Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Mιας και μιλαμε για Ιδιωτικα και δημοσια σχολεια εχετε ακουσει τιποτα για το τι γινεται στις Πανελληνιες εξετασεις στα ιδιωτικα σχολεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Mιας και μιλαμε για Ιδιωτικα και δημοσια σχολεια εχετε ακουσει τιποτα για το τι γινεται στις Πανελληνιες εξετασεις στα ιδιωτικα σχολεια?

Τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαβλητότητα των Πανελληνίων κατά την ώρα εξέτασης είναι δεδομένη σχεδόν παντού. Δυστυχώς δεν περιορίζεται στα ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η διαβλητότητα των Πανελληνίων κατά την ώρα εξέτασης είναι δεδομένη σχεδόν παντού. Δυστυχώς δεν περιορίζεται στα ιδιωτικά.

Eνας φιλος καθηγητης που δουλευε σε ενα γνωστο Ιδιωτικο μου ειπε ενα περιστατικο που εκαναν οι καθηγητες πριν τις πανελληνιες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Eνας φιλος καθηγητης που δουλευε σε ενα γνωστο Ιδιωτικο μου ειπε ενα περιστατικο που εκαναν οι καθηγητες πριν τις πανελληνιες!!!!

Και ποιό ήταν αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν ξερω αν κανει να το πω εδω μεσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Στα ιδιωτικα μπαινουν και πολυ ευκολα οι βαθμοι...αφου οι γονεις πληρωνουν τους καθηγητες εε!πως να το κανουμε...να μη το ανταποδωσουν καπως?
μυριαδες τα παραδειγματα:xixi:

Παιδιά μη γενικεύεται τα πράγματα. Εγώ πάω σε ιδιωτικό και σας πληροφορώ ότι οι βαθμοί δν μπαίνουν καθόλου εύκολα.Αυτή είναι μια αντίληψη που έχουν τα παιδιά που πν σε δημόσιο. Εγώ τώρα τελείωσα τη γ γυμνασίου και στην τάξη μ έμειναν 7 παιδιά...Επίσης αν χάριζαν βαθμούς όπως λέτε όλοι θα έβγαιναν αριστούχοι.Από την τάξη μου μόνο 3 παιδιά έβγαλαν πάνω από 18.Επιπλέον όσα παιδιά έχουν έρθει από δημόσιο και έβγαζαν 17 και 18 στο σχολείο μ βγάζουν 16...Τουλάχιστον στο δικό μου ιδιωτικό οι βαθμοί μπαίνουν δύσκολα και μόνο σε όσους το αξίζουν.Επιπλέον μας προετοιμάζουν για το λύκειο και η δουλεια που γίνεται και τα θέματα των διαγωνισμάτων δν έχουν σχέση με το δημ(είναι πλ πιο δύσκολα).Ακόμα είδα ότι είπατε ότι δν κάνουν τα βιβλια του οργανισμου.Δν συμβαινει αυτό απλά μας δίνουν και κάποια βιβλιοτετραδια τα οποία εχουν φτιάξει οι καθηγητές και έχουν παραπάνω ασκήσεις, θεωρια...Επίσης μας βάζουν πλ πιο πολλή δουλειά για το σπίτι και όσο για τα φροντηστήρια στο λύκειο:κάποιος που πηγαίνει σε δημόσιο θα χρειαστεί 20 ώρες φροντ ενώ στο ιδιωτ το πολύ 4 την εβδ...
Α και τα παιδια που λέτε ότι ειναι σνομπ και από πλούσιες οικ και δν είναι αληθινά ...δν ισχύει αφού τα περ παιδια που πάνε σε ιδιωτ είναι απλά παιδιά από οικογένειες χωρίς υψηλό εισόδημα(δν αναφέρομαι βάβαια ατα κολέγια)...απλά πηγαίνουν τα παιδιά στο ιδιωτ για καλ ασφάλεια, μόρφωση και να διαπλάσουν ένα καλ χαρ.Ξέρετε τι ναρκωμανείς κυκλοφορούν στα δημ...Βέβαια υπάρχουν και πολλά δημόσια που είναι πολύ κλ αλλά και πολλά ιδιωτικά τα οποία όπως είπατε χαρίζουν βαθμούς και δν είναι καθόλου κλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konask

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στα ιδιωτικα μπαινουν και πολυ ευκολα οι βαθμοι...αφου οι γονεις πληρωνουν τους καθηγητες εε!πως να το κανουμε...να μη το ανταποδωσουν καπως?
μυριαδες τα παραδειγματα:xixi:[/quo

Ξέρετε τι ναρκωμανείς κυκλοφορούν στα δημ...

