Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ προτείνω:

1. Βάλε όπου χ το 2 στην εξίσωση, θα πάρεις ότι f(2)=0.
2. Παραγώγισε την εξίσωση
3. Όπου χ σε αυτή που θα προκύψει βάλε το 2 και χργσιμοποιώντας το βήμα 1 θα βγάλεις αυτό που ζητάς.


Είναι μεγάλο λάθος αυτό !!!


Δε μπορείς να το κάνεις, γιατί δεν έχεις εξασφαλίσει την παραγωγισιμότητα της συνάρτησης σε διάστημα, αλλά σε μοναδικό σημείο!!! Αναγκαστικά δουλεύουμε με τον ορισμό της παραγώγου εδώ!



Στέλιος


Υσ: Το τονίζω για να το προσέξετε όλοι. Κρίμα είναι να χάσετε μονάδες έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πράγματι, δεν το είχα υπόψιν μου. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια με δυσκολευει αυτη η ενοτητα διοτι μαλλον δεν εχω καταλαβει καποιες εννοιες απο προηγουμενες ταξεις.Τι πρεπει να ξερω για να ειμαι εντάξει?
Μπορειτε να μου δώσετε καποιο λινκ κλτ αν υπαρχει κατι στο νετ να διαβασω σε στυλ σημειωσεων......
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ποιο ακριβώς μέρος της ύλης υπάρχουν; Έχω σχεδόν φτάσει ορισμένο και δεν τις συνάντησα. Μήπως είναι εφαρμογές ορισμένου ολοκληρώματος, μαζί με τα εμβαδά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μπορείτε να ηρεμήσετε παιδιά.Δεν αγγίζουν τέτοια θέματα στις Πανελλήνιες.Εγώ προσωπικά,τώρα έμαθα την υπαρξή τους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτε εγώ τα έχω δει σε θέματα προηγούμενων ετών ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ναι δεν τιθεται θεμα για τις παννεληνιες.

παιρνουμε πρωτα την ομογενη a_n=6a_(n-1)-9a_(n-2) και αναζητουμε λυση της μορφης at^n απο αοπου παιρνουμε t=3 και το Α το βρισκουμε απο τις αρχικες συνθηκες.συη συνεχεια βρισκουμε λυση της μη ομογενους a_n=6a_(n-1)-9a_(n-2) +(n+1)3^n με μια συγκεκριμενη και επιπονη μεθοδη που δουλευει αν προσεξεις καλα.τελος αθροιζουμε τις δυο λυσεις και εχουμε τον κλειστο τυπο για την a_n.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χαλαρώστε.

Κρις, ο καθηγητής σου έχει πρόβλημα, μην δίνετε σημασία πραγματικά, καθόλου.

Αυτά ποτέ δεν θα πέσουν σε θέμα γιατί πολύ απλά είναι θεωρία που την κάνουνε κυρίως για την ανάλυση της πολυπλοκότητας ενός αλγορίθμου. Και το Master Theorem αναφέρεται ΜΟΝΟ για πολύ μεγάλες τιμές του n (για αυτό οι συμβολισμοί Ω, Ο και Θ)
και φυσικά το ε είναι απαραίτητο στη συνθήκη μέσα.

Ο συνήθης τρόπος για να λύσεις τέτοια πράγματα είναι: μαντέυεις την λύση (βρίσκεις με αλλεπάληλες αντικαταστάσεις έναν γενικό τύπο) και μετά αποδυκνείεις οτι είναι σωστή η μαντεψιά σου (με επαγωγή)

Αυτά κάνουμε εμείς στο 4ο έτος σπουδών και πάλι φτύνει αίμα κόσμος με αυτά, δηλαδή έλεος.

Τι κατεστραμένοι καθηγητές υπάρχουν και παρασύρουν και κόσμο μαζί τους, θα σου πρότεινα να του κάνετε παράπονα και επίσης στον λυκειάρχη για αυτόν.

Και ΜΗΝ διαβάσετε το CLRS (που πρότεινε ο marsenis) γιατί πραγματικά θα κάνετε το μυαλό σας κιμά, θα καταλάβετε ελάχιστα πράγματα και ΛΑΘΟΣ και πραγματικά είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα απο ότι μπορείτε να κάνετε στα μαθηματικά σας.

Υ.Γ. marsenis, Η λύση σου δεν επαληθέυεται για a_5 και a_20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
δεν μπορουμε δηλαδη να παραγωγισουμε μονο στο χ=2 και να πουμε

3f(2)f'(2)+f'(2)=3x^2

οποτε για χ=2 να παρουμε f'(2)=12?

