Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως απο έρευνα που έγινε, τελικά απομυθοποιήθηκαν τα πάντα. Στην ουσία η δημόσια εκπαίδευση είναι σκάλες ανώτερη, απλά τα παιδιά των ιδιωτικών συνήθως πετυχαίνουν καλύτερα πολύ απλά επειδή συνήθως προέρχονται από πιο ευνοικά οικογενειακά περιβάλλοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι απολυτη,εχω την ΑΙΣΘΗΣΗ οτι σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ ιδιωτικα οι απαιτησεις ειναι λιγοτερες απο οτι στα δημοσια,λογικο βεβαια,μια επιχειρηση κατηντησε η εκπαιδευση και ψαχνουν για πελατες,δεν ξερω κατα ποσο ειναι αδιαβλητο το συστημα,Στο φροντιστηριο μου ειμαι η μονη που πηγαινει σε δημοσιο(θεωρω ομως παραλογο να πηγαινεις σε ιδιωτικο σχολειο και να πηγαινεις και φρονιστηριο)και απ'ο,τι ξερω στα περισσοτερα,ειδικα στα λυκεια γινεται μια κατηγοριοποιηση πιο ρητη σχετικα με τις κατευθυνσεις,το αρσακειο π.χ. εχει το κλασικο και αλλα σχολεια χωριζουν σε τμηματα αναλογα με την κατευθυνση σε ολα τα μαθηματα.Τα μαθηματα γενικης ειναι εντελως υποβαθμισμενα και μου λενε οτι η εχουν ευκολα θεματα η το ακραιο που εμαθα αντεγραφαν στις εξετασεις!εφοσον λοιπον παρεχουν απο τοσο νωρις μια εξειδικευση πως να μην εχουν επιτυχιες?και δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι οι γονεις αυτων των παιδιων(οχι ολων τουλαχιστον)ειναι ζαμπλουτοι,απλα δινουν πολλα χρηματα στην εκπαιδευση των παιδιων τους.Τις προαλλες βεβαια ακουσα οτι καποιο ιδιωτικο αλλαξε βαθμολογικο κεντρο πανελληνιων εξετασεων γιατι το προηγουμενο ηταν αυστηρο,ε ενταξει αυτο με εξεγριωσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...σε καθε περιπτωση μιλαω για περιστατικα που μου εχουν αναφερθει απο παιδια ιδιωτικων και οχι για ολα τα ιδιωτικα,οποτε δεν γενικευω,απλα ολα αυτα με εκαναν να σκεφτω οτι σε λιγα χρονια θα καταργηθει (και ουσιαστικα πλεον)η δημοσια δωρεαν εκπαιδευση!Φιλικα!
Ιωαννα
Α,ξεχασα να αναφερω οτι παω σε δημοσιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αφού βρε στα μισά ιδιωτικά τους μοιράζουν τα θέματα την προηγούμενη μέρα στα μαθήματα των ενδοσχολικών εξετάσεων της Γ' Λυκείου, καπάκι μετά τις Πανελλήνιες. Το γνωρίζω μέχρι κι απο καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα ιδιωτικα μπαινουν και πολυ ευκολα οι βαθμοι...αφου οι γονεις πληρωνουν τους καθηγητες εε!πως να το κανουμε...να μη το ανταποδωσουν καπως?
μυριαδες τα παραδειγματα:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
ενταξει υπαρχουν πολλες παρωδιες αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και ιδιωτικα που αξιζουν ,οπως και δημοσια αλλωστε:P,δεν ειναι σωστο να γενικευουμε,εμενα παντως με πειραζει λιγο το υφακι καποιων οταν λεω οτι παω σε δημοσιο:(αλλα δεν σκαω κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα δεν υπηρχαν και σχολεια που να αξιζουν θα ειχαμε χαθει τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά παρέχεται κάπως καλύτερη εκπαίδευση από ότι στα δημόσιο για τον απλούστατο λόγο ότι οι καθηγητές πιέζονται να κάνουν όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά τους.

Αντίθετα όμως στις τάξεις του Λυκείου τα πράγματα είναι τα ίδια πάνω κάτω διότι όλοι σχεδόν κάνουν φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά παρέχεται κάπως καλύτερη εκπαίδευση από ότι στα δημόσιο για τον απλούστατο λόγο ότι οι καθηγητές πιέζονται να κάνουν όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά τους.

Αντίθετα όμως στις τάξεις του Λυκείου τα πράγματα είναι τα ίδια πάνω κάτω διότι όλοι σχεδόν κάνουν φροντιστήρια.

