Προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών - Με περισσότερες διευκολύνσεις

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν μένεις σε μικρό μέρος και σε βλέπουν σε εκκλησίες και πανηγύρια, είναι λογικό νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σε μας πάντως,δεν έχει έρθει κάποια εγκύκλιος μέχρι στιγμής,όπως ισχυρίζονται.
Μας είπαν πως απλά περιμένουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να πάει ταχυδρομικώς κάποια εγκύκλιος στα σχολεία. Από τη στιγμή που δημοσιεύεται με υπογραφή υπουργου, ισχύει. Όσο κι αν είμαι υπέρ της παρουσίας του μαθήματος, αναγνωρίζοντας την αξία του, μου φαίνεται πως κάποιοι επιχειρούν να μην εφαρμόσουν εντολές και ν'αναγκάσουν σε υποχρεωτική παρακολούθηση. Τι να πω...Ευχαριστώ το Θεό που μ'εστειλε σε δημοκρατικότατο Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ποιό μάθημα θρησκευτικών…; Αφού μόνο για τον ορθόδοξο χριστιανισμό έλεγε…..
Σε κάποια φάση πήγαν να αναφέρουν και άλλες θρησκείες και κινήματα και ποια ήταν αυτά…; Ισλαμισμός, Βουδισμός, Ιουδαϊσμός, γιόγκα…….. Τίποτα άλλο….
Σημείωση: Δεν το λέω υποτιμητικά για αυτές τις θρησκείες, απλά ήταν λίγο περιορισμένη η προσπάθεια….. Αυτό εννοώ……..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ποιό μάθημα θρησκευτικών…; Αφού μόνο για τον ορθόδοξο χριστιανισμό έλεγε…..
Σε κάποια φάση πήγαν να αναφέρουν και άλλες θρησκείες και κινήματα και ποια ήταν αυτά…; Ισλαμισμός, Βουδισμός, Ιουδαϊσμός, γιόγκα…….. Τίποτα άλλο….
Σημείωση: Δεν το λέω υποτιμητικά για αυτές τις θρησκείες, απλά ήταν λίγο περιορισμένη η προσπάθεια….. Αυτό εννοώ……..

Τα εχει στο βιβλιο της Γ Λυκειου παντως. Εμεις τα καναμε λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αν μένεις σε μικρό μέρος και σε βλέπουν σε εκκλησίες και πανηγύρια, είναι λογικό νομίζω...
μενω σε μικρο μερος,(αγιος νικολαος νομου λασιθιου κρητης) δεν με βλεπουν παρα μονο στην ανασταση επειδη ειμαι στην μπαντα του δημου και εδω η μπαντα συνοδευει παιζοντας μουσικη την πομπη αλλα στην ταξη εχω διλωσει οτι ειμαι αθεος στα παιδια και τον προιγουμενο θεολογο μας και για καλη μου τυχη δεν ειμαι ο μονος αθεος στην ταξη αλλα υπαρχουν δυο πιο φανατικοι αθεοι ρωτησε ομως τους καθηγητες σου please!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trilo

Νεοφερμένος

Ο trilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Με τα ιδιωτικά σχολέια ξέρει κανείς αν ισχυεί η απαλλαγή. Μπορεί δηλαδη μαθητής ιδιωτικου σχολείου να πάρει απαλλαγή κανονικά με την δήλωση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά άκουσα ότι ξανάλλαξε το σύστημα λόγω αντιδράσεων ! Ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τα ιδιωτικά σχολέια ξέρει κανείς αν ισχυεί η απαλλαγή. Μπορεί δηλαδη μαθητής ιδιωτικου σχολείου να πάρει απαλλαγή κανονικά με την δήλωση;;

Οι εγκύκλιοι που αφορούν τα σχολικά προγράμματα αφορούν όλα τα σχολεία που το εφαρμόζουν.

Παιδιά άκουσα ότι ξανάλλαξε το σύστημα λόγω αντιδράσεων ! Ισχύει?

