Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Όπως αναφέρω και στο profile μου, είμαι απόφοιτος. Φέτος (2007) τελείωσα και επειδή δεν πέτυχα το βαθμό που ήθελα (ενώ αποφάσισα και να ασχοληθώ με τα οικονομικά- διοίκηση επιχ.), σκοπεύω να ξανα δώσω πανελλαδικές αλλά - λόγω οικονομικού- χωρίς φροντιστήριο. :(
Είναι και αυτός ένας από τους λόγους που άνοιξα την ιστοσελίδα: ελπίζοντας να βοηθηθώ κι εγώ.
Το θέμα είναι τι ελπίδες έχει κάποιος που πλέον δεν πάει σχολείο και φροντιστήριο, να τα καταφέρει;
.. ok το θέμα είναι ανάλογα το άτομο αλλά ... :(

Ελπίζω να καταφέρω από μέσα Σεπτέμβρη- αρχές Οκτώβρη να βάλω τα πράγματα σε μία τάξη και να μπω σε πρόγραμμα διαβάσματος και αν δω πως τα πράγματα δε πάνε καλά, κατά το Δεκέμβρη θα πιάσω καμιά δουλειά και θα αρχίσω φροντιστήριο. :'(:'(:'(

Ποιό πολύ φοβάμαι πρώτα τη Φυσική Κατεύθυνσης (δε μπορώ να μπω στη λογική της :mad:) και μετά τα Μαθηματικά..
Ευτυχώς έχω όλες τις σχολικές και φροντιστηριακές φωτοτυπίες / σημειώσεις καθώς και τα βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βεβαίως και γίνεται. Πώς; Διαβάζεις μόνος του το σχολικό, σημειώνοντας απορίες, ρωτώντας εμάς (τους και καλά απόφοιτους :P), βρίσκοντας ασκήσεις στο διαδίκτυο, κτλ. :)


Γιατί τι σου κάνει το φροντηστήριο; Απλά σου ξαναλέει τη θεωρία και σου δίνει ασκήσεις. Ασκήσεις μπορείς να βρεις χιλιάδες στο διαδίκτυο. ;)



Το βασικό αν θέλεις να συνεχίσεις μόνος σου είναι να βάλεις εσύ ένα πρόγραμμα και να πεις ότι θα διαβάζεις μόνος σου. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης βοηθάει πολύ να αγοράσεις κάποια καλά βοηθήματα. Ειδικά στη Φυσική που σε δυσκολεύει, προσωπικά με είχε βοηθήσει πολύ το βοήθημα των αδελφών Σαββάλα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για Ανάπτυξη Εφαρμογών όμως... το πραγματάκι διαφέρει λίγο.


Εκεί δυστυχώς δεν έχω πετύχει ούτε ένα αξιόλογο βοήθημα που να ακολουθεί κατά γράμμα το σχολικό βιβλίο. :(



Τα διάφορα βοηθήματα εγώ τα είχα μόνο για τις εκφωνήσεις ασκήσεων - ούτε καν τις λύσεις, πολλά ήταν λυμένα λάθος. Για να κλέβω ασκήσεις, κοινώς.
Τώρα είναι εύκολο να φτιάξω ασκησούλες για την Ανάπτυξη Εφαρμογών. ;)

Εκεί το καλύτερο "βοήθημα" είναι η Γλωσσομάθεια κατά τη γνώμη μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εκεί δυστυχώς δεν έχω πετύχει ούτε ένα αξιόλογο βοήθημα που να ακολουθεί κατά γράμμα το σχολικό βιβλίο. :(

Εγώ δεν έχω πετύχει ούτε καν καθηγητή τέτοιο!
Ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του!
Μέχρι στιγμής έχω γνωρίσει τουλάχιστον 5 καθηγητές ΑΕΠΠ (σχολείο+φροντιστήριο) και ο καθένας έλεγε διαφορετικά πράγματα!
Άντε βγάλε άκρη!
:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Μόλις σήμερα έκανα εγγραφή και θα ήθελα να σας συγχαρώ για το forum.
Είμαι στην ίδια θέση με τον Πετρό (δηλαδή σκέφτομαι να δώσω φέτος πανελλαδικές) με την διαφορά ότι είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ και έχω τελειώσει το λύκειο από το 1994. Απλώς ενδιαφέρομαι για δεύτερο πτυχίο.
Οι σχολές που με ενδιαφέρουν ανήκουν στο 1ο και στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Άρα, θα εξεταστώ στα παρακάτω μαθήματα:

1) Μαθηματικά κατεύθυνσης
2) Φυσική κατεύθυνσης
3) Χημεία κατεύθυνσης
4) Βιολογία κατεύθυνσης
5) Έκθεση
6) Ιστορία γενικής παιδείας

Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια καλά σχολικά βοηθήματα για τα παραπάνω μαθήματα.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για Βιολογία κατέυ8υνσης θα σου πρότεινα το βοήθημα του Σαββάλα του συγγραφέα Νίκου Τζαβάρα, που είναι τρομερός. Τον έχω στο σχολείο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γεια και απο μενα.μια απο τα ιδια και εγω αποφοιτος και θα δωσω την νεα χρονια.σιγουρα πολυ δυσκολο χωρις φροντιστηριο και σχολειο.βγαινεις απο το κλιμα...για να δουμε θα τα καταφερουμε.τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sp0t

