[Γενικό] Βοήθεια/Απορίες στα ειδικά μαθήματα

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ρε παιδια, ξερει κανεις που δινουμε γερμανικα???
ξερω μονο οτι δινουμε 1 ιουλιου στην αθηνα...
τιποτα παραπανω...
κ στο σχολειο δεν ξερουν να μου πουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
και τα γαλλικα και τα αγγλικα και γενικα τις ξενες γλωσσες ΔΕΝ τις δινουμε στο σχολειο μας!Απο που θα μαθουμε αλλου?Αν και εμας στο σχολειο μας,μας λενε,γτ ειχε ρωτησει μια κοπελα που θα δωσει αγγλικα και της ειχε πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω μενω χανια κ το μονο που μου εχουνε πει ειναι οτι δινω στην αθηνα...
αλλα δεν ξερω σε ποια περιοχη κλπ για να κανονισω που θα μεινω κ τα σχετικα...
στο σχολειο μου μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
αληθεια?και θα ερθεις Αθηνα?Αν ειναι δυνατον...Μπες στο site του υπουργειου,βρες τηλεφωνα!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δικιο εχεις... αν δε μου πουν μεχρι τις 27 που τελειωνω τις πανελληνιες αυτο θα κανω...
Αν παντως πεσει κατι στην αντιληψη σου πες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
οκ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo41

Νεοφερμένος

Ο Theo41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά μία ερώτηση μόνο...Αυτές οι αλλαγές ισχύουν απο τη σχολικη χρονιά 2009-2010 ή 2010-2011;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά μία ερώτηση μόνο...Αυτές οι αλλαγές ισχύουν απο τη σχολικη χρονιά 2009-2010 ή 2010-2011;

Από το 2010 και εφ' εξής αλλάζει ο τρόπος εξέτασης των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας. Σύμφωνα με υπουργική απόφαση το μέρος της εξέτασης που αφορούσε τη μετάφραση ξενόγλωσσου κειμένου στην ελληνική γλώσσα καταργείται. Αντί της μετάφρασης θα ζητείται από τους υποψηφίους να απαντήσουν σε οκτώ-δέκα ερωτήσεις κλειστού τύπου με βάση ξενόγλωσσο κείμενο, με το οποίο θα διαπιστώνεται η ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου. Το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ότι με τον τρόπο αυτό θα εξασφαλίζεται πιο αντικειμενική αξιολόγηση στο μάθημα της ξένης γλώσσας, ενώ σημειώνει ότι η μετάφραση δεν περιλαμβάνεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της ξένης γλώσσας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τελειο??????????????
Λογικα απο το 2010 και μετα.
Παντως και εγω θα δωσω ειδικο μαθημα Αγγλικα και θεωρω πολυ καλυτερο που εγινε αυτη η αλλαγη.

Οι ερωτησεις μιας και θα ειναι κλειστου τυπου,μου θυμιζουν στυλ Proficiency (oχι σε θεμα δυσκολιας φυσικα. :P) οποτε θα ειναι αρκετα ευκολο.

Ενα "ξεσκονισμα" στο αγγλικο,το χρειαζομαι παντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo41

Νεοφερμένος

Ο Theo41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
'Αρα πιάνει και μένα που δινω του χρόνου:no1:
Και κάτι άλλο...που μπορώ να βρω παλαιότερα θεματα εξετάσεων για τα αγγλικά γιατί στο site του υπουργείου παιδειας δεν βρηκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
'Αρα πιάνει και μένα που δινω του χρόνου:no1:
Και κάτι άλλο...που μπορώ να βρω παλαιότερα θεματα εξετάσεων για τα αγγλικά γιατί στο site του υπουργείου παιδειας δεν βρηκα;

Δεν νομιζω να σου χρειαστουν, αφου θα αλλαξει ο τροπος απο του χρονου :)