δεν βλεπω που ειναι το λαθος σ αυτο.διοτι στην παραγωγιση δεν απαιτειται η συναρτηση να παραγωγιζεται σε διαστημα αλλα μονο στα σημεια που μας ενδιαφερει:

"αν οι f,g ειναι παραγωγισιμες στο χ τοτε και η fg ειναι παραγωγισιμη στο χ και ισχυει (fg)'=..."

ο τροπος του στελιου δεν ειναι λαθος.ομως κανει τον πλεονασμο να αποδυκνυει την παραγωγισιμοτητα της f στο 2 ταυτοχρονα με τον υπολογισμο του f'(2).αυτο ομως μας το δινει στην υποθεση.

η συναρτηση ειναι παραγωγισιμη στο 2 αρα μπορουμε μια χαρα να παραγωγισουμε τη σχεση που δινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα παλι μου εχουν πει οτι μπορεις να παραγωγισεις σχεση ακομα και αν η f ειναι παραγωγισιμη σε σημειο, αρκει να διευκρινισεις οτι ισχυει μονο για x=x0 (x0 το σημειο στο οποιο ειναι παραγωγισιμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ναι ακριβως αυτο.δε χρειαζεται η παραγωγισιμοτητα σε διαστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sjpapa

Νεοφερμένος

Ο sjpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να καταλαβει κανεις τι ειναι η αντιστροφη συναρτηση ειναι πολυ σημαντικό,
log() = inverse (a^x) ειναι θεμελιώδες. Εαν το καταλαβει αυτο μπορει να κανει τους υπολογισμούς σε οποιαδηποτε βαση ητε του σχολικου ητε εκτος.
O lostG εχει μια καλη αρχη... Παιδια μη γεμιζεται σελιδες εαν δεν ξερετε ακριβως την απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
πως παμε απο την (1) στην (2) δεν το καταλαβα

ευχαριστω

Αφού f(x)=logx,άρα 10^f(x)=x.Στην Άλγεβρα της Β' Λυκείου λέει ότι .Με a=10 είναι η δική μας περίπτωση.Δεν νομίζω να έχεις άλλη αντίρρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά αν δύο παραλληλόγραμμα έχουν μεταξύ τους τις γωνίες τους ίσες μία προς μία και τις πλευρές τους παράλληλες, αυτό σημαίνει ότι είναι και όμοια??? Γιατί το βοήθημα των μαθηματικών μου αυτό λέει σε μια άσκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δύο ευθύγραμμα σχήματα λέγονται όμοια, αν έχουν τις πλευρές τους ανάλογες και τις γωνίες που σχηματίζονται από ομόλογες πλευρές [πλευρές που βρήσκονται απέναντι από ίσες γωνίες] τους ίσες μία προς μία.:)

άρα πιστεύω πως θα είναι όμοια:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Πρέπει οι πλευρές να είναι ανάλογες και όχι απαραίτητα παράλληλες.
Δείτε το σχήμα.
Τα παραλληλόγραμμα ΑΒΓΔ και ΑΕΖΗ ΔΕΝ είναι όμοια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna kia

Νεοφερμένος

Η anna kia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
οι λογάριθμοι με βάση το 10 κι εγώ νομίζω ότι είναι εκτός ύλης, όπως εκτός ύλης ήταν και πέρσι ο τύπος για την αλλαγή βάσης του λογαρίθμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
αν f(x)+x.lnx.f'(X)=0 να βρουμε την f(x)
Για να βρω τον τθπο της εκανα μονο αθα μεχρι τςρα κολησα δν μπορεσα να σινεχισω f(x)=-xlnx.f'(x)
f'(x) . 1/f(x)=xlnx
αρα [lnf(x)]'=[....αυτο δεν μπορεσα να βρω....:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekuras

Νεοφερμένος

Ο tsekuras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
f(x) + x lnx f΄(x) = 0, διαιρώ με χ > 0
1/x f(x) + lnx f΄(x) = 0 ή
(lnx)΄ f(x) + lnx f΄(x) = 0 ή
[lnx f(x)]΄ = 0 τότε
lnx f (x) = c ή
f (x) = c/lnx , χ > 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πως η αλγεβρική παράσταση u= 20π \times \sqrt{0,009375} γίνεται u=0,5π \times \sqrt{15}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top