Βαποράκια, χασικλίδες, μέθυσοι, παιδεραστές. Αφού στην τάξη μου αντί για μαθηματικά κατεύθυνσης αναλύαμε τα πλεονεκτήματα του κρακ.:nono:Εντάξει δίκιο έχεις για τα δημόσια σε ορισμένα θέματα (υποδομές, δραστηριότητες κ.τ.λ) αλλά μην το ξεφτυλίσουμε κιόλας. Έλεος πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Α και αυτό με τον ΑΣΕΠ.Οι περισσότεροι καθηγητές μ είναι πάνω από 20 χρόνια στο σχολείο και απλά δεν θέλουν να φύγουν γτ έχουν οικογένεις και δν μπορούν να παρατήσουν τα πιαδιά τους(ειδικά οι γυναίκες) και να κάτσουν να διαβάσουν μόνο και μόνο για να περάσουν σε μία άλλη πόλη μκριά από το σπίτι τους, την οικογένεια τους και μετά από 2 χρόνια να έρθουν ξανά στην πόλη τους.Εξάλλου υπάρχει και ένας νόμος που λέει ότι αν έχεις κλείσει 6 χρόνια σε ένα ιδιωτικό και ο εργοδότη σου σε απολύσει τότε διορίζεσαι κατευθε΄΄ιαν στο δημόσιο στην ίδια πόλη που μένεις.Αλλά οι περ καθ δν θέλουν να διοριστούν.Εξάλλου τα χρήματα στο δημόσιο είναι και λιγότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α και αυτό με τον ΑΣΕΠ.Οι περισσότεροι καθηγητές μ είναι πάνω από 20 χρόνια στο σχολείο και απλά δεν θέλουν να φύγουν γτ έχουν οικογένεις και δν μπορούν να παρατήσουν τα πιαδιά τους(ειδικά οι γυναίκες) και να κάτσουν να διαβάσουν μόνο και μόνο για να περάσουν σε μία άλλη πόλη μκριά από το σπίτι τους, την οικογένεια τους και μετά από 2 χρόνια να έρθουν ξανά στην πόλη τους.Εξάλλου υπάρχει και ένας νόμος που λέει ότι αν έχεις κλείσει 6 χρόνια σε ένα ιδιωτικό και ο εργοδότη σου σε απολύσει τότε διορίζεσαι κατευθε΄΄ιαν στο δημόσιο στην ίδια πόλη που μένεις.Αλλά οι περ καθ δν θέλουν να διοριστούν.Εξάλλου τα χρήματα στο δημόσιο είναι και λιγότερα...

Υπαρχει σιγουρια στο δημοσιο ομως προς το παρων.
Μια σιγουρια που αναζητουν ολοι σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πλέον έχω τελειώσει το σχολείο αλλά όσο ήμουν μαθήτρια είχα περάσει κ απο δημοσια κ απο ιδιωτικά σχολεία.Όταν ήμουν γυμνάσιο έβγαλα 2 τάξεις σε δημόσιο κ μία σε ιδιωτικό και το μάθημα γινόταν εξίσου καλά κ στα 2 σχολεία.Στο Λύκειο έκανα την 1η σε δημόσιο και μετά λόγω καταλήψεων με έστειλαν σε ιδιωτικό.Ήταν ότι χειρότερο!Η πλειοψηφία δεν ήξερε που πάν τα 4!Ένα τύπο της ταχύτητας ζητούσαν στη φυσική κ δεν ήξεραν να απαντήσουν...σέρνονταν σε κάτι τέτοια μαθήματα.Το χειρότερο ήταν οτι οι καθηγητές δεν προσπαθούσαν να ανεβάσουν το επίπεδο αυτών των παιδιών αντιθέτως το κρατούσαν χαμήλο,μόνο ασκήσεις α ομάδας έλυναν!Έκατσα 1 μήνα κ τα είχα δει όλα!Μετά έφυγα κ γύρισα στο δημόσιο και νομίζω ήταν η καλύτερη απόφαση που πήρα στη ζωή μου!
Οσο για τη συμπεριφορά των παιδιών,δεν ξέρω αν έτυχα στην περίπτωση,αλλά όλα νόμιζαν οτι κάτι είναι επειδή είχαν λεφτά!Και μόνο για τσιγάρα και καφέδες ενδιαφέρονταν!
PIL σε αυτό που πήγαινα εγώ... την 17 Νοέμβρη απλά είχαμε κλειστά...ούτε γιορτές ούτε τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ πάω σε Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δημοσιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Δημοσιο κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Πάντως βαθμοί εύκολα στο ιδιωτικό δεν μπαίνουν με τίποτα. Εμείς μέχρι τώρα (20 Οκτώμβρη) έχουμε γράψει σύνολο 10 τεστ και 3 διαγωνίσματα. Και δεν γράφουμε ένα διαγώνισμα το τετράμηνο. Γράφουμε 3-4 2ωρα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ με όλη την ύλη του κεφαλαίου και πολύ δύσκολες ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δημόσιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Πάντως βαθμοί εύκολα στο ιδιωτικό δεν μπαίνουν με τίποτα. Εμείς μέχρι τώρα (20 Οκτώμβρη) έχουμε γράψει σύνολο 10 τεστ και 3 διαγωνίσματα. Και δεν γράφουμε ένα διαγώνισμα το τετράμηνο. Γράφουμε 3-4 2ωρα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ με όλη την ύλη του κεφαλαίου και πολύ δύσκολες ασκήσεις

