Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι λες ρε φέτος είδες τη ποσοστά αποτυχίας υπήρχαν ξεπέρασε αυτού του 2013 σε φυσική και μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
για να γράψεις 5 αρκεί να ξέρεις την θεωρία του σχολικού βιβλίου
για να γράψεις 10 αρκεί να λύσεις τις ασκήσεις του σχολικού
το 80% έγραψε κάτω από την βάση στη φυσική και τα μαθηματικά γιατί δεν είχε σωστό υπόβαθρο από τις προηγούμενες τάξεις και πηγαινοερχόταν στο φροντιστήριο χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα και δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση
τα θέματα ήταν όντως δύσκολα, πολύ ΔΥΣΚΟΛΑ αλλά όχι για να μην γράψεις ούτε 10 (που ισχύει για το 80%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αυτός που περιγράφεις δεν γράφει 2-5, τις περισσότερες φορές δεν δίνει πανελλήνιες γιατί δεν ενδιαφέρεται να συνεχίσει τις σπουδές του (όχι ότι είναι κακό αυτό)
Είχα συμμαθητές που πήγαιναν στο ίδιο φροντιστήριο, άλλους που έκαναν 50 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα με τους καλύτερους καθηγητές και πολλοί από αυτούς σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και τη φυσική έγραψαν 4,5 άντε και 7,8 στην καλύτερη κάποιοι από αυτούς. Ακόμα και με μάθημα δηλαδή η επιτυχία μόνο δεδομένη δεν είναι, απαιτούνται πολλά παραπάνω.
Οι περισσότεροι από αυτούς έλυναν μαζικά ασκήσεις από διάφορου τύπου βοηθήματα, ακόμα και στο σχολείο και παρ'όλα αυτά δεν απέδωσαν.
Πιστεύω ότι δεν είναι θέμα ποσότητας, εγώ χρησιμοποίησα βοήθημα σε ελάχιστα μαθήματα, μόνο στη φυσική και στην βιολογία. Το θέμα είναι να κάνεις 3-4 ασκήσεις από κάθε περίπτωση και να θυμάσαι την μεθοδολογία. Αλλιώς μπορεί πολύ εύκολα να λύσεις όλες τις ασκήσεις του βοηθήματος και όταν σου πέσει στις πανελλήνιες να μην την αναγνωρίσεις. Ο καθηγητής θα σου δείξει αυτές τις μεθοδολογίες, θα σε βοηθήσει να τις οργανώσεις, θα σου παρέχει κίνητρο να συνεχίσεις, θα σε εμψυχώσει όταν κουραστείς, θα σε προειδοποιήσει όταν χαλαρώσεις κτλ. Είναι σαν να προσπαθείς να βρεις το δρόμο προς τη γνώση μόνος σου ενώ συναγωνίζεσαι με παιδιά που το δρόμο θα τους τον δείξουν άλλοι.
Επίσης πρέπει να διαμορφώσεις έναν τρόπο σκέψης σε όλα τα μαθήματα τον οποίο θα σε βοηθήσει ο καθηγητής πάρα πολύ να αποκτήσεις.
