Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Επίσης, ξεκαβάλα, κοινωνικέ παρατηρητή. Ενδέχεται και να λες αβάσιμες μπαρούφες, κοινωνικέ παρατηρητή.
Εγώ τυχαία, αν δεν το κατάλαβες, αναφέρθηκα στο τι μου φαίνεται ότι ακούς εσύ για τη νομική, ή ποια άποψη έχεις διαμορφώσει.

Μπορεις με επιχειρηματα να ακυρωσεις τις ''αβασιμες μπαρουφες'' μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μην τους ακους...ακραγγιζουν την αμαθεια αυτα τα ατομα.Τρανταχτο παραδειγμα αφοσιωσης στην σχολη που αγαπαει καποιος,ειναι το μελος DIAS απο εδω μεσα,παρολο τα 19500(αμα θυμαμαι καλα) μορια που εβγαλε επελεξε φυσικο,και φυσικα ειναι ασσος στο αντικειμενο του.


ΥΓ.Α ρε Δια σε θυμηθηκα χαχαχ
Έχω και παράδειγμα από το φιλικό μου περιβάλλον! Κοπέλα τεχνολογικής έβγαλε 17.5 χιλιάδες μόρια κ επέλεξε μια σχολή πληροφορικής στην Κέρκυρα με 12 χιλιάδες. Περιττό να αναφέρω ότι έχουν πέσει καθηγητές, γονείς, φίλοι κτλ πάνω της να αλλάξει 1η επιλογή γιατί πιάνει πολυτεχνεία κ τέτοια. Αλλά αυτή αμετάπειστη! Έχει κότσια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μπορεις με επιχειρηματα να ακυρωσεις τις ''αβασιμες μπαρουφες'' μου :)

Κοκορομαχίες θα παίξουμε;
Κοίτα τα προηγούμενα σχόλια, επαΐων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εμενα ενα παιδι απο το σχολειο μου εβγαλε απο θετικη 19300 κατι...και θα βαλει πρωτη επιλογη γεωπονια ή τελος παντων κατι παρεμφερες.
το τι εχει ακουσει αυτος μονο ο ιδιος το καταλαβαινει.εδω οι καθηγητες στο σχολειο που καθεται και τους λεει την επιλογη του το μουτζωνουν.το ξερω γιατι ημουνα και εγω μπροστα.καλα αυτα ειναι ανηκουστα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ενω ως δικηγορος θα βγεις και τζουπ,θα ανοιξεις γραφειο.Χχχαχαχα,θα σου πω την αληθεια.Οι δικοι σου,και οσοι σου λενε να πας νομικη,δεν σκεφτηκαν την επαγγελματικη αποκατασταση σου,αμεσως και εντελως τυχαια με την θεαση των μοριων σου,την μοστρα και το ''κυρος'' εκανε ντου στο μυαλο τους.Πρεπει να καταλαβεις,οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ως επιχειρημα,εκτος του ευρους μπατων και στρατιωτικων,ειναι αδυναμο,διοτι ολοι οι κλαδοι εχουν κριση,και μονο οι καλυτεροι των καλυτερων θα ξεχωρισουν.Γιαυτο,σου προτεινω,αμα αγαπας πραγματικα την δημοσιογραφια και σκεφτεσαι να κανεις σοβαρη καριερα,να περασεις τις πορτες της.Μην γινεις και εσυ ενας ακομη βολεψακιας πτυχιουχος,προσπαθησε να πετυχεις αυτο που θες,με βασικη αρχη να το αγαπας.


Αυτό το σαπισμένο επιχείρημα της κυρα-κατίνας της ελληνικής γειτονιάς του 20ου αιώνα δεν περίμενα να το δω εδώ μέσα . Έλεος δηλάδη. Τί ακριβώς σημαίνει "όποιος είναι καλός ξεχωρίζει? Θέλω ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Έχω και παράδειγμα από το φιλικό μου περιβάλλον! Κοπέλα τεχνολογικής έβγαλε 17.5 χιλιάδες μόρια κ επέλεξε μια σχολή πληροφορικής στην Κέρκυρα με 12 χιλιάδες. Περιττό να αναφέρω ότι έχουν πέσει καθηγητές, γονείς, φίλοι κτλ πάνω της να αλλάξει 1η επιλογή γιατί πιάνει πολυτεχνεία κ τέτοια. Αλλά αυτή αμετάπειστη! Έχει κότσια ;)

και γιατί αν επιτρέπεται είναι αξιέπαινο το ότι από όλες τις σχολές Πληροφορικής, μεταξύ των οποίων και της Κρήτης που είναι η καλύτερη, επιλέγει της Κέρκυρας?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
και γιατί αν επιτρέπεται είναι αξιέπαινο το ότι από όλες τις σχολές Πληροφορικής, μεταξύ των οποίων και της Κρήτης που είναι η καλύτερη, επιλέγει της Κέρκυρας?:hmm:

Εκεί ηθελε, εκεί πήγε. Μπορεί να είχε γκόμενο στην Κέρκυρα και να πήγε εκεί. Κακό είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτό το σαπισμένο επιχείρημα της κυρα-κατίνας της ελληνικής γειτονιάς του 20ου αιώνα δεν περίμενα να το δω εδώ μέσα . Έλεος δηλάδη. Τί ακριβώς σημαίνει "όποιος είναι καλός ξεχωρίζει? Θέλω ανάλυση.

