Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τι σημασία έχουν τα μόρια;Απο πλευράς επιπέδου σπουδων μιλαω...(Να υποθέσω οτι εσύ θεωρεις καλύτερο το csd? γιατι και εγώ εκεί συγκλίνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά μιας και λες για προγραμματισμό δεν νομίζω ότι το ΕΚΠΑ θα σε καλύψει μιας και δεν είναι καθαρή πληροφορική(έχει και τηλεπικοινωνίες νομίζω:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προγραμματισμού είπε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
CEID Πάτρας κατά την άποψή μου. Από οργάνωση βέβαια δεν είναι καλή αλλά από επίπεδο σπουδών είναι πολύ μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Έχω τελειώσει μαθηματικός και στη συνέχεια έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις στην πληροφορική στο ΕΚΠΑ όπου και πέρασα και περάτωσα επιτυχώς τις σπουδές μου.

Το τμήμα αν και καλό όσον αφορά την αναγνώρισή του στο εξωτερικό, το προσωπικό (στην πλειοψηφία του τουλάχιστον), στην έρευνα κλπ κλπ κλπ, είναι απαράδεκτο (προσωπική άποψη) όσον αφορά το περιεχόμενο σπουδών του.

Όπως λέει και η ονομασία του τμήματος δεν είναι καθαρά πληροφορικής αλλά πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Μα θα μου πείτε οι τηλεπικοινωνίες έχουν σχέση με πληροφορική. Εντάξει και η βιολογία έχει σχέση (βλέπε γενετικοί αλγόριθμοι).
Στο τμήμα αυτό θα αναλωθείτε από πάρα πολλές ώρες φυσικής, ηλεκτρονικής, οπτικής, μετάδοση σημάτων, εργαστήρια όπου θα μετράτε εντάσεις ρεύματος και θα γειώνετε καλώδια, άσχετα με αυτό που λέμε προγραμματισμός. Αν αυτά σας αρέσουν, παράλληλα με την πληροφορική, τότε δηλώστε το ασυζητητή.
Πολλές φορές αναρωτήθηκα, γιατί διαβάζω τώρα για ευθύγραμμη ομαλή κίνηση και για ροπές δυνάμεων; Γιατί λύνω ασκήσεις με κάτοπτρα; |Γιατί είμαι σε εργαστήριο και μελετάω το πως δουλεύει η τηλεόραση και δεν είμαι σε εργαστήριο να φτιάχνω προγράμματα; Εγώ πληροφορική ήθελα!

Γνώμη μου πάντα έτσι; Σε κάποιον μπορεί να αρέσει αυτό το mixed. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου!

Τώρα αν με ρωτήσετε ποιό τμήμα θα πρότεινα για πληροφορική, με κλειστά μάτια το τμήμα της ΑΣΟΕΕ!
Δυστυχώς στις κατατακτήριες δεχόταν μόνο αποφοίτους πληροφορικής ΤΕΙ και δεν είχα το δικαίωμα να δώσω εξετάσεις σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχω τελειώσει μαθηματικός και στη συνέχεια έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις στην πληροφορική στο ΕΚΠΑ όπου και πέρασα και περάτωσα επιτυχώς τις σπουδές μου.

Το τμήμα αν και καλό όσον αφορά την αναγνώρισή του στο εξωτερικό, το προσωπικό (στην πλειοψηφία του τουλάχιστον), στην έρευνα κλπ κλπ κλπ, είναι απαράδεκτο (προσωπική άποψη) όσον αφορά το περιεχόμενο σπουδών του.

Όπως λέει και η ονομασία του τμήματος δεν είναι καθαρά πληροφορικής αλλά πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Μα θα μου πείτε οι τηλεπικοινωνίες έχουν σχέση με πληροφορική. Εντάξει και η βιολογία έχει σχέση (βλέπε γενετικοί αλγόριθμοι).
Στο τμήμα αυτό θα αναλωθείτε από πάρα πολλές ώρες φυσικής, ηλεκτρονικής, οπτικής, μετάδοση σημάτων, εργαστήρια όπου θα μετράτε εντάσεις ρεύματος και θα γειώνετε καλώδια, άσχετα με αυτό που λέμε προγραμματισμός. Αν αυτά σας αρέσουν, παράλληλα με την πληροφορική, τότε δηλώστε το ασυζητητή.
Πολλές φορές αναρωτήθηκα, γιατί διαβάζω τώρα για ευθύγραμμη ομαλή κίνηση και για ροπές δυνάμεων; Γιατί λύνω ασκήσεις με κάτοπτρα; |Γιατί είμαι σε εργαστήριο και μελετάω το πως δουλεύει η τηλεόραση και δεν είμαι σε εργαστήριο να φτιάχνω προγράμματα; Εγώ πληροφορική ήθελα!

