[Γενικό] Βοήθεια/Απορίες στα ειδικά μαθήματα

brad

Νεοφερμένος

Ο brad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.... κάτι τετευταίο, ξέρεις που ηταν η βάση της φέτοσ..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωαννούλα

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τζέννη,έψαξα αυτό το βιβλίο που προτήνεις για τα Γερμανικά,με τίτλο ο σύγουρος δρόμος για την Γερμανική Φιλολογία,Μετάφραση και διερμηνευτικό και Μαζικά Μέσα Επικοινωνίας.. αλλά δεν υπάρχει μου είπαν απο τα βιβλιοπωλεία :'( χρειάζομαι ένα βιβλίο για προετιμασία,γιατι θέλω να περάσω Γερμανική Φιλολογία και δεν κάνω ιδιαίτερα! έχετε κάποιο να μου προτήνετε??? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καποιο αντιστοιχο βιβλιο και στα αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theanoula

Νεοφερμένος

Η Theanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε εάν γίνεται να κρατήσω τα μόρια που έβγαλα το 2009
και να δώσω μόνο το ειδικό μάθημα φέτος;
Ενδιαφέρομαι για ισπανική φιλολογία.
Ευχαριστω εκ των προτέρων:bye::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα απο'τι ξερω πρεπει να τα ξαναδωσεις ολα τα μαθηματα..δν ειναι οπως παλια που διαλεγες το μαθημα που δν εγραψες καλα και το ξαναεδινες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγω νομιζω πως γινεται,γιατι μια φιλη μου φετος εδωσε μονο αρμονια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theanoula

Νεοφερμένος

Η Theanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μαράκιι μακάρι :no1:
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και να μου πείς; :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ναι,θα μάθω..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι ξανά από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
100% Όχι. Ή όλα από την αρχή ή όλα παραμένουν όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
100% Όχι. Ή όλα από την αρχή ή όλα παραμένουν όπως είναι.
Ετσι πιστευω και εγω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theanoula

Νεοφερμένος

Η Theanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μάλιστα..
:'(
-----------------------------------------
...""Αλλά"" η φίλη της Μαρίας που έδωσε μόνο αρμονία;;
Μαράκι περιμένω καλά νέαα!!!! :no1:
Παρόλα αυτα θα πάρω αυριο τηλ.νο να ρωτήσω κ στο λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όταν κάποιος ζητά μια συγκεκριμένη πληροφορία,καλό είναι να απαντάμε μόνο εάν είμαστε 100% σίγουροι.Διαφορετικά θα τον καταστρέψουμε τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σήμερα συμπλήρωσα στο σχολείο το χαρτί για το ειδικά μαθήματα που θα δώσουμε στις πανελλήνιες φέτος..Στην αρχή αποφάσισα να μην δώσω κανένα ειδικό μάθημα όμως μετα τελικά έφυγα με δύο ειδικά μαθήματα ..:D

Μήπως ξέρει κάποιος απο εσάς κάποια βιβλία για την προετοιμασία των αγγλικών και των γαλλικών..ακόμη ψάχνωκαι παλιά θέματα που έχουν δημοσιευτεί στο διαδύκτυο..{αν και ξέρω οτι το σύστημα φέτος αλλάζει}..:worry:

Υ.Γ ευχαριστώ εκ των προτέρων..και συγγνώμη αν το ίδιο θέμα εχει ξαναδημοσιευτεί ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Σήμερα συμπλήρωσα στο σχολείο το χαρτί για το ειδικά μαθήματα που θα δώσουμε στις πανελλήνιες φέτος..Στην αρχή αποφάσισα να μην δώσω κανένα ειδικό μάθημα όμως μετα τελικά έφυγα με δύο ειδικά μαθήματα ..:D

Μήπως ξέρει κάποιος απο εσάς κάποια βιβλία για την προετοιμασία των αγγλικών και των γαλλικών..ακόμη ψάχνωκαι παλιά θέματα που έχουν δημοσιευτεί στο διαδύκτυο..{αν και ξέρω οτι το σύστημα φέτος αλλάζει}..:worry:

Υ.Γ ευχαριστώ εκ των προτέρων..και συγγνώμη αν το ίδιο θέμα εχει ξαναδημοσιευτεί ..:whistle:

Εξαρτάται από το πόσο καλά γνωρίζεις μια γλώσσα. Αν ξέρεις πολύ καλά αγγλικά / γαλλικά, τότε θα σου συνέστηνα να δεις τα past papers ουτως ώστε να εξοικειωθείς απλώς με τη δομή της εξέτασης. Αν πάλι θεωρείς πως χρειάζεσαι βελτίωση, τότε καλόν θα ήταν να προμηθευθείς κάποιο βιβλίο (λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο για να σου προτείνω). Πάντως, θα σε συμβούλευα να δεις πρώτα τα past papers και μετά να κρίνεις αν χρειάζεσαι βιβλίο. Μπορεί να σου φανούν πολύ εύκολα, π.χ., και να μην χρειαστείς το βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσω με αυτό που θα σου πω..Όταν ήμουν εγώ γ λυκείου ένα παιδί έδωσε αγγλικά ως ειδικό μάθημα και επειδή ήταν καλός η καθηγήτρια του πρότεινε να εξασκηθεί διαβάζοντας αγγλικές εφημερίδες..

