Προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών - Με περισσότερες διευκολύνσεις

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν το έχω δει το όνομα να αναφέρεται σε κάποιο σχολικό βιβλίο, αλλά δεν είναι και υποχρεωμένοι οι συντάκτες να γνωρίζουν φλαμανδική φωνολογία, μην γίνεσαι τόσο σχολαστικός.
Φυσικά δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει ή δεν συμβαίνει, καθώς δεν το γνωρίζω, αλλά υπάρχει και η περίπτωση η μη εφαρμογή των νομοθετημάτων αυτών και αντ'αυτού το πρόστιμο να σημαίνει κοινό καλό για τους πολίτες της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathnote

Νεοφερμένος

Η Πασχαλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μονεμβασία (Λακωνία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Crookshanks το θέμα της Θρησκείας (της οποιαδήποτε Θρησκείας) είναι θέμα φιλοσοφικό.

Για να είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει θεός , πρέπει (έχει ο άνθρωπος την υποχρέωση απέναντί του εαν θέλει να έχει βάσιμες απόψεις) να έχει πρώτα καταπιαστεί με ο,τι βιβλίο υπάρχει περί θρησκειών και οντολογικών ζητημάτων και μετά μπορεί να πει ο,τι θέλει και να τεκμηριώσει την άποψή του.

Η απάντησή μου βασιζότανε κυρίως σε μια ουτοπική ιδέα σωστού μαθήματος , βιβλίου και καθηγητού στο μάθημα των Θρησκευτικών άρα ο τόσο μεγάλος αντίλογος χωρίς πιο σωστά επιχειρήμτα δεν με αντυπωσιάζει.Εξάλλου , σε περνάω και 4 χρόνια :P

Σου υπενθυμίζω κι εγώ πως στην αρχαία Ελλάδα , υπήρχε ο αντίλογος με επιχειρήματα και πως μπορούσε ο καθένας να φιλοσοφεί και να ρητορεύει.

Η θρησκείες δε δημιουργήθηκαν ούτε για να φωτίσουν, ούτε για να τυφλώσουν. Δημιουργήθηκαν για να θαμπώσουν. Όσο για το αν είναι αντιδημοκρατικό το μέτρο, θεωρείς εσύ δημοκρατικό το να επιβάλλεται πνευματικά μια συγκεκριμένη θρησκεία; Ή, έστω, να παρουσιάζεται μονόπλευρα;

Μετά το Διάταγμα των Μεδιολάνων έχουμε ανεξιθρησκεία άλλο εαν ο πολιτικός κόσμος τα έχει πλακάκια με τους προύχοντες ιερείς για να υπνωτίζουν τον κόσμο.
Η δημιουργία της Θρησκείας (της κάθε θρησκείας) έγινε για να κατανοήσουν όσο περισσότερο μπορούσαν το οντολογικό ζήτημα.

Αλλά για μια τέτοια συζήτηση ο συνομηλιτής είναι αναγκαίο να έχει και φιλοσοφικές γνώσεις.Φιλικά σου μιλάω γιατί ίσως αυτά που θέλω να εκφράσω μπορεί να μην τα καταλαβαίνεις κι είναι λογικό γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία.

Η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση. Δε χρειαζόμαστε κανέναν να μας πει πώς, πού και αν θα πιστεύουμε και πώς θα λατρεύουμε. Είμαι υπέρ της διδασκαλίας των διαφόρων θρησκειών μέσα στα πλαίσια ενός μαθήματος "Πολιτιστικής Αγωγής", το οποίο θα ήταν τρομερά ωφέλιμο αν υπήρχε. Φυσικά, το σημερινό μάθημα των Θρησκευτικά απέχει δισεκατομμύρια έτη φωτός από μια αντικειμενική παρουσίαση των θρησκειών, πρώτον, επειδή μέχρι την Β' Λυκείου έχει υποστεί ο μαθητής μια πλύση εγκεφάλου 6-7 χρόνων μόνο για τη χριστιανική θρησκεία, και δεύτερον, επειδή η παρουσίαση των θρησκειών στην τάξη αυτή δεν είναι ολοκληρωμένη και αντικειμενική. Οι μύθοι κλπ. που αναφέρεις δε συμπεριλαμβάνονται και τόσο στη διδακτέα ύλη.
Επίσης, οι θρησκείες συχνά δίχαζαν το λαό (αιρέσεις, Εικονομαχία) ή τον φανάτιζαν (εξάπλωση Αράβων, Σταυροφορίες).
Προτιμώ να ψάξω μόνος μου για να διευρύνω τους πνευμαυτικούς μου ορίζοντες. Έτσι, θα είμαι βέβαιος πως δεν μου πλασάρουν ότι τους βολεύει.

