Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Απλώς, είναι ένα "+" το γεγονός ότι έχεις ένα όσο το δυνατόν καλύτερο επιστημονικά καταρτισμένο-εμπλουτισμένο βιογραφικό.

Διαφωνείς;

Αν μιλάμε για Ελλάδα, το πλούσιο βιογραφικό είναι σαν ένα ακόμα χαρτί υγείας.
Δεν λέω μπορεί να αναγνωριστεί ο κόπος σου κάποια στιγμή. Αρκεί μέχρι τότε να χεις οικονομική στήριξη,υπομονή και να μην έχεις φτάσει σε μη παραγωγική ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οποιος ειναι καλος=ερευνητικες διαθεσεις+προτοτυπια στον τομεα του,αυτα κανουν καλο εναν επιστημα(γιαυτο μπαινουμε στο πανεπιστημιο,η ετυμολογια του ονοματος το λεει)
Τωρα κατι καημενοι που μπαινουν για να κανουν καδρο την τριτοβαθμια,οπως εχω ξαναπει,καλα ειναι και τα γκουντις :)

γαματα ειναι τα γκουντις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αν μιλάμε για Ελλάδα, το πλούσιο βιογραφικό είναι σαν ένα ακόμα χαρτί υγείας.
Δεν λέω μπορεί να αναγνωριστεί ο κόπος σου κάποια στιγμή. Αρκεί μέχρι τότε να χεις οικονομική στήριξη,υπομονή και να μην έχεις φτάσει σε μη παραγωγική ηλικία.
νταξει μη τα ισοπεδωνουμε ολα...το βιογραφικο ειναι ενα καλο μπονους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νταξει μη τα ισοπεδωνουμε ολα...το βιογραφικο ειναι ενα καλο μπονους

Δεν διαφώνησα σε αυτό. Αλλά κάθε οικογένεια έχει ένα τουλάχιστον γνωστό που έχει κάνει τα κέρατα του από σπουδές αλλά είναι άνεργος.
Δεν θα πεις μετά ''διαβαζα τοσα χρονια για τι?για να με μειωνουν ετσι?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα μια βόλτα από εδώ και θα αλλάξεις γνώμη για το αν ευθύνεται μόνο η θεωρητική. Με μαλακίες μάς έπρηζαν τόσο καιρό, τάχα για βατερλώ και για βουτιές στις βάσεις. Και είχαμε και την Αρβελέρ να το παίζει πνευματική ελίτ και να λέει ότι τα κείμενά της δεν είναι για παιδιά.

Φυσικά, τι ξέρει τώρα η Ελένη-Γλύκατζη Αρβελέρ για την πνευματική ελίτ και ειδικά για το ίδιο της το κείμενο...:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Απλώς, είναι ένα "+" το γεγονός ότι έχεις ένα όσο το δυνατόν καλύτερα επιστημονικά καταρτισμένο-εμπλουτισμένο βιογραφικό.

Διαφωνείς;

όχι βέβαια δε διαφώνω καθόλου σε θεωρητικό επίπεδο. Σε πρακτικό όμως άπλα πλέον όλοι βγάζουν από τα βιογραφικά τους μπας και τους πάρουν οι εργοδότες ,ε για να μην έχουν και πολλές απαιτήσεις οι εργαζόμενοι, επιδόματα για μεταπτυχιακές σπουδές κτλ. Άστο τα πράγματα είναι τραγικά εκεί έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν διαφώνησα σε αυτό. Αλλά κάθε οικογένεια έχει ένα τουλάχιστον γνωστό που έχει κάνει τα κέρατα του από σπουδές αλλά είναι άνεργος.
Δεν θα πεις μετά ''διαβαζα τοσα χρονια για τι?για να με μειωνουν ετσι?''
η απαντηση μου σε αυτους ειναι παντα ιδια: ΦΥΓΕ εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η απαντηση μου σε αυτους ειναι παντα ιδια: ΦΥΓΕ εξω

