Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δημοσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά...Είμαι απο τη Θεσσαλονίκη και φοιτώ σε ένα πολύ καλό, απο άποψη φήμης , δημόσιο σχολείο του κέντρου απο την πρώτη γυμνασίου.Φέτος στη δευτέρα λυκείου κατάφερα να πάρω μία υποτροφία για ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο της πόλης στο οποίο φοίτουσα και στο δημοτικό και πραγματικά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη κ δεν ήθελα να φύγω.Τώρα βρίσκομαι πραγματικά σε δίλλημα.Απο άποψη παρέας έκανα εξαιρετικές και στα δύο σχολεία.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω να επιστρέχω ή όχι.Σας παρακαλώ η γνώμη σας μετράει...

Νομίζω πως είναι λάθος που δέχτηκες την υποτροφία. Προφανώς το ιδιωτικό έμαθε ότι είσαι καλή μαθήτρια (έχουν φακελωμένους όσους πέρασαν από το σχολείο τους) και σκέφτηκαν να σε δωροδοκησουν για να πας μια χρονια εκει στην Γ΄ Λυκείου ώστε όταν θα περάσεις σε κάποια καλή σχολή να κάνουν διαφήμιση ότι βγάζουν καλούς μαθητές. Ουσιαστικά το ιδιωτικό θα διεκδικήσει τα εύσημα για κάτι στο οποίο δε θα έχει συμβάλει, αφού τόσα χρόνια πήγαινες στο δημόσιο. Και μετα θα βγαίνουν τα ιδιωτικα και λενε οτι απο τα δικα τους σχολεια περναει μεγαλυτερο ποσοστο μαθητων στο πανεπιστημιο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό ειναι γεγονός και ειναι μάλιστα ο λόγος που αρνούμαι να πάω σε φροντιστήριο. Δεν ανέχομαι κανέναν να χρησιμοποιεί το δικό μου όνομα και τη δική μου επιτυχία για να πουλήσει μούρη. Κι αυτο που λες ειναι γεγονός. Μαλιστα, έχει γίνει έρευνα οτι οι μαθητές των ιδιωτικών δεν ειναι καλοί λόγω του σχολείου, αλλά λόγω του κοινωνικού background, που θέλει την οικογένεια ανώτερης τάξης γενικώς να ασχολείται περισσότερο με τη μόρφωση του παιδιού. Μάλιστα, στο αντίστροφο κομμάτι της έρευνας διαπιστώθηκε οτι αν δεν υπήρχε η φυσική τάση των παιδιών των ιδιωτικών να ασχολούνται περισσότερο με τη μόρφωσή τους, τα δημόσια θα είχαν ασύγκριτα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας σε καλές σχολές, μιλώντας πάντα με αξιοκρατικούς όρους, γιατί νομίζω ξερουμε όλοι μας το παιχνίδι σε κάποια μεγάλα ιδιωτικά, όπου συνηθως οι μεγαλοιδιοκτήτες συμμετέχουν στις επιτροπές θεμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
δημόσιο.... :)
και να ήθελα να πάω σε ιδιωτικό πρέπει να μετακομίσω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina

Νεοφερμένος

Η evelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι λάθος που δέχτηκες την υποτροφία. Προφανώς το ιδιωτικό έμαθε ότι είσαι καλή μαθήτρια (έχουν φακελωμένους όσους πέρασαν από το σχολείο τους) και σκέφτηκαν να σε δωροδοκησουν για να πας μια χρονια εκει στην Γ΄ Λυκείου ώστε όταν θα περάσεις σε κάποια καλή σχολή να κάνουν διαφήμιση ότι βγάζουν καλούς μαθητές. Ουσιαστικά το ιδιωτικό θα διεκδικήσει τα εύσημα για κάτι στο οποίο δε θα έχει συμβάλει, αφού τόσα χρόνια πήγαινες στο δημόσιο. Και μετα θα βγαίνουν τα ιδιωτικα και λενε οτι απο τα δικα τους σχολεια περναει μεγαλυτερο ποσοστο μαθητων στο πανεπιστημιο......

Σίγουρα ισχύει το παραπάνω φαινόμενο απλά θα διευκολυνθώ σε μεγάλο βαθμό προσωπικά. Για παράδειγμα για 14 ώρες που θα πρέπει να παρακολουθήσω του χρόνου στο φροντιστήριο θα παρακολουθήσω πολύ λιγότερες λόγω του σχολείου.Δεν έχω κάτι υπερ των ιδιωτικών...Ίσα ίσα το δημόσιο το αγάπησα πολύ τα τελευταία χρόνια.Απλά πηγαίνω για τον παραπάνω λόγο κ για την σίγουρη δουλειά που γνωρίζω ότι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nightwalker

