Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
1) Δεν έχω χρόνο να κάτσω να δω τη λύση. Για να το λές, έτσι θα 'ναι.
Αν αυτό δεν είναι η επιτομή της ειρωνείας Στέλιο τότε τι είναι?Εγώ τώρα μαθαίνω.Δεν είμαι ο... Καραθεοδωρής! Από σας τους εμπειρότερους περιμένω.Θα σκεφτώ αυτά που θα γράψει ο giannis αλλά δεν παύει να είμαστε συμμαθητές.Εσένα και το riemman80 θα φιλτράρω να πάρω όσα λέτε.
Αλλά άσε.Απόψε είναι η γιορτή της Αγάπης κι εμείς ψάχνουμε αιτίες να είμαστε σε ένταση?

Στέλιο στο μήνυμα #33 γιά βάλε όπου x την f(x) στη σχέση με την παράγωγο της αντίστροφης.Νομίζω υπάρχει λάθος στη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Υπολογίστε το




με cot συμβολίζουμε την συνεφαπτομένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αν αυτό δεν είναι η επιτομή της ειρωνείας Στέλιο τότε τι είναι?Εγώ τώρα μαθαίνω.Δεν είμαι ο... Καραθεοδωρής! Από σας τους εμπειρότερους περιμένω.Θα σκεφτώ αυτά που θα γράψει ο giannis αλλά δεν παύει να είμαστε συμμαθητές.Εσένα και το riemman80 θα φιλτράρω να πάρω όσα λέτε.
Αλλά άσε.Απόψε είναι η γιορτή της Αγάπης κι εμείς ψάχνουμε αιτίες να είμαστε σε ένταση?


Hey... Εσύ ψάχνεις λόγους να μαλώσεις μου φαίνετια. Σου λέω ότι δεν έχω χρόνο και για να λες ότι θα έχει λάθος στην παραγώγιση, που δεν είναι και τόσο τραγικό να την κάνεις, αφού την έχεις τσεκάρει, εμπιστεύομαι αυτό που λες, και επομένως σου λέω ότι μάλλον δίκιο θα χεις.



ΦΙλικά



Υσ: Ο Γιάννης φοιτητής στο μαθηματικό, απλώς δεν έχει αλλάξει την τάξη του από πέρσι :p
-----------------------------------------
Στέλιο στο μήνυμα #33 γιά βάλε όπου x την f(x) στη σχέση με την παράγωγο της αντίστροφης.Νομίζω υπάρχει λάθος στη σχέση.

Δεν ήταν αυτό ακριβώς, ένα f' μου έφυγε. Δες αναλυτικά εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Inverse_functions_and_differentiation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μου 'λειψαν αυτές :D

Μετασχηματίζεται σε:



Μετά πάει αυτόματο πιλότο


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Υπολογίστε το




με cot συμβολίζουμε την συνεφαπτομένη


Θα δώσω ιδέα, αλλά δεν παίζει να κάτσω να τη λύσω, έχει πολλές πράξεις :P

Γράφεται και:



Όμως:



Άρα:



Επίσης:



Κάνουμε κ αυτή αντικατάσταση πάνω, και έτσι έχουμε μόνο άγνωστο το . Μετά κάνουμε και μια αλλαγή μεταβλητής κ μετά κουράγιο :P


Σίγουρα υπάρχει κάτι πιο σύντομο κ κανάς μυστήριος τριγωνομετρικός τύπος που κάνει το γινόμενο αυτό άθροισμα, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που μου 'ρθε στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fountototeratin

Νεοφερμένος

Η fountototeratini always.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δινονται οι παραγωγισιμες στο R συναρτησεις f,g τετοιες ωστε ν ισχυει:

το ολοκληρωμα απο το 1 μεχρι x της f(t) + το ολοκληρωμα απο x μεχρι 1 της g(t) (ισουται)=χ^2-2x+1.
για καθε XεR και εστω Cf και Cg οι γραφικες τους συναρτησεις.εστω οτι η εξισωση f(x)=0 εχει 2 λυσεις ρ1 και ρ2 με ρ1<1<ρ2.

