[Γενικό] Βοήθεια/Απορίες στα ειδικά μαθήματα

Nadia_koutsouni

Νεοφερμένος

Η Nadia_koutsouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γειααά σας !! θέλω να δώσω γαλλικά στις πανελλήνιες (έχω B2 μονο βεβαια) k έχω να τα εξασκήσω έναν χρόνο!! υπάρχει κάποιο βιβλίο που μπορώ να πάρω για να κάνω practice??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο πρέπει να κάνεις επανάληψη ότι έχεις κάνει στα γαλλικά να καλύψεις τα κενά σου..εγώ πέρισυ το καλοκαίρι που έδινα πανελλαδικές έψαχνα ενα βιβλίο για practise αλλά το σύστημα άλλαξε και δεν ίσχυει τίποτα..δές τα περσινά θέματα και προσπάθησε να αποκτήσεις επαφή με την γλώσσα..:D καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για τα αγγλικά ως ειδικό μάθημα, η καθηγήτριά μας, έλεγε στα παιδιά να διαβάζουν αγγλικά άρθρα, εφημερίδες, περιοδικά. Δεν τους πρότεινε κάποιο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
για τα γαλλικα υπαρχει το
réussir à l'université
éditions Bekos
βεβαια βασιζεται στη παλια δομη των εξετασεων, αλλα δεν νομιζω να εχει αλλαξει και πολυ
κοιταξε και στο σαιτ του υπουργειου και δες καποια δειγματα αν εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παργαλιάτσος

Νεοφερμένος

Ο Παργαλιάτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι μαθητής της Γ΄ λυκείου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση δήλωσης του ειδικού μαθήματος των αγγλικών τώρα.
Γνωρίζετε κάτι; Αν δε γίνεται κάτι και απευθυνθώ σε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου παιδείας που γνωρίζω θα καταφέρω κάτι;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι μαθητής της Γ΄ λυκείου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση δήλωσης του ειδικού μαθήματος των αγγλικών τώρα.
Γνωρίζετε κάτι; Αν δε γίνεται κάτι και απευθυνθώ σε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου παιδείας που γνωρίζω θα καταφέρω κάτι;
Ευχαριστώ
Φυσικά. Εντός της ημέρας θα λάβεις ενημερωτικό pm για τους τρόπους αποστολής του παραβόλου, το οποίο ανέρχεται στην προνομιακή τιμή των 1123,72 €.



Ps: Παζάρια δεκτά.
Ps2: Για κάθε φίλο σου, αφαιρείται το 20% του συνολικού ποσού.
Ps3: Για παραγγελίες άνω των 2 ευρώ, τα έξοδα αποστολής καλύπτονται από το υπουργείο.
Ps4: Για παραγγελίες μέσω Internet, διανέμεται δωρεάν υπογεγραμμένη αφίσα της υπουργού.
Ps5: Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 39 %.
Ps6: Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Ps7: Σε περίπτωση εξάντλησης των αφίσων της υπουργού, θα δωθεί έναντι αυτής Wallpost του Θεόδωρου Πάγκαλου. Απαραίτητη προϋπόθεση ο τοίχος να είναι 14 X 22 minimum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Γ΄ λυκείου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση δήλωσης του ειδικού μαθήματος των αγγλικών τώρα......Αν δε γίνεται κάτι και απευθυνθώ σε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου παιδείας που γνωρίζω θα καταφέρω κάτι;
Κανονικά και νόμιμα δεν μπορείς, η διορία έληξε το Φεβρουάριο και μάλλον οι καταστάσεις είναι έτοιμες. Τώρα, αν έχεις τις κατάλληλες διασυνδέσεις που λες, δοκίμασε. Στην Ελλάδα που ζούμε, πολλά γίνονται έτσι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παργαλιάτσος

Νεοφερμένος

Ο Παργαλιάτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φυσικά. Εντός της ημέρας θα λάβεις ενημερωτικό pm για τους τρόπους αποστολής του παραβόλου, το οποίο ανέρχεται στην προνομιακή τιμή των 1123,72 €.



