Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
τα πραγματα ειναι πιο απλα :

εστω οτι ηταν 1-1 , εχω για x1=1 f(1)=0 , και για χ2=-1 f(-1)=0 ατοπο γιατι θα επρεπε αφου φ(χ1)=φ(χ2) => χ1=χ2 => 1=-1 που ειναι ατοπο

Το ότι μια συνάρτηση f δεν είναι γν. μονότονη δεν συνεπάγεται πως δεν είναι 1-1. (Υπάρχουν συναρτήσεις 1-1 που δεν είναι γν. μονότονες, σελ. 153 σχολικό)
Για να δείξεις πως η f δεν είναι 1-1 αρκεί αν δείξεις πως υπάρχουν x1,x2 e Df με x1 διάφορο x2 ,έτσι ώστε f(x1)=f(x2).
(Γιατί αν ήταν 1-1, αφού x1 διάφορο x2 τότε f(x1) διάφορο f(x2) )
Στην συγκεκριμένη, πχ. f(1)=f(-1) (μιας και είναι άρτια)

Δεν ξέρω, είχα φάει άγριο σκάλωμα με αυτό :P Τεσπά, το έκανα και με τη χρήση του 1 και του -1 ως x και το βρήκα. Ευχαριστώ , προβληματίζομαι πάντως που είχα σκαλώσει τόσο πολύ και καθόμουν και έκανα σχήματα και σχέσεις με συνεπαγωγές :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
dude chill your ass off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dafni16

Νεοφερμένος

Η Dafni16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν η άσκηση λέει.Για κάθε χ που ανήκει στο R...f(x)=ρίζα Χ+1 - ρίζα Χ ...Να δείξω ότι η f είναι 1-1 και να βρεθεί η αντίστροφη.(δε μου βγαίνει 1-1).Μία άλλη...Για κάθε χ που ανήκει στο ρ..f[f(x)]=f(x)-e^x +1.Nα δείξω ότι είναι 1-1 και ότι είναι γνήσια φθίνουσα στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά είναι μία άσκηση στις συναρτήσεις που δεν μπορώ να την λύσω,μπορείτε να με βοηθήσετε ?

Έστω f:R*->R και υπάρχει αεR* ώστε:
f(x+a)=f(x)-5/f(x)-3 με f(x) διάφορο του 3
να δείξετε ότι f(x+4a)=f(x)


Παιδιά την χρειάζομαι οπωσδήποτε σήμερα άν μπορέσει κάποιος και την λύσει ας το ποστάρει εδώ αλλιώς όποτε μπορέσετε απλα σήμερα έχω τεστ και νομίζω θα βάλει κάτι τέτοιο


Κανείς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian7giant

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

Την εχω λυσει. Ειναι μονο πραξεις. Βρες πρωτα f(x+a), μετα f(x+2a), μετα f(x+3a).
Στο f(x+4a) θα εμφανιστει το f(x+3a), στο f(x+3a) το f(x+2a), στο f(x+2a) το f(x+a) και στο f(x+a) το f(x).
Ελπιζω να καταλαβες...(Αν και δεν το νομιζω οπως το εγραψα)
Μπορει να υπαρχει και πιο συντομος δρομος αλλα εμενα εκεινος μου ηρθε εκεινη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Λοιπόν η άσκηση λέει.Για κάθε χ που ανήκει στο R...f(x)=ρίζα Χ+1 - ρίζα Χ ...Να δείξω ότι η f είναι 1-1 και να βρεθεί η αντίστροφη.(δε μου βγαίνει 1-1).Μία άλλη...Για κάθε χ που ανήκει στο ρ..f[f(x)]=f(x)-e^x +1.Nα δείξω ότι είναι 1-1 και ότι είναι γνήσια φθίνουσα στο R

για το πρωτο που ζητας νομιζω βγαινει με τον ορισμο δηλαδη εστω Χ1 διαφορο του Χ2 και να δειξεις οτι f(x1) επισης διαφορο του f(x2) και βγαινει σχετικα ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Λοιπόν η άσκηση λέει.Για κάθε χ που ανήκει στο R...f(x)=ρίζα Χ+1 - ρίζα Χ ...Να δείξω ότι η f είναι 1-1 και να βρεθεί η αντίστροφη.(δε μου βγαίνει 1-1)
Μόνο για το 1-1:
Έστω με . Τότε



και αφού θα είναι υποχρεωτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidimi

