Προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών - Με περισσότερες διευκολύνσεις

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Προαιρετικά τα Θρησκευτικά

Πέμπτη, 31.07.08
Απλούστερη γίνεται η διαδικασία απαλλαγής όσων μαθητών δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία, αφού στο εξής θα απαιτείται μια απλή δήλωση των γονέων, χωρίς αιτιολόγηση.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στον Τύπο της Πέμπτης, το υπουργείο Παιδείας σε εγκύκλιο που έστειλε στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στα σχολεία, αναφέρει ότι στην υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα (ή του μαθητή αν είναι ενήλικος) δεν χρειάζεται να δηλώνεται ο λόγος για τον οποίο ζητείται η απαλλαγή. Αυτό σημαίνει ότι τόσο οι αλλοδαποί μαθητές που είναι αλλόθρησκοι όσο και οι Έλληνες θα μπορούν να ζητούν την απαλλαγή μέσω των γονέων τους, χωρίς να δηλώνουν για παράδειγμα ότι δεν είναι χριστιανοί ή ότι είναι άθεοι.
Αυτό που ίσχυε μέχρι πρότινος ήταν ότι οι γονείς έπρεπε να συμπληρώσουν υπεύθυνη δήλωση και να αναφέρουν, κυρίως στις περιπτώσεις μαθητών γυμνασίου και λυκείου, τους λόγους για τους οποίους ζητούσαν την απαλλαγή των παιδιών τους από τα Θρησκευτικά.
Αντιδράσεις
Ο Σύνδεσμος Κληρικών Ελλάδος σε ανακοίνωσή του ανέφερε ότι η Πολιτεία εσχάτως παρασυρόμενη από την ΕΕ στρέφεται ευθέως κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Την ικανοποίησή του εκφράζει ο Συνήγορος του Πολίτη για την εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, σύμφωνα με την οποία «για την απαλλαγή των μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών απαιτείται υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα αναφέρεται η επιθυμία απαλλαγής, χωρίς να δηλώνεται ο λόγος της συγκεκριμένης επιλογής».


«Ιερός πόλεμος» για τα Θρησκευτικά

Εύσημα από τον Συνήγορο του Πολίτη, ξεσηκωμός από τους κληρικούς

Παρασκευή, 01.08.08
Τα εύσημα από τον Συνήγορο του Πολίτη και εκπαιδευτικούς φορείς αλλά και την καταδίκη από τους κληρικούς «εισέπραξε» χθες το υπουργείο Παιδείας εξαιτίας της απόφασής του με την οποία οι μαθητές απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών υποβάλλοντας μια απλή υπεύθυνη δήλωση.

Το υπουργείο Παιδείας με εγκύκλιο που έστειλε προς τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης επισημαίνει ότι από τη νέα σχολική περίοδο οι μαθητές που το επιθυμούν θα απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών υποβάλλοντας μια υπεύθυνη δήλωση χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να αιτιολογήσουν την πράξη τους. Να σημειωθεί ότι μέχρι πρότινος οι μαθητές είχαν το δικαίωμα να απαλλαγούν με τον ίδιο τρόπο από το μάθημα των Θρησκευτικών αλλά στην υπεύθυνη δήλωση έπρεπε να αιτιολογήσουν την επιλογή τους, γεγονός που είχε προκαλέσει αρκετές διαμαρτυρίες. Για λογαριασμό των ανήλικων μαθητών την υπεύθυνη δήλωση θα την υποβάλλουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, ενώ οι ενήλικοι οι ίδιοι. Η απόφαση αυτή του υπουργείου Παιδείας έλαβε τα εύσημα από τον Συνήγορο του Πολίτη.