αν υπάρχει χρήμα για να πας έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω (και πιθανότατα να το καταφέρω) Φυσική. Όμως απ'ότι κοίταξα επαγγελματικές προοπτικές είναι ασ'τα να πάνε... Για το λόγο αυτό οι γονείς μου με "συμβουλεύουν"(αναγκάζουν κατά κάποιο τρόπο) να δηλώσω οικονομικές σχολές που έχουν σίγουρη δουλειά αλλά εγώ τις μισώ πραγματικά. Ειδικά μετά από ένα χρόνο διαβάσματος ΑΟΔΕ και ΑΟΘ ούτε που θέλω να ξαναακούσω για οικονομικά κτλ. Τί λέτε να κάνω; Να δηλώσω κάτι που πραγματικά μου αρέσει και να περάσω σε άλλη πόλη(γτ Αθήνα δεν πιάνω με τίποτα:'() ή να δηλώσω κάτι που βρίσκεται στην πόλη μου αλλά δεν μου αρέσει;;;


Το μήνυμα το δημοσίευσες το 2009 και έχουμε 2012. Ρωτάς αν πρέπει να κάνεις κάτι που σου αρέσει ή αυτό που σε πιέζουν να κάνεις. Έπειτα είδα ότι σπουδάζεις ΦΥΣΙΚΗ, που ήταν και ο κλάδος στον οποίο έκλινες. Πολύ χάρηκα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
αν υπάρχει χρήμα για να πας έξω
υπαρχει δεν υπαρχει το προσπαθεις, αλλιως μαραζωνεις εδω περα και κλαις τη μοιρα σου. πεζο, αλλα αληθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εξηγήσου, λοιπόν.
Πώς η φιλολογία έχει περισσότερες προοπτικές από τη νομική;
Εγώ το αντίθετο κατάλαβα.

Περιμένω απάντηση...
1ον Οσον αφορα την φιλολογια -αν και δεν εκανα πουθενα συγκριση αυτων των σχολων- διαθετει πολλες διεξοδους στις μερες μας που μπορεις να βρεις στο διαδυκτιο -δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω- και φυσικα μπορεις να ακολουθησεις το επαγγελμα του ''φροντιστη'' που στην χωρα μας θα εχει παντα δουλεια:P

2ον Σχετικα με την νομικη συγνωμη αλλα νομιζω οτι σκοπιμα εθελοτυφλεις περι αυτου του θεματος. Θα σου αναφερω ενα παραδειγμα: η μανα ενος φιλου μου ηταν αποφοιτος νομικης Αθηνων και η οικογενεια της ηταν πολυ φτωχη. Ξερεις τι δουλεια κανει σημερα? Ειναι υπαλληλος σε μια δημοσια υπηρεσια και καθολου ευχαριστημενη απο το πως κυλισε η ζωη της. Η αληθεια ειναι οτι δικηγοροι, δικαστες, εισαγγελεις, ... δεν εχουν δουλεια πλεον εκτος αν εχει ο πατερας σου δικηγορικο γραφειο οπωτε αλλαζει το πραγμα. Στην Ελλαδα η νομικη επιλεγεται γιατι εχει ''κυρος''. Τα παιδια και οι γονεις τους δεν εχουν καν καθησει στις περισσοτερες περιπτωσεις να σταθμισουν τα δεδομενα και απλα την επιλεγουν για να πουλησουν μουρη αυτη ειναι η αληθεια ειτε σας αρεσει ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπαρχει δεν υπαρχει το προσπαθεις, αλλιως μαραζωνεις εδω περα και κλαις τη μοιρα σου. πεζο, αλλα αληθες


Δεν είναι πάντα τόσο εύκολα όσο φαίνονται τα πράγματα.
Για να πας έξω πρέπει να έχεις ένα ποσό για να ξεκινήσεις. Εισιτήρια, διαμονή,φαγητό.
Ούτε σε περιμένουν με ανοιχτή την αγκαλιά και μια θέση. Θα πρέπει να ψάξεις. Μέχρι να βρεις όμως πρέπει να επιβιώσεις κιόλας.
Δεν παίρνεις ένα αεροπλάνο και όλα μαγικά φτιάχνουν.
Και ο ανταγωνισμός τεράστιος γιατί δεν είσαι ο μόνος που βρίσκεται στην ιδια θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Οποιος ειναι καλος=ερευνητικες διαθεσεις+προτοτυπια στον τομεα του,αυτα κανουν καλο εναν επιστημονα(γιαυτο μπαινουμε στο πανεπιστημιο,η ετυμολογια του ονοματος το λεει)
Τωρα κατι καημενοι που μπαινουν για να κανουν καδρο την τριτοβαθμια,οπως εχω ξαναπει,καλα ειναι και τα γκουντις :)