Γνώμη μου πάντα έτσι; Σε κάποιον μπορεί να αρέσει αυτό το mixed. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου!

Τώρα αν με ρωτήσετε ποιό τμήμα θα πρότεινα για πληροφορική, με κλειστά μάτια το τμήμα της ΑΣΟΕΕ!
Δυστυχώς στις κατατακτήριες δεχόταν μόνο αποφοίτους πληροφορικής ΤΕΙ και δεν είχα το δικαίωμα να δώσω εξετάσεις σε αυτό...

Στο σχολείο κάνετε και μαθηματικά και ΑΕΠΠ αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Mε τι κριτήρια καλύτερες;Με τα μόρια;:P
Γιατί μάλλον για αυτό δεν αναφέρεται το Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης:)

Φυσικά και δεν έχουν σημασία τα μόρια εγώ απλά τα ανέφερα για να του δώσω μια εικόνα. Το ΕΚΠΑ το ανέφερα επειδή είχα ακούσει πολύ καλά λόγια από πολλούς εδώ μέσα όπως και για της ΑΣΟΕΕ και επίσης υπάρχει και μια έρευνα που το δείχνει μέσα στα 100 καλύτερα στην πληροφορική παγκοσμίως.Για της Κρήτης σκέφτηκα να πω αλλά πιστεύω πως τα άλλα 2 είναι ελαφρώς καλύτερα.Αν και όπως είπα δεν το έχω ψάξει και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Στο σχολείο κάνετε και μαθηματικά και ΑΕΠΠ αν επιτρέπεται;
Είμαι διορισμένος ως μαθηματικός και όχι σαν πληροφορικός. Όμως, σύμφωνα με τον νόμο αν δεν υπάρχει καθηγητής πληροφορικής (πράγμα σπάνιο) ή υπάρχει αλλά δεν καλύπτει όλες τις ώρες των τμημάτων και έχω και εγώ περίσσευμα ωρών (δηλαδή δεν καλύπτω ωράριο), τότε ναι έχω το δικαίωμα να διδάξω και ΑΕΠΠ αφού έχω και πτυχίο πληροφορικής, και έτσι να συμπληρώσω το ωράριό μου.

Για να επανέλθω στο θέμα, μια καλή ιδέα είναι να μπείτε στα sites των τμημάτων πληροφορικής και να ρίξετε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών τους ώστε να δείτε στα μαθήματα που διδάσκονται και να πάρετε μια γεύση ώστε να δείτε κατά πόσο είναι κοντά στα ενδιαφέροντα σας!
Δώστε προσοχή τόσο στα υποχρεωτικά μαθήματα (κορμού) όσο και στα επιλογής.
Στο ΕΚΠΑ τα μαθήματα είναι 50-50 μοιρασμένα σε πληροφορική και τηλεπικοινωνίες αντίστοιχα. δηλαδή θες δεν θες το 50% των μαθημάτων σου θα το φας σε τηλεπικοινωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Mε τι κριτήρια καλύτερες;Με τα μόρια;:P
Γιατί μάλλον για αυτό δεν αναφέρεται το Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης:)



Όχι βέβαια...Απ'τα 4-5 καλά τμήματα πληροφορικής της χώρας καθ'ενα εξειδικεύεται σε συγκεκριμένο τομέα ανεπίσημα και χωρις φυσικα να το ξερουν αυτοι που απλως διαβαζουν τους οδηγους σπουδων και τις λιστες με τις σχολές. Ένα απ'τα φοκους του τμηματος του ΟΠΑ στο οποιο ειμαι κι εγώ ειναι ο Προγραμματισμος και το συστήνω σε όποιον δεν θέλει να μπλέξει με άλλα πεδία που πραγματεύονται άλλα πολύ καλά τμήματα όπως του ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delos999

