Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παρανόμως τα περισσότερα ιδιωτικά δεν διδάσκουν καν τα βιβλία του Οργανισμού, αλλά αναθέτουν σε δικούς τους οίκους βιβλία. Με το σκεπτικό αυτό, φυσικά και δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός μεταξύ μαθητών, καθώς αυτοί που δε μπορούν ή δεν θέλουν να πληρώσουν, αναγκάζονται να καταφεύγουν σε ημίμετρα.
Aυτό δεν ισχύει "στα περισσότερα ιδιωτικά". Εξάλλου το σχολείο είναι υποχρεωμένο να καλύψει συγκεκριμένη ύλη από τα σχολικά εγχειρίδια. Άνα πάσα ώρα και στιγμή ο επιθεωρητής του αρμόδιου γραφείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορεί να ελέγξει τα βιβλία ύλης (και αν δεν γίνεται έλεγχος, δεν φταίει το σχολείο αλλά το κράτος που αφήνει τα σχολεία αυτά να κάνουν ότι θέλουν). Εκτός αν το καταστατικό λειτουργείας του σχολείου (που έχει εγκριθεί από υπουργείο και παιδαγωγικό ινστιτούτο) προβλέπει κάτι άλλο, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένα ξενόγλωσσα σχολεία.

Εμείς πάντως μόνο σε κάτι άκυρα μαθήματα του τύπου Κοινωνιολογία στη Γ'Λυκείου, Οικονομία στην Α'Λυκείου ή Φιλοσοφία Κατ. στη Β' χρησιμοποιούμε διαφορετικά βιβλία ή σειμειώσεις του σχολείου. Βέβαια πολλά σχολεία εκδίδουν βοηθητικές σημειώσεις σε στυλ βοηθήματος για κάποια μαθήματα (π.χ μαθηματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Αν και δεν έχω πάει σε ιδιωτικό λύκειο, γενικά δε νομίζω ότι στα ιδιωτικά γίνεται και πολύ καλή δουλειά, ασχέτως αν τα δημόσια είναι όπως είπα αρκετά ανοργάνωτα. Υπάρχουν και στα δημόσια καθηγητές που ειλικρινά νιώθω ότι νοιάζονται για το μαθητή. Εξ' άλλου αρκετοί μαθητές ιδιωτικών καταφεύγουν σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα στο λύκειο πράγμα το οποίο δε θα έπρεπε να γινόταν αν το σχολείο τους παρείχε καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Aυτό δεν ισχύει "στα περισσότερα ιδιωτικά". Εξάλλου το σχολείο είναι υποχρεωμένο να καλύψει συγκεκριμένη ύλη από τα σχολικά εγχειρίδια. Άνα πάσα ώρα και στιγμή ο επιθεωρητής του αρμόδιου γραφείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορεί να ελέγξει τα βιβλία ύλης (και αν δεν γίνεται έλεγχος, δεν φταίει το σχολείο αλλά το κράτος που αφήνει τα σχολεία αυτά να κάνουν ότι θέλουν). Εκτός αν το καταστατικό λειτουργείας του σχολείου (που έχει εγκριθεί από υπουργείο και παιδαγωγικό ινστιτούτο) προβλέπει κάτι άλλο, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένα ξενόγλωσσα σχολεία.

στο βιβλιο υλης ο,τι θελουν γραφουν ! δεν αποτελει αυτο προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αν και δεν έχω πάει σε ιδιωτικό λύκειο, γενικά δε νομίζω ότι στα ιδιωτικά γίνεται και πολύ καλή δουλειά, ασχέτως αν τα δημόσια είναι όπως είπα αρκετά ανοργάνωτα. Υπάρχουν και στα δημόσια καθηγητές που ειλικρινά νιώθω ότι νοιάζονται για το μαθητή. Εξ' άλλου αρκετοί μαθητές ιδιωτικών καταφεύγουν σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα στο λύκειο πράγμα το οποίο δε θα έπρεπε να γινόταν αν το σχολείο τους παρείχε καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης.