btw, δεν ήξερα ότι μπορείς να δώσεις πάνω από ένα ειδικό μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσο καλά γνωρίζεις μια γλώσσα. Αν ξέρεις πολύ καλά αγγλικά / γαλλικά, τότε θα σου συνέστηνα να δεις τα past papers ουτως ώστε να εξοικειωθείς απλώς με τη δομή της εξέτασης. Αν πάλι θεωρείς πως χρειάζεσαι βελτίωση, τότε καλόν θα ήταν να προμηθευθείς κάποιο βιβλίο (λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο για να σου προτείνω). Πάντως, θα σε συμβούλευα να δεις πρώτα τα past papers και μετά να κρίνεις αν χρειάζεσαι βιβλίο. Μπορεί να σου φανούν πολύ εύκολα, π.χ., και να μην χρειαστείς το βιβλίο!

Κατ'αρχάς ευχαριστς και του δύο σας..:)
Τώρα σχετικά με το επίπεδο μου στα αγγλικά κατέχω το proficiency {που απέκτησα πρίν απο κανα δύο βδομάδες ..:D}
Και στα γαλλικά έχω το Β2..που το πήρα πέρισυ...lol

btw, δεν ήξερα ότι μπορείς να δώσεις πάνω από ένα ειδικό μάθημα..
νομίζω οτι μπορείς να δώσεις όσα θές έτσι κ'αλλιωσ δεν είσαι αναγκασμένος να τα δώσεις αν θές πας και δίνεις έτσι μας είπαν
οι καθηγητές...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόσο καλά γνωρίζεις μια γλώσσα. Αν ξέρεις πολύ καλά αγγλικά / γαλλικά, τότε θα σου συνέστηνα να δεις τα past papers ουτως ώστε να εξοικειωθείς απλώς με τη δομή της εξέτασης. Αν πάλι θεωρείς πως χρειάζεσαι βελτίωση, τότε καλόν θα ήταν να προμηθευθείς κάποιο βιβλίο (λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο για να σου προτείνω). Πάντως, θα σε συμβούλευα να δεις πρώτα τα past papers και μετά να κρίνεις αν χρειάζεσαι βιβλίο. Μπορεί να σου φανούν πολύ εύκολα, π.χ., και να μην χρειαστείς το βιβλίο!

Ναι, αλλά στην προκειμένη περίπτωσηpast papers δεν υπάρχουν αφού οι υποψήφιοι θα δώσουν φέτος πρώτη φορά με το νέο σύστημα ( βγαίνει η μετάφραση δηλαδή και προστιθοντε γραμματικές ασκήσεις ) . Συνεπώς οι φετινοί υποψήφιοι που εξετάζονται στα ξενόγλωσσα ειδικά είναι οι πιο αδικημένοι.

Προσωπικά, σου προτείνω να πάρεις ένα βιβλίο εξετάσεων Cambidge ή Michigan επιπέδου Γ1 και να εξοικιωθεις απο εκεί στη Έκθεση , τη Γραμματική και το Λεξιλόγιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ναι, αλλά στην προκειμένη περίπτωσηpast papers δεν υπάρχουν αφού οι υποψήφιοι θα δώσουν φέτος πρώτη φορά με το νέο σύστημα ( βγαίνει η μετάφραση δηλαδή και προστιθοντε γραμματικές ασκήσεις ) . Συνεπώς οι φετινοί υποψήφιοι που εξετάζονται στα ξενόγλωσσα ειδικά είναι οι πιο αδικημένοι.

Προσωπικά, σου προτείνω να πάρεις ένα βιβλίο εξετάσεων Cambidge ή Michigan επιπέδου Γ1 και να εξοικιωθεις απο εκεί στη Έκθεση , τη Γραμματική και το Λεξιλόγιο .


Δεν ήξερα για την αλλαγή της δομής των θεμάτων. Πάντως και πάλι τα past papers θα βοηθήσουν, ούτως ώστε να κρίνει κανείς αν μπορεί να αντεπεξέλθει στο επίπεδο της εξέτασης ή όχι. Οταν έδινα εγώ αγγλικά πήρα μια εβδομάδα πριν κάποια past papers, τα διάβασα (βέβαια τότε δεν ετίθετο ζήτημα αλλαγής της δομής της εξέτασης) και έγραψα 19/20. Γι'αυτό τονισα πως πιθανόν να βοηθηθεί η κοπέλα αν κοιτάξει τα παλαιότερα θέματα, αν όχι από άποψη δομής των ζητουμένων, τουλάχιστον από άποψη επιπέδου. Εκτός αν αλλάξει και το επίπεδο της ζητούμενης γλωσσομάθειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εμας μας εχουν δωσει στο σχολειο ενα προτυπο διαγωνισματος, που εστειλε το Υπουργειο! απλο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top