Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
για τη 2 άσκηση, στην ανισότητα που έχεις προσπαθείς να εμφανίσεις εικόνες χωρίζοντας τις εκθετικές στα δύο μέλη της ανισότητας και μετά εκμεταλλευόμενη τη μονοτονία της συνάρτηση περνάς σε εικόνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θελω βοηθεια στις παρακάτω ασκήσεις !!!!!!!
(Η πρωτη ενω φαινεται εύκολη καπου εχω κολλησει μαλλον κανω κτ λάθος !)

1|) View attachment 42687

γνήσια φθίνουσα => max μία ρίζα
μοναδική η x=2


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
γνήσια φθίνουσα => max μία ρίζα
μοναδική η x=2



μπορεις να γραψεις πιο αναλυτικα πως βρισκεις αυτη την παραγωγο /;; γιατι εγω καταληγω σε διαφορετικο αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
μπορεις να γραψεις πιο αναλυτικα πως βρισκεις αυτη την παραγωγο /;; γιατι εγω καταληγω σε διαφορετικο αποτελεσμα


οπότε γνήσια φθίνουσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

turistas

Νεοφερμένος

Ο turistas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δινεται η συναρτηση f(x)=x+ lnx/x.να δειξεις οτι lnx<x<x^2+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά,βόηθεια!!Προσπαθω να λύσω το παρακάτω ερώτημα:Να δείξετε οτι η εξίσωση f(2x-1)=lnx εχει μια ακριβώς ρίζα,και εχω κολλησει!Ξέρω μονο οτι η f ειναι παραγωγισιμη και γν.φθινουσα στο [0,1] και οτι f(0)=0 και f(1)=-1.καμια ιδεα για το τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Παιδιά,βόηθεια!!Προσπαθω να λύσω το παρακάτω ερώτημα:Να δείξετε οτι η εξίσωση f(2x-1)=lnx εχει μια ακριβώς ρίζα,και εχω κολλησει!Ξέρω μονο οτι η f ειναι παραγωγισιμη και γν.φθινουσα στο [0,1] και οτι f(0)=0 και f(1)=-1.καμια ιδεα για το τι να κανω;
bolzano στην h(x)=f(2x-1)-lnx δοκίμασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
bolzano στην h(x)=f(2x-1)-lnx δοκίμασες;
σε ποιο διαστημα;στο (0,1) δεν γινεται και μόνο εκει ξέρω οτι είναι παραγωγισιμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Θετεις συναρτηση h(x)=f(2x-1)-lnx
Aποδεικνυεις οτι ειναι γν φθινουσα στο [0,1] αρα εχει το πολυ μια λυση.
Κανεις Βolzano στο [0,1].

σε ποιο διαστημα;στο (0,1) δεν γινεται και μόνο εκει ξέρω οτι είναι παραγωγισιμη...
Δοκιμασε στο [1/2,1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Θετεις συναρτηση h(x)=f(2x-1)-lnx
Aποδεικνυεις οτι ειναι γν φθινουσα στο [0,1] αρα εχει το πολυ μια λυση.
Κανεις Βolzano στο [0,1].


Δοκιμασε στο [1/2,1]
Αφου δεν ξέρω το f(1/2).Και αν ειναι γν.φθίνουσα θα έχει το πολύ μια λύση στο [0,1],όχι σε όλο το R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Το f(1/2) ειναι αναμεσα στο 0 και το -1 αφου ειναι γνησιος φθινουσα. Αρα αρνητικο γινομενο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν χρειαζεσαι το f(1/2).Στη συναρτηση που εχεις θεσει βαλε οπου χ=1/2.
Τη συναρτηση δεν στην οριζει στο R απο οτι καταλαβαινω αλλα στο [0,1] αλλιως δεν ξερεις ουτε συνεχεια ουτε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Κανεις Bolazno στο (1/2,1) με την h(x)=f(2x-1)-lnx αρκει να δειξεις οτι η h ειναι συνεχης ως πραξεις συνεχων συναρτησεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δίκαιο εχετε,βγαίνει με Bolzano οτι εχει μια τουλαχιστον ριζα:DΑλλα δεν πρεπει να δειξω οτι εχει μια το πολυ σε ολο το R;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια στην παρακατω ασκηση ολοκληρωματων
Απο μπάρλα σελ. 292 ασκ 34 P2250748.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ι. Παραγοντική δύο φορες στο δευτερο μέλος. ΙΙ χρησιμοποίησε την σχέση του Ι (και αντικατάσταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν ειμαι εξοικειωμενος με latex οποτε θα σου δωσω υποδειξη.
Για το πρωτο κανε παραγοντικη ολοκληρωση στο δευτερο ολοκληρωμα και θα καταληξεις στο ζητουμενο.Το f(1) και f'(1) στα δινει μεσω εφαπτομενης.
Για το δευτερο αρκει να βρεις την αρχικη της 3χ^2/ριζα(1+χ^3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.

To ολοκληρωμα το βρισκω ln4-1.Χανω καπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top