Νεοφερμένος

Ο nightwalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δημοσιο κ παλι δημοσιο!!Πηγαινα και για αρκετα χρονια σε ιδιωτικο(λογω ελλειψης ποιοτικων-εστω ανεκτων δημοσιων..εμενα πλατεια Βικτωριας!) και το μονο που μαθαινουν στα παιδια ειναι ο σνομπισμος και κυριως "κομπλεξιστικες" συμπεριφορες..ακομα και αν καταφερω να εχω την οικονομικη επιφανεια μεγαλοβιομηχανου τα παιδια μου θα τα στελνα σε ενα καλο δημοσιο!εχω και φιλο κολλητο ο οποιος(πραγματικα δεν ξερει τι εχει!) αλλα ο πατερας του τον εχει στειλει απο μικρο σε δημοσιο της γειτονιας..οπως και τα μικροτερα αδερφια του.Ετσι ομως εχει δημιουργησει ενα φυσιολογικο χαρακτηρα χωρις υπεροψιες,κομπλεξ κ.ά.Εν κατακλειδι θελω να πω οτι στα δημοσια πλαθονται οι "αληθινοι" ανθρωποι..(ζητω συγνωμη για οποιον φιλο παρακολουθει ιδιωτικο σχολειο..) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
συμφωνώ με το γεγονός οτι τα παιδιά του ιδιωτικού έχουν ως επι των πλείστων πλούσιο οικονομικά background και ΙΣΩΣ απολαμβάνουν μεγαλύτερη 'προσοχή' σε εκπαιδευτικά θέματα, ωστόσο η σνομπαρία είναι κατι υποκειμενικό. Όπως και να το διαπραγματευτούμε, πιστεύω πως όντως ο όρος αληθινοί χαρακτήρες επεκτείνεται και διαπλάθεται σε μεγαλύτερο βαθμό σε ένα δημόσιο σχολείο. Παρα τα αύτα, ακριβώς όπως το σνομπαρία το θεωρούμε 'άσχημο',έτσι ακριβώς υποκειμενικά,χωρίς εξωτερικούς παράγοντες επιλέγουμε φίλους.... επομένως είμαι υπερ του δημοσίου,αλλά δεν μπορούμε να βρούμε κατι να αντιτάξουμε στα παιδιά που έχουν αποφασίσει να ακολουθήσουν το ιδιωτικό,επίσης όπως πιστεύω πως μην έχοντας παρακολουθήσει μια κατάσταση, δεν μπορω να βγάλω συμπέρασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγω σε δημοσιο τελειωνω και παντοτε σε δημοσιο ημουν....Για τα ιδιωτικα(αν εξαιρεσουμε το Ανατολια στη Θεσσαλονικη που μενω) εχω τη χειριστη αποψη....30 μαθητες και παραπανω σε μια ταξη,πολυ κακη εκπαιδευση σε σχεση με το δημοσιο(εχω πολλους φιλους απο ιδιωτικα) και φυσικα,ελαχιστοι καλοι μαθητες απο αυτους που στα δημοσια βγαζουν ματια με τις γνωσεις και την προσπαθεια τους....
Ακομα και τα παιδια που ηρθαν απο αυτα τα ιδιωτικα λυκεια στο δικο μας,φανηκε οτι δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις των καθηγητων.Και χωρις να θελω να το περηφανευτω,στο σχολειο μου στα μαθηματα που καθοριζουν την εισαγωγη μας στο πανεπιστημιο γινεται καταπληκτικη δουλεια που αρκετα ιδιωτικα ζηλευουν και μιμουνται....
Ο μονος λογος που θα πηγαινα σε ιδιωτικο και μαλιστα το συγκεκριμενο που ανεφερα παραπανω,θα ηταν για να εχω πιο ευκολα τη δυνατοτητα αργοτερα να φυγω σε ενα μεγαλο αμερικανικο πανεπιστημιο οπως ειναι το Princeton,Yale,Harvard και να σπουδασω.

Και μονο που τα παιδια αναγκαζονται να πανε στο φροντιστηριο ή το ιδιαιτερο αυτο σημαινει,πως η δουλεια που γινεται εκει(και μαλιστα μεχρι τις 2.30-3) ειναι ανεπαρκης.Α,και απ'οσο δυναμαι να γνωριζω,τα προηγουμενα χρονια(τωρα δεν ειμαι σιγουρος) ενα ιδιωτικο δεν εκανε ουτε γιορτη για το Πολυτεχνειο:P για ευνοητους λογους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα ισχύει το παραπάνω φαινόμενο απλά θα διευκολυνθώ σε μεγάλο βαθμό προσωπικά. Για παράδειγμα για 14 ώρες που θα πρέπει να παρακολουθήσω του χρόνου στο φροντιστήριο θα παρακολουθήσω πολύ λιγότερες λόγω του σχολείου.Δεν έχω κάτι υπερ των ιδιωτικών...Ίσα ίσα το δημόσιο το αγάπησα πολύ τα τελευταία χρόνια.Απλά πηγαίνω για τον παραπάνω λόγο κ για την σίγουρη δουλειά που γνωρίζω ότι γίνεται.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Το πόσες ώρες θα κάνεις φροντιστήριο εξαρτάται αποκλειστικά απο δική σου απόφαση. Οι 14 ωρες ειναι υπερβολή, μια συνήθεια που μας έγινε απαραίτητη επειδη έτσι διαφημίζει η συντεχνία των φροντιστηριάδων. Λες και το σχολείο ειναι για φιγούρα...Οι πρώτοι που απαξιώνουν τη δημόσια εκπαίδευση αυτοί ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina

Νεοφερμένος

Η evelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Το πόσες ώρες θα κάνεις φροντιστήριο εξαρτάται αποκλειστικά απο δική σου απόφαση. Οι 14 ωρες ειναι υπερβολή, μια συνήθεια που μας έγινε απαραίτητη επειδη έτσι διαφημίζει η συντεχνία των φροντιστηριάδων. Λες και το σχολείο ειναι για φιγούρα...Οι πρώτοι που απαξιώνουν τη δημόσια εκπαίδευση αυτοί ειναι.

Δεν ξέρω για άλλα δημόσια πάντως στο δικό μου είναι απαραίτητες οι 14 ώρες και δεν είναι αποκλειστικά δική μου απόφαση...Όταν δεν καλύπτεσαι σε κανένα μάθημα από το σχολείο τι να κάνεις...:(Το μόνο που προσφέρει σίγουρα το ιδιωτικό είναι μια σχετική ασφάλεια και μια σίγουρη δουλειά που θα γίνει.Του χρόνου στο δημόσιο θα έχω τους ίδιους σχεδόν καθηγητές με φέτος...Πίκρα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω παω σε δημοσιο αν και κατα λαθος ψηφισα ιδιωτικο!!γραψτε λαθος!!
αν και αν με ρωτουσες που θες θα ελεγα σε ενα καλο ιδιωτικο γιατι πιστευω οτι εκει γινται ουσιαστικο μαθημα αλλα προς Θεου αυτη η επαρση και η αλαζονεια που εκπεμπουν μερικοι ανθρωποι λογω χρηματος που πηγαινουν σε ιδιωτικο και αυτο το στυλ θα το πω στο μπαμπα μου και θα τρεχεις μου την δινει απιστευτα!!(δεν αναφερομαι σε κανενα απο το φορουμ αλλωστε δεν ξερω καποιον προσωπικα μιλαω για καποιες περιπτωσεις που εχω δει υπαρχουν και παιδια που πηγαινουν ιδιωτικο και ειναι αστερια στη συμπεριφορα και το αντιστροφο παιδια που ειναι σε δημοσιο να μην σεβονται τιποτα ακριβως γιάυτο το λογο και για πολλουσ αλλους)Φυσικα και δεν παω σε ιδιωτικο για οικονομικους λογους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
εγω παω σε δημοσιο αν και κατα λαθος ψηφισα ιδιωτικο!!γραψτε λαθος!!

Ακριβώς κάτω από τις μπάρες λέει: "Αφαίρεση ψήφου"

Πάτα το και ξαναψήφισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εννοήτε σε δημόσιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως η πλειοψηφια οπως ειναι φυσικο παει σε δημοσιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι λίγα τα καλά ιδιωτικά...Άλλωστε, άσχετα αν οι καθηγητές στα ιδιωτικά ειναι συνηθως με περισσότερα τυπικά προσόντα, εγώ πιστεύω οτι αν μπορούσαν να περάσουν τον ΑΣΕΠ και να μπουνε στο Δημόσιο θα το έκαναν. Κι επειδή λίγοι ειναι αυτοί που δεν το θέλουν, μάλλον η πλειοψηφία δε μπορεί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

169

Νεοφερμένος

Η 169 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εγω πηγαινω σε δημόσιο παντως γνωριζω οτι υπαρχουν ιδιοτικα διαφορων ταχυτητων οπως και να ειναι σιγουρα λειτουργουν πιο ελευθερα αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητα καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εγώ σε δημόσιο και δεν θα ήθελα να πήγαινα σε ιδιωτικό λόγω της συμπεριφοράς μερικών "πλουσιόπαιδων"... Εξάλλου το Πειραματικό στο οποίο είμαι μια χαρά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σε δημόσιο... ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Του δημοσιου κι εγω :P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κανετε λαθος αν νομιζετε πως οι πλειοψηφια των παιδιων που φοιτουν σε ιδιωτικο ειναι παμπλουτα.Οι περισσοτεροι ειναι παιδια ιδιωτικων υπαλληλων.που συχνα δουλευουν υπερωριες για να καλυψουν τα εξοδα του ιδιωτικου σχολειου.Υπαρχουν βεβαια και παιδια μεγαλοδικηγορων ή μεγαλογιατρων,αλλα και παλι δεν ειναι και μεγιστανες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top