Με λίγα λόγια 16.000 μόρια πιστεύω ότι δεν μαζεύονται από έναν μέσο μαθητή χωρίς εξωσχολική βοήθεια.Τουλάχιστον στα μαθηματικά και τη φυσική θεωρώ ότι είναι αναγκαίο να πας, ειδικά αν αναλογιστείς το επίπεδο των θεμάτων σε αυτά τα μαθήματα τα τελευταία χρόνια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι οι καθηγητές στο σχολείο είναι ανεπαρκείς, ίσα ίσα εγώ κάποιους τους βρήκα καλύτερους από τους φροντιστηριακούς και σε ώρες κατεύθυνσης όπως χημεία-βιολογία που ήμασταν μόνο τα λίγα παιδιά της θετικής πραγματικά ήταν εξαιρετικό το μάθημα, οι λίγες ώρες όμως, οι πολλοί μαθητές και η κούραση των μαθητών υποβαθμίζουν πολύ την ποιότητα οπότε δεν πιστεύω ότι είναι αρκετό. Μπορείς να αποκομίσεις όμως πολλά από αυτούς και μην διστάσεις να τους ζητήσεις βοήθεια, οι περισσότεροι πιστεύω ότι θα χαρούν να βοηθήσουν, μπορεί να σου δίνουν έξτρα φωτοτυπίες με ασκήσεις, ή διαγωνίσματα ή να σου λύσουν απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτός που περιγράφεις δεν γράφει 2-5, τις περισσότερες φορές δεν δίνει πανελλήνιες γιατί δεν ενδιαφέρεται να συνεχίσει τις σπουδές του (όχι ότι είναι κακό αυτό)
Είχα συμμαθητές που πήγαιναν στο ίδιο φροντιστήριο, άλλους που έκαναν 50 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα με τους καλύτερους καθηγητές και πολλοί από αυτούς σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και τη φυσική έγραψαν 4,5 άντε και 7,8 στην καλύτερη κάποιοι από αυτούς. Ακόμα και με μάθημα δηλαδή η επιτυχία μόνο δεδομένη δεν είναι, απαιτούνται πολλά παραπάνω.
Οι περισσότεροι από αυτούς έλυναν μαζικά ασκήσεις από διάφορου τύπου βοηθήματα, ακόμα και στο σχολείο και παρ'όλα αυτά δεν απέδωσαν.
Κάνεις λάθος στην 1η πρόταση, γιατί πολλοί δίνουν πανελλήνιες απλά για να περάσουν σε μια σχολή και να κάνουν φοιτητική ζωή χωρίς να τους ενδιαφέρουν οι σπουδές και πόσο μάλλον το διάβασμα!
Δεν υπάρχει περίπτωση μαθητής με βάσεις που να έχει διαβάσει και να έχει γράψει 5 και 8 και αυτό στο ΥΠΟΓΡΑΦΩ!
Τα ιδιαίτερα που κάνανε αυτά τα παιδιά ήταν κοροιδία και ο ιδιαιτεράς ενδιαφερόταν μόνο να βγάλει χρήμα και όχι για την επιτυχία ή όχι του παιδιού.
Αυτοί που λες ότι έλυναν ασκήσεις και δεν έγραψαν δεν διάβαζαν σωστά, πράγμα που δεν μαθαίνεις την τελευταία χρονιά, αλλά σε όλη σου την πορεία στο σχολείο!

**** Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, σε λίγο θα μου πείτε ότι ξέρετε μαθητή που ξεσκιζόταν στο διάβασμα στα μαθηματικά, έκανε 20 ώρες μαθηματικά την εβδομάδα με τον καλύτερο καθηγητή με 60 ευρώ την ώρα, είχε λύσει άπειρες ασκήσεις και έγραψε 5. Απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Μου προκαλεί απίστευτο γέλιο η συγκεκριμένη περίπτωση!!!

Το μεγάλο + του φροντιστηρίου/ιδιαίτερου είναι η ψυχολογική υποστήριξη που σου δίνει, αν και λίγοι καθηγητές στα φροντιστήρια ενδιαφέρονται πραγματικά για τους μαθητές τους.
Από εκεί και πέρα, οργάνωση, πειθαρχεία, θέληση, μεθοδικότητα, συνέπεια, είναι χαρακτηριστικά που πρέπει να διαθέτει κανείς, δεν στα δίνει το φροντιστήριο και μπορεί από μόνος του να τα καταφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Βάσεις δεν είναι να ξέρεις να λύνεις πρωτοβάθμια εξίσωση. Τα παιδιά που σου λέω έβγαζαν 18.5 και 19.5 περίπου αντίστοιχα στις προηγούμενες τάξεις, κι όμως έγραψαν μαθηματικά και φυσική κάτω από 10 και συγκέντρωσαν 11.000-12.000 μόρια, όχι μικρό νούμερο, αλλά κάτω από τις προσδοκίες τους.
Για να πεις ότι έχεις βάσεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ στις προηγούμενες τάξεις και να έχεις αποκτήσει ήδη έναν τρόπο σκέψης και διαβάσματος, αυτό είναι σχεδόν το μόνο που θα χρησιμέψει πραγματικά από τις προηγούμενες τάξεις
Η περίπτωση με τα αστεράκια που σου προκαλεί γέλιο καλό πλησιάζει αρκετά τις περιπτώσεις που σου αναφέρω και δεν υπερέβαλλα σε κανένα σημείο της περιγραφής μου, μόνο στο ότι έκαναν 50 ώρες ιδιαίτερα :P . Δεν διαφωνώ ότι φταίνε οι καθηγητές, ότι οι ίδιοι μαθητές δεν είχαν ουσιαστικές βάσεις παρά τους βαθμούς των προηγούμενων τάξεων ή ότι δεν διάβαζαν ουσιαστικά. Συμφωνώ ότι κάποιος με βάσεις θα γράψει αν διαβάζει σωστά όλη τη χρονιά, απλά οι βάσεις δεν αποτυπώνονται στους βαθμούς.

Αυτό που ήθελα να δείξω με τα παραδείγματα είναι ότι φροντιστήριο δεν αρκεί και δεν θα δώσει δια μαγείας την λύση και ακόμα και με φροντιστήριο και καλούς βαθμούς σε αυτές τις τάξεις δεν είναι εύκολο να συγκεντρώσεις 16.000 μόρια. Μην σου ακούγεται μικρό το νούμερο... θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να το φτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Υπάρχουν και αυτά τα παιδιά αλλά είναι η μειοψηφία ,νομίζω όλοι συμφωνούν στο ότι το μέσο παιδί δεν μπορεί να γράψει πάνω από 13000-14000 χωρίς φροντιστήριο

Οι υποθέσεις είναι ωραίες, αλλά όχι όταν δεν έχουμε στοιχεία κι από τις δύο πλευρές.
Όταν οι περισσότεροι διαλέγουν τον δρόμο των φροντιστηρίων είναι λογικό να υπάρχει αυτή η εκτίμηση.
Αλλά αφού δεν έχουν διαλέξει τον άλλο δρόμο, πως βγάζουν αυτά τα συμπεράσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Γεια σας παιδια !! Κατα ποσο πιστευετε οτι ειναι εφικτο να δωσει καποιος πανελληνιες χωρις φροντιστηριο ??

Πιστευετε οτι αν ακολουθησω την ιδια λογικη και στις επομενες δυο ταξεις θα μπορεσω να ανταπεξελθω στις πανελληνιες και με δυο-τρια καλα βοηθηματα?? (δεν στοχευω για υψηλοβαθμες σχολες, αλλα θελω να περασω πληροφορικη απθ και επομενως θα διαλεξω στην γ οικονομιας και πληροφορικης.