Οι υπόλοιποι θα καταλήξουν στο βάλτο με τα σκατά. :hehe:
Ή θα κάνουν τις καθαρίστριες. Μόνο οι καλύτεροι των καλύτερων βρίσκουν δουλειά.

Πέρα από την πλάκα, έχει ένα point εδώ, γιατί με τέτοια πληθώρα πτυχιούχων, πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερος, για να αποκτήσεις κάποια -περισσότερα- πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το σαπισμένο επιχείρημα της κυρα-κατίνας της ελληνικής γειτονιάς του 20ου αιώνα δεν περίμενα να το δω εδώ μέσα . Έλεος δηλάδη. Τί ακριβώς σημαίνει "όποιος είναι καλός ξεχωρίζει? Θέλω ανάλυση.

Σωστη η αποψη σου:) Το ''καλος'' ειναι σχετικος χαρακτηρισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απευθύνομαι κυρίως στα παιδιά της θετικης... παρατηρησατε μεγάλες αποκλίσεις αναμεσα σε αυτα που γράψατε σε βιολογια και χημεια,και στους βαθμους που τελικά πήρατε;ρωτάω γιατι στο νησί μ έγινε σφαγή :/:
Ειδικά στη βιολογια,όλοι ψάχνουμε να βρουμε από που μας έκοψαν!!:(:(:mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αυτό το σαπισμένο επιχείρημα της κυρα-κατίνας της ελληνικής γειτονιάς του 20ου αιώνα δεν περίμενα να το δω εδώ μέσα . Έλεος δηλάδη. Τί ακριβώς σημαίνει "όποιος είναι καλός ξεχωρίζει? Θέλω ανάλυση.

τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?αυτός που έχει στρώσει κώλο και έχει κοπιάσει θα ξεχωρίσει (και φυσικά αν έχει αποδώσει ο κόπος του)...τουλάχιστον σε μια αξιοκρατική κοινωνία αυτό θα πρεπε να συμβαίνει...:whistle:

Εκεί ηθελε, εκεί πήγε. Μπορεί να είχε γκόμενο στην Κέρκυρα και να πήγε εκεί. Κακό είναι;

καθόλου κακό. Αλλά και καθόλου άξιο θαυμασμού. Μάλλον κακή επιλογή θα τη χαρακτήριζα, αλλά περί ορέξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ένας γονέας μπορεί να αντέξει το ''Εσύ φταις.Εσύ μου είπες να το σπουδάσω αυτό.Εμένα ποτέ δεν μου άρεσε.'' τότε ας φτιάξουν οι γονείς και μόνοι τους το μηχανογραφικό.
Εσείς προσπαθήστε να μείνετε πιστοί στις επιλογές σας.
Οι καθηγητές το μόνο που θέλουν είναι τον Αύγουστο να έχουν διαφημιστικό υλικό για να τσιμπήσουν πελάτες.
Οι γονείς είναι κολλημένοι στα ελληνικά στερεότυπα.
Εσείς που είστε 18 χρονών και για άλλα σας κόβει το μυαλό και πατάτε πόδι, ας σας κόψει και τώρα. Δεν βγαίνει η ζωή αν δεν σ'αρέσει κάτι.
Πέρα από το ότι η σχολή θα είναι μαρτύριο αν δεν σου αρέσει ,κουτσα κουτσα μπορει και να τη βγάλεις. Μετά όμως που θα παντρευτείς και το επαγγελμά σου δεν θα βγαίνει κούτσα κουτσα.

Όποιος είναι καλός ξεχωρίζει γιατί για να είναι καλός του αρέσει αυτό που κάνει άρα το παλεύει και πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παντως στις περισσοτερες οικογενειες αυτο συμβαινει δηλαδη μην εχεις την ψευδαισθηση οτι μονο στην οικογενεια του DrHouse συμβαινει αυτο. Εξαλου στην χωρα μας οι περισσοτεροι ειναι αμορφωτοι και θεωρουν σχολες οπως ιατρικη, νομικη, πολυτεχνειο '' ανωτερες'' απο τις αλλες λογω κυρους. Εγω βλεπω οτι απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης αυτες οι σχολες εχουν μεγαλο προβλημα πλεον αρα δεν εξηγειτε αλλιως η τεραστια ζητηση που εξακολουθουν να εχουν.

