[Γενικό] Βοήθεια/Απορίες στα ειδικά μαθήματα

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Για την έκθεση μην αγχώνεσαι γιατί έτσι κ αλλιώς ΔΕΝ εξαρτάται από εσένα αλλά απ το πως θα ξυπνήσουν οι κυριούλες που διορθώνουν. Οπότε αφου δεν μπορείς να κάνεις κάτι... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά όντως. Γτ οι φιλόλογοι είναι τόσο μυστήριοι μερικές φορές? Δεν είμαστε ακαδημαϊκοί...Δλδ όπως σκέφτονται αυτοί. Άμα δε σκέφτόμαστε όπως αυτοί στην έκθεση. Πάντως δεν εξαρτάται από το πως έχουν ξυπνήσει η βαθμολόγησή τους αλλά και από το "τί" έχουν "κάνει" το προηγούμενο βράδυ..."ξέρετε".Παίζει σημαντικό ρόλο. Δλδ εξαρτόμαστε και από τους άνδρες τους. (Άπονη ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Απονη ζωη, μας πεταξες στου δρομου την ακρη... :P
Εγω στη δευτερα και στην τριτη στα διαγωνισματα εγραφα μεταξυ 85-90%. Στις πανελληνιες επειδη εγραψα αθλια περιληψη (κατα τη γνωμη μου), περιμενα στην καλυτερη 70 και τελικα μου εβαλαν 83 και 84. Ηταν η μονη ευχαριστη εκπληξη των φετινων πανελληνιων.
Παντως ειναι η εκθεση ειναι απο τη φυση της απροβλεπτο μαθημα βαθμολογικα. Μην αγχωνεσαι καθολου γι' αυτο και ξεκινα να αγχωνεσαι με αλλα μαθηματα πχ τα μαθηματικα (οπως εγω που ξαναδινω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γτ οι φιλόλογοι είναι τόσο μυστήριοι μερικές φορές? Δεν είμαστε ακαδημαϊκοί...Δλδ όπως σκέφτονται αυτοί. Άμα δε σκέφτόμαστε όπως αυτοί στην έκθεση.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Και συχνά θέλουν και τις απόψεις μας να ταυτίζονται με τις δικές τους.



Μην αγχωνεσαι καθολου γι' αυτο και ξεκινα να αγχωνεσαι με αλλα μαθηματα πχ τα μαθηματικα

Για τίποτα να μην αγχώνεστε ρε. Να τα παίρνετε σοβαρά και ζεστά αλλά όχι άγχος. Είναι άχρηστο, μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σ' αυτο συμφωνω! Εγω εκθεση διαβασα 4 μερες πριν τις πανελληνιες και εγραψα 16,7! Φαντασου να διαβαζα εστω και λιγο μεσα στη χρονια!

Κι εγώ έγραφα εκθέσεις και στο σχολείο και στο φρονιστήριο κι έπαιρνα 85 με 88 και τις δύο χρονιές και στο τέλος πήρα 65 -_-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seitjo90

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αναφορικά με τα αγγλικά από παιδιά που έδωσαν μου είπαν πως ήταν σε επίπεδο κρατικού πτυχίου.Ουσιαστικά σαν το lower.
Για την έκθεση θα σου πω τι έκανα εγώ. Επειδή δεν προλάβαινα να διαβάσω πολλά θέματα, επικεντρώθηκα κυρίως στις λεξιλογικές ασκήσεις. Είναι 50 μόρια από τα οποία εύκολα μπορείς να πάρεις τα 40 τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγώ έγραφα εκθέσεις και στο σχολείο και στο φρονιστήριο κι έπαιρνα 85 με 88 και τις δύο χρονιές και στο τέλος πήρα 65 -_-.
Καλα εκθεσεις εγραφα το λιγοτερο 2 το μηνα στο φροντιστηριο συν τα διαγωνισματα του σχολειου. Κυμαινομουν κι εγω στο 85-90. Αλλα περα απ αυτο δεν διαβαζα κατι αλλο (θεωριες, σχεδιαγραμματα κλπ). Απλα προσεχα παντα στην παραδοση (σπασικλακι :p). Για τη θεωρια εκατσα 4 μερες ολοκληρες πριν δωσω και την εμαθα...

