουν τι θα βγείς απο το φυσικό όπως και δεν ξέρουν τι θα βγεις απο τα οικονομικά. Έχουν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους που κατα 90% δεν ισχύει (κατα 90% ποτέ δεν ισχύει αυτό που έχουν οι γονείς στο μυαλό τους όταν περνάει το βλαστάρι τους κάπου) οπότε δήλωσε εκεί που θέλεις.

Απλά να είσαι σίγουρος οτι είναι αυτο που θέλεις.

Επίσης αν θέλεις μηχανολογία, μη σε ξενερώνει η λέξη ΤΕΙ. Πολλά ΑΤΕΙ είναι πολύ ανώτερα απο αντίστοιχα ΑΕΙ, οπότε συνοψίζοντας, δηλώνεις τις σχολές που θέλεις, πρώτες, με την σειρά που τις θέλεις, όσο και να υπολογίζεις οτι θα βγάλεις στα μόρια και όπως και να υπολογίζουν οτι θα πάνε οι βάσεις. Έπειτα δηλώνεις και αυτά που έχεις για "δεύτερες επιλογές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι έβγαλα γύρω στα 15800. Έγραψα δηλαδή Μαθ. Κ 11, Φυσική 16-17, ΑΟΔΕ 15, Ανάπτυξη 18-19, Μαθηματικά γενικής 19, ΑΟΘ 19-20 και έκθεση αν και δεν μπορώ να πω ακριβώς, ελπίζω σε 14 τουλάχιστον.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά μου έχει περάσει πως τα ΤΕΙ είναι "κατώτερα" αν και έχω ακούσει πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoezaxariadi

Νεοφερμένος

Η ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
να πας εκει που θελεις και εκει που σου λεει η καρδια σου.αν πας καπου που πραγματικα σου αρεσει και το αγαπας τοτε θα βρεις τον τροπο να εργαστεις παρα τις αρνητικες προοπτικες.αν ομως πας καπου μονο και μονο επειδη στο λενε αλλοι και επειδη εχει προοπτικες τοτε το μονο που θα καταφερεις ειναι να σαι δυστυχισμενος.μην ξεχνας οτι δικη σου ειναι η ζωη δικα σου τα ονειρα και κανενος αλλου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Βέβαια τόσο οι γονείς όσο και οι μαθητές δεν αναλογίζονται το γεγονός ότι σε 4 (στη καλύτερη) χρόνια που θα έχουν τελειώσει τη σχολή τους, είναι πιθανό να έχουν αλλάξει τα δεδομένα στην αγορά εργασία. Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για την επαγγελματική του αποκατάσταση.

Όσον αφορά τη κατωτερότητα των ΤΕΙ, είναι μια άποψη που έχει επικρατήσει στην κοινωνία μας και μεταδίδεται σε ένα παιδί από τους συμμαθητές και τους γονείς του, μέχρι και από μερικά φροντιστήρια. Όποιος περάσει σε ΤΕΙ είναι αμόρφωτος και καμπούρης.

Όπως είπε και ο Eruyomo, κάποια τμήματα ΤΕΙ είναι πολύ καλά όσον αφορά το αντικείμενο τους. Επίσης έχουν περισσότεροι πρακτική εξάσκηση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Να κανεις αυτο που σ' αρεσει. Απλα να σιγουρευτεις οτι θα σου αρεσει το ιδιο και στα υπολοιπα χρονια της ζωης σου (οσο ειναι δυνατο αυτα βεβαια)
Και σιγα την τρελη ζητηση που εχουν και οι οικονομικες σχολες σε σχεση με την φυσικη... Οτι και να γινεις, θα πρεπει να κυνηγησεις πραγματα αργοτερα. Και οσο πιο πολυ θα σου αρεσει αυτο που θα κανεις, τοσο πιο πολυ θα τα κυνηγησεις.

**Ποια ακριβως οικονομικη σχολη πιανεις στην Αθηνα, αφου δεν πιανεις φυσικη?? Γιατι ειναι τοσο πολλες, και μην νομιζεις οτι ολες αξιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
κοίτα...κατ΄εμε...η δουλεία δεν είναι συνόνυμο της καλοπέρασης, αλλά είναι αντίθετες έννοιες, ανεξαρτητως ποιο είναι το αντικείμενο της δουλειάς.Πρωινό ξύπνημα, περίεργοι συνεργάτες, παράξενο αφεντικό.Αν έχεις και το τεράστιο αρνητικό του να μην αγάπας αυτό που κάνεις, αλλά να το μισείς, τότε κάθε μέρα θα είναι μια ακόμη απαίσια μέρα γεμάτη αγγαρείες.Αν όμως κάνεις κάτι που σ΄αρέσει τα προβλήματα θα υπάρχουν αλλά δε θα σου φαίνονται τόσο μεγάλα και θα έχεις και μεγαλύτερη αποδοτικότητα που σημαίνει ότι ίσως έχεις και καμία αύξηση..λέεεω εγώ τώρα!Θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που σου αρέσει!Έχεις και δίλημα(ανεξαρτητως σχολής) μεταξύ πόλης σου κι εκτός;Πάντως δεν είναι τόοοοοσο τραγικά τα πράματα...Θα υπάρχουν κι άλλοι στην κατάστασή σου!Βέβαια από την άλλη απ΄ό,τι έχω ακούσει στο Φυσικό δεν μπαίνεις τόσο εύκολα!
να σου πω μια άλλη φάση...Μια φίλη μου θέλει τρελά να πάει ιατρική.Έχοντας εγώ μπαμπά καρδιοχειρουργό από τη μια κι εγώ λατρεύω την ιατρική(μη σου πω περισσότερο από εκείνη) αλλά από την άλλη έχει πολλές επιπτώσεις...Εγώ έχω καιρό να μετανιώσω την επιλογή μου!Αλλά εκείνη επιμένει κι όλοι της λένε να ακολουθήσει το όνειρο της,κλπ,κλπ!Εγώ τη συμβουλεύω να μην πάει ιατρική.Κι έρχονται όλοι αντίθετοι με μένα γιατί λένε πως δεν πρέπει να παρατάμε τα ονειρά μας,κλπ!Όταν έρθει ο καιρός του μηχανογραφικού θα βάλει πρώτη την ιατρική κι ό,τι θέλει ας γίνει.Από εκεί και πέρα θα της προσφέρω αμέτρητη υποστήριξη.Αλλά τώρα της λέω να μην πάει.Και σκέψου!είναι ιατρική που ειναι 93820283028340 χειρότερη κατάσταση από φυσικό!
Κάνε λοιπόν κι εσύ το ίδιο!Βάλε στο μηχανογραφικό σου πρώτο το φυσικό της περιοχής σου, δεύτερο όποιο είναι πιο κοντά στην περιοχή σου,κλπ,κλπ!Και μετά βάλε κι οικονομικά.Κι ας σου πει ο Θεός τι θα γίνει τελικά!