Εγώ δεν άκουσα καμία αντίδραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos13

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση.Αμα διαλεξουμε να μην κανουμε το μαθημα των Θρησκευτικων δεν θα πρεπει να διαλεξουμε καποιο αλλο μαθημα για να κανουμε και αν ναι πειτε μου και αν γινεται γυμναστικη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
.....και μετα ξυπνησες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ δε θέλω πλέον να απαλλαγώ... Ο καθηγητής στο καινούργιο σχολείο είναι απλά θεός. Το πρώτο πράγμα που μας είπε μόλις μπήκε στην τάξη ήταν: "Εδώ φέτος είμαστε για να αμφισβητήσουμε τη θρησκεία μας". :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χμ ίσως αυτό το μέτρο ωθήσει τους θεολόγους που ενδιαφέρονται πραγματικά για το μάθημα να το κάνουν πιο ενδιαφέρον και όσο γίνεται αντικειμενικό.
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ΔΥΝΑΤΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melinaaa

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
για να παρεις απαλλαγη απο το μαθημα των θρησκευτικων πρεπει να υπογραψουν οι γονεις σου σε υπευθυνη δήλωση (καθενας ξεχωριστα) οτι επιθυμουν να απαλλαγεις απο το μάθημα για λόγους συνειδησης απο κει και περα υπαρχει ο συνηγορος του πολιτη και ακομα καλλιτερα ο συνηγορος του παιδιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
πολυ θα ηθελα να παρω απλλαγη οχι για κανενα σοβαρο λογο αλλα απλα γιατι δεν εχω χρονο να διαβαζω ενα ακαταλαβιστικο και κακογραμμενο βιβλιο, πιστευω μαλιστα οτι τα θρησκευτικα δεν θα επρεπε να ειναι εξεταζομενο μαθημα αλλα να εχει ενημερωτικο χαρακτηρα βεβαια ποιος με ακουει εμενα????? κανεις....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εγώ δε θέλω πλέον να απαλλαγώ... Ο καθηγητής στο καινούργιο σχολείο είναι απλά θεός. Το πρώτο πράγμα που μας είπε μόλις μπήκε στην τάξη ήταν: "Εδώ φέτος είμαστε για να αμφισβητήσουμε τη θρησκεία μας". :no1:
Φο-βε-ρός!Μόνο έτσι θα τραβήξει το ενδιαφέρον όλων.Μακάρι να λειτουργούσαν έτσι οι περισσότεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
πολυ θα ηθελα να παρω απλλαγη οχι για κανενα σοβαρο λογο αλλα απλα γιατι δεν εχω χρονο να διαβαζω ενα ακαταλαβιστικο και κακογραμμενο βιβλιο, πιστευω μαλιστα οτι τα θρησκευτικα δεν θα επρεπε να ειναι εξεταζομενο μαθημα αλλα να εχει ενημερωτικο χαρακτηρα βεβαια ποιος με ακουει εμενα????? κανεις....:'(

Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχει ενημερωτικό χαρακτήρα όπως το ΣΕΠ και να, σε ακούω εγώ και συμφωνώ απόλυτα. Εγώ, όμως, το απαλλαχτικό θα το έπαιρνα ούτως σι'άλλως για να γλιτώσω από την στριμμένη κια στρίγκλα καθηγήτριά μου, που μισώ περισσότερο από όλους τους καθηγητές μου.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
παιδια εγω ρωτησα σημερα στην καθηγητρια αν τα θρησκευτικα ειναι ποαιρετικο και αφου μου ειπε αυτο που ολοι ξερουμε μεχρι τωρα (οτι δηλαδη μονο αλλοθρησκοι μπορουν να παρουν απαλλαγη), μονο που δεν με εβρισε...ειπε οτι μονο Τουρκοι(πολυ ρατσιστικο αυτο πιστευω)μπορουν να παρουν απαλλαγη και πρεπει να ερθουν οι γονεις να υπογραψουν. Υπαρχει πουθενα κανενα επισημο εγγραφο που να λεει οτι τα θρησκευτικα ειναι προαιρετικα και οτι δεν χρειαζεται να δηλωσεις αλλοι θρησκεια για να παρεις απαλλαγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η εγκύκλιος λέει ότι μπορείς να πάρεις απαλλαγή χωρίς ν'αναφέρεις συγκεκριμένο λόγο. Η καθηγήτριά σου μάλλον είπε Τούρκοι λόγω της μειονότητας στην περιοχή σου, όρος όμως που είναι καθαρά ανθελληνικός, πες της χαιρετίσματα, γιατί ακριβώς ότι δεν είναι τούρκοι οι τουρκόφωνοι μουσουλμάνοι της Θράκης ισχυριζόμαστε απέναντι στον τούρκικο αλυτρωτισμό στη Δυτική Θράκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top