Oλα ειναι εφικτα, κατα την αποψη μου, αρκει να εχεις την ορεξη να το κανεις και να μπορεις να επιβληθεις στον εαυτο σου. Για τν ομαδα προσανατολισμου που θελεις να ακολουθησεις πιστευω τα εξης:
Στην ΑΕΠΠ θα μπορεσεις σιγουρα να ανταπεξελθεις και χωρις φροντιστηριο. δεν ειναι οτι αποτελει ενα απο τα πιο ευκολα μαθηματα, αλλα με συστηματικη και οργανωμενη δουλεια συνοδευομενη με ενα καλο βοηθημα θα μπορεσεις να επιτυχεις υψηλο βαθμο. Προσωπικα, καταφερα χωρις φροντιστηριο αλλα με ενα καλο βοηθημα και τη βοηθεια συμμαθητων μου αλλα και των παιδιων εδω στο ischool να γραψω εναν αρκετα καλο βαθμο.
Στο ΑΟΘ επισης θα χρειαστεις πιστευω λιγη βοηθεια αλλα σιγουρα θα μπορεσεις αν το ψαξεις καλα να βγαλεις την ακρη μονος σου. Αν εχεις και καλο καθηγητη στο σχολειο, εισαι μια χαρα.
Στα μαθηματικα τωρα...αρχιζουν τα δυσκολα. Ειναι θεμα υποκειμενικο, νομιζω, το ποσο καλα θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις. Θα ηταν καλο να κανεις καποιο ιδιαιτερο ή φροντιστηριο σε αυτο το μαθημα ωστε να μαθεις τον τροπο που πρεπει να προσεγγιζεις τις ασκησεις.
Στην εκθεση τωρα το σχολειο ειναι αρκετο, απ'την στιγμη που ο καθηγητης ενδιαφερεται και σας φερνει σημειωσεις. Κι αν εχεις καθηγητες προθυμους να βοηθησουν θα μπορεις να τους πηγαινεις εξτρα δουλεια να σου διορθωνουν.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ειναι δυσκολο εως απιθανο. Ωστοσο υπαρχουν πολλοι που εχουν προσπαθησει να δωσουν πανελληνιες χωρις φροντηστηριο και εχουν πετυχει. Επισης απαιτουνται καλες βασες σε ολα τα μαθηματα! Με πολυ προσπαθεια και θεληση/υπομονη πιστευω οτι η επιτυχια ειναι εφικτη! Καλο κουραγιο και καλη δυναμη!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι αρκετά δύσκολο να πετύχεις έναν υψηλό βαθμό χωρίς να κάνεις φροντιστήριο στις πανελλήνιες (και να στρώσεις τον κώλο σου να διαβάσεις προφανώς) αλλά όχι ανέφικτο. Αν το θες πολύ, βρίσκεις τρόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Βάσεις δεν είναι να ξέρεις να λύνεις πρωτοβάθμια εξίσωση. Τα παιδιά που σου λέω έβγαζαν 18.5 και 19.5 περίπου αντίστοιχα στις προηγούμενες τάξεις, κι όμως έγραψαν μαθηματικά και φυσική κάτω από 10 και συγκέντρωσαν 11.000-12.000 μόρια, όχι μικρό νούμερο, αλλά κάτω από τις προσδοκίες τους.
Για να πεις ότι έχεις βάσεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ στις προηγούμενες τάξεις και να έχεις αποκτήσει ήδη έναν τρόπο σκέψης και διαβάσματος, αυτό είναι σχεδόν το μόνο που θα χρησιμέψει πραγματικά από τις προηγούμενες τάξεις
Η περίπτωση με τα αστεράκια που σου προκαλεί γέλιο καλό πλησιάζει αρκετά τις περιπτώσεις που σου αναφέρω και δεν υπερέβαλλα σε κανένα σημείο της περιγραφής μου, μόνο στο ότι έκαναν 50 ώρες ιδιαίτερα :P . Δεν διαφωνώ ότι φταίνε οι καθηγητές, ότι οι ίδιοι μαθητές δεν είχαν ουσιαστικές βάσεις παρά τους βαθμούς των προηγούμενων τάξεων ή ότι δεν διάβαζαν ουσιαστικά. Συμφωνώ ότι κάποιος με βάσεις θα γράψει αν διαβάζει σωστά όλη τη χρονιά, απλά οι βάσεις δεν αποτυπώνονται στους βαθμούς.

Αυτό που ήθελα να δείξω με τα παραδείγματα είναι ότι φροντιστήριο δεν αρκεί και δεν θα δώσει δια μαγείας την λύση και ακόμα και με φροντιστήριο και καλούς βαθμούς σε αυτές τις τάξεις δεν είναι εύκολο να συγκεντρώσεις 16.000 μόρια. Μην σου ακούγεται μικρό το νούμερο... θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να το φτάσεις.