Για εξηγήσου, λοιπόν.
Πώς η φιλολογία έχει περισσότερες προοπτικές από τη νομική;
Εγώ το αντίθετο κατάλαβα.

Περιμένω απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σωστη η αποψη σου:) Το ''καλος'' ειναι σχετικος χαρακτηρισμος...
επιτελους ενα σωστο σχολιο! διαβαζω το ποστ και απλα γελαω! παιδια στην Ελλαδα ζουμε, στα αρχ*** του εργοδοτη ποσο καλος εισαι, αυτο που μετραει, περαν φυσικα ενος καλου πτυχιου, ειναι ποσα κονε εχεις και ποσο χαμηλα εισαι διατεθημενος να πεσεις για να ανελιχθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Οι υπόλοιποι θα καταλήξουν στο βάλτο με τα σκατά. :hehe:
Ή θα κάνουν τις καθαρίστριες. Μόνο οι καλύτεροι των καλύτερων βρίσκουν δουλειά.

Πέρα από την πλάκα, έχει ένα point εδώ, γιατί με τέτοια πληθώρα πτυχιούχων, πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερος, για να αποκτήσεις κάποια -περισσότερα- πράγματα.

Mην πέφτεις στην παγίδα ήδη. Ήμουν αριστούχος στη σχολή μου και στο φροντιστήριο μου δίνουν τα ίδια λεφτά με όσους διδάσκουν με proficiency. Συμφοιτητές μου που τέλειωσαν τη σχολή μου με 5,5 επειδή είχαν την τύχη να γεννηθούν σε εύκαστατες οικογένειες έχουν ανοίξει φροντιστήρια και βγάζουν τα τριπλάσια από μένα. Η ζώη είναι δίκαιη μόνο για τις παχυλές τσέπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
και γιατί αν επιτρέπεται είναι αξιέπαινο το ότι από όλες τις σχολές Πληροφορικής, μεταξύ των οποίων και της Κρήτης που είναι η καλύτερη, επιλέγει της Κέρκυρας?:hmm:
Αξιέπαινο είναι το ότι κάνει αυτό που γουστάρει χωρίς να την επηρεάζει κανένας, ακολουθεί το όνειρο της όποιο και αν είναι αυτό. Αυτό θαυμάζω σ αυτήν! Αυτή είναι η επιλογή της -καλή ή κακή δεν ξέρω να σου πω. Πάντως αυτό ήθελε, αυτό θα κάνει ακόμα κι αν της βγει σε κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mην πέφτεις στην παγίδα ήδη. Ήμουν αριστούχος στη σχολή μου και στο φροντιστήριο μου δίνουν τα ίδια λεφτά με όσους διδάσκουν με proficiency. Συμφοιτητές μου που τέλειωσαν τη σχολή μου με 5,5 επειδή είχαν την τύχη να γεννηθούν σε εύκαστατες οικογένειες έχουν ανοίξει φροντιστήρια και βγάζουν τα τριπλάσια από μένα. Η ζώη είναι δίκαιη μόνο για τις παχυλές τσέπες.

Capitalism :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Mην πέφτεις στην παγίδα ήδη. Ήμουν αριστούχος στη σχολή μου και στο φροντιστήριο μου δίνουν τα ίδια λεφτά με όσους διδάσκουν με proficiency. Συμφοιτητές μου που τέλειωσαν τη σχολή μου με 5,5 επειδή είχαν την τύχη να γεννηθούν σε εύκαστατες οικογένειες έχουν ανοίξει φροντιστήρια και βγάζουν τα τριπλάσια από μένα. Η ζώη είναι δίκαιη μόνο για τις παχυλές τσέπες.

Συμφωνώ απόλυτα.
Απλώς, είναι ένα "+" το γεγονός ότι έχεις ένα όσο το δυνατόν καλύτερο επιστημονικά καταρτισμένο-εμπλουτισμένο βιογραφικό.

Διαφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο Dr.House θα περάσει ΑΝΕΤΑ απο θεωρητική στο τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής :)
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕΕ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό το σαπισμένο επιχείρημα της κυρα-κατίνας της ελληνικής γειτονιάς του 20ου αιώνα δεν περίμενα να το δω εδώ μέσα . Έλεος δηλάδη. Τί ακριβώς σημαίνει "όποιος είναι καλός ξεχωρίζει? Θέλω ανάλυση.

Οποιος ειναι καλος=ερευνητικες διαθεσεις+προτοτυπια στον τομεα του,αυτα κανουν καλο εναν επιστημονα(γιαυτο μπαινουμε στο πανεπιστημιο,η ετυμολογια του ονοματος το λεει)
Τωρα κατι καημενοι που μπαινουν για να κανουν καδρο την τριτοβαθμια,οπως εχω ξαναπει,καλα ειναι και τα γκουντις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top