Α.να δειξετε οτι:
1.η εξισωση g(x)=0, εχει τουλαχιστον μια λυση στο διαστημα (ρ1,ρ2).
2.υπαρχει ενα τουλαχιστον ξε(ρ1,ρ2) τετοιο ωστε g'(ξ)= -2.

Β.αν η συναρτηση g ειναι κυρτη στο R, να αποδειξετε οτι:
1.η συναρτηση f ειναι κυρτη στο R.
2.η f εχει ενα μονο ελαχιστο στο R, το οποιο παρουσιαζεται στο σημειο x=ξ του ερωτηματος Α,2.
3.να υπολογισετε το εμβαδον του χωριου που περιεκλειεται απο τις Cf,Cg και τον αξονα των y.

(ΤΗΝ ΕΛΥΣΑ ΣΕ 6 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 21 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!)
καλη επιτυχια!!!
(οποιος θελει την λυση να μου πει!!)



ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ!!!!!!!!!!!!!!
εστω οτι f:R=R ωστε το ολοκληρωμα απο X μεχρι y της f(t) ειναι μικροτερο (<) απο f(x+y) για καθε x,y εR.Ναδειξετε οτι:
1.η φ:R=R με φ(x)= e^-Χ * (επι) το ολοκληρωμα απο το 0 μεχρι x της f(t) ειναι αυξουσα στο R.
2.να αποδειξετε οτι:ισχυει 2007*το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι το ln2006 της f(t) ειναι μικροτερο (<) απο2006*το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι το ln2007 της f(t).
3.υπαρχει χε(1,2) ωστε: (χ-1)*f(x)= το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι χ της f(t).

καλη επιτυχια!!!!
(την ελυσα σε 10λεπτα κ 26δευτερολεπτα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
χμμ..η άσκηση κάτι μου θυμίζει ..πρέπει να ήταν παλιό θέμα !

Έχουμε

A)
παραγωγίζοντας παίρνουμε

και ξαναπαραγωγίζοντας έχω

Οπότε εφόσον g συνεχής στο και



άρα
από Θεώρημα Bolzano παίρνουμε το ζητούμενο

Εφαρμόζω το Θεώρημα Rolle στην f στο άρα υπάρχει με
και με στην (2) θα πάρουμε


B)
Έχω Σε αυτό το βήμα χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή καθώς δεν γνωρίζουμε την πααραγωγισιμότητα της .Γι αυτό επιλέγουμε
με ,αρα f κυρτή

Παρατηρούμε ότι για το παραπάνω ξ και εφόσον γν. αύξουσα τότε βρίσκουμε ότι
με
με

άρα

Τέλος το εμβαδόν θα είναι ίσο με το
τ.μ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Κάνω τα δύο πρώτα ερωτήματα στα γρήγορα.

α) Η f είναι συνεχής άρα ορίζεται η συνάρτηση ολοκλήρωμα που είναι παραγωγίσιμη, ο δε άλλος προσθετέος όρος είναι συνάρτηση πολυωνυμική άρα παραγωγίσιμη, οπότε και η F είναι παραγωγίσιμη με F'(x)=f(x)+x/2-1

β) Έστω x1<x2 τοτε,
2(f(x1)-f(x2))<x2-x1=>f(x1)+(x1/2)<f(x2)+(x2/2)=>f(x1)+(x1/2)-1<f(x2)+(x2/2)-1=>F'(x1)<F'(x2) άρα η F' είναι γνησίως αύξουσα οπότε η F είναι κυρτή.

Χρόνια Πολλά. Άντε ξυπνήστε.Πάσχα των Ελλήνων Πάσχα σήμερα.Ας ξεδώσουμε λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΗΣΙΟΔΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΗΣΙΟΔΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ας δούμε και μια άλλη λύση στο επισυναπτόμενο αρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ολοκλήρωμαΙ.doc
    26 KB · Εμφανίσεις: 178

ΗΣΙΟΔΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΗΣΙΟΔΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να το δούμε και λίγο διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • εξίσωση.doc
    32.5 KB · Εμφανίσεις: 133

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ!!!!!!!!!!!!!!