Και των ιδιωτικων βεβαιως βεβαιως,αν ηταν επαρκεις οι καθηγητες για ποιο λογο να εκαναν?Οσο για το οτι πιεζονται,ολοι πιεζονται αν ειναι ευσυνειδητοι,εγω παντως δεν θα θελα να εχω εναν καθηγητη που να φοβαται μηπως την επομενη μερα απολυθει και να μου εκανε καλο μαθημα απο αναγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ πάω σε ιδιωτικό και είμαι ευχαριστημένη από πλευρά οργάνωσης, αλλά και καθηγητών. Εντάξει, σε όλα τα σχολεία υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι αυτό είναι γεγονός. Πάντως σε εμάς υπάρχουν παιδιά από ιδιαίτερα πλούσιες οικογένειες όμως στα περισσότερα οι γονείς έχουν μέτρι εισοδήματα και δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να έχουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό.
Τώρα όσων αφορά τα φροντιστήρια είναι μια ιδέα. Εξάλλου κυριαρχει η αντίληψη ότι αν δεν πας σε φροντιστήριο δεν θα πιάσεις υψηλόβαθμη σχολή, οπότε... Έτσι κι αλλιώς δεν είναι μόνο θέμα σχολείου αλλά και μαθητών το αν θα χρειαστεί κάποιος φροντιστήριο ή όχι.
Πάντως εννοείται πως υπάρχουν και κακά ιδιωτικά όπως και δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στα ιδιωτικα μπαινουν και πολυ ευκολα οι βαθμοι...αφου οι γονεις πληρωνουν τους καθηγητες εε!πως να το κανουμε...να μη το ανταποδωσουν καπως?
μυριαδες τα παραδειγματα:xixi:

Μεγα ψεμα (τουλαχιστον στο δικο μου σχολειο)!Βαθμοι μονο στην 3η λυκειου.Εγω,π.χ.,δεν εχω παρει ποτε μου αριστειο,αν και δεν μπορει να πει κανεις πως δεν διαβαζα.Σε φυσικομαθηματικα και τετοια επαιρνα 10 και 11,γραφοντας γυρω στην βαση...Ασε που τα ιδιωτικα με τις αυστηρες βαθμολογησεις προβαλλουν ενα προφιλ που ταχα γινεται καλη δουλεια,δεν χαριζονται βαθμοι κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δημοσιο πηγαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Δημόσιο και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μεγα ψεμα (τουλαχιστον στο δικο μου σχολειο)!Βαθμοι μονο στην 3η λυκειου.Εγω,π.χ.,δεν εχω παρει ποτε μου αριστειο,αν και δεν μπορει να πει κανεις πως δεν διαβαζα.Σε φυσικομαθηματικα και τετοια επαιρνα 10 και 11,γραφοντας γυρω στην βαση...Ασε που τα ιδιωτικα με τις αυστηρες βαθμολογησεις προβαλλουν ενα προφιλ που ταχα γινεται καλη δουλεια,δεν χαριζονται βαθμοι κ.α.