Οι καλοί βαθμοί του σχολείου, 18, 19, 20 δεν δείχνουν ότι ο μαθητής έχεις βάσεις, καθώς είναι πλασματικοί και κοροιδία.
Ο μαθητής που έχει βάσεις κατέχει άριστα τις γνώσεις των προηγούμενων τάξεων, έχει κάνει εξάσκηση σε πιο δύσκολες ασκήσεις, δεν αρκείται σε αυτά που του προσφέρονται, ψάχνεται παραπάνω, δηλαδή έχει μάθει να διαβάζει, πράγμα που μαθαίνει στις τελευταίες τάξεις του γυμνασίου και σε όλο το λύκειο και όχι ξαφνικά στην γ' λυκείου.

Κάνετε λάθος που πιστεύετε ότι το φροντιστήριο σε κάνει να γράψεις σε μαθηματικά, φυσική άριστο βαθμό. Το φροντιστήριο θα σε φτάσει σε έναν μέτριο βαθμό του 15-16-17 αν διαβάζεις και έχεις βάσεις, για 18-19-20 πρέπει να φτύσεις αίμα μόνος σου και να ψαχτείς ΜΟΝΟΣ σου παραπάνω με ασκήσεις βοηθημάτων και ασκήσεις από το internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτο το σεπτεμβρη θα παω γ λυκειου οποτε οτι θα πω ειναι γνωμες μου, δεν εχω καποια εμπειρια.
Το αν χρειαζεσαι φροντιστηριο-ιδιαιτερα ειναι αναλογως ποσα μορια θελει αυτο που θες και τι ατομο εισαι. Μπορει να μην εχεις ορεξη για διαβασμα και να μη σε σωζει τιποτα και να πανε χαμενα τα λεφτα. Μπορει να εισαι ανοργανωτος αλλα να εχεις ορεξη οποτε τα μαθηματα θα σε βαλουν σε μια ταξη. Ξερω μια κοπελα της θεωρητικης που εβγαλε 19μισο με ελαχιστα ιδιαιτερα. Ξερω και αλλη που οι δικου της εδιναν ενα χιλιαρικο το μηνα και δεν περασε πουθενα. Οποτε εχει να κανει με πολλα. Τα μαθηματα βοηθανε ομως καποιους. Εγω προσωπικα ποτε στη ζωη μου δεν εχω κανει ουτε μια ωρα μαθημα και ομως θα αρχισω τωρα για τους εξης λογους. Πρωτον, στον ενα μηνα που μας μενει μπορει να πω θα διαβασω ξερω γω 2 ωρες την ημερα και αυριο να πω, θα ξεκινησω απο βδομαδα, θα κανω διαλειμμα και λοιπα. Ενω οταν εχεις μαθημα πολυ απλα εχεις μαθημα. Δεν δινεις δικαιολογιες στον εαυτο σου και αναγκαζεσαι να το κανεις, και το αναγκαζεσαι το λεω θετικα. Οποτε πιστευω οτι θα με οργανωσει. Επιπλεον, διαβαζοντας μονη τωρα ολο και καπου θα κολλησω, ολο και κατι θα παραλειψω. Και το αλλο ειναι οτι νιωθω αβολα χωρις να κανω μαθηματα, επειδη δεν θελω να ερθω στη θεση να μετανιωνω. Ειδικα αν στοχευεις σε καλη σχολη, σκεψου να εχεις αλλες μερικες χιλιαδες παιδια που κανουν γυρευε ποσες ωρες μαθημα τη βδομαδα; αυτους πως θα τους ανταγωνιστεις; Γιατι ναι ειναι ανταγωνισμος... Το πιο σημαντικο ομως που ανεφερα και πανω ειναι οτι ενα φροντηστιριο η ενα ιδιαιτερο σε βαζει σε προγραμμα. Λιγοι απο εμας ειναι σε θεση να πουν οτι θα διαβαζουν και να το κανουν επιμελως. Και ο καθηγητης, ολο και κατι παραπανω θα κανει, θα εχει ενα παραπανω βοηθημα, θα σου δωσει πιο πολλες ασκησεις. Και μην ξεχναμε οτι δεν εχουν ολα τα σχολια σουπερ καθηγητες που θελουν και μπορουν να σου παραδωσουν τη γνωση. Και επειδη καποιοι δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα, ειναι πολλα τα λεφτα αλλα δυστυχως η ευτυχως ετσι καταντησαμε, το σχολειο να ειναι επαναπαυμενο στο γεγονος οτι εσυ θα πας σπιτι μετα και θα ερθει ο αλλος να καθηγητης να σε προετοιμασεις για τις εξετασεις.... τελος παντων αυτο πιυ θελω να πω ειναι πως με τον εναν η με τον αλλο τροπο πρεπει να δουλεψεις εκτος σχολειου ακομα και μονος σου. Ασκησεις ασκησεις ασκησεις, αυτο ειναι το σημαντικο. Με την εξασκηση μαθαινεις ενω η παπαγαλια μπορει να κουρασει. Πρεπει να βαζεις το μυαλο σου να σκεφτεται και οχι να αναπαραγει.
Αλλα να ξερετε πως και παλι εσεις ειστε που πρεπει να λιωσετε και να τερματησετε τις δυνατοτητες σας απο την αρχη και ισως πιο πολυ προς το τελος. Εγω τις αλλες χρονιες που δεν εκανα μαθηματα, οταν ημουν σπιτι και εψαχνα κατι που δεν μπορουσα απο βοηθημα εψαχνα λυμενε; ασκησεις στο ιντερνετ η το καλυτερο, βιντεο στο youtube. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο με ειχαν βοηθησει στη αλγεβρα μια φορα.... οποτε ειπα πολλα αλλα να ξερετε πως αν δεν εχετε δυνατοτητα για μαθηματα, θα χρειαστειτε λιγη παραπανω ορεξη απο τους υπολοιπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troublemaker

