Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Πωωω καλα, το κανετε λες και τα ιδιωτικα της Ελλαδας ειναι κανενα κολλεγιο απο αμερικανικη ταινια, που τα κοριτσια συνωμοτουν για το ποια θα γινει αρχηγος των cheerleaders και τα δημοσια, παλι απο αμερικανικη ταινια, σχολειο του harlem που τα παιδια μαθαινουν τη ζωη με το σκληρο τροπο. Δεν αραζετε λιγο?
Εγω θεωρω οτι χρωσταω πολλα απο αυτα που ειμαι σημερα, και ακομη περισσοτερο απο αυτα που θα γινω, στην τυχαια εμπνευση των γωνιων μου να με στειλουν μετα το δημοτικο σε ιδιωτικο. Και εξηγουμαι: H διδασκαλια δεν ξερω αν ηταν καλυτερη. 3η Λυκειου εκανα και γω φροντηστηριο οπως τα παιδια των δημοσιων σχολειων. Αλλα αν πληρωνα το ιδιωτικο για να με βαλει στο πανεπιστημιο θα ηταν πραγματικα πεταμενα λεφτα. Αυτο που μου προσεφερε το ιδιωτικο σχολειο ηταν μια μεγαλη ποικιλια εξωδιδακτικων δραστηριοτητων. Ηταν οτι στη 2α Γυμνασιου ηρθε ο καθηγητης που οργανωνε την ομαδα debate και με εψησε να συμμετεχω. Απο εκει το ενα εφερε το αλλο και βρεθηκα να συμμετεχω σε πολλα μαθητικα συνεδρια, οπου αγαπησα τις διεθνεις σχεσεις και την πολιτικη, τα οποια και σπουδαζω τωρα.
Επισης το σχολειο μου παρειχε ενα ασφαλες περιβαλον, γιατι ολο κ ολο ειμασταν 250 ατομα σε ενα λυκειο, μας ηξεραν εναν-εναν, ειμασταν κ λιγο φλωροι. Ναι σορρυ που δεν εμαθα πως ξεφευγεις αν σε στριμωξουν 4 στο προαυλιο, ειναι εφοδιο ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όπως λοιπόν τα ιδιωτικά δεν είναι βγαλμένα από αμερικάνικες ταινίες, έτσι και τα δημόσια δεν είναι american bar, ακούς εκεί αν σε στριμώξουν 4 στο προαύλιο, wtf; Εμείς στο λύκειο είμαστε με το ζόρι 100 παιδία και μάλιστα στο κέντρο της Αθήνας και ανασφάλεια δεν νομίζω πως ένιωσα ποτέ. Καλό είναι να μην κοιτάμε μόνο τα στερεότυπα που μας αφορούν αλλά και αυτά που υιοθετούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι τα παιδια θα πρεπει τουλαχιστον μεχρι και το γυμνασιο να πηγενουν σε δημοσιο σχολειο.... ναι και τις κοπανες μου εκανα και ειχα ατομα απο ολα τα κοινωνικα στρωματα και πρεζα ειδα να βαρανε μεσα στο σχολικο προαυλιο... ολα αυτα ομως με εκαναν να μπορω να αντιμετωπισω καθε κατασταση που προεκυψε στην μετεπειτα ζωη μου γιατι ειχα ερθει σε επαφη με παρα πολλες εμπειριες... στο ιδιωτικο οσοι πηγαν δεν ζυμωθηκαν σε καταστασεις οπως αυτες που εζησα εγω... δευτερον δεν μπορω να καταλαβω γιατι να παει καποιος ιδιωτικο την στιγμη που πανω απο το 90% των μαθητων στα ιδιωτικα κανουν και φροντηστηριακα μαθημα(και πολλοι απο αυτους με καθηγητες δημοσιου!!!) δηλαδη ειναι σαν να αποδεχεσαι ο ιδιος οτι το ιδιωτικο δεν σου προσφερει τιποτα περισσσοτερο απο το δημοσιο... και αυτη ειναι η πραγματικοτητα! το ιδιωτικο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα περισσοτερο εκτος απο την ιδεα οτι τελειωσες ιδιωτικο,εβγαλες καλο απολυτηριο, δεν κουραστηκες για τα ενδοσχολικα γιατι σου εδωσαν ετοιμα τα θεματα, και δεν γραφονταν οι απουσιες στην 3 λυκειου.... εγω προσωπικα ολα τα σχολικα μου χρονια τα περασα στο δημοσιο και πραγματικα το πιστευω οτι ειχαμε καθηγηταρες(ανθρωποι οι οποιοι τα εδειναν ολα για να μαθουμε, οχι ολοι αλλα η πλειοψηφια των καθηγητων..)και ηταν μεχρι τελευταια στιγμη διπλα μας στο να μας βοηθησουν... το σχολειο μου αν και δημοσιο παντα πηγενε πολυ καλυτερα απο τα ιδιωτικα της περιοχης μου(ειχαμε 2 ιδιωτικα και 2 δημοσια λυκεια!!) με μεγαλυτερη διακριση αυτη του 2007 που βγηκε 3το πανελλαδικα σε βαθμολογια στις πανελλαδικες εξετασεις.... τα συμπερασματα δικα σας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
δευτερον δεν μπορω να καταλαβω γιατι να παει καποιος ιδιωτικο την στιγμη που πανω απο το 90% των μαθητων στα ιδιωτικα κανουν και φροντηστηριακα μαθημα(και πολλοι απο αυτους με καθηγητες δημοσιου!!!) δηλαδη ειναι σαν να αποδεχεσαι ο ιδιος οτι το ιδιωτικο δεν σου προσφερει τιποτα περισσσοτερο απο το δημοσιο... και αυτη ειναι η πραγματικοτητα! το ιδιωτικο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα περισσοτερο εκτος απο την ιδεα οτι τελειωσες ιδιωτικο,εβγαλες καλο απολυτηριο, δεν κουραστηκες για τα ενδοσχολικα γιατι σου εδωσαν ετοιμα τα θεματα, και δεν γραφονταν οι απουσιες στην 3 λυκειου....