Η ανεξάρτητη αρχή με ανακοίνωσή της υπογραμμίζει ότι το θέμα το είχε επισημάνει από το 2002 καθώς, όπως τονίζει: «Η θρησκευτική ελευθερία περιλαμβάνει και τη δυνατότητα αποχής, ακόμη και ενός ορθόδοξου μαθητή, από τη σχολική θρησκευτική εκπαίδευση». Πρέπει να τονιστεί ότι στις αλλεπάλληλες πιέσεις του προς τη διευθέτηση του θέματος το υπουργείο Παιδείας απαντούσε στον Συνήγορο του Πολίτη ότι θα είχε «γενικότερες επιπτώσεις» το μέτρο αν το υλοποιούσε.

Θετικός προς την απόφαση είναι και ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ κ. Κώστας Μανιάτης, που τονίζει ότι η ρύθμιση αυτή κινείται στο πλαίσιο των προβλέψεων του Συντάγματος και προσθέτει ότι επιλύεται ένα μεγάλο πρόβλημα, καθώς ένα ποσοστό της τάξεως του 15% των μαθητών είναι αλλόθρησκοι ή ετερόδοξοι. Διαφορετική άποψη για το θέμα έχουν οι κληρικοί. Με δήλωσή του ο πρόεδρος του Ιερού Συνδέσμου Κληρικών Ελλάδος Π. Ευστάθιος Κολλάς χαρακτηρίζει την εγκύκλιο «απαράδεκτες συμπεριφορές της Πολιτείας».


Ελεύθερος Τύπος (https://www.e-tipos.com)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι η λέξη "προαιρετικά" είναι σωστή. Εξακολουθεί να είναι μέρος του υποχρεωτικού προγράμματος μαθημάτων, απλώς είναι πιο απλό να πάρεις απαλλαγή. Προαιρετικό θα ήταν αν γινόταν μάθημα επιλογής.
Καλή κίνηση πάντως όπως και να 'χει.

Δεν έχεις βάλει την πηγή του άρθου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δινεται περισσοτερη ευκολια στην απαλλαγη..δεν εχω καποιο προβλημα με αυτη τη ρυθμιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι η λέξη "προαιρετικά" είναι σωστή. Εξακολουθεί να είναι μέρος του υποχρεωτικού προγράμματος μαθημάτων, απλώς είναι πιο απλό να πάρεις απαλλαγή. Προαιρετικό θα ήταν αν γινόταν μάθημα επιλογής.
Καλή κίνηση πάντως όπως και να 'χει.

Βασικά δεν επέλεξα εγώ την λέξη "προαιρετικά". Πάντως συμφωνώ μαζί σου. Και θα ήταν ακόμα καλύτερη κίνηση αν δινόταν και η ευκαιρία να διδάσκονται και οι άλλες κύριες θρησκείες. Δυστυχώς όμως δε θα βρεθούν οι κατάλληλοι δάσκαλοι (για την ώρα).

δινεται περισσοτερη ευκολια στην απαλλαγη

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν θα το εφαρμόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω οτι ήδη έχει γίνει λόγος κάπου στο φορουμ για την απόφαση.
Καλή κίνηση βέβαια και δεν ξέρω για ποιο λόγο και με ποια κάλυψη θα αρνηθεί ένα σχολείο να την εφαρμόσει. Εγώ νομίζω οτι θα δουλέψει μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα γιατί ήδη γινόταν να πάρεις απαλλαγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά έπρεπε να δηλώσεις ρητά το λόγο, δηλαδή ουσιαστικά ν'αποκαλύψεις τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις εν μέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά έπρεπε να δηλώσεις πως δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος.

Επίσης έπρεπε να το δηλώσεις ο ίδιος - τώρα μπορούν να το δηλώσουν οι γονείς.

Έψαξα στο φόρουμ και δε βρήκα ποστ για τις εξελίξεις αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειχα κανει εγω ποστ στο αντιστοιχο θεμα για τα θρησκευτικα στα σχολεια.
Φυσικα και συμφωνω με το μετρο, καιρος ηταν να γινει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά έπρεπε να δηλώσεις πως δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος.