Νεοφερμένος

Ο Troublemaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα!

ειμαι 17 ετων,παω δευτερα λυκειου σε ΕΠΑ.Λ,και του χρονου δινω πανελληνιες.επισης,ειμαι στον τομεα της πληροφορικης,και συγκεκριμενα στην ειδικοτητα τεχνικου Η/Υ και δικτυων Η/Υ.

γενικα,ειμαι μαθητης που νταξει δεν σκοτωνομαι και στο διαβασμα 10 ωρες τη μερα,αλλα την υλη την βγαζω μια χαρα,και στα διαγωνισματα γραφω πολυ καλα,αλλα και προσεχω στο μαθημα...

απο την αρχη της δευτερας ταξης,εχω αρχισει και μαζευω λεφτα με την προοπτικη οτι με αυτα τα λεφτα θα πληρωνοντουσαν (ως εναν βαθμο που μπορουσα) απο μενα τα εξοδα για τα ιδιαιτερα που ενδεχομενως να χρειαζοντουσαν στην τριτη ταξη (σκεφτομουν οτι θα εκανα σιγουρα ιδιαιτερα στον προγραμματισμο γιατι ηξερα οτι θα χρειαζομουν βοηθεια) ωστε να ελαφρυνω τους γονεις μου οσο μπορουσα..ο στοχος μου για τις πανελληνιες ειναι το ΤΕΙ Ηρακλειου,στην Κρητη.

απο χτες μου καρφωθηκε η ιδεα στο μυαλο οτι ενω ναι μεν μπορει να κανω ιδιαιτερα,ειτε με "δικα μου" ειτε με λεφτα των γονιων μου,μπορει και να μην περασω στη σχολη αυτη...οποτε γιατι να κανω ιδιαιτερα;;

ετσι,σκεφτηκα να δωσω πανελληνιες χωρις να κανω ιδιαιτερα (και φυσικα να σκιστω στο διαβασμα αλλα να κανω και ενισχυτικη διδασκαλια εαν παρεχεται αυτη η δυνατοτητα) οποτε ΕΑΝ περασω,εχει καλος,εαν δεν περασω ομως,σκεφτομουν (αφου ετσι κι αλλιως εαν περναγα θα πηγαινα το καλοκαιρι του 2017 ηρακλειο για να βρω σπιτι) να παω ηρακλειο,και με τα λεφτα που θα εχω εξοικονομησει να νοικιασω ενα σπιτι και να μπω σε καποιο ΙΕΚ....