Δυστυχώς τα ιδιαίτερα μαθήματα και τα φροντιστήρια δεν είναι πρόβλημα που οφείλεται αποκλειστικά στο σχολείο όσο στο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια, το εκπαιδευτικό σύστημα γενικότερα και στις ανασφάλειες των ίδιων των μαθητών. Το βλέπω ας πούμε από το δικό μου σχολείο, που ενώ κάνουμε αρκετά καλή δουλειά στα μαθήματα κατεύθυνσης, όλοι κάνουμε είτε ιδιαίτερο είτε φροντιστήριο. Παίζει ρόλο το κατα πόσον μπορεί κάποιος να κάτσει και να διαβάσει μόνος του ή χρειάζεται κάποιον από πάνω να τον εξετάζει συνέχεια (κάτι που δεν είναι ο ρόλος του σχολείου), η νοοτροπία του ίδου και της οικογένειας του κ.τ.λ Επίσης το ωρολόγιο πρόγραμμα του Υπουργείου δεν αφήνει και πολλά περιθώρια στα σχολεία. Σκέψου μόνο ότι εμείς της Θεωρητικής κάναμε μόνο 2-3 διδακτικές ώρες την εβδομάδα άγνωστο κείμενο στα Αρχαία (που πίστεψε με δεν επαρκεί). Και από την άλλη τα προγράμματα της ενισχυτικής διδασκαλίας του σχολείου που έιναι και δωρεάν δεν τα παρακολουθεί κανείς...

Πάντως το κατα πόσον ένα σχολείο είναι καλό ή όχι δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τη προετοιμασία των πανελλαδικών, το σχολείο δεν είναι φροντιστήριο (όσο και αν προσπαθεί να το κάνει το ισχύον σύστημα).

@annoula: δεν είναι μόνο το βιβλίο ύλης. Αν ήθελαν μπορούσαν να ασκήσουν έλεγχο (ή να λαμβάνουν υπόψιν και τις καταγγελείες που γίνονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Aυτό δεν ισχύει "στα περισσότερα ιδιωτικά". Εξάλλου το σχολείο είναι υποχρεωμένο να καλύψει συγκεκριμένη ύλη από τα σχολικά εγχειρίδια. Άνα πάσα ώρα και στιγμή ο επιθεωρητής του αρμόδιου γραφείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορεί να ελέγξει τα βιβλία ύλης (και αν δεν γίνεται έλεγχος, δεν φταίει το σχολείο αλλά το κράτος που αφήνει τα σχολεία αυτά να κάνουν ότι θέλουν). Εκτός αν το καταστατικό λειτουργείας του σχολείου (που έχει εγκριθεί από υπουργείο και παιδαγωγικό ινστιτούτο) προβλέπει κάτι άλλο, αλλά αυτό συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένα ξενόγλωσσα σχολεία.

Εμείς πάντως μόνο σε κάτι άκυρα μαθήματα του τύπου Κοινωνιολογία στη Γ'Λυκείου, Οικονομία στην Α'Λυκείου ή Φιλοσοφία Κατ. στη Β' χρησιμοποιούμε διαφορετικά βιβλία ή σειμειώσεις του σχολείου. Βέβαια πολλά σχολεία εκδίδουν βοηθητικές σημειώσεις σε στυλ βοηθήματος για κάποια μαθήματα (π.χ μαθηματικά)