Παντως το υπουργειο κατα ενα περιεργο τροπο δεν ανεβαζει τα θεματα των Αγγλικων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα προσωπικα πιστευω πως η ερωτησεις θα ειναι πιο δυσκολες γιατι αυτο που θα λεει το κειμενο θα πρεπει να το γραψεις με αλλα λογια. η μεταφραση κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ καλυτερη. ευτυχως που προλαβα και εδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
μα το εκαναν για να ειναι πιο ευκολα τα θεματα, οχι πιο δυσκολα! οποτε δε θα φροντισουν να βαλουν δυσκολα θεματα, ειδικα την πρωτη φορα της εφαρμογης του νεου τροπου εξετασης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Από το 2010 και εφ' εξής αλλάζει ο τρόπος εξέτασης των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας. Σύμφωνα με υπουργική απόφαση το μέρος της εξέτασης που αφορούσε τη μετάφραση ξενόγλωσσου κειμένου στην ελληνική γλώσσα καταργείται. Αντί της μετάφρασης θα ζητείται από τους υποψηφίους να απαντήσουν σε οκτώ-δέκα ερωτήσεις κλειστού τύπου με βάση ξενόγλωσσο κείμενο, με το οποίο θα διαπιστώνεται η ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου. Το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ότι με τον τρόπο αυτό θα εξασφαλίζεται πιο αντικειμενική αξιολόγηση στο μάθημα της ξένης γλώσσας, ενώ σημειώνει ότι η μετάφραση δεν περιλαμβάνεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της ξένης γλώσσας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τελειο??????????????


από γελοία θα γίνουν γελοιότερα!!!!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι που συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων (Ξένη γλώσσα- Σχέδια- Μουσική) θα μπορούν από το Σάββατο 11-7-2009 μετά τις 11π.μ. να πληροφορούνται τη βαθμολογία τους από το ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ (στη Δ/νση του ΥΠ.Ε.Π.Θ. https://www.ypepth.gr) πληκτρολογώντας τον οκταψήφιο κωδικό τους αριθμό και τα τέσσερα πρώτα αρχικά των ονομαστικών τους στοιχείων (Επώνυμο- Όνομα- Πατρώνυμο- Μητρώνυμο) με κεφαλαία.

Οι ονομαστικές μηχανογραφικές καταστάσεις με τους αντίστοιχους βαθμούς θα αποσταλούν την Τρίτη 14-7-2009 σε όλες τις Δ/νσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Χώρας, προκειμένου οι οικείοι Δ/ντές να τις προωθήσουν άμεσα στα λύκεια αρμοδιότητάς τους για ενημέρωση των υποψηφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leniw!!

Νεοφερμένος

Η leniw!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αυτο το γνωριζα!!!μην χαιρεστε τοσο και καλυτερα να κανετε το αντιθετο διοτι με το multiple choice θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα!!θα σου βαλουνε μια λεξη να δεις που αναφερεται και αν δεν εχεις καταλαβει ενα συγκεκριμενο κομματι ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ!!!!-Ενω με την μεταφραη δεν χρειαζοταν να γραψεις αυτολεξη!!!!!!

συμφωνω απολυτα με την athinoula!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Επιμενω στην αποψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
πολυ καλο !!!να και ενα καλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brad

Νεοφερμένος

Ο brad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φέτος στην Γ' λυκείου θέλω από τισ παν/νιες να περάσω κινηματογράφου Θεσσαλ/κης αλλά δεν ξέρω ποιά ειδικά μαθήματα πρέπει να παρω α. . και κάτι ακόμα, που παίζουν οι βάσεις.???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42922
αυτό μάλλον σε καλύπτει:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Φέτος στην Γ' λυκείου θέλω από τισ παν/νιες να περάσω κινηματογράφου Θεσσαλ/κης αλλά δεν ξέρω ποιά ειδικά μαθήματα πρέπει να παρω α. . και κάτι ακόμα, που παίζουν οι βάσεις.???

Βασικα το τμημα κινηματογραφου δεν εχει ειδικα μαθηματα στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top