τι εχετε να πειτε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για μένα τουλάχιστον, το ΙΕΚ είναι αρκετά κατώτερο του ΤΕΙ (απο άποψη γνώσεων,επαγγελματικών δικαιωμάτων κτλ. ).
Θα σου έλεγα να κυνηγησεις το ΤΕΙ, μη σκέφτεσαι απο τώρα το ενδεχόμενο της αποτυχίας. Σκέψου και το ενδεχόμενο του φροντιστηρίου ως πιο φθηνή εναλλακτική.
Εσύ τώρα Ηράκλειο μένεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troublemaker

Νεοφερμένος

Ο Troublemaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οχι δεν μενω ηρακλειο,αλλα ειναι μια πολη που θα ηθελα να μεινω...

απλα θελω να γλιτωσω καθε εξοδο φροντιστηριου/ιδιαιτερου,με την προοπτικη οτι ειτε περασω σε καπιο τει ειτε οχι εγω θελω να ζησω εκει και οτι τα λεφτα που γλυτωσα θα πανε σε σπιτι και γενικα εξοδα διαβιωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
καλησπερα!

ειμαι 17 ετων,παω δευτερα λυκειου σε ΕΠΑ.Λ,και του χρονου δινω πανελληνιες.επισης,ειμαι στον τομεα της πληροφορικης,και συγκεκριμενα στην ειδικοτητα τεχνικου Η/Υ και δικτυων Η/Υ.

γενικα,ειμαι μαθητης που νταξει δεν σκοτωνομαι και στο διαβασμα 10 ωρες τη μερα,αλλα την υλη την βγαζω μια χαρα,και στα διαγωνισματα γραφω πολυ καλα,αλλα και προσεχω στο μαθημα...

απο την αρχη της δευτερας ταξης,εχω αρχισει και μαζευω λεφτα με την προοπτικη οτι με αυτα τα λεφτα θα πληρωνοντουσαν (ως εναν βαθμο που μπορουσα) απο μενα τα εξοδα για τα ιδιαιτερα που ενδεχομενως να χρειαζοντουσαν στην τριτη ταξη (σκεφτομουν οτι θα εκανα σιγουρα ιδιαιτερα στον προγραμματισμο γιατι ηξερα οτι θα χρειαζομουν βοηθεια) ωστε να ελαφρυνω τους γονεις μου οσο μπορουσα..ο στοχος μου για τις πανελληνιες ειναι το ΤΕΙ Ηρακλειου,στην Κρητη.




απο χτες μου καρφωθηκε η ιδεα στο μυαλο οτι ενω ναι μεν μπορει να κανω ιδιαιτερα,ειτε με "δικα μου" ειτε με λεφτα των γονιων μου,μπορει και να μην περασω στη σχολη αυτη...οποτε γιατι να κανω ιδιαιτερα;;

ετσι,σκεφτηκα να δωσω πανελληνιες χωρις να κανω ιδιαιτερα (και φυσικα να σκιστω στο διαβασμα αλλα να κανω και ενισχυτικη διδασκαλια εαν παρεχεται αυτη η δυνατοτητα) οποτε ΕΑΝ περασω,εχει καλος,εαν δεν περασω ομως,σκεφτομουν (αφου ετσι κι αλλιως εαν περναγα θα πηγαινα το καλοκαιρι του 2017 ηρακλειο για να βρω σπιτι) να παω ηρακλειο,και με τα λεφτα που θα εχω εξοικονομησει να νοικιασω ενα σπιτι και να μπω σε καποιο ΙΕΚ....