Ps: Παζάρια δεκτά.
Ps2: Για κάθε φίλο σου, αφαιρείται το 20% του συνολικού ποσού.
Ps3: Για παραγγελίες άνω των 2 ευρώ, τα έξοδα αποστολής καλύπτονται από το υπουργείο.
Ps4: Για παραγγελίες μέσω Internet, διανέμεται δωρεάν υπογεγραμμένη αφίσα της υπουργού.
Ps5: Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 39 %.
Ps6: Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Ps7: Σε περίπτωση εξάντλησης των αφίσων της υπουργού, θα δωθεί έναντι αυτής Wallpost του Θεόδωρου Πάγκαλου. Απαραίτητη προϋπόθεση ο τοίχος να είναι 14 X 22 minimum.

Γιατί ρε φίλε? Τόσο παράνομο το βρίσκεις το να προσπαθήσω να δώσω αγγλικά? Που είναι το πρόβλημα? Θα το κάνω εις βάρος κάποιου? Από βλακεία μου δεν το δήλωσα και με ενδιαφέρουν τώρα 2 σχολές. Είναι τόσο παράνομο και κακό να προσθέσουν ακόμη ένα όνομα στα χιλιάδες που έχουν στη λίστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Επειδή θέλω και εγώ να δηλώσω αγγλικά ποτε πρέπει να το κάνω???
στις αρχές της τρίτης λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Επειδή θέλω και εγώ να δηλώσω αγγλικά ποτε πρέπει να το κάνω???
στις αρχές της τρίτης λυκείου?
Όχι στις αρχές.
Τον Φλεβάρη,μαζί με την δήλωση που θα κάνεις για να δώσεις Πανελλήνιες,θα δηλώσεις και το ειδικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε? Τόσο παράνομο το βρίσκεις το να προσπαθήσω να δώσω αγγλικά? Που είναι το πρόβλημα? Θα το κάνω εις βάρος κάποιου? Από βλακεία μου δεν το δήλωσα και με ενδιαφέρουν τώρα 2 σχολές. Είναι τόσο παράνομο και κακό να προσθέσουν ακόμη ένα όνομα στα χιλιάδες που έχουν στη λίστα
Ναι, είναι. Αυτός είναι και ο ορισμός της προθεσμίας, άλλωστε. Υπάρχει για ένα λόγο. Οι άλλοι μαλάκες ήταν που δήλωσαν στις καθορισμένες ημερομηνίες;

Αλλά σοβαρά τώρα: Τί είναι πιο τραγικό; Το ότι ζητάς δημόσια τις γνώμες άλλων για κάτι παράνομο ή το ότι δεν βλέπεις καν ότι είναι παράνομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μετά θέλουμε η Ελλάδα να αλλάξει...καλά λέει ο Παπαντρέου (δεν είμαι Πασοκ), ότι με τέτοιες ιδέες σαν του Παργαλιάτσου, βουλιάζουμε. Στην Ελλάδα πρέπει επιτέλους να τηρούνται οι νόμοι και οι προϋποθέσεις για οτιδήποτε, αλλιώς θα συνεχίσουμε να είμαστε μαχαλάς κουτοπόνηρων και όχι χώρα της Ευρώπης. Πρέπει επιτέλους να υπάρχει αξιοκρατία και όσοι δεν πειθαρχούν με τους κανόνες, να τρώνε πόρτα πάσης φύσεως! Γιατί οι Έλληνες τύπου Παργαλιάτσου επιδιώκουν την πελατειακή σχέση μέσω της φράσης « Αν δε γίνεται κάτι και απευθυνθώ σε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου παιδείας που γνωρίζω θα καταφέρω κάτι;»..και μετά μας φταίει η χώρα που πάει κατά διαόλου, ότι υπάρχει διαφθορά,...κτλ. ΟΧΙ!! Πρέπει να μπει ένα φρένο στην ηλιθιότητα ορισμένων Ελλήνων που με την συμπεριφορά τους μέσω πλαγίων οδών προκαλούν το φαινόμενο της πεταλούδας στην δημόσια διοίκηση και σε κάθε τομέα του Ελληνικού κράτους αναπαράγωντας αρρωστημένες καταστάσεις...