Στις μέρες μας δεν πρέπει να είσαι σίγουρος για τίποτα.Ξέρεις οτι οι εκδοτικοί οίκοι πλέον πως επιλέγουν συγκεκριμένα είδη βιβλίων και απόψεων για να εκδόσουν με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πληθώρα απόψεων κι αντικειμενικότητα?Ξέρεις πόσοι εκδοτικοί οίκοι κατευθύνονται απο πολιτικούς ή ακόμα κι απο άτομα με εξουσία και χρήμα..Όλα διαβρώνονται σιγά σιγά..Και δεν θα διαφωνήσω για την αντικειμενικότητα των σχολικών βιβλίων..Παράδειγμα το τουρκικό βιβλίο ιστορίας και το ελληνικό.Διαβάζεις 2 διαφορετικά γεγονότα που συνέβαιναν το ίδιο χρονικό διάστημα στον ίδιο τόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Crookshanks το θέμα της Θρησκείας (της οποιαδήποτε Θρησκείας) είναι θέμα φιλοσοφικό.

Για να είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει θεός , πρέπει (έχει ο άνθρωπος την υποχρέωση απέναντί του εαν θέλει να έχει βάσιμες απόψεις) να έχει πρώτα καταπιαστεί με ο,τι βιβλίο υπάρχει περί θρησκειών και οντολογικών ζητημάτων και μετά μπορεί να πει ο,τι θέλει και να τεκμηριώσει την άποψή του.

Το να καταπιαστεί κάποιος με όλα τα βιβλία που αφορούν τις διάφορες θρησκείες ανά τον κόσμο και γενικά, όπως είπες, βιβλία περί οντολογίας, θα πρέπει να αφιερώσει όλη του τη ζωή, και αυτή, μάλλον, και πάλι δε του φτάνει. Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα για το θέμα.

Η απάντησή μου βασιζότανε κυρίως σε μια ουτοπική ιδέα σωστού μαθήματος , βιβλίου και καθηγητού στο μάθημα των Θρησκευτικών άρα ο τόσο μεγάλος αντίλογος χωρίς πιο σωστά επιχειρήμτα δεν με αντυπωσιάζει.Εξάλλου , σε περνάω και 4 χρόνια :P

Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;

Να σου υπενθυμίσω πως εκτός από τη θεωρία πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και το τί γίνεται στην πράξη.

Μετά το Διάταγμα των Μεδιολάνων έχουμε ανεξιθρησκεία άλλο εαν ο πολιτικός κόσμος τα έχει πλακάκια με τους προύχοντες ιερείς για να υπνωτίζουν τον κόσμο.
Η δημιουργία της Θρησκείας (της κάθε θρησκείας) έγινε για να κατανοήσουν όσο περισσότερο μπορούσαν το οντολογικό ζήτημα.

Είμαι της γνώμης πως η κάθε θρησκεία δημιουργήθηκε εξαιτίας ενός συνδυασμού αιτιών, μέσα στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και αυτή που αναφέρεις.

Αλλά για μια τέτοια συζήτηση ο συνομηλιτής είναι αναγκαίο να έχει και φιλοσοφικές γνώσεις.Φιλικά σου μιλάω γιατί ίσως αυτά που θέλω να εκφράσω μπορεί να μην τα καταλαβαίνεις κι είναι λογικό γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία.

Φυσικά και δεν έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία, αλλά θεωρώ πως ένας συνομιλητής χωρίς φιλοσοφικές ανησυχίες (η φιλοσοφία δεν είναι κάτι το χειροπιαστό, για να το μάθεις) δε θα έμπαινε καν στον κόπο να απαντήσει το μήνυμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top