τι εχετε να πειτε;;;


Το πτυχίο του ΤΕΙ , οπως και το επιπεδο σπουδών , δεν συγκρίνονται με το ΙΕΚ . Στην αγορά εργασίας εξάλλου πιο εύκολα απορροφάται κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ παρά ΙΕΚ . Σου συνιστώ , λοιπόν , να κάνεις ορισμένα ιδιαίτερα ( ή φροντιστήριο ως πιο οικονομική λύση ) και παράλληλα με το προσωπικό σου διάβασμα να κυνηγήσεις τον στόχο σου . Και μην σκέφτεσαι απο τωρα το ενδεχόμενο της αποτυχίας . Στις εξετάσεις πρέπει να πας με την ψυχολογία του νικητή !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troublemaker

Νεοφερμένος

Ο Troublemaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
με βοηθησαν πολυ και οι 2 απαντησεις,αλλα θα ηθελα ακομα μερικες γνωμες η αποψεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τα μόρια δεν είναι πολλα...
Τα μαθήματα είναι μόλις τέσσερα.
Τα μαθηματικά είναι απλά γελοία.
Ο προγραμματισμός μια απ τα ίδια.
Η έκθεση αρκετά ευκολότερη από του Γ. Λυκείου.

Οπότε τι το σκέφτεσαι κι αγχώνεσαι...
Μπορείς και μόνος, βγες από το τρυπάκι των φροντιστηρίων/ιδιαίτερων που σου πλασάρει ο ένας κι ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν αγαπάς αυτό το επάγγελμα (όσο σίγουρος μπορεις να εισαι σ'αυτη την ηλικία), να στρωθείς στο διάβασμα, να το πάρεις σοβαρά κι αν τα οικονομικά των γονιών σου αντέχουν και νιώθεις ιδιαίτερα αδύναμος σε κάποια μαθήματα να πας και σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα όπως λες. Όλα είναι μια επένδυση για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε. Μην σκέφτεσαι ότι μπορεί να αποτύχεις. Θα πας με το σκεπτικό ότι θα βάλεις τα δυνατά σου να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς. Άλλωστα αν δεν κάνω λάθος στα ΕΠΑΛ δίνετε 4 μαθήματα εκ των οποιων 2 είναι ειδικότητας. Αν ασχοληθείς σοβαρά με αυτά τα 2 θα γράψεις καλά. Και να μην πιάσεις την σχολή που θες, όλα στη ζωή είναι, δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν έρθει εκείνη η ώρα θα σκεφτείς τις εναλλακτικές που θα χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κάνε μαθήματα (ιδιαίτερα ή φροντιστήριο) που πιστεύεις πως δεν τα βγάζεις μόνο σου και κυνήγησε το ΤΕΙ.
Όπως σωστά είπαν, στο ΤΕΙ θα μάθεις πολλά περισσότερα πράγματα, θα έχεις και επαγγελματικά δικαιώματα.

Σε ΙΕΚ εάν θέλεις πάνε μετά τις σπουδές σου για την πλάκα σου. Πχ. πάνε βοηθός σεφ να πάρεις μια ιδέα από μαγειρική :D

Έχεις καιρό, μπορείς να τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troublemaker

Νεοφερμένος

Ο Troublemaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

στον προγραμματισμο ολη η ταξη (εμεις οι 3-4 που ασχολουμαστε αρκετα) ΔΕΝ μπορουμε να καταλαβουμε γιατι ο καθηγητης δεν μας βοηθαει οπως θα'πρεπε,οποτε εκει πιστευω κατι πρεπει να κανω...τωρα αλγεβρα μου φαινεται αρκετα ενταξει,κατανοητα ολα,γλωσσα δεν πιστευω να ειναι τοσο τρομερη αν διαβασω τοτε (και τωρα διαβαζω αλλα λεω) ε και δικτυα δεν ξερω τι παιζει,ως τωρα παω καλα! αλλα προγραμματισμο θα χρειαστω κατα πασα πιθανοτητα αρκετη βοηθεια!

Υποθετω πως θα το παλεψω οσο μπορω για το ΤΕΙ και με ιδιαιτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top