Στην περιοχή μου (δεν είμαι από Σαλόνικα) βάζουν τρελούς βαθμούς τα δύο ιδιωτικά που υπάρχουν. Εχω άπειρες ιστορίες να πω που γνωρίζω από πρώτο χερι αλλά δεν μπορώ να πω δημοσίως.

Αυτό που λες εξαρτάται από το σχολείο, δεν ισχύει για όλα.

Πλέον έχω τελειώσει το σχολείο αλλά όσο ήμουν μαθήτρια είχα περάσει κ απο δημοσια κ απο ιδιωτικά σχολεία.Όταν ήμουν γυμνάσιο έβγαλα 2 τάξεις σε δημόσιο κ μία σε ιδιωτικό και το μάθημα γινόταν εξίσου καλά κ στα 2 σχολεία.Στο Λύκειο έκανα την 1η σε δημόσιο και μετά λόγω καταλήψεων με έστειλαν σε ιδιωτικό.Ήταν ότι χειρότερο!Η πλειοψηφία δεν ήξερε που πάν τα 4!Ένα τύπο της ταχύτητας ζητούσαν στη φυσική κ δεν ήξεραν να απαντήσουν...σέρνονταν σε κάτι τέτοια μαθήματα.Το χειρότερο ήταν οτι οι καθηγητές δεν προσπαθούσαν να ανεβάσουν το επίπεδο αυτών των παιδιών αντιθέτως το κρατούσαν χαμήλο,μόνο ασκήσεις α ομάδας έλυναν!Έκατσα 1 μήνα κ τα είχα δει όλα!Μετά έφυγα κ γύρισα στο δημόσιο και νομίζω ήταν η καλύτερη απόφαση που πήρα στη ζωή μου!
Οσο για τη συμπεριφορά των παιδιών,δεν ξέρω αν έτυχα στην περίπτωση,αλλά όλα νόμιζαν οτι κάτι είναι επειδή είχαν λεφτά!Και μόνο για τσιγάρα και καφέδες ενδιαφέρονταν!
PIL σε αυτό που πήγαινα εγώ... την 17 Νοέμβρη απλά είχαμε κλειστά...ούτε γιορτές ούτε τίποτα!

Είχα ανάλογη εμπειρία. Πήγα σε ιδιωτικό νομίζοντας πως θα γίνει καλύτερη δουλεια στη γ λυκ και θα γλιτωνα τα φρο το απόγευμα (:lol:) αλλά αντιμετώπισα αυτό ακριβώς και όχι μονο.
Όσοι δεν πήγαιναν ιδιωτικό απλώς για να περάσουν την τάξη, είχαν βγαλει την ύλη της γ απο τη β 1782394773 φορές και ο μόνος στόχος τους ήταν να κομπλάρουν "τα παιδια του δημοσιου" που ειχαμε παει εκει και δεν τα είχαμε κάνει αυτα...μετά απο μια εβδομάδα εφυγα! (και πολύ αντεξα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είχα ανάλογη εμπειρία. Πήγα σε ιδιωτικό νομίζοντας πως θα γίνει καλύτερη δουλεια στη γ λυκ και θα γλιτωνα τα φρο το απόγευμα (:lol:) αλλά αντιμετώπισα αυτό ακριβώς και όχι μονο.
Όσοι δεν πήγαιναν ιδιωτικό απλώς για να περάσουν την τάξη, είχαν βγαλει την ύλη της γ απο τη β 1782394773 φορές και ο μόνος στόχος τους ήταν να κομπλάρουν "τα παιδια του δημοσιου" που ειχαμε παει εκει και δεν τα είχαμε κάνει αυτα...μετά απο μια εβδομάδα εφυγα! (και πολύ αντεξα!)

Δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Πηγαινα σε ιδιωτικο μεχρι τη Γ'Γυμνασιου.Ηταν αθλιο.Ευτυχως τελειωσα το Λυκειο σε δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πήγαινα μέχρι την πρώτη Λυκείου Ιδιωτικό...
Μέχρι την τρίτη Γυμνασίου, άντε δευτέρα, δε μετανιώνω που έκατσα γιατί πήρα κάποιες βάσεις. Από εκεί και πέρα ήταν άθλιο, τουλάχιστον προσωπικά.
Έχω καταλήξει ότι η χρυσή τομή είναι να βρεις ένα καλό δημόσιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top