Νεοφερμένος

Ο delos999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για πληροφορικη θα σ ελεγα ηρακλειου,ιωαννινων η εκπα,αν και αρκετα υπεκτιμημενο απο μερικους...Αλλα πολυ καλα θα ηταν ,ειδικα για προγραμματισμο,το τμημα μηχανικων ηλ.υπολογιστων και πληροφορικης στην πατρα αλλα και το τμημα ηλεκτρονικων μηχανικων και μηχανικων ηλ.υπολογιστων(απο οτι εχω ακουσει βεβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Το ceid είναι πιστεύω το πιο ολοκληρωμένο τμήμα σε θέματα υπολογιστών. Καλύπτει (για να μην πω υπερκαλύπτει) και τους δύο τομείς (hardware & software) αλλά πρέπει να φτύσεις αίμα για να τη βγάλεις τη σχολή. Αν θες καθαρά και μόνο πληροφορική πήγαινε σε τμήμα πληροφορικής σκέτο(αλλά ένα θεματάκι με το hardware πιστεύω θα το έχεις).:) Δική μου γνώμη πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αλλά πρέπει να φτύσεις αίμα για να τη βγάλεις τη σχολή.

Γιατί όλοι οι φοιτητές λένε για την σχολή τους :"πρέπει να φτύσεις αίμα για να τη βγάλεις τη σχολή''?:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι φοιτητές λένε για την σχολή τους :"πρέπει να φτύσεις αίμα για να τη βγάλεις τη σχολή''?:hmm::hmm:
Πιστεψέ με ότι είμαι από τις λίγες που το εννοεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ δύσκολη σχολή Ρεβέκκα. Αλλά μερικά μαθήματα τα περνάς και πίνοντας καφεδάκι, όχι φτύνοντας αίμα, όταν βάζουν τους μεταπτυχιακούς για επιτήρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ δύσκολη σχολή Ρεβέκκα. Αλλά μερικά μαθήματα τα περνάς και πίνοντας καφεδάκι, όχι φτύνοντας αίμα, όταν βάζουν τους μεταπτυχιακούς για επιτήρηση...

ποιος χ*^%*ζει την επιτήρηση...το θέμα είναι η διόρθωση των γραπτών, το βαθμολογικό προφίλ του διδάσκοντα...

...άσε, που έχουμε κάποιους μεταπτυχιακούς οι οποίοι παρόλο την λάσκα επιτήρηση, στην διόρθωση μας σφάζουν...και τελικά περνάει το ίδιο ποσοστό πάντα (λιγότερο από το νομοθετικό όριο, δηλ., 10%) των εξεταζομένων φοιτητών...:D :D

μήπως είμαι από άλλον πλανήτη; :hmm: :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Είναι όντως πολύ δύσκολη σχολή Ρεβέκκα. Αλλά μερικά μαθήματα τα περνάς και πίνοντας καφεδάκι, όχι φτύνοντας αίμα, όταν βάζουν τους μεταπτυχιακούς για επιτήρηση...

Το θέμα είναι όμως να ξέρεις και τίποτα, όχι να βγεις απ τη σχολή και να μην μπορείς να ανοίξεις τον υπολογιστή. Εξάλλου πιστεύω ότι τα μαθήμτα στα οποία αναφέρεσαι είναι ένα μικρό ποσοστό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως να ξέρεις και τίποτα, όχι να βγεις απ τη σχολή και να μην μπορείς να ανοίξεις τον υπολογιστή. Εξάλλου πιστεύω ότι τα μαθήμτα στα οποία αναφέρεσαι είναι ένα μικρό ποσοστό.:)

περίμενε μέχρι να αποφοιτήσεις με το καλό την σχολή :P
ίσως τότε, έχεις μια διαφορετική άποψη ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
περίμενε μέχρι να αποφοιτήσεις με το καλό την σχολή :P
ίσως τότε, έχεις μια διαφορετική άποψη ;) :)

Έχεις γνώμη επι παντός του επιστητού εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Έχεις γνώμη επι παντός του επιστητού εσύ?

όχι...
απλά μιλώ σαν 5ο ετής φοιτητής...

αν κάνω λάθος και εσύ σαν πρωτοετής ξέρεις περισσότερα από μένα από θέμα εμπειρίας, ζητώ συγγνώμη! :thanks:

(δεν μιλάω για θέμα γνωστικού αντικειμένου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top