Επίσης αν θέλεις μηχανολογία, μη σε ξενερώνει η λέξη ΤΕΙ. Πολλά ΑΤΕΙ είναι πολύ ανώτερα απο αντίστοιχα ΑΕΙ, οπότε συνοψίζοντας, δηλώνεις τις σχολές που θέλεις, πρώτες, με την σειρά που τις θέλεις, όσο και να υπολογίζεις οτι θα βγάλεις στα μόρια και όπως και να υπολογίζουν οτι θα πάνε οι βάσεις. Έπειτα δηλώνεις και αυτά που έχεις για "δεύτερες επιλογές".
ναι!αυτό ισχύει!!Ένας γνωστός μου που τελείωσε την Ιχθυοκαλλιέργεια Μεσολογγίου, παίρνει πολύ περισσότερα λεφτά απ΄ότι παίρνει ένας ορκωτός λογιστής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν έχεις κάποιον γνωστό (πατέρα, θείο, οικογενειακό φίλο κλπ) που μπορεί να σε βάλει στη δουλειά γιατί έχει δική του δουλειά και δεν είναι υπάλληλος, π.χ. γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος, οικονομολόγος τότε μην το συζητάς είναι πολύ μεγάλη ευκαιρία για να την αφήσεις να φύγει. Αν δεν έχεις αυτήν την άκρη τότε διάλεξε όποια σχολή σου αρέσει περισσότερο ανεξάρτητα τι λένε οι άλλοι (είτε είναι γονείς είτε συμμαθητές είτε οποιοσδήποτε). Να ξέρεις ότι στις περισσότερες δουλειές ότι η θεωρία από την πράξη είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά πράγματα (η μέρα με τη νύχτα). Μην έχεις την εντύπωση ότι επειδή σ' αρέσουν τα μαθήματα της σχολής που θα περάσεις θα σου αρέσει και το αντίστοιχο επάγγελμα. Δεν σημαίνει βέβαια και το αντίθετο.

Οι σπουδές είναι μερικά χρόνια και μετά τελειώνουν. Το μετά είναι αυτό που μετράει και η επιλογή της σχολής πρέπει να γίνει με βάση αυτό που θα κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σου. Κάποιοι σπουδάζουν για να έχουν απλά ένα πτυχίο χωρίς να τους ενδιαφέρει να εργαστούν στο αντικείμενο αυτό. Αν είσαι σε αυτούς επέλεξε όποια σχολή σου αρέσει περισσότερο. Το καλύτερο είναι να γνωρίζεις άτομα που έχουν κάποια εργασιακή πείρα και έχουν τελειώσει κάποια σχολή που σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για το μετά τις σπουδές που είναι το σημαντικότερο κομμάτι στη ζωή κάποιου. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
κατα την γνώμη μου να κάνεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά.. ;)
Το φυσικό μπορεί να μην έχει αποκατάσταση τη συγκεκριμενη χρονική περίοδο όμως αυτό δεν σημαίνει πως θα συμβαίνει πάντα..
Στην αγορά εργασίας θα βγεις περίπου το 2014. Μεχρι τότε, μπορεί να έχουν αντιστραφεί τα πάντα ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση!
Επιπλέον, το γεγονός οτι το φυσικό είναι μια σχολή που αφορά την εκπαίδευση είναι ένα πλεονεκτημα γιατι έχεις άπειρες επιλογές.
Αποκατάσταση δεν είναι μια θέση στο δημόσιο.. Αν πραγματικά αγαπάς αυτό που κάνεις και αν αγωνιστείς και προσπαθήσεις για να ασχοληθείς με αυτό, τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις!
Απο την άλλη, υπαρχουν και άτομα που ενω πέρασαν σε σχολές που δεν τους άρεζαν και αποφάσισαν να δώσουν δεύτερη φορα πανελληνιες, περνόντας χρόνο στην σχολή, την βρήκαν πολύ ενδιαφερον και έμειναν εκεί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top