Επίσης έπρεπε να το δηλώσεις ο ίδιος - τώρα μπορούν να το δηλώσουν οι γονείς.

Έψαξα στο φόρουμ και δε βρήκα ποστ για τις εξελίξεις αυτές.

Προφανώς όταν αναγκάζεσαι να δηλώσεις ότι δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος, αποκαλύπτεις μέρος της ταυτότητάς σου.
Την απαλλαγή και πριν και τώρα είναι απαραίτητο να την εγκρίνει ο γονέας, ως μόνος υπεύθυνος για τα σχολικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγώ είμαι περίεργος να δω το Σεπτέμβριο πόσοι της Γ Λυκείου θα προτιμήσουν να κάνουν θρησκευτικά από το να διαβάζουν για τις εξετάσεις ή απλά να ξεκουράζονται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα ήθελα να κάνω μάθημα θρησκευτικών το οποιο να με διδασκει σχετικά με όλες τις θρησκείες ανά την ιστορία καθως και όλες τις επικρατούσες σημερινές...

(Και σαφως όχι την προπαγάνδα που δεχομαστε σήμερα από το μάθημα Θρησκευτικών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα ήθελα να κάνω μάθημα θρησκευτικών το οποιο να με διδασκει σχετικά με όλες τις θρησκείες ανά την ιστορία καθως και όλες τις επικρατούσες σημερινές...

Στην Ελλάδα αυτό είναι σχεδόν αδύνατο γιατί δεν υπάρχουν αμερόληπτοι καθηγητές.

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις για άλλες θρησκείες, μπορείς να διαβάσεις κάποιο βιβλίο θρησκευτικής συγκριτολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ένα βήμα προς την αντικατάσταση με ένα μάθημα τύπου "Φιλοσοφία των θρησκειών"...

Κάτι γίνεται, κάτι γίνεται :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω προσωπικα που θα παω Γ' λυκειου δν θα παρω απαλλαγη απο το μαθημα των θρησκευτικων...1ον γιατι εχω ακουσει οτι στη Γ' τα θρησκευτικα ειναι πολυ ενδιαφερονν μαθημα και αναλυουν διαφορα κοινωνικα θεματα και 2ον γτ μεσα απο αυτο το μαθημα μπορω να μαθω πολλα πραγματα για την θρησκεια μας...γενικα δν με πολυ ενδιαφερει για τις αλλες θρησκιες..και τι δηαδη που εμαθα φετος για τ ισλαμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ειναι βλακεια παντως να παρεις απαλλαγη απο το μαθημα χωρις σοβαρο λογο γιατι σου ανεβαζει το Μ.Ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι απαραιτητα, αν δεν γουσταρεις να διαβασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ειναι βλακεια παντως να παρεις απαλλαγη απο το μαθημα χωρις σοβαρο λογο γιατι σου ανεβαζει το Μ.Ο.


μα γενικα δν ειναι ειναι για το ΜΟ..δν λεω θα χαρεις εκεινην την στιγμη αλλα η χαρα θα διαρκεσει για λιγο..η γνωση ειναι που θα σου μεινει..αν το παμε ετσι γτ τα παιδια της θεωρητικης να καθονται και να κανουν μαθηματικα και φυσικη ή γιατι τα παιδια των θετικων επιστημων να κανουν ας γινουν λοιπον ολα τα μαθηματα προαιρετικα....τωρα ξερω οτι θα μου πειτε οτι αυτα τα μαθηματα ειναι απαραιτητα..πχ τα αρχαια για την καλυτερη εκμαθηση της γλωσσας μας...ετσι λοιπον και τα θρησκευτικα..θα μαθουμε καποια πραγματα για την θρησκεια μας...​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
θα μαθουμε καποια πραγματα για την θρησκεια μας...

Εδώ να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έτσι όπως γίνεται η παρουσίαση του μαθήματος δε σου μαθαίνει τόσο όσο σου κάνει πλύση εγκεφάλου και δε σου επιτρέπει να κρίνεις και να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top