Ας μην μας άφηναν να μπούμε στο πανεπιστήμιο τότε. Το πανεπιστήμιο δεν προάγει μόνο έρευνα , βγάζει( υποτίθεται ) και επιστήμονες ώστε να στελεχώσουν τους παραγωγικούς κλάδους της χώρας προς όφελος της προόδου της κοινωνίας. Για το 2ο μέρος που σχολιάζεις απλά είναι αρκετά γελοίο και μόνο ν ασχοληθώ. Καλύτερα υπάλληλος στα goody's παρά γλύφτης του πανεπιστημιακού λόμπυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οποιος ειναι καλος=ερευνητικες διαθεσεις+προτοτυπια στον τομεα του,αυτα κανουν καλο εναν επιστημονα(γιαυτο μπαινουμε στο πανεπιστημιο,η ετυμολογια του ονοματος το λεει)
Τωρα κατι καημενοι που μπαινουν για να κανουν καδρο την τριτοβαθμια,οπως εχω ξαναπει,καλα ειναι και τα γκουντις :)[/QUOT

Ας μην μας άφηναν να μπούμε στο πανεπιστήμιο τότε. Το πανεπιστήμιο δεν προάγει μόνο έρευνα , βγάζει( υποτίθεται ) και επιστήμονες ώστε να στελεχώσουν τους παραγωγικούς κλάδους της χώρας προς όφελος της προόδου της κοινωνίας. Για το 2ο μέρος που σχολιάζεις απλά είναι αρκετά γελοίο και μόνο ν ασχοληθώ. Καλύτερα υπάλληλος στα goody's παρά γλύφτης του πανεπιστημιακού λόμπυ.

Εγω θα κατσω στο πανεπιστημικο λομπυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
1ον Οσον αφορα την φιλολογια -αν και δεν εκανα πουθενα συγκριση αυτων των σχολων- διαθετει πολλες διεξοδους στις μερες μας που μπορεις να βρεις στο διαδυκτιο -δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω- και φυσικα μπορεις να ακολουθησεις το επαγγελμα του ''φροντιστη'' που στην χωρα μας θα εχει παντα δουλεια:P

2ον Σχετικα με την νομικη συγνωμη αλλα νομιζω οτι σκοπιμα εθελοτυφλεις περι αυτου του θεματος. Θα σου αναφερω ενα παραδειγμα: η μανα ενος φιλου μου ηταν αποφοιτος νομικης Αθηνων και η οικογενεια της ηταν πολυ φτωχη. Ξερεις τι δουλεια κανει σημερα? Ειναι υπαλληλος σε μια δημοσια υπηρεσια και καθολου ευχαριστημενη απο το πως κυλισε η ζωη της. Η αληθεια ειναι οτι δικηγοροι, δικαστες, εισαγγελεις, ... δεν εχουν δουλεια πλεον εκτος αν εχει ο πατερας σου δικηγορικο γραφειο οπωτε αλλαζει το πραγμα. Στην Ελλαδα η νομικη επιλεγεται γιατι εχει ''κυρος''. Τα παιδια και οι γονεις τους δεν εχουν καν καθησει στις περισσοτερες περιπτωσεις να σταθμισουν τα δεδομενα και απλα την επιλεγουν για να πουλησουν μουρη αυτη ειναι η αληθεια ειτε σας αρεσει ειτε οχι.