Nαι και σε μας μονο στην 3η λυκειου χαριζαν βαθμους, στις αλλες ταξεις ηταν κανονικη η βαθμολογηση, αρχαια δεν ειχα ποτε πανω απο 13 σε τετραμηνο αλλα στην 3η μου εβαλε 16 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα κι εμείς για τη Γ' Λυκείου μιλάμε. Ούτε στα δημόσια σχολεία μπαίνουν τόσο εύκολα οι βαθμοί στις μικρότερες τάξεις. Πάντως γεγονός είναι πως οι καλοπληρωτές έχουν πάντα καλύτερη μεταχείριση (το ξέρω γιατί έχω κάνει κι εγώ σε ιδιωτικό, ευτυχώς χρόνια πριν), άσχετα με το πόσο αυστηρό θέλει το σχολείο να προβάλλεται. Το γεγονός αυτό (αληθές), δεν αποκλείει το άλλο γεγονός (επίσης αληθές) ότι υπάρχουν συναλλαγές κάτω απ'το τραπέζι. Πάντως όντως ισχύει το εξαγόμενο της έρευνας του ΠΙ, ότι το περιβάλλον στα δημόσια, όπως και η εκπαιδευτική αρτιότητα των καθηγητών, είναι πολύ καλύτερη στα δημόσια. Απλά στα ιδιωτικά οι μαθητές πάνε όντας απο πριν προσεγμένοι απ'τα σπίτια τους και γι'αυτό έχουν μεγαλύτερες επιδόσεις. Όπως επίσης επειδή η χρονιά είναι κατά δύο μήνες μεγαλύτερη και το ημερήσιο πρόγραμμα κατά μια-δύο ώρες μακρύτερο. Πάντως δε μπορεί κανείς ν'αμφισβητησει το γεγονός οτι αν οι καθηγητές των ιδιωτικών ήταν άξιοι να περάσουν τις εξετάσεις ΑΣΕΠ και να γίνουν δημοσιοι υπάλληλοι, θα το έκαναν. Κι αυτό ισχύει σχεδόν για όλους τους καθηγητές ιδιωτικών σχολείων, εκτός φυσικά των πεντέξι μεγάλων, εκ των οποίων τα 1-2 στη Θεσσαλονίκη και τα υπόλοιπα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μην συγκρίνετε τώρα τη δουλεία που κάνουν οι καθηγητές στα δημόσια με τους καθηγητές στα ιδιωτικά...Οι δεύτεροι επιβλέπονται και αξιολογούνται διαρκώς πράγμα που σημαίνει οτι προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους όσο καλύτερα μπορούν...Οι άλλοι αδιαφορούν αφου ούτως ή άλλως θα πληρωθούν.Μήν ακούω οτι οι καθηγητές στα δημόσια ειναι αρτιότερα εκπαιδευμένοι γιατί αυτό προκαλεί απλά γέλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω παντως κρινοντας απο τους καθηγητες μου αδυνατω να πιστεψω οτι δε μπορουν να περασουν τον ΑΣΕΠ, ειναι 20+ χρονια στο ιδιο σχολειο και εχω καταληξει οτι απλως γουσταρουν να ειναι εκει...
και συμφωνω με τον Kristal για την αξιολογηση που δεχονται οι καθηγητες των ιδιωτικων ενω στο δημοσιο ειναι πιο σταθερη και σιγουρη η κατασταση. Σαφως δε λεω οτι δεν υπαρχουν χαλια καθηγητες σε ιδιωτικα, εχω περασει κι εγω απο τετοιους δυστυχως (οπως εχω αναφερει σε αλλα τοπικ) αλλα αντικατασταθηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ νομίζω ότι δεν θα μπορούσαν να περάσουν με τον ΑΣΕΠ. Είναι κάποιοι που έχουν μεγάλη πείρα, φαίνεται ότι κατέχουν και τους αρέσει(καλά όχι και σ όλους)το αντικέιμενο που διδάσκουν και γενικά ενδιαφέρονται.
Και για τους μαθητές, άμα δεν θέλουν να προσέξουν και να διαβάσουν δεν νομίζω ότι το σχολείο μπορεί να κάνει κάτι ιδιαίτερο, είτε είναι ιδιωτικό είτε είναι δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα, εξαίρεσα τα καλά ιδιωτικά ήδη. Τα ιδιωτικά σχολειάκια της συνοικίας ή της επαρχιακής πόλης, όμως, δυστυχώς, όσο περίεργο κι αν ακούγεται, μόνο υλικοτεχνική υποδομή έχουν καλύτερη που όμως είναι άχρηστη γιατί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι καθαρά θεωρητικό. Εννοείται οτι δε μιλάω για καθηγητές σχολείων επιπέδου Αμερικάνικου Κολλεγίου, Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου κλπ. Προφανώς αυτοί είναι κι επισήμως ακόμη μια βαθμίδα ψηλότερα, αφού έχουν κάνει και μεταπτυχιακές σπουδές σε γνωστά πανεπιστήμια του εξωτερικού και προφανώς δεν θα πάνε να γίνουν καθηγητές σχολείων στο Δημόσιο, όπου αρκεί ενα bachelor's degree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και των ιδιωτικων βεβαιως βεβαιως,αν ηταν επαρκεις οι καθηγητες για ποιο λογο να εκαναν?Οσο για το οτι πιεζονται,ολοι πιεζονται αν ειναι ευσυνειδητοι,εγω παντως δεν θα θελα να εχω εναν καθηγητη που να φοβαται μηπως την επομενη μερα απολυθει και να μου εκανε καλο μαθημα απο αναγκη...

Επαρκούν δεν επαρκούν, το θέμα είναι ότι όλοι πλέον κάνουν φροντιστήρια.

Δεν είναι όλοι τους ευσυνείδητοι όμως.

Για το τελευταίο: Τι προτιμάς; Καθηγητή που σου κάνει καλό μάθημα από ανάγκη ή καθηγητή που κάνει χαλαρό μάθημα επειδή λ.χ. βαριέται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy

Νεοφερμένος

Η Νάνσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δημόσιο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top