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ Β' λυκείου θα πάω και έχω αρχίσει να δουλεύω και να κάνω οικονομίες αλλιώς δεν βγαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εγώ είμαι στην Β' Λυκείου και άρχισα ήδη φροντιστήρια!:(
Φέτος θέλω να προσπαθήσω αλλά θα ήθελα εκτός από βοήθεια σε φροντιστήριο και σχολείο να έχω και την βοήθεια την δική σας (γι' αυτό άλλωστε γράφτηκα εδώ)..
Από εκεί και πέρα μπορούμε να βοηθήσουμε όλοι τον Πέτρο όσο μπορούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giankar

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
προσωπικά με είχε βοηθήσει πολύ το βοήθημα των αδελφών Σαββάλα. ;)

Κι εμένα με βοήθησε να γράψω τον χειρότερο βαθμό απ' όλα τα μαθήματα!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γιατί το λές αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giankar

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατί παρόλο που έλυνα τις ασκήσεις του δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα την κρίσιμη στιγμή..δεν ήταν θέμα διαβάσματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω εάν θα πρέπει να κάνω φροντιστήριο και για το μάθημα της ανάπτυξης εφαρμογών. Αυτή την χρονική στιγμή κάνω Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση. Ασχολούμαι αρκετά με υπολογιστές και μου έχουν πεί ότι δεν θα έχω πρόβλημα, εσείς που γνωρίζετε τί γνώμη έχετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω εάν θα πρέπει να κάνω φροντιστήριο και για το μάθημα της ανάπτυξης εφαρμογών. Αυτή την χρονική στιγμή κάνω Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση. Ασχολούμαι αρκετά με υπολογιστές και μου έχουν πεί ότι δεν θα έχω πρόβλημα, εσείς που γνωρίζετε τί γνώμη έχετε???
Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται φροντιστήριο για την Ανάπτυξη Εφαρμογών. Όχι μόνο λόγω του ότι ξέρεις κάποια πράγματα επί των Η/Υ, αλλά λόγω και της ζούγκλας που επικρατεί. Δες εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tony21

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φίλε Πετρο, οσον αφορα τη Φυσικη μπορεις να μου κανεις ερωτησεις και αν μπορω, να σου απανταω. Πιστευω οτι δεν ειναι ακατορθωτο να περασει κανεις χωρις φροντιστηριο. Σιγουρα χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια απο εσενα αλλα αν υπαρχει θεληση ολα γινονται. Με την εμπειρια της περσινης χρονιας και με μια μικρη βοηθεια στα πιο δυσκολα μαθηματα μπορεις να περασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Φίλε Πετρο, οσον αφορα τη Φυσικη μπορεις να μου κανεις ερωτησεις και αν μπορω, να σου απανταω. Πιστευω οτι δεν ειναι ακατορθωτο να περασει κανεις χωρις φροντιστηριο. Σιγουρα χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια απο εσενα αλλα αν υπαρχει θεληση ολα γινονται. Με την εμπειρια της περσινης χρονιας και με μια μικρη βοηθεια στα πιο δυσκολα μαθηματα μπορεις να περασεις.
Ναι, στηρίζομαι κατά πολύ στην εμπειρία και το διάβασμα της περσινής χρονιάς (δηλαδή δε θα μου φαίνονται κι όλα κινέζικα :) ).
Ευχαριστώ για την προθυμία! :iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αν είσαι συγκεκριμένος στο στόχο σου νομίζω ότι τα φροντηστήρια περισεύουν. Μια γνωστή μου κοπέλα, πέρασε φέτος νομική Θεσ/νικης χωρίς καθόλου φροντιστήρια. :)
Αν σκεφτεις ότι το χρόνο που θα τρως εκεί τη κάνεις διάβασμα, το κέρδος θα είναι μεγάλο. Άσε που σου μένει περισότερος ελεύθερος χρόνος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αν είσαι συγκεκριμένος στο στόχο σου νομίζω ότι τα φροντηστήρια περισεύουν. Μια γνωστή μου κοπέλα, πέρασε φέτος νομική Θεσ/νικης χωρίς καθόλου φροντιστήρια. :)
Αν σκεφτεις ότι το χρόνο που θα τρως εκεί τη κάνεις διάβασμα, το κέρδος θα είναι μεγάλο. Άσε που σου μένει περισότερος ελεύθερος χρόνος! ;)
Ναι, πιστεύω ότι υπάρχει χρόνος μιας που δεν θα έχω και το σχολείο πια (7 ώρες τη μέρα).
Απλά, η παράδοση μαθήματος (δηλαδή το να ΑΚΟΥΣ τον άλλον να σου λέει το μάθημα) βοηθάει πιστεύω στην εμπέδωση.. :(

Ελπίζω να τα καταφέρω ! :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όντως βοηθάει, αλλά από τη στιγμή που δίνεις 2η φορά, γνωρίζεις που είναι οι αδυναμίες σου και πού να δώσεις βάρος. Από την άλλη πρέπει να έχεις "επαφή" με το όλο ζήτημα και αυτό στο προσφέρει το φροντιστήριο.
Μπορείς να κάνεις μόνο μαθηματικά - φυσική (κατεύθυνσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top