Επειδή δεν προλάβαινα να διαβάσω πολλά θέματα, επικεντρώθηκα κυρίως στις λεξιλογικές ασκήσεις. Είναι 50 μόρια από τα οποία εύκολα μπορείς να πάρεις τα 40 τουλάχιστον
Οι λεξιλογικες ειναι 25 μορια. Αλλα 25 η περιληψη και αλλα 50 η εκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ναι αυτά τα ξέρω. Απλώς έλεγα για τα θέματα που εξετάζονται στην Γ Λυκείου. Πάντως όπως και να ναι αυτό το δράμα με την Έκθεση μένει αξέχαστο σε όλους τους μαθητές...πρέπει να αμπελοσοφείς συνεχώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
τωρα πια ειναι επιπεδο προφισιενσι!!!!!!1δυσκολουτσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά? Δηλαδή εγώ που στη Δευτέρα στις εκθέσεις έπαιρνα 80-85% είμαι ΟΚ. Να στε καλά. Γιατί ήθελα να κάνω Μαθηματικά επανάληψη και είχα και την ανησυχία αυτών.ΟΚ... Σας ευχαριστώ. Μάλλον το θέμα των αγγλικών έπρεπε αν το βάλω σε άλλο φόρουμ ε?:P Μεγιά τα μυαλά...
καλα ηρεμησε δεν ειναι και τοσο ευκολη η εκθεση στις πανελληνιες!!!το 80-85 στο σχολειο ισοδυναμει με το 45-50 των πανελληνιων σα συνολικο βαθμο!!!!!!!θελει φροντιστηριο...η αδερφη μου που περασε αγγλικη φιλολογια εγραψε 99 αλλα με φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
καλα ηρεμησε δεν ειναι και τοσο ευκολη η εκθεση στις πανελληνιες!!!το 80-85 στο σχολειο ισοδυναμει με το 45-50 των πανελληνιων σα συνολικο βαθμο!!!!!!!θελει φροντιστηριο...η αδερφη μου που περασε αγγλικη φιλολογια εγραψε 99 αλλα με φροντιστηριο
Τα πραγματα στη βαθμολογια της Εκθεσης ειναι απολυτως ρευστα. Ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα. Για παραδειγμα μια συμμαθητρια μου που ηταν πολυ καλυτερη απο μενα στην εκθεση και εκανε και ιδιαιτερα, εγραψε 61 (και οι δυο βαθμολογητες το ιδιο). Διαβαζα συχνα τις εκθεσεις της και πραγματικα θεωρουσα οτι αυτη θα σκισει κι εγω θα πατωσω. Αλλα τελικα εγραψα καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη θα πάω φροντιστήριο Έκθεση, απλώς δεν την πήρα στα καλοκαιρινά...Πάντως εξαρτάται έχετε δίκιο. Μπορεί το θέμα που θα πέσει κάποιος να τοξέρει καλύτερα ή χειρότερα και ανάλογα να γράψει. Πάιζουν πολλά πράφματα ρόλο στην Έκθεση γι'αυτό και πολλοί "καίγονται", άδικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Από το 2010 και εφ' εξής αλλάζει ο τρόπος εξέτασης των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας. Σύμφωνα με υπουργική απόφαση το μέρος της εξέτασης που αφορούσε τη μετάφραση ξενόγλωσσου κειμένου στην ελληνική γλώσσα καταργείται. Αντί της μετάφρασης θα ζητείται από τους υποψηφίους να απαντήσουν σε οκτώ-δέκα ερωτήσεις κλειστού τύπου με βάση ξενόγλωσσο κείμενο, με το οποίο θα διαπιστώνεται η ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου. Το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ότι με τον τρόπο αυτό θα εξασφαλίζεται πιο αντικειμενική αξιολόγηση στο μάθημα της ξένης γλώσσας, ενώ σημειώνει ότι η μετάφραση δεν περιλαμβάνεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της ξένης γλώσσας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τελειο??????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αυτο με ενδιαφερει παρα πολυ, γιατι θα δωσω Αγγλικα για να περασω δημοσιογραφια! Ευτυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Καλή είδηση όχι ότι υπήρχε πρόβλημα με τη μετάφραση για εμένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Από το 2010 και εφ' εξής αλλάζει ο τρόπος εξέτασης των υποψηφίων στο ειδικό μάθημα της ξένης γλώσσας. Σύμφωνα με υπουργική απόφαση το μέρος της εξέτασης που αφορούσε τη μετάφραση ξενόγλωσσου κειμένου στην ελληνική γλώσσα καταργείται. Αντί της μετάφρασης θα ζητείται από τους υποψηφίους να απαντήσουν σε οκτώ-δέκα ερωτήσεις κλειστού τύπου με βάση ξενόγλωσσο κείμενο, με το οποίο θα διαπιστώνεται η ικανότητα κατανόησης γραπτού λόγου. Το υπουργείο Παιδείας αναφέρει ότι με τον τρόπο αυτό θα εξασφαλίζεται πιο αντικειμενική αξιολόγηση στο μάθημα της ξένης γλώσσας, ενώ σημειώνει ότι η μετάφραση δεν περιλαμβάνεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της ξένης γλώσσας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Τελειο??????????????

πως θα ειναι πιο αντικειμενικη η βαθμολογια τωρα!!!???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ε ενταξει προφανως οποιος θα δινε Αγγλικα δε θα αντιμετρωπιζε μεγαλο προβλημα,αν και παντοτε υπαρχουν παγιδες.Παντως ευκολα εχανες μοναδες με το παλιο συστημα, ενω αυτο συμφερει κατα καποιον τροπο:P
-----------------------------------------
πως θα ειναι πιο αντικειμενικη η βαθμολογια τωρα!!!???

Απο την αποψη οτι η απαντηση θα ναι μια,θα ειναι δεδομενη.Στη μεταφραση μετριεται και ο τροπος που τα εκφραζεις.Δηλαδη μπορει να εκανες εκφραστικο λαθος ειτε νοηματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
αλλα και παλι μεσα απο την μεταφραση μπορει ο αλλος να καταλαβει τι αγγλικα σκαμπαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αυτο μπορει να φανει και απο την εκθεση που θα γραψεις και απο τις ασκησεις.Ωστοσο στη μεταφραση δεν πρεπει να αφηνεις κενα,ασχετα απο το αν ξερεις τελεια αγγλικα και το δειχνεις.

edit:το κειμενο που παρεθεσα ειναι απο την εφημεριδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Απο την αποψη οτι η απαντηση θα ναι μια,θα ειναι δεδομενη.Στη μεταφραση μετριεται και ο τροπος που τα εκφραζεις.Δηλαδη μπορει να εκανες εκφραστικο λαθος ειτε νοηματικο.

Και μπορει να επηρεασει το συνολο του κειμενου! Μια λεξη δηλαδη να ειναι το θεμα του κειμενου και να μην τη ξερεις, και να μη μπορεις να καταλαβεις και απο τα συμφραζομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top