Αν διάβασα σωστά, έγραψες προηγουμένως ότι σχολές όπως πολυτεχνείο, ιατρική, νομική, είναι υπερκορεσμένες και σε χειρότερη μοίρα από τα υπόλοιπα πανεπιστήμια.
Σου έθεσα, λοιπόν, ένα παράδειγμα, πάνω στο οποίο να με διαφωτίσεις, ή, τέλος πάντων, να καταλάβω πού στηρίχτηκες για να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα.

Σχετικά με τη Νομική, συγγνώμη, αλλά δεν εθελοτυφλώ. Η νομική ήταν μια σχολή που ποτέ δεν αποτελούσε για εμένα όνειρο ζωής. Λες να είμαι τόσο βλάκας, και να κάνω έτσι για μια σχολή, η οποία θεωρητικά πηγαίνει δεύτερη στη σειρά προτιμήσεών μου;
Επιπροσθέτως, έχω κι εγώ πολλούς γνωστούς Φιλολόγους, ένας εκ των οποίων εργάζεται ως εποχιακός σε ξενοδοχεία, γιατί δεν τον παίρνουν ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ακόμη, δυστυχώς, ενισχύεις την άποψη ότι η Νομική επιλέγεται για το "κύρος" της, με το να την πιστεύεις.

Too bad_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εγω δεν σκεφτηκα τις επαγγελματικες διεξοδους που θα εχει το να γίνω Χημικος:/:.....Απλως μου αρεσει/την παω αυτη την ΕΠΙΣΤΗΜΗ και θελω να την ακολουθησω:clapup:!!!!Ξερω μπορει να φαω τα μουτρα μου;) ΑΛΛΑ θα κανω κάτι που επέλεξα και με γεμιζει!!!!!(προσωπικη αποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ακόμη, δυστυχώς, ενισχύεις την άποψη ότι η Νομική επιλέγεται για το "κύρος" της, με το να την πιστεύεις.

Αφου αυτο ισχυει,θα αλλαξουμε τωρα τα κοινωνικα δεδομενα?Αυτο ειναι το τρυπακι των μοριων,αυτο ειναι το ''θα πανε τζαμπα τα μορια'',πες μου,που διαφωνεις?

Εγω δεν σκεφτηκα τις επαγγελματικες διεξοδους που θα εχει το να γίνω Χημικος.....Απλως μου αρεσει/την παω αυτη την ΕΠΙΣΤΗΜΗ και θελω να την ακολουθησω!!!!Ξερω μπορει να φαω τα μουτρα μου ΑΛΛΑ θα κανω κάτι που επέλεξα και με γεμιζει!!!!!(προσωπικη αποψη)

Εκτος απο απολυτο δικαιο,εχεις και @@ :D
Και εγω μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Mην πέφτεις στην παγίδα ήδη. Ήμουν αριστούχος στη σχολή μου και στο φροντιστήριο μου δίνουν τα ίδια λεφτά με όσους διδάσκουν με proficiency. Συμφοιτητές μου που τέλειωσαν τη σχολή μου με 5,5 επειδή είχαν την τύχη να γεννηθούν σε εύκαστατες οικογένειες έχουν ανοίξει φροντιστήρια και βγάζουν τα τριπλάσια από μένα. Η ζώη είναι δίκαιη μόνο για τις παχυλές τσέπες.

Συγκινητικό κειμενάκι.

Εσύ τι έκανες για το ανωτέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αφου αυτο ισχυει,θα αλλαξουμε τωρα τα κοινωνικα δεδομενα?Αυτο ειναι το τρυπακι των μοριων,αυτο ειναι το ''θα πανε τζαμπα τα μορια'',πες μου,που διαφωνεις?

Χάουζ, πάτα στον πλανήτη γη. Πάτα.
Ως -αυτοαποκαλούμενος- κοινωνικός παρατηρητής, θα πρέπει να γνωρίζεις και τις δύο όψεις του νομίσματος.
Υπάρχουν και άνθρωποι, οι οποίοι αδιαφορούν για την καθ' εαυτήν ποσότητα των μορίων, και μόνο την εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο.

Και, ναι, ισχύει αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό. Πρέπει, όμως, να κοιτάζεις πίσω από το πρόβλημα.
Δε θα επαναληφθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top