εστω οτι f:R=R ωστε το ολοκληρωμα απο X μεχρι y της f(t) ειναι μικροτερο (<) απο f(x+y) για καθε x,y εR.Ναδειξετε οτι:
1.η φ:R=R με φ(x)= e^-Χ * (επι) το ολοκληρωμα απο το 0 μεχρι x της f(t) ειναι αυξουσα στο R.
2.να αποδειξετε οτι:ισχυει 2007*το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι το ln2006 της f(t) ειναι μικροτερο (<) απο2006*το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι το ln2007 της f(t).
3.υπαρχει χε(1,2) ωστε: (χ-1)*f(x)= το ολοκληρωμα απο 0 μεχρι χ της f(t).

καλη επιτυχια!!!!
(την ελυσα σε 10λεπτα κ 26δευτερολεπτα!!!)



α)H Φ είναι παραγωγίσιμη επμένως



διότι από την υπόθεση θέτοντας y=0 παίρνουμε

Επομένως η Φ είναι γνησίως αύξουσα

β)



και επειδή η Φ είναι γνησίως αύξουσα παίρνουμε

από που προκύπτει εύκολα το ζητούμενο

γ) Θέτουμε

για χ>0 παίρνουμε Φ(χ)>0 επομένως

από την υπόθεση για y=0 και για χ=2 παίρνουμε



Eπομένως η F ικανοποιεί τις υποθέσεις του Θ. Bolzano οπότε προκύπτει το ζητούμενο.




Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους:)

Κώστας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
που να το β:(ρουμε αυτο;πρωτακια ειμαστε..

Τότε τι δουλειά έχεις στην κατηγορία της Γ' λυκείου; :P

Υπάρχει και αντίστοιχη κατηγορία για την Α' Γυμνασίου.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina91

Νεοφερμένος

Η Mατινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εστω μια συναρτηση f: (0,+απειρο)-->R η οποια ειναι παραγωγισιμη και ισχυει f '(1)=1 και f(xy)=xf(y)+yf(x) για καθε x,y που ανηκει στο (0,+απειρο)
α)Να αποδειξετε οτι :
i) f '(x)=1+[f(x)/x] , x>0
ii) f(x)=lnx , x>0
β) Να λυσετε την εξισωση 2f(x)={x}^{2}-1
γ) Να βρειτε το εμβαδον του χωριου που περικλείεται απο την {C}_{f} τον αξονα x'x και την ευθεια x={e}^{-1}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fountototeratin

Νεοφερμένος

Η fountototeratini always.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
θετω: χ^2=U αρα 2χdx=du.
παω στη σχεση e^χ^2 *(χ^3+χ) =1/2 e^χ^2 *2χ(χ^2+1)
παω στο ολοκληρωμα και:1/2 ολοκληρωμα e^u *(u+1) du
τωρα κατα παραγοντες και 1/2 ολοκληρωμα (e^u)' * (u+1) du =
1/2 e^u *(u+1) - 1/2 ολοκληρωμα e^u * (u+1)' du=
1/2 e^u * (u+1) - 1/2 e^u * 1.
μετα κανε αντικατασταση u=χ^2!!
καλη επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σου έχω ανεβάσει ένα αρχείο pdf με τη λύση. Ρίξε μια ματιά αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • int.pdf
    182 KB · Εμφανίσεις: 251

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
H θα μπορούσε κάποιος να βγάλει κοινό παράγοντα από την παρένθεση το x και μετά κατά παράγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ναι, βεβαια, θα μπορουσε κανεις να κανει διαφορα "κολπακια". Το ζητουμενο ειναι να βρεις σωστο αποτελεσμα :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fountototeratin

Νεοφερμένος

Η fountototeratini always.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλα δεν βλεπετε οτι του εχω γραψει την λυση΄??????
και επειδη το e ειναι υψωμενο η στην x^2 δεν ξερεις την αρχικη του γιατι δεν ειναι e^2x!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αρα παει μονο με αλλαγη μεταβλητης!!!!!
δειτε την λυση μου πανω!!!και πως του την εχω γραψει γιατι ετσι ειναι η σωστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top