,
Το κακό είναι όταν τα "βοηθήματα" γίνονται βασικό εγχειρίδιο. Και ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις με ονόματα, αλλά δεν θα κατονομάσω σχολεία. Και δυστυχώς τα ξέρω από τα ίδια τα παιδιά. Από τη στιγμή που από ιδιωτικό έχουν πρόσβαση στις Πανελλήνιες οφείλουν να χρησιμοποιούν βασικά τα εγχειρίδια του Οργανισμού. Αν το πρόγραμμα του σχολείου είναι διαφορετικό από το ελληνικό (πχ. Campion School, American Community Schools of Athens κλπ.) τότε μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν, αλλά δεν έχουν πρόσβαση στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Σίγουρα το σχολείο δεν πρέπει να θεωρείται ως φορέας προετοιμασίας μαθητών για πανελλαδικές μονάχα. Αλλά ξέρουμε ότι στην τρίτη λυκείου αυτό μας καίει πραγματικά εξού και η απαξίωση των ενδοσχολικών εξετάσεων της τρίτης λυκείου που βλέπουμε. Βέβαια στις άλλες τάξεις τα πράγματα είναι αλλιώς, το σχολείο δεν πρέπει να παρέχει στείρες γνώσεις και να κρίνεται μόνο από αυτό και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό. Και πάλι όμως, αν εξαιρέσουμε τις γνώσεις, το δημόσιο μπορεί να προσφέρει περισσότερα πράγματα σε κάποιον που θα ασχοληθεί πιστεύω, όχι μόνο επειδή θα γνωρίσει άτομα από κάθε κοινωνική τάξη, αλλά και επειδή το όλο σύστημα εκεί είναι πιο αξιοκρατικό (κατ' εμέ πάντα).
Γενικότερα (προσωπική μου άποψη πάλι) στην τελευταία τάξη του λυκείου δεν υπερτερούν ιδιαίτερα οι μαθητές ιδιωτικών σχολείων, απλά υπάρχουν κάποια άλλα πλεονεκτήματα εκεί (οργάνωση, πειθαρχία, καθόλου καταλήψεις κ.λ.π.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ιδιωτικό,δεν υπήρξα ποτέ μαθήτρια δημοσίου και δε μπορώ να συγκρίνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ιδιωτικό απλά και μόνο για λόγους οργάνωσης, δουλειάς και μεταφοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
εγώ είμαι σε δημόσιο, γιατί καταρχάς στην πόλη μου δεν έχει ιδιωτικά! :-) δεύτερον, μέχρι το γυμνάσιο γινόταν πολύ καλό μάθημα κ τα πάντα ήταν οργανωμένα, κτλ. Στο λύκειο όμως κυριαρχεί η τεμπελιά κ από την πλευρά των καθηγητών κ των μαθητών. αυτό δε γίνεται σε OΛA τα μαθήματα φυσικά. πάντως δεν ξέρω αν θα πήγαινα πότε σε ιδιωτικό, παρόλο που αναγνωρίζω ότι γίνεται καλύτερη δουλειά στα περισσότερα απ'ο,τι στα δημόσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δημόσιο. Βέβαια δεν γίνεται τρομερή δουλειά (αν δεν πήγαινα φροντηστήριο πάει!), αλλά παλεύεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ιδιωτικο... δν έρω για αλλους αλλα στο δικο μ τμημα γινεται αρκετα καλη δουλεια...
-ειμαστε πανω απο 30 ατομα στην ταξη μ:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδια,εδω εχω πολλα να πω αλλα δν μου επιτρεπεται:nono: για ευνοητους λογους.Παω δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γιατί δεν σου επιτρέπεται;

Τι έχεις να πεις δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
και εγώ δημόσιο παιδιά, αλλά επειδή έχω περάσει και από τον χώρο του ιδιωτικού, βλέπω ότι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα στο δημόσιο παρά στο ιδιώτικό... αλλά αυτό είναι και προσωπική μου άποψη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γιατί δεν σου επιτρέπεται;

Τι έχεις να πεις δηλαδή;
ο καθενας τη προσωπικη του αποψη...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina

Νεοφερμένος

Η evelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...Είμαι απο τη Θεσσαλονίκη και φοιτώ σε ένα πολύ καλό, απο άποψη φήμης , δημόσιο σχολείο του κέντρου απο την πρώτη γυμνασίου.Φέτος στη δευτέρα λυκείου κατάφερα να πάρω μία υποτροφία για ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο της πόλης στο οποίο φοίτουσα και στο δημοτικό και πραγματικά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη κ δεν ήθελα να φύγω.Τώρα βρίσκομαι πραγματικά σε δίλλημα.Απο άποψη παρέας έκανα εξαιρετικές και στα δύο σχολεία.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω να επιστρέχω ή όχι.Σας παρακαλώ η γνώμη σας μετράει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ θα σε συμβούλευα να πας στο ιδιωτικο!!
Εκεί τα πράγματα είναι πιο οργανωμένα από πολλές απόψεις!!
Όσον αφορά τις φιλίες μην στεναχωριέσαι...οι καλοί φίλοι δεν χάνονται!!
Εξάλλου 1 χρόνος είναι θα περάσει!!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν έχεις ακομη την υποτροφία, κάτσε στο ιδιωτικό. Αν δεν την έχεις, καλύτερα πήγαινε στο Δημόσιο σε συνδυασμό με μια καλή εξωτερική βοήθεια, φροντιστήριο ή/και ιδιαίτερα. Ούτως ή άλλως θα τη χρειαστείς, οπότε δεν αξίζει να πληρώνεις ΚΑΙ το σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημόσιο:jumpy::jumpy:

εξάλλου εδω ιδιωτικο δεν εχουμε:nono:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina

Νεοφερμένος

Η evelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...Τελικά δέχτηκα την υποτροφία στο ιδιωτικό.Ελπίζω να είναι καλά. Άλλωστε όπως είπατε κ εσείς ένας χρόνος είναι θα περάσει.Οι αληθινοί φίλοι διατηρούνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top