πάω να φάω μια πάστα σοκολατίνα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δίνει κανένας καμμένος από δω μέσα γαλλικά την Παρασκευή; :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apostolis V.

Νεοφερμένος

Ο Apostolis V. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ακούγεται ότι ΑΝ έχεις γράψει κάτω από τη βάση σε ειδικό μάθημα, πχ αγγλικά τότε ΔΕΝ περνάς στη σχολή που απαιτεί ειδικό μάθημα, και ας έχεις και 20000 μόρια συνολικά πχ!
Ισχύει αυτό? Ή δεν έχει σχέση η βάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ισχύει ναι. Δες εδώ https://www.romvos.edu.gr/trit_ekp2.shtml

εγώ έχω τις εξής απορίες:
υπάρχουν επαναληπτικές εξετάσεις για τα ειδικά μαθήματα για κάποιον που αρρώστησε;
Διδάσκονται στα σχολεία; δηλαδη το σχέδιο πχ που είναι μάθημα επιλογής στην Γ Λυκείου, καλύπτει την ύλη των εξετάσεων ειδικού μαθήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
εγώ έχω τις εξής απορίες:
υπάρχουν επαναληπτικές εξετάσεις για τα ειδικά μαθήματα για κάποιον που αρρώστησε;
Διδάσκονται στα σχολεία; δηλαδη το σχέδιο πχ που είναι μάθημα επιλογής στην Γ Λυκείου, καλύπτει την ύλη των εξετάσεων ειδικού μαθήματος;

Επαναληπτικές νομίζω πως δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον στο σχέδιο.

Θεωρητικά μπορούμε να πούμε ότι διδάσκονται. Για παράδειγμα το ελεύθερο σχέδιο είναι επιλογής στη Β' λυκείου, και το γραμμικό στη Β΄και τη Γ', αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν σχηματίζονται τμήματα. Ως προς το περιεχόμενο του μαθήματος, το ελεύθερο που ξέρω καλύπτει την ύλη, αλλά δεν καλύπτει την τριβή και την εξοικείωση με το αντικείμενο όπως κάνει ένα φροντιστήριο σχεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εδωσα σχεδιο στο ετσι
μπηκα σημερα στο υπουργειο να δω τι εγραψα
στο σχολειο μου εδωσαν ενα χαρτι που ελεγε
να πολλαπλασιασω το αποτελεσμα μου με 100 η 200 αντιστοιχα
δεν καταλαβαινω ομως τι πρεπει να πολλαπλασιασω
στο ελευθερο εβγαλα τ.β. 056
και στο γραμμικο τ.β. 018 λιγο τα φωτα σας!!!

:confused::confused::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αθροίζεις τους βαθμούς ελεύθερου και γραμμικού και πολλαπλασιάζεις επί 100 για τα μόρια.

πχ. 15/20 ελεύθερο + 18/20 γραμμικό = 33 (επί 100 = 3300 μόρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Για ποια σχολη σκεφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ναι οκ απλα δεν μου τα διχνει στα 20 μου τα διχνει στα εκατο
οκ βρηκα ακρη
μολις τα υπολογισω θα τα δημοσιευσω :P

εβγαλα κι απ τα 2
συνολικα μορια σχεδιου
1480

ειμαι ευχαριστημενη...το εδωσα για να δω μονο πως ειναι
δεν θελω καμια σχολη που να το ζηταει
καλα τα πηγα για αρχαρια δεν εκανα φροντ ουτε τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top