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έχω κολλήσει σε κάτι απλό!
Λοιπόν:
Όταν: √(x-1) >0 <=> x-1≠0
Όταν όμως: √(x-1) ≥0 <=> …? Μήπως: x-1=0 ?
√= ρίζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidimi

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έχω κολλήσει σε κάτι απλό!
Λοιπόν:
Όταν: √(x-1) >0 <=> x-1≠0
Όταν όμως: √(x-1) ≥0 <=> …? Μήπως: x-1=0 ?
√= ρίζα
Βασικά στην πρώτη περίπτωση πρέπει χ-1>=0 και χ-1>0 που συναληθεύουν για χ>1
Στη δεύτερη περίπτωση για να ισχύει αυτό πρέπει χ>=1(υψώνω στο τετράγωνο κατά μέλη αφού και τα δύο είναι μη αρνητικές ποσότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Βασικά στην πρώτη περίπτωση πρέπει χ-1>=0 και χ-1>0 που συναληθεύουν για χ>1
Στη δεύτερη περίπτωση για να ισχύει αυτό πρέπει χ>=1(υψώνω στο τετράγωνο κατά μέλη αφού και τα δύο είναι μη αρνητικές ποσότητες.
Mα το πρεπει ουτως η αλλως να ισχυει, γιατι αλλιως δεν οριζεται το
Η δευτερη περιπτωση ισχυει παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ναι,για τυπικούς λόγους το αναφέρω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αν , και να δείξουμε ότι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Αν , και να δείξουμε ότι .
Εδώ στο μήνυμα #4798 και η λύση πιο κάτω. Λείπει από την εκφώνησή σου το δεδομένο της ισότητας των μέτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια σελ 95 α ομαδα ασκηση 8 β ερωτημα, με τι διαιρουμε τους εκθετες του i;;; διαιρω αλλα δε βγαινει η ασκηση....και απο τι καθοριζεται με τι θα διαιρεσουμε τους εκθετες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
παιδια σελ 95 α ομαδα ασκηση 8 β ερωτημα, με τι διαιρουμε τους εκθετες του i;;; διαιρω αλλα δε βγαινει η ασκηση....και απο τι καθοριζεται με τι θα διαιρεσουμε τους εκθετες;;;

Σελ. 90 είναι αυτό που ψάχνεις. Μην κάνεις ασκήσεις χωρίς να έχεις διαβάσει τη θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
παιδια σελ 95 α ομαδα ασκηση 8 β ερωτημα, με τι διαιρουμε τους εκθετες του i;;; διαιρω αλλα δε βγαινει η ασκηση....και απο τι καθοριζεται με τι θα διαιρεσουμε τους εκθετες;;;
Έκανα μια μικρή ανασκαφή για να βρω το βιβλίο, αλλά εντάξει!:P Λοιπόν, μπορεί να λυθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, εξαρτάται ποιος βολεύει τον καθένα. Εγώ θα πρότεινα να γράψεις τη μονάδα στον αριθμητή κάθε κλάσματος με τη μορφή i υψωμένου σε δύναμη - ακέραιο πολλαπλάσιο του 4 (π.χ. 12, 44, 76, 1024). Δηλαδή:






Άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια οποιος ξερει ας μου λυσει τα παρακατω

να βρειτε το μηγαδικο z αν ισχυει: z^2 - 2zi -1 +2i = 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
παιδια οποιος ξερει ας μου λυσει τα παρακατω

να βρειτε το μηγαδικο z αν ισχυει: z^2 - 2zi -1 +2i = 0
Η διακρίνουσα βγαίνει -8i=2^2*i^2*(1+i)^2 (πάντα όταν σου βγαίνει φανταστικός πρέπει να το γράψεις έτσι ώστε να παρουσιαστεί το (1+i)^2,Ε, μετά οι ρίζες βγαίνουν 1 και -1+2i
ΥΓ.1:Τι μου θύμισες τώρα...Αυτό το <<κόλπο>>-περίπτωση μας το είπε ο μαθηματικός στο φροντιστήριο λίγες μέρες πριν δώσουμε!
ΥΓ.2:Αν σου βγει η διακρίνουσα μιγαδικός τότε βρες το μιγαδικό που αν υψωθεί στο τετράγωνο δίνει τη διακρίνουσα (π.χ.: αν δ η διακρ. τότε ψάχνεις τον w^2=δ με w=x+yi...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top