παμε παλι. Χεστηκα για τις πανελλαδικες! Στο ιδιωτικο με ενθαρυναν να συμμετεχω σε εξοσχολικες/εξωδιδακτικες δραστηριοτητες που με βοηθησαν να βρω κατι το οποιο κανω καλα και θελω να σπουδασω. Γνωρισα θεσμους και οργανωσεις στις οποιες συμμετεχω ακομα και βλεπω απο την πλευρα του διοργανωτη με ποσο ενδιαφερον ανταποκρινεται στις προσκλησεις ο καθηγητης του δημοσιου και του ιδιωτικου. Μια θεια μου ειναι γραμματεας στο δημοσιο Λυκειο της περιοχης μου και οταν γνωριζω οτι η Χ διοργανωση εχει αποστειλει τις προσκλησεις στα σχολεια την ρωταω "Ρε θεια, δεν ηρθε σε σας?" και μου απανταει οτι ερχονται διαφορα χαρτια αλλα δεν τα σπρωχνει κανενας. Τον περασμενο Σεπτεμβριο, πλεον φοιτητης, επισκεφτηκα το γυμνασιο και το λυκειο της περιοχης για να τους πεισω να αναλαβω προσωπικα την επιλογη και προετοιμασια μαθητων για να συμμετεχουν στις δραστηριοτητες αυτες. Στο γυμνασιο δε με ακουσαν καν, στο λυκειο με ακουσαν και δεν εγινε τιποτα. Φετος θα ξαναπροσπαθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δημόσιο γιατί
1) κάνεις κοπάνα όποτε είσαι πιεσμένος απ' το φροντηστήριο και διαβάζεις
2) δεν θα σου πει κανένας διάβασε τα εκτός κατευθυνσης μαθήματα
3)οικονομικούς λόγους βέβαια γιατί πιστεύω ότι γίνεται βέβαια καλύτερη δουλειά αλλά δεν αξίζει τόσο
4)έτσι κι αλλιώς θα αναγκαστείς να πας φροντηστήριο
5) από παιδιά ιδιωτικού έχω ακούσει ότι απλά είναι κάτι καλύτερο από το σχολείο!

θα πήγαινα ιδιοτικό μόνο αν με κάλυπτε 100% και δεν είχα ανάγκη φροντηστήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
παμε παλι. Χεστηκα για τις πανελλαδικες! Στο ιδιωτικο με ενθαρυναν να συμμετεχω σε εξοσχολικες/εξωδιδακτικες δραστηριοτητες που με βοηθησαν να βρω κατι το οποιο κανω καλα και θελω να σπουδασω.
απλα δεν πιστευω οτι οι περισσοτεροι διαλεγουν σχολειο(ιδιωτικο η δημοσιο) με βαση τις εξωσχολικες δραστηριοτητες που αυτα προσφερουν, αλλα με βαση το τι ειναι καλυτερο γι αυτους για τις πανελλαδικες και πως θα βγαλουν μεγαλυτερη βαθμολογια ... κακα τα ψεματα το συστημα μας ειναι εξεταστοκεντρικο με μοναδικο στοχο την εισοδο στο πανεπιστημιο(με οποια θυσια αυτο συνεπαγεται) ... ολα τα αλλα απλα σου κανουν πιο ευθυμη την ζωη μεσα σε αυτο που ονομαζουμε σχολειο... συμφωνω μαζι σου οτι σε εξωσχολικες δραστηριοτητες εχουν μεγαλυτερη ανταποκριση τα ιδιωτικα και οτι τα παιδια ενημερωνονται καλυτερα γι αυτες(π.χ εγω δεν γνωριζα οτι διεξαγωνταν ρητορικοι αγωνες) αλλα αυτο γινοταν οχι γιατι ειχαν βλεψεις τα ιδιωτικα για πιο ολοκληρωμενη παιδεια αλλα για να ακουστει το σχολειο οτι πηγε καλα σε αυτες.[για να σου το αποδειξω αυτο που σου λεω, οταν πηγενα δευτερα λυκειου δηλωσαμε συμμετοχη 15 ατομα απο το δικο μου σχολειο για την βουλη των εφηβων και 120 ατομα (ολη η τοτε 2 λυκειο) των ιδιωτικων... το αποτελεσμα ηταν οτι ολοι οι εφηβοι βουλευτες που περασαν ημασταν ολοι απο δημοσια (και δεν μας ανεφεραν ουτε καν στο σχολειο οτι περασε καποιος σε αυτον τον διαγωνισμο) και μια αναπληρωματικος που περασε απο το ιδιωτικο την ειχε μαθει ο μισος νομος!!!)....ΤΩΡΑ επειδη θεωρω πολυ σημαντικη την δραση σου οπως μου την αναφερεις θα σου πρωτεινα για να εχει μεγαλυτερο αποτελεσμα να το πρωτεινεις στο τοπικο συμβουλιο νεων της περιοχης σου για να αναλαβει και αυτο πρωτοβουλιες πανω στην ενημερωση των μαθητων...:)
Γ.Υ.(σε αυτο που εγραψα πιο πανω δεν αναφερωμουνα σε εσενα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top